PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΕΡΑΙΑ ΠΟΜΠΟΥ



kostas30
13-10-04, 10:36
Παιδια η κεραια ειναι το Α & το Ω σε ενα συστημα εκπομπης , εγω ασχολουμαι με κεραιες και εχω φαει τα ματια μου πανω απο το ANTENNA HANDBOOK. Καλο θα ηταν να διαβασεται καποια πραγματα πανω σε κεραιες να μαθεται πως δουλευει η καθε κεραια,η μαλλον να προσαρμοσετε τις απαιτησεις σας με μια σωστη κεραια. Μην περιμενετε να τα βρητε ετοιμα γιατι δεν θα καταλαβετε ποτε πως λειτουργουν. Χρειαζεται υπομονη και επιμονη για να πετυχης κατι μονος σου, και οταν το πετυχης σιγουρα νιωθεις πολυ καλυτερα απο το να σου δωσουν κατι ετοιμο και να το αντιγραψεις χωρις να ξερεις πως δουλευη. :ok: :ok:

billos1989
13-10-04, 12:36
συμφωνω μαζι σου κωστα και δεν εχω καμια αντιρηση να κατσω να διαβασω οποτε εχω χρονο.αλλα απο που θα προμηθευτω ενα τετοιο βιβλιο.πως το λενε?? :D

kostas30
13-10-04, 12:41
ANTENNA HANDBOOK Βασιλη θα το βρεις σε τεχνικα βιβλιοπωλεια.

billos1989
13-10-04, 12:46
οκ φιλε μου.γνωριζεις μηπως που κυμενεται σε τιμη εννοω?? :?: :?: :D λεει γενικα για ολες τις κεραιες ή μονο εκπομπης??

kostas30
13-10-04, 12:51
κοντα στα 50ευρο . τα παντα επανω στις κεραιες

electron
13-10-04, 13:13
Πολύ σωστά όσα είπες Κώστα,εμείς κάνουμε ότι μπορούμε ωστε να δίνουμε κάποιες απαντήσεις στα εύλογα ερωτήματα όσων ξεκινούν τώρα να ασχοληθούν,όμως κι αυτοί από την σειρά τους θα πρέπει να έχουν ένα υποβαθρο ώστε να καταλαβαίνουν καλύτερα αυτά που γράφουμε.

electronic
13-10-04, 13:26
Καλησπέρα. Σημαντικές πληροφορίες και αρκετά σχέδια για κεραίες βρήκα στο site αυτό .. http://www.ac6v.com/antprojects.htm . Ο Βασίλης και όποιος φίλος θέλει μπορεί να μάθει αρκετά πράγματα… :wink:

kostas30
14-10-04, 13:44
ΣΩΣΤΟΣ Ο ELECTRONIC :wink: :wink: :wink: :idea: :idea: :shock:

tzitzikas
15-10-04, 12:09
ας υποθεσουμε οτι ειστε στο κεντρο μιας πολης που εχει το σχημα μιας λωριδας (Θεσσαλονικη συγκεκριμενα) και θελετε να στειλετε ισχυρο σημα στα δυο τμηματα (αριστερα και δεξια) της πολης και ελαχιστο μπροστα σας και πισω σας. τι κεραια θα χρησιμοποιουσατε???? υποθετω οτι μια λυση θα ηταν 1 η δυο διπολα με ανκλαστηρα που θα κοιτανε μπροστα σας η πισγω σας. θα μπορουσα να χρησιμοποιησω δυο yagi 3 στοιχειων που να κοιτανε αντιθετα κατα 120-180 μοιρες? γενικως ας μου δωσει καποιος μια απαντηση γιατι δε βρισκω την καταλληλη λυση. :hammer:

kostas30
15-10-04, 15:54
Eγω θα σου προτεινα να βαλεις δυο linear με κοινη οδηγηση κ με ξεχωριστες κεραιες , το ειχα κανει πριν 2 χρονια και πηγε πολυ καλα η μαγκια ειναι να προσαρμοσης την οδηγηση :roll:

tzitzikas
16-10-04, 14:45
βασικα εχω 1 linear 600 watt. σε αυτη την περιπτωση τι προτεινεις? με 1 collinear 2 διπολων χωρις κατευθηντηρες (με ανακλαστηρες) που να κοιταει απο τι μια πλευρα στην αλλη στελνω αρκετο σημα ετσι? (οχι οπωσ εκει που κοιταει αλλα αρκετο υποθετω)

electron
16-10-04, 15:25
βασικα εχω 1 linear 600 watt. σε αυτη την περιπτωση τι προτεινεις? με 1 collinear 2 διπολων χωρις κατευθηντηρες (με ανακλαστηρες) που να κοιταει απο τι μια πλευρα στην αλλη στελνω αρκετο σημα ετσι? (οχι οπωσ εκει που κοιταει αλλα αρκετο υποθετω)
Tzitzika μια collinear με 2 yagi προσανατολισμένες αντίθετα την μια από την άλλη θα ήταν ότι έπρεπε για τις απαιτήσεις σου ( εκπομπή κυρίως δεξιά και αριστερά και ελάχιστη μπροστά και πίσω).

