PDA

Επιστροφή στο Forum : Παντελως ασχετος, πρωτη επαφη με το χωρο



TG
08-10-04, 14:24
Εχω ενα ψωνιο με το ραδιοφωνο και ηθελα απο μικρος να κανω μια εκπομπη. Σε μια φαση αρχισα να ψαχνω και να διαβαζω σχετικα με το τι χρειαζομαι (οταν το hlektronika ηταν στην παλια εκδοση ακομη) αλλα μου φανηκαν ολα βουνο συν το οτι λογω σχολειου δεν προλαβαινα και τα παρατησα. :(

Τωρα που ξανααδειαζω αποφασισα να ξαναδοκιμασω μπας και καταλαβω τιποτα και ετσι πηρα το θαρρος να πρωτογραφτο στο φορουμ. Θελω να στησω ενα ερασιτεχνικο σταθμο, να εκπεμπει στα 10-15km στην αθηνα, σε ελευθερη συχνοτητα (υπαρχει; ) στα fm. Μενω συνορα βριλησιων-μαρουσι που υπαρχει μια απλα αλλα το σπιτι ειναι περιπου (ισως και λιγο χαμηλοτερο) απ τα γυρω. Πηγη θελω να χρησιμοποιω τον Η/Υ μου που εχει μια καλη συλλογη απο τραγουδια. Φανταζομαι χρειαζομαι καποιο ειδικο προγραμμα εικονικου μικτη... κ επισης το μικροφωνο των 3ευρω πουχα για το counterstrike κανει η πρεπει να παρω κατι αλλο;

Η/Υ - πομπος - ενισχυτης - κεραια; Αυτη θαναι η σειρα; Αν λεω κουλαδες συγχωρατε με αλλα λιγα πραγματα εχω καταλαβει και ισως ταχω καταλαβει στραβα. Επισης να διευκρινισω οτι θελω να το φτιαξω εγω, να ασχοληθω προσωπικα και να μαθω και οχι να το παρω ετοιμο. Ευχαριστω παιδια :oops:

kostas30
08-10-04, 14:33
φιλε πολυ ωραιο χομπυ το ραδιοφωνο αλλα δυσκολη εποχη διαλεξες , τα 15κμ στην ΑΘηνα ειναι κατι απιθανο ,για να ακουστης στην Αθηνα 15κμ και απο το σπιτι σου θελεις αρκετα μεγαλη ισχυη :lol: και πολυ καλο κεραιοσυστημα :shock: και αν ξερεις να τα φτιαξεις μονος σου το κοστος ειναι πολυ μεγαλο......... :cry:

TG
08-10-04, 14:50
Το φανταζομουν οτι ειναι λιγο υπερβολικο αλλα ενπασει περιπτωση φανταζομαι στην πορεια θα συμβιβαστω αφου λες δε γινετε. Και 5km δεν ειναι ασχημα, αλλα δεν εχω μια γνωση για να καταλαβω την ταξη μεγεθων. :roll:

kostas30
08-10-04, 15:03
Πριν 25 χρονια με 15 βαττ ακουγοσουν σε ολη την αττικη τωρα το μικροτερο μηχανημα που παιζει απο υμητο ειναι 15000 βαττ και πληρη καλυψη της αττικης δεν εχουν. υποψην για να εχεις 15000 βαττ θες καταναλωση τουλαχιστον 25000KW. Για να παιξεις εκει γυρω στην γειτονια σου και να κανεις την πλακα σου καλα θα ηταν 50 βαττακια και μια καλη κεραια. τωρα για περισοτερη ισχυη πας αλλου.

TG
08-10-04, 15:10
Αυτο που οφειλετε; Στην ανεγερση πολλων σπιτιων που ασθενουν το σημα; Στη συγκεντρωση πολλων εκπομπων στις συχνοτητες με αποτελεσμα να αλληλοκαλυπτονται; Δηλαδη στην επαρχια, με 50βαττ π.χ. καλυπτεις αυτες τις αποστασεις; Και μια ηλιθια ιδεα που μου κατεβηκε. Για καλυτερη αποδοση δεν θα μπορουσα να κρεμασω την κεραια (αφου ειναι απλο διπολο) στα 10 μετρα ξερω γω πανω απ το σπιτι μου με μπαλονι ηλιου; ( :shock: καλα ντε μη βαρατε)

electron
08-10-04, 17:11
Όλα όσα ανέφερες παίζουν ρόλο με βασικότερο το γεγονός ότι τα ερζτιανά στην αθήνα έχουν κατακλυστεί από την αρχή ως τέλος και μάλιστα με πομπούς <θηρία>.Στην επαρχία που ακόμα υπάρχουν κάποιες συχνότητες σχετικά καθαρές τα πράγματα είναι λιαν καλύτερα.Όσο για το ύψος της κεραίας παίζει βασικότατο ρόλο στην εκπομπή και ειδικά όταν η ισχύς της εκπομπής είναι χαμηλή καταλαβαίνεις αμεσως την διαφορά,ακόμα και ένα μέτρο που λέει ο λόγος να βάλεις ψηλότερα την κεραία σου.

moutoulos
10-10-04, 10:46
Πριν 25 χρονια με 15 βαττ ακουγοσουν σε ολη την αττικη τωρα το μικροτερο μηχανημα που παιζει απο υμητο ειναι 15000 βαττ και πληρη καλυψη της αττικης δεν εχουν. υποψην για να εχεις 15000 βαττ θες καταναλωση τουλαχιστον 25000KW. Για να παιξεις εκει γυρω στην γειτονια σου και να κανεις την πλακα σου καλα θα ηταν 50 βαττακια και μια καλη κεραια. τωρα για περισοτερη ισχυη πας αλλου.


Eχει δικιο ο Κωστας, 50βαττ ειναι ΟΚ για αρχη.