PDA

Επιστροφή στο Forum : Οθόνη ΝΟΚΙΑ στον υπολογιστή



gsmaster
09-10-04, 16:36
Έχετε καποιο παλιό κινητό στο συρτάρι που δεν το χρησιμοποιείτε??? Η οθόνη του είναι σε καλή κατάσταση αλλά δεν μπορείτε να την οδηγήσετε? Τώρα πλέον μπορείτε να την οδηγήσετε εύκολα από την παράλληλη θύρα του υπολογιστή σας. :D

link (http://www.skippari.net/phpBB2/viewtopic.php?t=474&postdays=0&postorder=asc&start=0)

gsmaster
11-10-04, 01:49
Επισυνάπτω και το κύκλωμα που χρησιμοποίησα...

Στην δική μου περίπτωση δεν χρειάζόταν γιατί η παράλληλη μου βγάζει 3,3V. Εγώ όμως το έβαλα καλού κακού, και μιά χαρά δουλεύει. Το μόνο που χρειάστηκε να αλλάξω είναι η τιμή της R6 γιατί δεν άφηνε αρκετό ρεύμα να περάσει, και δεν είχε αρκετό κοντραστ.

TEON
15-10-04, 21:43
να σε ρωτησω με τι προγραμα παιζει η οθονη η νοκια???ειναι ευκολο να το στειλεις με μαιλ??και κατι αλλο,εκανα την κατασκευη που εχεται στο σαιτ με την ελ σι ντι οθονη..μπορω να ρυθμισω καπος το κοντραστ γιατι φαινεται απο πισο απο τους χαρακτηρες το τετραγονο??ευχαριστω

gsmaster
16-10-04, 00:46
Το πρόγραμμα είναι το lcdinfo, αλλά μην αγχώνεσαι, ετοιμάζεται οδηγός.
Για το κοντραστ δες εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=136)

MHTSOS
16-10-04, 18:49
Πότε περίπου θα είναι έτοιμος ο οδηγός; Γίνεται με όλες τις οθόνες ΝΟΚΙΑ;

gsmaster
16-10-04, 20:01
Ο οδηγός δείχνει την κατασκευή για οθόνη από ΝΟΚΙΑ 3210. Το κύκλωμα είναι το ίδιο και για άλλες οθόνες. Περισσότερα στον οδηγό.

Ο οδηγός είναι έτοιμος, υπομονή κανά-δυό μέρες.

gsmaster
17-10-04, 04:51
Ο οδηγός είναι έτοιμος!!! (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_lcd3.php)

D-NAME
19-10-04, 14:01
TEON γινετε με ενο ποτενσιομετρο 10κ νομιζω στο 3 με 4 στην οθονη. Δεν ειμαι συγουρος. Δεν το θυμαμε. Θα το κοιταξω.

BM
26-10-04, 14:05
Εχω μια οθόνη απο 5210..
Εχει 8 Pin και αυτη αλλα η διαταξη της κατασκευης ειναι τελειως διαφορετικη... η οθονη συνδεεται απο πανω με καλωδιοταινια στην μεβρανη του ελεγκτη απο απο πανω και παει πισω που βρισκεται ο ελεκτης ( ο οποιος δειχνει να ειναι ο ιδιος...) και δυο αντιστασουλες.... το ζητημα ειναι πως συμφωνα με το διαγραμμα το datasheet τα pin ειναι τελειως αναποδα σε σχεση με αυτα της κατασκευης... ενω στην κατασκευη η φωτογραφια δειχνει τα Pin 1 εως 8 απο αριστερα προς τα δεξια, σε εμενα που η τα πιν ειναι κατω απο τον ελεκτη θα επρεπε να ειναι 8 εως 1 απο αριστερα προς τα δεξια. Το θεμα εχει ως εξης, αν βαλω τα πιν αναποδα θα καψω τον ελεκτη? (το pin vout πως συμβολιζεται στο datasheet?)[/img]

BM
26-10-04, 14:06
θα στειλω και photo αν χρειαζεται...

gsmaster
27-10-04, 17:17
To pin Vout είναι το πιν VLcd. Δεν ξέρω αν γίνεται με αυτή την οθόνη. Αν έχεις κάποιο αποτέλεσμα, ενημέρωσε μας :)

BM
28-10-04, 13:57
ευχαριστω θα το ψαξω... Μηπως υπαρχει κινδυνος να καψω τον ελεκτη; αν βαλω λαθος τα πιν εννοω.

BM
28-10-04, 23:58
Μερικες φωτογραφιες

gsmaster
29-10-04, 01:37
Αν χρησιμοποιήσεις το κύκλωμα με τις αντιστάσεις και τις ζενερ είναι πιό ακίνδυνο πιστεύω.
Καλά πειράματα!

kuzan
01-11-04, 16:39
Exo o8onh apo to 3310 kanei?

kuzan
01-11-04, 17:02
signomi alla 1uF einai 1mF?

gsmaster
02-11-04, 00:03
Exo o8onh apo to 3310 kanei?

Kάνει. Το κύκλωμα είναι το ίδιο αλλά πρέπει να κολλήσεις καλωδιάκια στίς επαφές της οθόνης.



signomi alla 1uF einai 1mF?

Όχι 1uF είναι 1μF (μιcrofarad)

1μF (μιcrofarad) = 0.001mF (millifarad)
1mF (millifarad) = 1000μF (μιcrofarad)

DarkSaga
08-11-04, 00:37
τα 4 pins παραδίπλα τα αφήνουμε ασύνδετα? ΣΤΗ φωτό είναι οθόνη 3310

τύπωσα τα κυκλώματα και παω για κόλλημα έχω οθόνη και απο 3210 οπότε θα τσεκάρω τα κυκλώματα και αν παίξει αυτο προχωράω στο 5110 που βρήκα και έσφαξα.

DarkSaga
08-11-04, 00:39
πίσω όψη

DarkSaga
08-11-04, 00:42
εδώ θέλει πολύ λεπτοδουλειά μου φαίνεται....
5110 πίσω πλευρά πως να πετύχω τέτοια τα pins???

gsmaster
08-11-04, 01:56
To pin spacing είναι το ίδιο (1,15mm). μην σε ξεγελάει το elastomer. Επίσης για τα 51ΧΧ και 61ΧΧ μπορείς να βανδαλίσεις την μια πλακέτα και κολλήσεις καλωδιάκια στην πλακέτα. επίσης με αυτό τον τρόπο θα κρατήσεις και τα led οπότε δεν θα χρειαστεί να βάλεις άλλα. δες και εδώ (http://serdisplib.sourceforge.net/ser/pcd8544.html)

Θα φτιάξω κάποια στιγμή ένα τυπωμένο που θα μπαίνει μέσα σε βύσμα DB25 για οθόνες τέτοιου τύπου...

gsmaster
08-11-04, 20:22
Έκανα λοιπόν ένα Universal κύκλωμα για όλες τις οθόνες ΝΟΚΙΑ. Χωράει μέσα σε βύσμα παράλληλης (σε αυτά που έχω εγώ τουλάχιστον) Το έκανα αρκετά στριμόκ%λο πιθανώς να χωράει και σε άλλα.

gsmaster
09-11-04, 18:15
Και μερικές φωτογραφίες από τις "πρόβες" :P

trofeo
12-11-04, 14:59
Γινετε τιποτα παρομιο και με εχρωμη οθονη απο κινητα που εχουν καμερα?

gsmaster
12-11-04, 15:54
Κάτι πάει να γίνει αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα.
http://forum.lcdinfo.com/viewtopic.php?t=586

gourtz
14-11-04, 11:50
Exo o8onh apo to 3310 kanei?ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ ΕΓΧΡΩΜΗ ΑΠΟ ΝΟΚΙΑ 3200 ΚΑΝΕΙ?????? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΣΤΑΛΕΙ Ε-ΜΑΙΛ STHN ΔΙΕΥΘΗΝΣΗ GORTZ@FREEMAIL.GR

mojiro
14-11-04, 16:31
το skippary το ειχα ανακαλυψει περσι, αν και καταφερα το φτιαξω με απλα
υλικα τον adapter, δεν καταφερα να δουλεψω το προγραμμα.