radioamateur
16-10-04, 16:50
Θα ήθελα καποιες περισσοτερες πληροφορίες για τη διαδικασια προσαρμογης δυο yagi με διαφορα φασης 180 μοιρων.Αν ισχυει η ίδια διαδικασια προσαρμογης οπως σε δυο συμφασικα διπολα τοτε κανενα προβλημα.
Οραματιζομαι μια κεραια τεσσαρων yagi σε διαταξη τετοια ουτως ωστε να κοιταζουν τοποθετημενες στο "ιδιο επιπεδο" στα τεσσερα διαφορετικα σημεια του οριζοντα.Θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος εαν γνωριζει εαν πραγματικα μπορει να γινει η προσαρμογη των 4 yagi τοποθετημενες με τη διαταξη που ανεφερα και πως ακριβως.
Φανταζομαι ότι μια κεραια κατευθυνομενη και στα τεσσερα σημεια του οριζοντα θα ακτιβολει τελεια και την ελαχιστη ισχυ.Ειναι ομως δυνατη η προσαρμογη;

Ευχαριστω!!!

tzitzikas
16-10-04, 17:14
πανω σε αυτο που ειπες electron. θα μπορουσα δηλαδη να εχω δυο διπολα yagi 3 στοιχειων που να ειναι σε μεταξυ τους γωνια 180 μοιρες?
θα μπορουσε αυτη η γωνια να ειναι μικροτερη? π.χ 120 μοιρες? η αποσταση μεταξυ των boom θα ηταν παλι 3/4*λ?
οι προσαρμογες απο το coaxial των 50 ωμ μεχρι τα 2 διπολα θα ηταν παλι coaxial 75 ohm 3/4*λ?
δωσε μου καποιες παραπανω πληροφοριες και γενικα ειναι δοκιμασμενο?
επισης αν μπορεις πες μου αν χρησιμοποιησω splitter λ/4 με τι καλωδιο (μηκος & αντισταση) τροφοδοτω τα 2 διπολα. ευχαριστω.

kostas30
16-10-04, 19:57
AN SE ENA ΣΥΣΤΗΜΑ COLINEAR ΟΙ ΚΕΡΑΙΕΣ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΕΧΑΣΕΣ ΟΛΑ :!: :!: :!: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ :wink: :wink: :wink:

kostas30
16-10-04, 19:59
ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΑΣΗΣ ΣΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ

tzitzikas
17-10-04, 00:47
σε τι καταστημα θα βρω αλουμινοσωληνες κυλινδρικους και τετραγωνους καθως και φυλλα αλουμινιου για να φτιαξω διπολα? μηπως ξερει κανεις ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κανα μαγαζι που να κοβει οσο θελω?

kostas30
17-10-04, 09:57
ΥΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ :hammer: :hammer: :hammer: :head: :head: :head: :twisted: :twisted: :twisted:

electron
17-10-04, 11:26
Κάποιους τύπους για προσαρμογή διπόλων ή yagi υπό λειτουργία διαφορετικής γωνίας δυστυχώς δεν έχω και θα με ενδιέφερε να τους είχα.Αυτό που γνωρίζω και γω και θα συμφωνήσω με τον Κώστα,είναι ότι για να δουλέψει ένα τέτοιο κεραιοσύστημα σωστά εκτός από την χρήση των καταλληλων τύπων,θα πρέπει να πειραματιστείς και στην πράξη για να βγεί ένα καλό αποτέλεσμα. Πολλές φορές μου έχει τύχει άλλα πράγματα να υπολογίζω στο χαρτί και άλλα να προκύπτουν στη πράξη, τα rf γενικά σε κάνουν να χτυπιέσαι αρκετές φορές :head: :hammer:

moutoulos
17-10-04, 23:01
Οντως ετσι ειναι!!. :head: :hammer: :head::hammer: :head: :hammer: :head::hammer:

tzitzikas
18-10-04, 02:56
μια ερωτηση. ο συντελεστης βραχυνσης του αλουμινίου ποσο ειναι? πως υπολογιζεται με βαση την διαμετρο του σωληνα?. θελω να χρησιμοποιησω σωληνα διαμετρου 2 cm. καπου διαβασα οτι ειναι 0.925.ειναι σωστο?
αλλου ειδα 0.94. κανεις να με διαφωτισει?

