PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτυχιακή : Έλεγχος λειτουργίας έξυπνων φαναριών



intellectual
08-10-04, 01:14
Έχω αναλάβει μια πτυχιακή με θέμα τα έξυπνα φανάρια, Ότι ιδέα υπάρχει να προσθέσω στο project και ότι βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.

gsmaster
08-10-04, 01:31
Πες μας τι περίπου έχεις σκεφτεί, για να σου πούμε περίπου τι άλλο θα μπορούσες να προσθέσεις.
Με μικροελεκτή θα το κάνεις? Για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες. :)

intellectual
08-10-04, 02:02
Δεν έχω καταλήξει ακόμα με τι θα το κάνω. Σκέφτομαι να το κάνω με PLC, με μικροελεγκτή ή με αναλογικά ηλεκτρονικά. Προς το παρόν κάνω δοκιμαστικά κυκλώματα όπως χρονοκαθυστέρηση, κυκλώματα ελέγχου βλαβών, blinker κλπ. Έχω σκεφτεί να βάλω μια λειτουργία με την οποία κάθε αυτοκίνητο θα έχει ένα δεκτάκι και το φανάρι όταν είναι κόκκινο να στέλνει σήμα και στο αυτοκίνητο να υπάρχει beeper ώστε να μην ξεχνιέται ο οδηγός αφηρημένος και περάσει με κόκκινο. Λιγάκι ακραίο για να γίνει πράξη αλλά στο project πιστεύω ότι είναι κάτι καλό. Επίσης θα προσθέσω στα φανάρια και μια τέταρτη ένδειξη η οποία θα είναι αναμμένη όταν θα ρυθμίζεται η κυκλοφορία απο τροχονόμο ώστε να μην παρατηρείται το κουφό να είναι κόκκινο να περνάς τα φανάρια κατόπιν εντολής του τροχονόμου, Δεν μου πάει καλά προσωπικά. Επίσης όταν πλησιάζει όχημα εκτάκτου ανάγκης (ασθενοφόρο, πυροσβεστικό κλπ) να υπάρχει ασύρματη ενεργοποιήση του πράσινου ώστε να μην κολλάει στην πορεία του. Αυτά έχω σκεφτεί σαν αρχικές ιδέες, Δεν θα τα κάνω όλα θα διαλέξω 1-2 τα καλύτερα κατά την γνώμη μου και θα τα υλοποιήσω. Είμαι ανοιχτός στις οποιεσδήποτε προτάσεις και βοήθειες.

gsmaster
08-10-04, 03:03
Αυτό με τον τροχονόμο είναι καλό, γιατί προσωπικά κοιτάω το φανάρι, και μέχρι να δώ τον τροχονόμο....

επίσης μπορείς να δίνεις ξεχωριστή βαρύτητα σε κάθε δρόμο ή να βάλεις ανιχνευτές πολύ πρίν το φανάρι έτσι ώστε να ανάβει το πράσινο κατευθείαν αν είναι εντελώς ελεύθερη η διαστάυρωση. :)

Αυτά. Είχα κάνει κάτι παρόμοιο στο λύκειο με αισθητήρες και πύλες, αλλά με έναν παράδρομο μόνο και μονής κατεύθυνσης...

electron
08-10-04, 09:58
Σαφώς η κατασκευή του project με plc θα σου έδινε περισσότερες δυνατότητες και κατά την προσωπική μου άποψη μεγαλύτερη ευκολία στον προγραμματισμο,σε σχέση με κάποιον μικροελεκτή.Από την άλλη η αγορά ενός plc ίσως να είναι απαγορευτική από οικονομικής πλευράς.

electronic
08-10-04, 10:39
Καλημέρα. Θα μπορούσες να χρησιμοποιείσεις τον μικροεπεξεργαστή PIC 16F84 ο οποίος έχει 13 πόρτες (εισόδους-εξόδους) τις οποίες μπορείς να τις προγραματίσεις όπως εσύ θέλεις. Θα μπορούσες ας πούμε τις 5 πόρτες να τις κάνεις για είσοδο οπότε επάνω μπορείς να συνδέσης τα εξείς: 1.δέκτη από οχήματα ανάγκης, 2. το κουμπί του φαναριού για τους πεζούς, 3.κουμπί ή δέκτη έτσι ώστε όταν η κυκλοφορία ελέγχετε απο τροχονόμο να ανάβει ένα τέταρτο φως και τις άλλες δύο πόρτες τις χρησιμοποιείς όπως θές. Τώρα με τις άλλες πόρτες τις προγραματίζεις σαν εξόδους και μπορείς να χρησιμοποιείσεις τις τέσσερις(4) για να ελέγχεις τα τέσσερα φώτα του φαναριού την πέμπτη (5) να την χρησιμοποιείσεις για να συνδέσεις έναν πομπό του οποίου το σήμα θα λαμβάνει κάποιος δέκτης στα αμάξια και θα μας ενημερώνει για την παρουσία του τροχονόμου. Τις άλλες πόρτες μπορείς να τις χρησιμοποιείσεις όπως θές.
Πληροφορίες για τον PIC μπορείς να βρείς εδώ. http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/30430c.pdf
Καλή επιτυχία. :wink:

intellectual
09-10-04, 00:59
ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον. Τελικά μάλλον με μικροελεγκτή θα την κάνω την κατασκευή και για λόγους κόστους και για λόγους πιο πολλών εισόδων και εξόδων. Θα χρησιμοποιήσω atmel γιατί είμαι πιο εξοικειωμένος σ αυτά. Έχω μελετήσει και τον PIC πολύ καλός αλλά πιέζει ο χρόνος και το project πρέπει να τελειώσει άμεσα. Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας και αν υπάρξει και κάτι άλλο εδώ είμαστε.