μαλιστα στο ερωτημα του φιλου με το 5110, θα του πω οτι ιδια οθονη εχω
και εγω και πηρα απο χαλασμενο cdrom την καλωδιοταινια της κεφαλης
και την προσαρμοσα πανω στην πλακετα-πλατη της οθονης.

μαλιστα οι αποστασεις των pins της καλωδιαταινιας ταιριαζουν ακριβως.

QED
14-11-04, 21:16
Γεια χαρά σε όλους!
Δεν μπόρεσα να βρω ζένερ στα 3V και πήρα στα 2,7V και στα 3,3V(αυτές υπήρχαν μόνο...).Θα δουλέψει?
Γίνεται να χρησιμοποιήσουμε σταθεροποιητή τάσης π.χ 7803?
Επίσης θα με ενδιέφερε να οδηγούσα την οθόνη με δικό μου πρόγραμμα μέσω παράλληλης.Καμμιά βοήθεια πάνω σε αυτό?(initialization,εντολές οθόνης κτλ..)
Ευχαριστώ.

mojiro
14-11-04, 21:27
λογικα θα πεξει και με λιγοτερη ταση.

το να οδηγησεις αυτη την οθονη ειναι πολυ δυσκολο και θα πρεπει να
διαβασεις αρκετα καλα το datasheet της philips.

δεν εχει καμια σχεση με τα hitachi lcd χαρακτηρων. εδω ελεγχεις τα
pixel και οχι τους χαρακτηρες.

για να φτασεις να ελεγχεις 96χ96 πιξελ με 2-3 καλωδιακια σημαινει
οτι γινεται τρελη πολυπλεξια. αν θυμαμαι καλα στο datasheet λεει
οτι φορτωνεις τα γραφικα ανα ομαδες πιξελ και ανα περιοδους. ενα
πιξελ να θες να αλαξεις θα πρεπει να ανανεωσεις ολοκληρη ομαδα
απο τα γειτονικα του.

QED
14-11-04, 21:56
Μόλις βρήκα κάτι:
http://www.cypress.com/cfuploads/support/app_notes/an2152.pdf

gsmaster
14-11-04, 22:10
Να διευκρινίσω ότι είναι 84*48 και όχι 96*96. Το datasheet είναι εδώ (http://www.semiconductors.philips.com/acrobat_download/datasheets/PCD8544_1.pdf)
Μάλλον με παρόμοιο τρόπο οδηγούνται και αυτές όμως. :)

mojiro
14-11-04, 22:53
ερωτηση:

οταν τρεχεις το προγραμμα, τι γινεται ? κατευθειαν αναβει το lcd ?

καπου ειχα βρει παλια οδηγιες για να ελεγχεις τις ιδιες οθονες με avr

www.microcyl.com

νομιζω λεγοταν

QED
15-11-04, 20:32
Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνω ότι χθες κατάφερα τελικά να οδηγήσω την οθόνη με τον PIC16F877A με κώδικα γραμμένο σε C βασιζόμενος στα

http://www.cypress.com/cfuploads/support/app_notes/an2152.pdf
http://www.100acre.org/elec/nokia_lcd/

Οι δυνατότητες είναι αρκετές μέχρι και απεικόνιση bitmap.

(gsmaster πως σου φαίνεται η ιδέα να ετοιμάσω και έναν αντίστοιχο οδηγό?Στείλε mail για περισσότερα.)

gsmaster
16-11-04, 01:22
www.microsyl.com (http://www.microsyl.com/nokialcd/nokialcd.html) είναι.

Μπράβο Led_Zep! (έχεις PM)

stam
29-12-04, 19:46
Μετά απο την 2χ16 είχε σειρά το 3310.

Τι παλούκι ρε γαμώτο να κολλήσουν τα καλώδια στις επαφές??

Πρέπει να αλλάξω κολλητήρι... Με αυτή την φριτέζα κόντεψα να την διαλύσω!

Τέσπα, άξιζε όμως το αποτέλεσμα... Αν και χωρίς led για φωτισμό, φαίνετε πανέμορφη! 8) 8) 8)

gourtz
29-12-04, 21:10
ωραια η οθονιτσα πολη καλη δουλεια και ποιος ειναι το θυμα? εεεεεεεεεεεε ο τυχερος που ειχε αυτη την οθονη????

black xoymor xaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

gsmaster
30-12-04, 01:17
αναζητούνται οθόνες για να κάνουμε οδηγό για 33ΧΧ και 51ΧΧ...... :)

termitis
05-01-05, 21:27
Μετά απο την 2χ16 είχε σειρά το 3310.

Τι παλούκι ρε γαμώτο να κολλήσουν τα καλώδια στις επαφές??

Πρέπει να αλλάξω κολλητήρι... Με αυτή την φριτέζα κόντεψα να την διαλύσω!

Τέσπα, άξιζε όμως το αποτέλεσμα... Αν και χωρίς led για φωτισμό, φαίνετε πανέμορφη! 8) 8) 8)


ere ti kanei to tei thes/nikis...
mpravo mpravo

DarkSaga
05-04-05, 14:29
υλοποίησα το κύκλωμα αλλα η οθόνη dead μπορώ να τσεκάρω αν φταίει η οθόνη η επαφή της με την πλακέτα?
το πρόγραμμα τι βγάζει οταν δεν έχει οθόνη και τι όταν έχει οθόνη συνδεδεμένη?
γενικ'α ο κοντρολερ ανιχνευεται απο τα win σαν συσκευη?

gsmaster
05-04-05, 18:18
Δυστυχώς το πρόγραμμα δεν καταλαβαίνει αν έχεις συνδέσει η όχι οθόνη. το πρόγραμμα μόνο στέλνει :?

Το αν η οθόνη δουλεύει και δεν είναι καμμένη/σπασμένη/κτλ πρέπει να το ξέρεις από πριν, πχ δούλευε στο κινητό που ήταν πριν? μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν παιδεύεσαι με ψόφια οθόνη. :shock:

Η οθόνη πρέπει να είναι συνδεδεμένη οταν ξεκινάει το πρόγραμμα για να αρχικοποιηθεί σωστά. Αν το πρόγραμμα έχει ξεκινήσει, και η οθόνη δεν πατάει καλά, δεν πρόκειται δείξει τίποτα. :roll: :?

:)

DarkSaga
07-04-05, 19:35
άλλαξα οθόνη και έπαιξε αλλα μόνο το lcdinfo έχω καταφέρει να σεάρω σωστά και να συνεργαστεί μόνο με το winamp 5
τα υπόλοιπα pugins πως τα ενεργοποιώ?
π.χ το sys info η το mbm plugin τι το κάνω?
σε ποιο directory το τοποθετώ και απο που το επιλέγω για να ενεργοποιηθεί?

gsmaster
08-04-05, 00:05
Τα plugin τα βάζεις μεσα στον φάκελο που είναι και το lcdinfo.exe. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.Ανα πάσα στιγμη μπορείς να καλέσεις κάποια λειτουργία τους.