electron
18-10-04, 11:22
μια ερωτηση. ο συντελεστης βραχυνσης του αλουμινίου ποσο ειναι? πως υπολογιζεται με βαση την διαμετρο του σωληνα?. θελω να χρησιμοποιησω σωληνα διαμετρου 2 cm. καπου διαβασα οτι ειναι 0.925.ειναι σωστο?
αλλου ειδα 0.94. κανεις να με διαφωτισει? Η θεωρία λέει ότι για συχνότητες πάνω από 3mhz ο συντελεστής αυτός είναι χοντρικά 0.94 και μπορεί να αποκλίνει αναλόγα με την διατομή των στοιχείων. Υπάρχει ο τύπος λ/d(m) από τον οποίο προκύπτει ένας καθαρός αριθμός.Αυτό τον αριθμό τον αντιστοιχείς σε μια καμπύλη (δυστυχώς δεν έχω τρόπο να την ανεβάσω) και βρίσκεις το κ επίσης καθαρός αριθμός.Τελοςλ= κ*λ/2 όπου βρίσκεις το πραγματικό μήκος των στοιχείων.Πάντως γενικά αν βάλεις μια μέση τιμή 0.965 χωρίς να κάνεις την παραπάνω διαδικασία,δεν έχεις μεγάλο σφάλμα απόκλισης.

tzitzikas
18-10-04, 15:25
για πες φιλε electron για διαμετρο σωληνα 2 cm ποσος συντελεστης βγανει απο την καμπυλη? μηπως ξερεις που μπορω να βρω αυτη την καμπυλη?

electron
18-10-04, 16:14
Αυτή τη στιγμή δεν έχω μπροστά μου την καμπύλη αυτή.Πιθανότατα αύριο να σου πώ για τα 2cm πόσο είναι το β(συντελεστής βραχύνσεως).Τώρα για να την βρείς σε κάποιο βιβλίο δεν έχω υπόψην να σου πώ.Εγώ αυτά τα έχω από φοιτητής όταν ήμουν και είναι χειρόγραφα.

electron
19-10-04, 11:28
Επανέρχομαι tzitzika για να σου πώ ότι με 2cm διάμετρο στοιχείων και για συχνότητα 100mhz(δεν μου είπες την δικιά σου) ο συντελεστής προκύπτει 0.92

tzitzikas
19-10-04, 14:58
103.3 mhz
τοσο περίπου μου εδινε ενα σχεδιο (συγκεκριμενα 0.925) αλλα βάζοντας το σε ένα προγραμμα (το quick yagi 4) μου εβγαζε φουλ στασιμα, ενω εβρισκε καταλληλο μηκος ενεργου στοιχειου (για ελάχιστα στασιμα) αυτο που προεκυπτε με συντελεστη 0.94.
χρησιμοποιει κανεις κανα καλο προγραμμα για σχεδιασμο yagi και αν ναι ποιο?

electron
19-10-04, 16:42
Μην βασίζεσαι τόσο στα προγράμματα εξομείωσης όσο στην πράξη και στο φινάλε αν δεν πάει και κάτι στράφι ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος για το τι ισχύει πρακτικά.

kostas30
19-10-04, 17:10
YAGIMAX ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

tzitzikas
21-10-04, 12:35
Μια ερωτηση: σε μια κεραια yagi με gamma match το ενεργο διπολο ειναι "ηλεκτρικα" συνδεδεμενο πάνω στο boom? σωστα δε καταλαβα?δηλαδη απευθειας συνδεδεμενο χωρις μονωτικα ε?

electron
21-10-04, 17:48
Σε μια οποιαδήποτε κεραία με τέτοια προσαρμογή, το ενεργό στοιχείο που ουσιαστικά είναι το μικρό κομμάτι της ψύχας ενός RG213 ,δεν είναι ηλεκτρικά συνδεδεμένο με το υπόλοιπο σώμα της κεραίας.

tzitzikas
21-10-04, 19:53
ναι δεν λεω για το την ψυχα του gamma αλλα για το ενεργο διπολο που ειναι λ/2.αυτο απο οτι εχω δει φωτος συνδεεται απευθειας στο boom.

