PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος στα FM!



D-NAME
04-10-04, 23:58
Ειμαι απο επαρχεια. Θελω να φταξω εναν πομπο για να πιανω ολη την πολη. Πολη μου ειναι η Καρδιτσα.
Ποσα watt πρεπει να ειναι?
Σκεφτομουνα για το κιτ 4watt.
Ή να κανω τον πομπο 3watt με pll που υπαρχει εδω στην σελιδα?
Φτανουν αυτα τα watt?


Καθε πληροφορια Ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω!

electron
05-10-04, 00:19
Τι 3 τι 4 βατ,η διαφορά είναι μηδαμινή βέβαια το pll υπρτερεί στην σταθερότητα λειτουργίας του και τουλάχιστον εγώ που το έφτιαξα κατάφερα να βγάλω 6 βατ.Από την άλλη ο γνώστος πομπός των 4 βατ μπορεί να μην έχει την σταθερότητα του pll όμως μπορείς να το κάνεις να βγάλει μέχρι και 10 με 12 βατ.
Έχοντας όλα αυτά τα συγκριτικά αποφασίζεις και φτιάχνεις.Γενικά πάντως τα 4 βατ είναι αρκετά για ακουστείς αξιοπρεπώς σε μια μικρή επαρχιακή πολη,αρκεί να βρείς μια σχετικά καθαρή συχνότητα.

D-NAME
05-10-04, 00:30
Πείτε τι προτείνετε.

Κατάλαβα άτι είναι καλύτερα η σταθεροτητα.Ισχυει?
Ο 4watt τι ασταθια εχει(χωρις pll)?Θα αλλαζει συχνοτητα ή δεν μπορω να βρω την σωστη συχνοτητα(ακριβος)?


Τι κεραία να βαλω? Πως να την φτιαξω? Ή υπάρχει ετιμη? Μπορω να βαλω μια κεραια απο αυτες που συνοδευετε οι tv ή δεν κανει?(Προφανώς δεν κανει αλλα ρωταμε...)

electron
05-10-04, 00:47
Η αστάθεια του πομπού με 4 βατ είναι της τάξης του 0.1 με 0.2 του μεγάκυκλου στην καλύτερη περίπτωση(με σταθεροποιημένη τροφοδοσία και ψύξη).Για κεραία μπορείς να βάλεις ένα δίπολο,έχουμε κάνει μεγάλη ανάφορα γι'αυτό το θέμα σ'αυτή την ενότητα του forum.Ρίξε μια ματιά.Φυσικά και δεν μπορείς να βάλεις μια κεραία τηλεόρασεως.

D-NAME
05-10-04, 00:59
Βλεπω σε ενα φιλαδιο οτι ο 4watt κανει 22Ε και το pll με τον 3watt κανει 100Ε. Εχει γινει κανενα τυπογραφικο λαθος ή τοσο και παραπανω θα μου στιχησει για να το φτιαξω?

Αν ειναι ετσι η απαντιση δινετε μονη της.
Πρωτος πειραματικος σταθμος δεν αξιζει τοσο.
Αργοτερα σε καποιον αλλο κατι γινετε.


Θα κειταξω και για το δυπολο.

Ευχαριστω πολυ electron!

electron
05-10-04, 02:24
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι τυπογραφικό το λάθος στο φυλλάδιο της smart, αν μιλάς γι'συτό γιατί δεν ασχολούμε πλέον με τις κατασκεύες της.Θα μπορούσες όμως να έφτιαχνες εξ'ολοκλήρου μονος σου το pll που έχουμε στις κατασκεύες του site και θα σου κοστίσει μακράν φθηνότερα από 100 ευρώ.

D-NAME
05-10-04, 11:10
Τους εστειλα mail.

1187 VCO FM 88-108 MHz /3W ….53,00Eur
1028 FM TRANSMITTER 4W ……..24,50Eur
1144 PLL ΓΙΑ ΤΑ FM 88-108 MHz .......56,00Eur


Αυτα.

D-NAME
05-10-04, 13:41
Η αστάθεια του πομπού με 4 βατ είναι της τάξης του 0.1 με 0.2 του μεγάκυκλου στην καλύτερη περίπτωση(με σταθεροποιημένη τροφοδοσία και ψύξη).


Δηλαδη θα χανει την ωρα που εκπεμπει την συχνοτητα κατα τοσο που λες(στην καλυτερη περιπτοση)?
Τροφοδοτικο ελεγα να βαλω απο παλιο pc εχω πολλα και καθε αλλο παρα σταθεροποιημενο ειναι.

leosedf
05-10-04, 14:11
Θα πρότεινα να κατασκευάσει το ΡLL που έχουμε εδώ στη σελίδα και αν θέλει αργότερα να το ενισχύσει με κάποιο υβριδικό ενισχυτή για χαμηλότερο κόστος και περισσότερες αντοχές.
Οταν λέμε σταθερότητα ενοούμε οτι ο ταλαντωτής που λειτουργεί με το PLL κρατάει σταθερή τη συχνότητα εκπομπής. Ενώ ενα απλό VCO αν ζεσταθεί λίγη ώρα αρχίζει και αλλάζει συχνότητα απο μόνο του. Παίζει μεγάλο ρόλο η θερμοκρασία. Γι αυτό είναι προτιμότερο να φτιάξεις το κύκλωμα που υπάρχει σε αυτήν τη σελίδα.