Δες και εδώ για το Time Plugin (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=3317#3317)

xqtr
15-04-05, 23:00
Στο site http://rifer.narod.ru/nokia.html έχει ενα αλλο κυκλωμα για συνδεση οθονης nokia. Αξιζει το κοπο? μπορει να το δοκιμασει καποιος.... οχι τιποτα αλλο αλλα αυτο παρα ειναι απλο σε σχεση με αυτο που υπαρχει στα κυκλωματα.. :)

gsmaster
16-04-05, 01:46
Το κύκλωμα αυτό, χρησιμοποιείται με το πρόγραμμα LCDHype (http://www.lcdhype.de.vu/) το οποίο έχει πάρα πολλές δυνατότητες και είναι πολύ καλό.

Σαν κύκλωμα είναι απλό γιατί δεν χρησιμοποιεί κάτι για να μειώσει την τάση στα 3,3V που θέλει η οθόνη, και αυτό γιατί οι περισσότερες παράλληλες έχουν πλέον 3,3V αντί για 5V στα περισσότερα pin. (Σε μένα τουλάχιστον έτσι ειναι.)

Το είχα δοκιμάσει μια φορά με ο8όνη 2*16 αλλά δεν κατάφερα και πολλά γιατί είναι λίγο δύσκολο. Εκείνο τον καιρό μάλιστα δεν υποστήριζε ακόμα οθόνες ΝΟΚΙΑ (με το PCD8544). Τώρα κατεβάζω την τελευταία έκδοση να δώ τι λεέι.

Νομίζω το lcdinfo έχει επιλογή για να αλλάξεις τα Pin οπότε θεωρητικά μπορεί να δουλεύει και με αυτό το κύκλωμα.

del_gr
01-06-05, 02:49
Καλησπέρα,

Έφτιαξα και εγω το κύκλωμα σου gsmaster απο τις κατασκευές. Το περίεργο είναι οτι για να φανεί η εικόνα σωστά στην οθόνη έφτασα σε τιμή της R6 γύρω στα 40Ω απο το 1KΩ που είχα αρχικά και δε φαινόταν απολύτως τίποτα.
2ο περίεργο της υπόθεσης είναι ότι στην παράλληλη με ανοιχτό το πρόγραμμα και χώρις το κύκλωμα έχω 4.4v
Αν συνδέσω το κύκλωμα έχω 3.3v ενώ στο άκρο Vdd που θα πατήσει η οθόνη έχω 2.4v περίπου.
Έιναι λογικό να έχω πτώση τάσης σχεδόν 1v χωρίς να έχω την οθόνη πανω για φορτίο?



Κώστας.

PiCBuRn3r
01-06-05, 11:08
Δολοφόνησα 2 κινητα (3310,5210) και εφτιαξα την κατασκευή. Η οθόνη του 5210 μου έδειχνε καθρεπτισμένα τα γράμματα και ετσι χρησιμοποίησα του 3310.
Τώρα θα προσπαθήσω να κανω πατέντα και ένα 6610 που κάθεται γιατί κατι ακουστηκε για την οθόνη του στο forum του LCDinfo.

gsmaster
02-06-05, 00:15
Ναί όντως κάτι ψήνεται για έγχρωμες οθόνες ΝΟΚΙΑ αλλά, απόσο ξέρω δεν έχει ανακοινωθεί κάτι ακόμα.

Όσο για την οθόνη του 5210, πώς ακριβώς την σύνδεσες? έχει διαφορετικό τρόπο στηριξης στην πλακέτα του κινητού (με καλωδιοταινία) και δεν έχει τα κλασσικά 8 ή 9 πιν. Αν θέλεις βάλε κάποιο σχέδιο γιατί κάποιος φίλος στις πρώτες σελίδες ρώτούσε για οθόνη 5210 :)

PiCBuRn3r
02-06-05, 23:44
Την σύνδεσα κανονικά όπως και του 3310 (8-pin) αλλά μου έδειχνε τα πάντα καθρεπτισμένα! :lol:

gsmaster
03-06-05, 00:36
Εγώ γιατί είχα την εντύπωση ότι έχει περισσότερες επαφές? τέσπα...


Αφού δουλεύει ανάποδα, φαντάζομαι θα μπορεί να γίνει κάποια αλλαγή στο πρόγραμμα, για να παίζει και με αυτές τις οθόνες.

del_gr
06-06-05, 05:27
Έφτιαξα και εγω το κύκλωμα σου gsmaster απο τις κατασκευές. Το περίεργο είναι οτι...

*Σημείωση εννοώ το κύκλωμα απο τις κατασκευές, οχι αυτο που λες εδώ, 2σελίδες πριν.(τώρα το είδα το καινούργιο :( ).

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει και έχω τόσο χάλια contrast. Φοβάμαι οτι θα αρχίσουν να καίγονται οι zener με R6 40Ω.

gsmaster
06-06-05, 15:30
Η παράλληλη δεν μπορεί να δώσει πολύ ρεύμα, γιατί έχει εσωτερικά αντιστάσεις προστασίας, οπότε δεν θα σου κάψει τις zener. Δοκίμασε να το βάλεις χωρίς κύκλωμα.

Η χαμηλή αντίσθεση οφείλεται στην χαμηλή τάση τροφοδοσίας της οθόνης (2,4V) η οποία θα πρέπει να είναι περίπου 3V

del_gr
09-06-05, 02:00
Η παράλληλη δεν μπορεί να δώσει πολύ ρεύμα, γιατί έχει εσωτερικά αντιστάσεις προστασίας, οπότε δεν θα σου κάψει τις zener. Δοκίμασε να το βάλεις χωρίς κύκλωμα.

Η χαμηλή αντίσθεση οφείλεται στην χαμηλή τάση τροφοδοσίας της οθόνης (2,4V) η οποία θα πρέπει να είναι περίπου 3V


Έχεις δίκιο, φαίνεται να δουλεύει σωστά για αρκετές ώρες με την R6 στα 100Ω.

Ευχαριστώ.

QED
16-06-05, 05:03
Έγχρωμη οθόνη από 3510i συνδεδεμένη σε pic.

http://www.comunicom.com.py/juno/3595/ (μεταφράστε με systran από ισπανικά σε αγγλικά)

http://67.15.78.55/%7Espiral/colorlcd/colorlcd.html

Maz00nga
12-07-05, 16:05
Πολυ ενδιαφερον φαινεται, εχω ενα παλιο 3210, ευκαιρια ειναι χεχεχε! Για ερικσον, τ29 συγκεκριμενα, γινεται τπτ? Πως μπορω να μετρησω ποσα βολτ βγαζει η παραλληλη μου?

NUKE
12-07-05, 16:59
Στο μυνημα 08 Νοέ 2004 12:39 πμ του DarkSaga δειχνει την πισω οψη μιας οθονης.Εγω εχω ακριβως αυτην την οθονη.

Μπορειτε να δειτε την φωτο και να μου πειτε πιο ειναι το pin1 και ποιο το pin 8?