electron
21-10-04, 21:07
Ναι όντως έτσι είναι,γι'αυτό και είπα ότι το ενεργό μέρος του διπόλου είναι το κομμάτι από το RG213,εκεί δηλαδή πάει το + της καθόδου.Το υπόλοιπα στοιχεία συμπεριλαμβανομένου και του διπόλου λ/2 είναι ηλεκτρικά συνδεδεμένα με το -

tzitzikas
22-10-04, 22:11
μου δωσαν την πληροφορια οτι αν βαλω 2 yagi διπολα στο ιδιο επιπεδο και σε γωνια 110 μοιρες μεταξυ τους μπορω να επιτυχω κατευθυνομενη εκπομπη πανω σε προς 2 αντιθετες κατευθυνσεις.ισχυεει αυτο?αν ναι πως τοποθετουνται τα διπολα σε σχεση με τις 2 κατευθυνσεις? δηλαδη τι γωνιες εχουν σε σχεση με τισ 2 κατευθυνσεις.???/

electron
22-10-04, 22:28
Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου φίλε tzitzika, αλλά αυτός που σου έδωσε αυτή την πληροφορία θα πρέπει να έβγαλε αυτό το συμπέρασμα βάση κάποιων τύπων και επιπλέον να έχει στήσει ένα τέτοιο σύστημα. Όπως όμως και να έχει το θέμα, τα αποτελέσματα της κατευθυνόμενης εκπομπής μόνο δουλέύοντάς τα στην πράξη, όπως είπαμε, βλέπεις αν θα σου βγούν ή όχι. Επομένως ότι κι αν πούμε τώρα θα είναι απόλυτα σχετικό.

gsmaster
27-10-04, 17:03
tzitzikas, Τα posts για το πρόγραμμα σου μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα, στην κατάλληλη ενότητα εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=589)

tzitzikas
28-10-04, 18:56
Στο section Software του forum το νεο προγραμμά μου Easy Splitter version 1.0 που υπολογιζει διαστασεις, σύνθετη αντιστασταση για λ/4 splitter/combiner. Περιμενω σχολια - προτασεις.

colt3003
31-10-04, 23:47
συγνώμη για το Off topic αλλά βλέποντας τη φώτο με τις yagi μου δημιουργήθηκαν 2 απορίες:
1. η αριστερή κοιτάζει κάπως χαμηλά. είναι εσκεμένο η λάσκαρε ο σφυγκτήρας ?
2. οι 2 δεξιές δεν είναι πολύ κοντά μεταξύ τους ? ή είναι η φώτογραφία που τις κάνει να φαίνονται έτσι. τις έχεις ταιράξει για το μηχανικό μήκος ?

kostas30
01-11-04, 14:18
1 η αριστερη μαγκωσε μια αντιριδα και την εκανε ετσι
2 η αποσταση ειναι boom me boom l/2
οι κεραιες αυτες ηταν πολυ ταλαιπωριμενες για και πηγαν στο καλο :roll:
τωρα εχω δυο διπολακια με φοβερα αποτελεσματα στα 18 μετρα

radioamateur
01-11-04, 21:23
Φίλε Κωστα απο οσα διαβαζα στην ενοτητα αυτη και δεδομενης της δυνατοτητας που εχουμε οι περισσοτεροι απο εμας να χρησιμοποιουμε κεραιες εκπομπης με ενα,δυο ή το πολυ τεσσερα διπολα αλλα όχι οχτω ή παραπανω θα ηθελα να μου εξηγησεις πως ακριβως μπορω να προσαρμοσω την εξοδο ενος πομπου στην εισοδο δυο διαφορετικων ενισχυτων (linear) με κεραιες διαφορετικες εκπομπης κατευθυνομενες διαταξη η οποια ανεφερες οτι πηγε παραπολυ καλα.

kostas30
01-11-04, 22:44
μακαρι να μπορουσα να βαλω 4 η 8 διπολα στο ιδανικο υψος που χρειαζονται. Η προσαρμογη των linear δεν ειναι κατι δυσκολο τα λινεαρ ειναι λαμπατα, στην εισοδο εχουμε το κλασικο π τουλαχιστον σε ενα απο τα δυο λινεαρ η και στα 2 ,η το ενα με τον ενα μεταβλητο. στην αρχη ειχα φτιαξει ενα coupler αλλα μετα ειδα οτι δεν ηταν απαραιτητο . με ενα τ πανω στο pll δυο γραμμες κομενες l/2 . πρωτα συντονιζουμε το ενα λινεαρ με τη μια γραμμη μετα το αλλο μονο του βαζουμε και τα δυο και πειραζουμε τους μεταβλητους μεχρι να φερουμε τα οδηγα στα ma που θελουμε πρεπει το pll να μπορει να αυξομειωνει τα βαττ για να κανουμε την ρυθμιση οπως ακριβως θελουμε. ειναι αρκετα απλο εγω επαιζα την 4cx1500 μαζι me thn 4cx250 με δυο διαφορετικες yagi 3aρες και γαζονε το ιδιο εχω φτιαξει και σε εναν γειτονα με δυο 4αρες yagi και με μια 4cx800 kai me mia 4xc250 και αυτος παει παρα πολυ καλα. ειναι αυτος που τρωγεται με τον blackman. radio κουρσαρος.