D-NAME
05-10-04, 18:47
Παιδια διαβασα τα post αλλα δεν εβγαλα ακρη.

Μπορει να μου πει καποιος πως θα φτιαξω ενα διπολο?
Ενα απλο θελω.

electron
05-10-04, 19:13
Ένα απλό και καλό δίπολο που προέκυψε από αναζήτηση σχεδίων και φυσικά δικιάς μου εμπειρίας είναι το ακόλουθο,ενώ το ανάλογο ποστ για το οποίο είχε γίνει συζήτηση είναι το παρακάτω. http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=286&postdays=0&postorder=asc&start=0

D-NAME
05-10-04, 21:45
Δεν ξερω τπτ απο αυτα.
Απο τι υλικο θα το φτιαξω?
Καμια φοτο πως θα πρεπει να γινει.
Να εχω μια ιδεα.

electron
06-10-04, 00:15
Αν πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων θα βρείς ένα τέτοιο διπολάκι.Μετά το αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να το κόψεις βάση των τύπων του σχεδίου.

jimk
06-10-04, 01:38
egw to balun to kserw diaforetika ektos kai an yparxoyn kai ali tropoi... sindew thn giwsi tis kathodou me thn giosi tou balun kai apo tis 2 akres arxi kai telos diladi san kiklos kai meta ta 2 tou balun (arxi kai telos)thetika ta bazw sthn stous 2 akrodektes tou dipoloi kai to mazi me to thetiko tou balun thetiko tis kathodou na eine sto pano meros...

electron
06-10-04, 03:17
egw to balun to kserw diaforetika ektos kai an yparxoyn kai ali tropoi... sindew thn giwsi tis kathodou me thn giosi tou balun kai apo tis 2 akres arxi kai telos diladi san kiklos kai meta ta 2 tou balun (arxi kai telos)thetika ta bazw sthn stous 2 akrodektes tou dipoloi kai to mazi me to thetiko tou balun thetiko tis kathodou na eine sto pano meros...

Όντως υπάρχει και αυτός ο τύπος που περιέγραψες, όμως δεν τον έχω δοκιμάσει. Εφαρμόζοντας όμως το σχέδιο που ανέβασα, τα αποτελέσματα όσο αφορά τα στάσιμα και απόδοση του διπόλου ήταν θα έλεγα πολύ καλά για μια τέτοια κατασκευή που δεν θεωρείται επαγγελματικών προδιαγραφών.

D-NAME
10-10-04, 21:09
Αποφασησα να παρω τον πομπο 4watt(λογο χρηματων).
Εκτος απο τον πομπο θελω τπτ αλλο για να εκπεμπψω.
Εχω διαβασει καπου(δεν θυμαμε που) για γεφυρα στασημων.

Σε αποσταση περιπου 6km,(Υπενθιμιζω ειμαι Καρδιτσα και εχω βρει καθαρη συχνοτητα) Διπολο θα το βαλω σε ταρατσα απο μονοκατικεια(οροφος).
Θα βαλω καλη ψυξη.
Θα τα κατεφερω να εκπεμπψω?


Ευχαριστω!

electron
11-10-04, 11:39
Όλη η <τέχνη> σ'αυτό το πομπουδάκι είναι να καταφέρεις να το συντονίσεις σωστά,αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία πάνω σ'αυτό σου λέω από τώρα ότι θα δυσκολευτείς ,όμως μόνο έτσι θα μάθεις.Φυσικά γι'αυτό χρειάζεσαι γέφυρα στασίμων.Μια ανάλογη συζήτηση για το πως συντονίζεται ένας τέτοιος πομπός είχαμε κάνει εδώ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=498&start=0

maouna
19-04-12, 15:39
electron (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28737) μπορει να χρησιμοποιηθει rg58 για το balun στο σχεδιο του διπολου που ανεβασεσ?

electron
19-04-12, 22:48
Μπορεις να βαλεις RG58αρκεί στο μηκος του να συνυπολογίσεις και τον συντελεστη βραχυνσεως του καλωδίου.

maouna
27-12-12, 13:14
και ο άλλος τρόπος για balun που απλα τυλίγεις 5-6 σπειρες γυρω απο πλαστικό σωλήνα για να μην ακτινοβολει η κάθοδος? ποιος ειναι καλυτερος ?

electron
27-12-12, 15:04
Δεν υπάρχει καλύτερος ή χειρότερος, απλώς είναι 2 διαφορετικές τεχνικές.