Ευχαριστω

gsmaster
12-07-05, 17:28
NUKE Προφανώς αναφέρεσαι σε αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=3745#3745) το μήνυμα. Η αρίθμιση ξεκινάει όπως και στην οθόνη του 3210. Όπως την κοιτάς απο πίσω με τις επαφές απο πάνω, το 1 είναι στα αριστερά. Δες και το και εδώ-> http://www.hlektronika.gr/kataskeyes/images/lcd3a_img4.jpg



Maz00nga Τρέξε το LCDinfo και μέτρα με το πολύμετρό σου με το (-) σε ένα απο τα 18-25 (γείωση) και το (+) στο πιν 7 της παράλληλης.

Maz00nga
12-07-05, 17:31
Οκ, θα το δοκιμασω σε λιγακι :) Για το 3310 μπορει να χρησιμοποιηθει το κυκλωμα του 3210?

Με απλα LEDs και οχι SMD μπορω να φωτισω την οθονη? Εψαξα να ξεκοιλιασω τπτ για να παρω αλλα δε βρηκα, παρα μονο κατι πρασινα πλακε LEDs...

triplex
12-07-05, 20:05
ρε παιδια γινεται τπτ με την οθονη του 6510??

gsmaster
13-07-05, 00:19
Maz00nga, Διάβασε αυτόν τον οδηγό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_lcd3.php) και θα καταλάβεις. Όσο για τον φωτισμό, πειραματίσου, μπορεί να πετύχεις κάτι

triplex, δεν έχω δει κάτι, δεν αποκλείεται όμως, ψάξτο.


YΓ. Άντε να δούμε πότε θα κάνω τον οδηγό για οθόνες 61χχ και 33χχ.......

Maz00nga
13-07-05, 03:19
Η ταση μεταξυ 7ου και 18ου πιν της παραλληλης, με LCDinfo ανοιχτο η οχι ειναι 4.5V. Θα χρειστουν λοιπον οι διοδοι ε?.. Να ξεκοιλιασω μια παλια μου μαδερμπορντ? :P

gsmaster
13-07-05, 03:44
Διόδους ζενερ θα βρείς στο εμπόριο, γιατί να ξεκοιλιάσεις την μητρική σου?

Maz00nga
13-07-05, 03:46
Γιατι το "εμποριο" εδω που ειμαι κοντευει τιμες μαυρης αγορας! Εξαλλου η μητρικη που θα ξεκοιλιασω δ δουλευει, τοσα χρησιμα πραματα εχει πανω :)

aliengoa
13-07-05, 04:31
Πού μένεις; Αν έχεις τοσο μεγάλο πρόβλημα με το "εμπόριο" τότε να σε στείλουμε εμείς "ελαφρά" υλικά. Εξάλλου πρεπει να αλληλοβοηθιόμαστε με όλους τους τρόπους. Σωστά;

Maz00nga
13-07-05, 04:34
Αγιο Νικολαο Κρητης μενω κ πηγα μια φορα να παρω εναν ηλεκτρολυτικο πυκνωτη 300V κατι μιλιΦαραντς και μου τον χρεωσε 1,5 ευρω , αν θυμαμαι καλα 1 χρονο πριν... Αφου το σκεφτομαι να αγορασω ενα ετοιμο ρυθμιστικο ανεμιστηρων για τον υπολογιστη μου παρα τελικα να το κατασκευασω.

thanashs
25-07-05, 18:22
Πολύ όμορφη κατασκευή, θα ήθελα πολύ να την φτιάξω μια οθόνη απο 3310 nokia που έχω ξηλώσει αλλά μιας και είμαι άσχετος με ηλεκτρονικά μου φαντάζει βουνό ολη αυτη η κατασκευή ειδικά στο κυρίως κομμάτι με την πλακέτα και τα τσιπάκια της. :oops:

_ab
25-07-05, 18:32
Κανεις δεν γεννηθηκε Παντωγνωστης!!!!!Σιγα σιγα βαζω στοιχημα πως θα τα καταφερεις!!!!Και οπου κολλησεις εμεις ειμαστε εδω..... :wink:

thanashs
27-07-05, 20:40
Ευχαριστώ για το κουράγιο.. Μήπος είναι εύκολο να μου πει κάποιος τη λίστα με τα ψώνια; Διόδους, ζένερ κλπ.. Πόσα και τί ακριβώς; Και για την πλακέτα, την βρίσκω κάπου ή θα πρέπει να γίνει αυτοσχέδια; Συγνώμη αν σας κουράζω. :cry:

gsmaster
28-07-05, 14:10
Εφόσον έχεις οθόνη από 3310, μπορείς να κολλήσεις καλωδιάκια κατευθείαν πάνω στην οθόνη, αφού αυτή έχει μεταλλικές επαφές. Χρειάζεται μικρό κολλητήρι με λεπτή μύτη και υπομονή. Όσο για το κύκλωμα, αν κολλήσεις καλωδιάκια, μπορείς να το κάνεις σε διάτρητη.

thanashs
28-07-05, 18:02
...σε διάτρητη = πλακέτα με τρυπούλες δίπλα-δίπλα αντί για κατασκευή νέας :)
Ναι έχει μικρά βυσματάκια οπότε θεωρητικά είναι εύκολο να κολληθούν πάνω της τα καλώδια.
Όσο για το R1-R6 = 6 αντιστάσεις των 1k (χιλιάρες -1 kilo) - Δεν βρήκα χιλιάρες παρά μόνο 1200ohms (Καφέ-κόκκινο-κόκκινο-χρυσό) λές να κάνουν; Στην R6 αν έχω πρόβλημα πόσο χαμηλά μπορώ να κατέβω;
Και το C1 & C2 = πυκνωτές αντίστοιχα 2.2 και 1.
Καλά τα πήγα; :P :P :lol: :lol:
Φωτισμό η οθόνη δεν έχει; Αν όχι πειράζει αμα βάλω led 3v; Την τροφοδοσία απο το καλώδιο της παράλληλης θα το τραβήξω;

gsmaster
03-09-05, 03:42
Έκανα επιτέλους και την πλακέτα για την οθόνη του 6110,5110 και λοιπών κινητών που οι οθόνες τους έχουν 9 πιν.

Σύντομα θα προστεθεί στον οδηγό.



ΥΓ Ευχαριστούμε θερμά τον φίλτατο Κώστα aka leosedf, για την προσφορά της οθόνης και των τρελλιάρικων μώβ led

Lykos1986
04-09-05, 00:51
Απλά εκπληκτική!!! Που να βρω καμία οθόνη 3210 ή κανένα παλιό κινητό για να χαλάσω;;; Καμιά ιδέα;;;

gsmaster
04-09-05, 04:24
Απλά εκπληκτική!!! Που να βρω καμία οθόνη 3210 ή κανένα παλιό κινητό για να χαλάσω;;; Καμιά ιδέα;;;

Όλο και κάποιο γνωστό, που είχε κινητό ΝΟΚΙΑ της εποχής, θα έχεις... Τώρα πλέον αυτά τα κινητά δεν ανοίγουν καν, λόγω μπαταρίας, αν είναι σε συρτάρι πάνω από χρόνο, οπότε είναι άχρηστα (...για τους άλλους :wink: )

Lykos1986
04-09-05, 10:49
Ίδη χτες το βράδυ επικοινώνησα με μερικούς και θα έχω μερικά κινητά μάλλον την επόμενη εβδομάδα. Ποιες άλλες μάρκες κινητών είναι συμβατές με αυτό το σύστημα;;;

Lykos1986
05-09-05, 01:42
Από ότι είδα με το LCDInfo μπορείς να οδηγήσεις και κλασικές οθόνες HD44780. Λέω να το δοκιμάσω, με μπέρδεψε όμως η συνδεσμολογία τον Pins σε 8Bit mode (από πλευράς παράλληλης και όχι από την LCD). Το έχει δοκιμάσει κανείς;;; :?:




Τώρα για τις οθόνες NOKIA…
Μέσα στην εβδομάδα πιστεύω να βρω μια οθόνη για να την δοκιμάσω. Κάτι που δεν κατάλαβα όμως! Αφού συνδέσουμε κανονικά το κύκλωμα κτλ κτλ κτλ... ανοίγουμε το LCDInfo και αυτό θα ενεργοποιήσει άμεσος την οθόνη;;; Τι θα δήξει για αρχή, ώστε να καταλάβω ότι έχει συνδεθεί κανονικά και ότι δουλεύει;;; Θα πρέπει πρώτου ενεργοποιήσω το πρόγραμμα να έχω κάνει καμία ρύθμιση;;; Αν δεν βάλω τα άλλα προγράμματα που θέλει θα δήξει τίποτα;;;

Και κάτι ακόμα. Στον οδηγό για την οθόνη του κινητού NOKIA χρησιμοποίησες και το ελασομερές, έτσι δεν είναι;;; Σε άλλες Photo είδα πως οι οθόνες δεν έχουν καθόλου τέτοιου τύπου διασυνδεσημότητα, αλλά κλασικά pins. Συνεπώς θα μπορούσαν να κολληθούν απευθείας καλώδια. Και συνεπώς θα μπορούσα να αγοράσω μια τέτοια οθόνη από κατάστημα κινητών. Πόσο ακριβή μπορεί να είναι;;; :? Εξάλλου τέτοιου τύπου κινητά πλέον είναι πανάρχαια!!!


Τέλος πάντων, αυτά για την ώρα. Θα πρέπει να κάνω και μια επανάληψη, γράφω αύριο. :head: :hammer:

gsmaster
05-09-05, 02:32
Οι οθόνες των 3210, 5110, 6110, 8210 κτλ και μερικά πρώτα μοντέλα 3310 χρησιμοποιούν στην οθόνη το γνωστό "λαστιχάκι".
Απο το 3310 και μετά, στα περισσότερα κινητά αντικαταστάθηκε με μεταλλικά ελάσματα στα οποία μπορείς να κολλήσεις καλωδιάκια πάνω.
Η αλλαγή ήταν απαραίτητα γιατί τα "λαστιχάκια" με τον καιρό χαλάνε και δεν "πιάνουν" και πρέπει να το πετύχεις ακριβώς για να παίξει, πολλές φορές αυτές οι οθόνες δείχνουν θολά, αλλά μόλις την πειράξεις λίγο φτιάχνει (ή χαλάει χειρότερα.)

Η εικόνα που θα σου δείξει την πρώτη φορά θα είναι αυτή που σου επισυνάπτω. Άν έχει βάλει και το winamp plugin σωστά, θα σου βγάλει και ένα visualization και απο κάτω τον τίτλο του τραγουδιού :wink:

Θα πρέπει την πρώτη φορά να επιλέξεις τον driver PCD8544 και μετά να κλείσεις και να ξανατρέξεις το πρόγραμμα για να παίξει. Η οθόνη πρέπει να είναι σωστά συνδεδεμένη και να πατάει καλά όταν ανοίγει το πρόγραμμα για να αρχικοποιηθεί σωστά.

Για οθόνη ρώτα σε κανα μαγαζάκι με κινητά, όχι στα μεγάλα τύπου γερμανός κτλ, σε κανα μικρό να κάνει επισκευές, μήν δώσεις πάνω από 10-15 ευρά με τίποτα!

Όσο για τις οθόνες χαρακτήρων με το 44780 κυκλοφορούν και μακράν καλύτερα προγράμματα...

Lykos1986
05-09-05, 23:11
Όσο για τις οθόνες χαρακτήρων με το 44780 κυκλοφορούν και μακράν καλύτερα προγράμματα...


Ναι αλλά όλα αυτά τα προγράμματα που ξέρω τουλάχιστον θέλουν και το άλλο πρόγραμμα που αν δεν κάνω λάθος λέγετε port95. Αυτό το πρόγραμμα σε έμένα τουλάχιστον δεν δούλεψε ποτέ. Ότι πειραματισμούς και να το έκανα αυτό τίποτα. Ακόμα και με τις ερωτήσεις που έκανα στο forum όλες οι απαντήσεις που πείρα δεν έκαναν τίποτα. Ακόμα και το bios πείραξα για να αλλάξω την κατάσταση της παράλληλης αλλά αυτό τίποτα. Είναι το μόνο πρόγραμμα στην ζωή μου που με κούρασε τόσο πολύ. Ούτε να το έγραφα εγώ ο ίδιος με δικό μου κώδικα!!!



Κανένα πρόγραμμα που να μην θέλει το port 95;;;

gsmaster
06-09-05, 01:37
Έχω την εντύπωση ότι αν έχεις SP2 δεν χρειάζεται το Port95. Το Crystalfontz είναι κορυφαίο πάντως, ας μην βγούμε άλλο εκτός θέματος. Η συνέχεια για οθόνες χαρακτήρων με το HD44780 εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=126)

Lykos1986
06-09-05, 01:52
Δυστυχώς δεν έχω SP2. Η μάλλον είχα αλλά μετά το format και λόγο ότι μου την είχε σπάσει στο SP2 δεν το ξαναέβαλα. Θα το δοκιμάσω σε PC που έχει SP2 για να δω αν θα παίξει. Και επειδή πολύ σωστά είπες, δεν πρέπει να βγούμε άλλο εκτός θέματος, η συζήτηση τελειώνει!!!

Lykos1986
22-10-05, 20:17
Μετά από πάρα πολύ καιρό θυμήθηκα και εγώ να φτιάξω την κατασκευή με την οθόνη!!! Τελικός την έφτιαξα!!! Δεν είναι καθόλου άσχημη. Άντε και σε καμία έγχρωμη τώρα.

ok1gr
27-10-05, 19:33
Θα αρχίσω και εγώ τώρα. :)

ok1gr
27-10-05, 19:36
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΟΘΟΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΥΜΕΝΑ ΚΙΝΗΤΑ (ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ)
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ πχ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ......
ΕΧΟΥΝ ΚΟΥΤΕΣ................ :)

Lykos1986
27-10-05, 19:59
Καλό αυτό που λες αλλά δεν νομίζω να σου τα δίνουν τόσο… τζάμπα!!! Όλο και κάτι θα πληρώνεις και υποθέτω πως δεν θα αξίζει κιόλας για μια απλή nokia οθόνη κατά χρησιμοποιημένη, να σου πούνε κανένα 20 Euro!!!

ok1gr
27-10-05, 20:21
ΤΖΑΜΠΑ=ΤΖΑΜΠΑ=ΤΕΛΕΙΟΣ ΤΖΑΜΠΑ :)

Lykos1986
27-10-05, 20:29
Τι να πω ίσως ο Γερμανός της γειτονιάς σου κάνει ξεπούλημα!!! Ο Γερμανός της δικιάς μου γειτονιά (στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον) μου ζήτησε 20Euros. Εγώ φυσικά δεν την πήρα γιατί όπως είπα και πιο πάνω δεν ήταν συμφέρουσα αγορά. Ευτυχώς όμως που τα παραπάνω κινητά είχαν πάρει τον χαρακτηρισμό… “σούπα” με ότι σημαίνει αυτό, και έτσι μπόρεσα να βρω από κάποια παιδιά χωρίς να πληρώσω τίποτα.

Φυσικά δεν έψαξα σε κανέναν άλλο Γερμανό από εκείνη την στιγμή, αλλά τώρα που το λες θα ξανά κάνω μια βόλτα από μερικούς για να δω μήπως έχουν αλλάξει γνώμη!!! Θα μου πεις τώρα, αφού την έκανα την κατασκευή την να την κάνω την άλλη οθόνη. Καλύτερα να υπάρχουν ποτέ δεν ξέρεις!!!

ok1gr
27-10-05, 20:57
:ok: Πάντα χρειάζονται ;)

gsmaster
18-11-05, 01:33
Εχω μια οθόνη απο 5210..
Εχει 8 Pin και αυτη αλλα η διαταξη της κατασκευης ειναι τελειως διαφορετικη... η οθονη συνδεεται απο πανω με καλωδιοταινια στην μεβρανη του ελεγκτη απο απο πανω και παει πισω που βρισκεται ο ελεκτης ( ο οποιος δειχνει να ειναι ο ιδιος...) και δυο αντιστασουλες.... το ζητημα ειναι πως συμφωνα με το διαγραμμα το datasheet τα pin ειναι τελειως αναποδα σε σχεση με αυτα της κατασκευης... ενω στην κατασκευη η φωτογραφια δειχνει τα Pin 1 εως 8 απο αριστερα προς τα δεξια, σε εμενα που η τα πιν ειναι κατω απο τον ελεκτη θα επρεπε να ειναι 8 εως 1 απο αριστερα προς τα δεξια. Το θεμα εχει ως εξης, αν βαλω τα πιν αναποδα θα καψω τον ελεκτη? (το pin vout πως συμβολιζεται στο datasheet?)[/img]

Tο pinout του 5210 είναι αυτό:
Μόνο που η εικόνα είναι καθρεπτισμένη στην οθόνη, όπως είπε κι ο picburner στην 4η σελίδα.

nikoskourtis
25-11-05, 05:24
Ποιος γερμανος δινει;
Εγω ρωτησα στο Γερμανο της Πατρας (1 καταστημα εχει service) και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να βγαλουν τετοια κινητα απ' το μαγαζι. Μου ειπε οτι δε μπορει να μου δωσει αλλα ουτε και να μου πουλησει χαλασμενα κινητα.

ΓΙΩΡΓΟΣ_1
11-01-06, 23:36
Δεν ξερω για σας πως τα καταφερατε με τις κολησεις και τα κυκλωματα (αν και εχω βρει και την οθονη και την // θυρα ,και τα περισοτερα),δυστυχως δυσκολευομαι στην υλοποιηση της ιδεας....!Παντως σαν ιδεα πολυ ωραια ειναι...!!!!
Τις συγκολησεις πανω στην πλακετα του ιδιου κινητου ρε παιδια πως το καταφερατε?

gsmaster
12-01-06, 01:10
Για να συνηθήσει το χέρι σου δοκίμασε σε καμια άχρηστη πλακέτα να κάνεις κολλήσεις και κόψε και τους καφέδες, για να μην τρέμει το χέρι σου.

Κατα τ'άλλα είναι λίγο ασαφής, που ακριβώς δυσκολεύεσαι? τι οθόνη βρήκες?

ΓΙΩΡΓΟΣ_1
12-01-06, 17:18
Καταρχην αγαπητε gsmaster δεν πινω πολλους καφεδες και ουτε τρεμει το χερι μου , η πλακετα του κινητου 6110 ειναι δυσκολη για επεξεργασια (Χρειαζεται μεγεθυντικος φακος για επεξεργασια)....!!! :D
Το να κατασκευασεις το κυκλωμα αν και δεν ειμαι ηλεκτρονικος ειναι περα απο τις δυνατοτητες μου..... :roll: :roll: :roll:
τεσπα καλη ιδεα ομως..!!

AlSom
14-02-06, 16:34
Λοιπόν... Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχει γίνει σε site και forum... Μόλις πριν 2 μέρες τα ανακάλυψα...
Πριν συνεχίσω να πω ότι είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος με ηλεκτρονικά. Για να ακριβολογώ, η πιο πολύπλοκη "κατασκευή" είναι η αλλαγή λάμπας σε ντουί -και η αντικατάσταση του power led του pc μου με ένα αντίστοιχο μπλε. Διάβασα τον οδηγό και ομολογώ ότι μου άρεσε πολύ (και σαν ιδέα αλλά και σαν υλοποίηση).
Ενδιαφέρομαι να κάνω και εγώ αυτή την καταασκευή αλλά όπως είναι φυσικό, έχω πολλές απορίες.
-> Θα ήθελα πρώτα απ' όλα μια λίστα με ΟΛΑ τα εξαρτήματα που χρησιμοποιούνται (εκτός της οθόνης!) με πλήρη στοιχεία (για να γίνω κατανοητός στο κατάστημα που θα τα αγοράσω - αν μου επιτρέπεται να πω και το κατάστημα που έχω υπ' όψη μου πείτε τό μου.
-> Όσον αφορά την πλακέτα... Τι μπορεί να γίνει λαμβάνοντας υπ' όψη ότι δεν έχω ούτε υπεριώδη λάμπα για να "καίω" (?) τις δικές μου πλακέτες, αλλά και δεν θα με ενδιέφερε προς το παρόν να φτιάξω την κατασκευή αυτή αφού θα ασχοληθώ μόνο με τη σύνδεση της οθόνης. Πού μπορώ να προμηθευτώ κάποια πλακέτα και τι είδους θα πρέπει να είναι; Σίγουρα θα είναι τρυπητή, αλλά οι διαδρομές επάνω της, τι μορφή θα πρέπει να έχουν?
-> Υπάρχει η δυνατότητα να μου παρασχεθεί μια "έξτρα βοήθεια" επεξηγώντας τη σχηματική αναπαράσταση του κυκλώματος;Για να γίνω πιο σαφής.............δεν καταλαβαίνω τι συνδέω και πού... Αν γίνεται να δημιουργηθεί ένα άλλο σχήμα με όσο πιο απλή συνδεσμολογία γίνεται... Επαναλαμβάνω ότι είμαι τελείως άσχετος..
-> Όλα αυτά για κινητό 6110... Για 6150 Ισχύει;
-> Μια τελευταία ερώτηση: Χωρίς πλακέτα γίνεται? Δηλαδή χρησιμοποιώντας μόνο καλώδια.
Ευχαριστώ προκαταβολικά, και συγγνώμη για το μεγάλο post...

gsmaster
14-02-06, 17:34
Το 6110 είναι το ίδιο με το 6150 και το 5110 και το 5130.... Σε αυτά τα κινητά, χωρίς πλακέτα δεν γίνεται. μπορείς να χρησιμοποιήσεις όμως την ίδια την πλακέτα του κινητού.
Αν δεις αυτό το κινητό έχει 2 πλακέτες μέσα του, οι οποίες συνδέονται μεταξύ τους με μια επαφή στη μέσω, κάτω απο την πλακέτα που είναι το πληκτρολόγιο και η οθόνη. Εκεί μπορείς να συνδέσεις καλωδιάκια και απο εκεί να φτιάξεις το κύκλωμα.

Επίσης να ξέρεις ότι αυτές οι οθόνες έχουν πρόβλημα με τον τρόπο επαφής τους με την πλακέτα. Χρησιμοποιούν κάτι σαν λαστιχάκι και αυτό συνήθως δεν πιάνει καλά με αποτέλεσμα να δείχνει θολά, ή και καθόλου. Τα νεότερα 3310 και 5210 δεν έχουν αυτό το πρόβλημα, γιατί έχουν μεταλλκές επαφές στην οθόνη τους.

nikoskourtis
14-02-06, 18:28
Που θα βρουμε οθονες; Θελω οθονες....
Εχω καταφερει να βρω μονο 2. Που στο καλο πετανε τα παλια τους κινητα οι ελληνες και τα μαγαζια; Ολοι καινουρια εχουν. Καπου θα πετανε τα παλια.

gsmaster
14-02-06, 20:26
Μπορείς να βρείς και καινούριες απο 3310 με μεταλλικούς ακροδέκτες με ~10 ευρώ μέσω ιντερνετ. Επίσης ψάξε και σε μαγαζιά που έχουν μεταχειρισμένα κινητά και κάνουν επισκευές.

AlSom
15-02-06, 00:20
Το 6110 είναι το ίδιο με το 6150 και το 5110 και το 5130.... Σε αυτά τα κινητά, χωρίς πλακέτα δεν γίνεται. μπορείς να χρησιμοποιήσεις όμως την ίδια την πλακέτα του κινητού.
Αν δεις αυτό το κινητό έχει 2 πλακέτες μέσα του, οι οποίες συνδέονται μεταξύ τους με μια επαφή στη μέσω, κάτω απο την πλακέτα που είναι το πληκτρολόγιο και η οθόνη. Εκεί μπορείς να συνδέσεις καλωδιάκια και απο εκεί να φτιάξεις το κύκλωμα.

Επίσης να ξέρεις ότι αυτές οι οθόνες έχουν πρόβλημα με τον τρόπο επαφής τους με την πλακέτα. Χρησιμοποιούν κάτι σαν λαστιχάκι και αυτό συνήθως δεν πιάνει καλά με αποτέλεσμα να δείχνει θολά, ή και καθόλου. Τα νεότερα 3310 και 5210 δεν έχουν αυτό το πρόβλημα, γιατί έχουν μεταλλκές επαφές στην οθόνη τους.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις μάθω και τη λίστα με τα "υλικά" θα πάω να τα αγοράσω από τον Κατουμά στην Αθήνα. Απλά πρέπει κάποιος να μου πει ακριβώς τι χρειάζομαι.
Αλήθεια... Οθόνη από 2110 κάνει;;;; (Είναι αρχαίο)

nikoskourtis
15-02-06, 01:02
Με 10 ευρω το ξερω, βρισκεις παλιο μεταχειρισμενο κινητο. Καμια "τρυπα" με χαλασμενα κινητα που να δουλευει η οθονη ψαχνω. 10 ευρω δεν ειναι και λιγα για οθονη αν σκεφτουμε οτι πολυς κοσμος πεταει παλια νοκια στα σκουπιδια και μερικες φορες δουλευει το τηλεφωνο κανονικα.

gsmaster
15-02-06, 01:05
Απο 2110 δεν ξέρω αν κάνει. Κατα πάσα πιθανότητα κάνει. Δοκίμασε και πές μας.

nikoskourtis, όντως έτσι είναι...

AKIS
27-02-06, 21:39
ωραια κατασκευη αλλα θελει προσοχη στις κολλησεις διοτι μολις καταστεψα μια

Nemmesis
25-06-06, 00:22
παιδια εφτιαξα και εγω το κυκλωμα με θονη απο 3310 οταν το συνδεσα στο pc δεν εγινε τπτ και αρχισα να ψαχνω. τελικα ειδα οτι δεν εχω ταση απο την motherboard δηλαδη μετραω με το πλμετρο το πιν 7 και στο 20-25 και δεν εχω ταση (γραφη 0,08 v)
τι να κανω?

gsmaster
25-06-06, 15:19
Πρέπει να έχεις βάλει το πρόγραμμα να τρέχει. Αν πάλι δεν έχεις τάση, τότε κάτι τρέχει με την παράλληλή σου, μάλλονδεν την βλέπει το πρόγραμμα.

Nemmesis
25-06-06, 22:45
τςρα εχω ταση αλλα παλι δεν δουλευει ;( κλαπσ κλαπσ . η ταση που εχω τωρα ειναι 2,43v στα πιν της οθονη (η οθονη δουλευει σιγουρα)

gsmaster
26-06-06, 03:05
Δες τις συνδέσεις σου. Αν έκανες το κύκλωμα με τις ζενερ μείωσε την τιμή της αντίστασης που δίνει στο VDD.

Ά! τώρα το είδα. με 2,43V δεν λειτουργεί η οθόνη. μείωσε την αντίσταση όπως σου είπα, να έρθει η τάση κοντά στα 3 V

Nemmesis
26-06-06, 15:38
οκ δουλευει τωρα επιτελους : :D αλλα πως χρησιμοποιω τα plugins του LCDinfo? τα αρχεια αυτα ειναι dll και το lcdinfo εχει μονο Configure plugins. το μονο plugin που δουλεψε ειναι αυτο απο το winamp αλλα αυτο το εκανα "start" απο το winamp τα υπολοιπα plugins πως ξεκινανε? :?

gsmaster
26-06-06, 16:49
Δεν είναι .dll είναι .XML και είναι σχετικά εύκολο. Απ ότι φαίνεται όμως δεν διάβασες προσεκτικά τον οδηγό, και δεν είδες αυτό:
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=550
:)

Nemmesis
26-06-06, 18:07
εχω διαβασει και τον οδηγο και το θεμα που μου δειχνεις και εκει ομως ακομα και το time_plugin το κατεβασα και το zip file δεν εχει μεσα κανενα .xml :cry: στον οδηγο λεει να ανοιξουμε το .xml με το σημειωματάριο ωραια, αλλα ποιο αρχειο? ποιο .xml? για να τρεξει ας πουμε το time_plugin θα πρεπει εγω να κανω ενα .xml?και μετα τι? πως θα το τρεξω? με διπλο κλικ???? δεν νομιζω και κατι τελευταιο δεν ειμαι χαζος απλα δεν καταλαβα το θεμα με το πως ξεκιναει ενα plugin :cry:

chip
11-08-06, 19:45
Για οθόνες κινητών καινούριες αλλά σε σωστές τιμές www.inter-shop.gr και θα σας τα στείλει με αντικαταβολή ACS (ωχ 6 ευρώ)

Frank
11-12-06, 20:55
Ναι...σε σωστες τιμες φαρμακειου.... :wink:

PCMan
12-12-06, 01:00
Για ποικιλία και σχετικά πίο φτηνά ανταλακτικά, μπείτε στο http://www.mobile-parts.gr
Βέβαι τα μεταφορικά είναι λίγο ας τα να πάνε αλλα... σήμερα παραγγέλνεις και αύριο το έχεις

pet
12-12-06, 01:04
η οθόνη με spi οδηγείται; είναι open το lcdinfo?

πιθανότατα θα οδηγιέται απο avr σωστα;

το έχει επιχειρήσει κανείς; (να κλέψ λίγο κώδικαααα :-) )

gsmaster
12-12-06, 01:35
To lcdsmartie νομίζω είναι ανοιχτό δες στο φόρουμ του -> http://forum.lcdinfo.com/index.php
Μπορείς να την οδηγήσεις και με μικροελεκτή. Υπάρχούν πολλά παραδείγματα στο νετ.
Για παράδειγμα αυτό το ρολόι με οθόνη NOKIA (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2138)

RosenRed
25-05-07, 12:23
To pin spacing είναι το ίδιο (1,15mm). μην σε ξεγελάει το elastomer. Επίσης για τα 51ΧΧ και 61ΧΧ μπορείς να βανδαλίσεις την μια πλακέτα και κολλήσεις καλωδιάκια στην πλακέτα. επίσης με αυτό τον τρόπο θα κρατήσεις και τα led οπότε δεν θα χρειαστεί να βάλεις άλλα. δες και εδώ (http://serdisplib.sourceforge.net/ser/pcd8544.html)

Θα φτιάξω κάποια στιγμή ένα τυπωμένο που θα μπαίνει μέσα σε βύσμα DB25 για οθόνες τέτοιου τύπου...

Ακριβώς αυτό προσπάθησα να κάνω και τώρα έχω στα χέρια μου την πλακέτα από το ΝΟΚΙΑ... Και πάλι όμως αντιμετωπίζω το πρόβλημα ότι εάν κολλήσω τα καλώδια από την μπροστινή μεριά της πλακέτας ( όπου έχει χώρο) δεν κουμπώνει μετά η οθόνη. Στην πίσω πλευρά τώρα, δεν υπάρχει αρκετός χώρος και οι τρύπες έιναι πολύ μικρές για να περάσει οποιοδήποτε καλώδιο... Υπάρχει κανείς που να το έχει κάνει με αυτόν τον τρόπο και να μου πει τι έκανε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Pefres
04-08-08, 10:30
Παιδια θα βοηθησετε και εμενα?
εχω βρει κινητο 1100 και εχει 8 pins
γινεται?

Stergios_[.gr]
14-02-09, 02:47
Το πρόγραμμα είναι το lcdinfo, αλλά μην αγχώνεσαι, ετοιμάζεται οδηγός.
Για το κοντραστ δες εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=136)


Ο οδηγός είναι έτοιμος!!! (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_lcd3.php)

Είναι νεκρά τα links...μπορεί να γίνει κάτι γιατί ενδιαφέρομαι πολύ?

Μια ερώτηση: χρειάζομαι οπωσδήποτε chip για να το οδηγήσω, ή μπορώ να το κάνω κατευθείαν από την παράλληλη θύρα?

Και μία δεύτερη:blushing::
Αν τελικά χρειάζεται chip, μπορώ να φτιάξω μόνος μου programmer?

Είμαι NOOB ακόμα στο PIC, και πολύ τζαμπατζής!!

Ευχαριστώ πολύ!

Stergios_[.gr]
14-02-09, 02:51
To lcdsmartie νομίζω είναι ανοιχτό δες στο φόρουμ του -> http://forum.lcdinfo.com/index.php
Μπορείς να την οδηγήσεις και με μικροελεκτή. Υπάρχούν πολλά παραδείγματα στο νετ.
Για παράδειγμα αυτό το ρολόι με οθόνη NOKIA (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2138)

Πωωω, προφανώς έχει γίνει κάποιο είδους ανακαίνισης στο site και έχουνε "σπάσει" όλα τα links, ε? Κρίμα γιατί δεν μπορώ να βρώ τίποτα.. GSMASTER θα μπορούσα να σου PM μερικές noobish απορίες μου?

Stergios_[.gr]
14-02-09, 04:26
ΒΡΗΚΑ άκρη με τον οδηγό! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όσους δουλέψανε πάνω στο project!! ΕΥΓΕ!

Stergios_[.gr]
21-02-09, 16:12
Ψάξτε εδώ για οδηγίες αποσυναρμολόγησης των κινητών σας:
http://www.birdmobile.net/download/_Schematics/NOKIA/

jim.ni
18-04-09, 04:45
Είναι νεκρά τα links...μπορεί να γίνει κάτι γιατί ενδιαφέρομαι πολύ?

και εγώ ενδιαφέρομαι, κάντε κάτι

(καλώς σας βρήκα :thumbup1:=D>)

KOKAR
18-04-09, 10:38
και πάνω που βρήκα τα κινητά ......χάσαμε τα λινκ πατριώτη !!!!

Dj_Blade
30-06-10, 03:38
γεια σας και καλως σας βρηκα...πριν 2 χρονια δοκιμασα αυτο το project ακολουθησα ολες τις οδηγιες οπως ηταν γραμμες φτιαχνοντας και τη πλακετα για να χωραει μεσα στο βυσμα της LPT... για καποιο λογο δεν επαιξε ποτε και το πεταξα οπως ηταν μετα απο λιγο καιρο...

Τωρα εχω αλλο ενα 3310 εδω και βαριεμαι και θελω να ξαναδοκιμασω τη πατεντα αυτη..Το θεμα ειναι οτι η τεχνολογια προχωραει και δεν υπαρχει LPT στον υπολογιστη.
Αρα υπαρχουν οι εξης αποριες..
1. USB -> LPT μετατροπη θα δουλεψει η μπα?
2. Δεν γινεται καποιο σχεδιο να παιξει απευθειας σε USB?

navar
30-06-10, 16:26
αν και λίγο ξεπερασμένο το θέμα , αν και νεκρά πολλά links αν κάποιος κολάει στην ευρεση οθόνης, ρίξτε μια ματιά εδώ -> http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=9924

μόνο 2,5 ευρούλια !!!

gsmaster
30-06-10, 22:37
navar, είναι τυπου χωρίς κοννέκτορα, όπου πρέπει να βάλεις ελαστομερές κοννέκτορα τον οποίο δεν δίνουν, αλλά και να βρεις απο άλλη δεν έχεις τρόπο να το στηρίξεις αφού δεν σου δίνει όυτε και το πλαίσιο. Κατα την γνώμη μου ουτε 1$ δεν αξίζει η οθόνη όπως την δίνουν.

Υπάρχει η ίδια οθόνη για το ίδιο κινητό με την διαφορά ότι έχει κοννέκτορα με μεταλλικά πιν όπου μπορείς να την βάλεις να πατάει στην πλακέτα, ή να κολλήσεις κατευθείαν καλωδικάκια πάνω της.

navar
01-07-10, 01:29
navar, είναι τυπου χωρίς κοννέκτορα, όπου πρέπει να βάλεις ελαστομερές κοννέκτορα τον οποίο δεν δίνουν, αλλά και να βρεις απο άλλη δεν έχεις τρόπο να το στηρίξεις αφού δεν σου δίνει όυτε και το πλαίσιο. Κατα την γνώμη μου ουτε 1$ δεν αξίζει η οθόνη όπως την δίνουν.

Υπάρχει η ίδια οθόνη για το ίδιο κινητό με την διαφορά ότι έχει κοννέκτορα με μεταλλικά πιν όπου μπορείς να την βάλεις να πατάει στην πλακέτα, ή να κολλήσεις κατευθείαν καλωδικάκια πάνω της.

ένα δίκιο το έχεις τώρα που την ξαναείδα !!!!
συγνώμη για την άτοπη παρότρυνση λοιπόν !
άλλωστε αυτές οι διαφορές ξεχωρίζουν ένα επαγγελματία απο έναν χομπίστα ! η δυνατότητα να βλέπει ακιβώς τη χρειάζεται !!!
ελπίζω να μάθω σιγα σιγα !!! :)

georgz
13-07-10, 03:08
Είδε κανείς αυτήν (http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=569) όμως?? :wiink: Θα φύγει σίγουρα για παραγγελία στο προσεχές μέλλον! :drool:

btw μπορεί ο αδμιν να αντικαταστήσει το νεκρό λινκ για τον οδηγό???