radioamateur
03-11-04, 22:43
Φίλε Κωστα αν καταλαβα καλα στην εξοδο του exciter μπαινει ενα ταφ και ακουθουν δυο γραμμες απο καλωδιο ομωαξωνικο σε μηκος περιπου λ/2 επι τον συντελεστη βραχυνσης ομως ή δεν παιζει ρόλο;Και κατι ακομα το καλωδιο αυτο πρεπει να ειναι 50Ω ή 75Ω; Φανταζομαι η διαταξη για την οποια εκανες εκτενή αναφορα οχι απλα θα πηγαινει καλα, θα πηγαινει σφαιρα στην κατευθυνση. Οσον αφορα το Μαριο τον Blackman φανταζομαι ο,τι ο ανθρωπος ειναι ερασιτεχνης επαγγελματιας.Τον θυμαμαι από παραπολυ παλια που εκπεμπε στους 99,5mhz μαλλον απο νοτια προαστια αλλα το ακροατηριο ηταν φανατικο.Απορω γιατι τοσο κυνηγι!Θυμαμαι οτι μια φορα και εναν καιρό ειχε γινει λογος για συχνοτητες ερασιτεχνικες πανω απο τους 106 ή 107 mhz και ετρεξαν πολλοι να αγορασουν pll προδιαγραφων (και καλα) της εποχης.Και τελικα σημερα πλην του Blackman "ερασιτεχνη ακουω ερασιτεχνη δεν βλεπω" στην μπαντα των fm (σχήμα λογου)....ή κανω λαθος;

mantr
01-08-05, 18:59
θα είθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά λόγια(γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με τα παραπάνω και δεν είμαι και πολύ έμπειρος) πώς μπορεί να γίνει η σύνδεση ενός πομπού με δύο ενισχυτές. Απ΄ότι καταλαβαινω από τα προαναφερθέντα αλλά και απ΄ότι μπορώ να φανταστώ στην έξοδο το πομπού βιδώνουμε ένα ταφ (Τ) ,(αντάπτορα, αν λεγεται έτσι) στην συνέχεια τοποθετούμε δύο καλώδια από τον '' αντάπτορα'' προς τους δύο ενισχυτές.
Ερώτηση: το ταφ (Τ) είναι απλός αντάπτορας με μια εισοδο και δύο εξόδους ή είναι σπίτερ;
το μήκος των δύο (ίδιων;) καλωδίων που συνδέονται στους ενυσχυτές πόσο πρέπει να είναι;

έχω καταλάβει καλά ή λέω βλακειες;

panos_panopoulos
17-04-06, 01:25
Παιδια η κεραια ειναι το Α & το Ω σε ενα συστημα εκπομπης , εγω ασχολουμαι με κεραιες και εχω φαει τα ματια μου πανω απο το ANTENNA HANDBOOK. Καλο θα ηταν να διαβασεται καποια πραγματα πανω σε κεραιες να μαθεται πως δουλευει η καθε κεραια,η μαλλον να προσαρμοσετε τις απαιτησεις σας με μια σωστη κεραια. Μην περιμενετε να τα βρητε ετοιμα γιατι δεν θα καταλαβετε ποτε πως λειτουργουν. Χρειαζεται υπομονη και επιμονη για να πετυχης κατι μονος σου, και οταν το πετυχης σιγουρα νιωθεις πολυ καλυτερα απο το να σου δωσουν κατι ετοιμο και να το αντιγραψεις χωρις να ξερεις πως δουλευη. :ok: :ok:

να ρωτήσω κάτι, αυτο είναι το antenna handbook;
=> https://www.doctrine.quantico.usmc.mil/signpubs/r3403c.pdf
αν δεν δουλεύει αυτό εδώ ειναι λάιτ εκδοση=> http://66.249.93.104/search?q=cache:7ZsKh6C9rpgJ:https://www.doctrine.quantico.usmc.mil/signpubs/r3403c.pdf++%22ANTENNA+HANDBOOK%22+filetype:pdf&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=1

antonis_p
17-04-06, 23:27
μπορεις να βρεις το antenna handbook ειτε στην Ενωση Ελληνως Ραδιοερασιτεχνων (Αχιλλεως 60) ειτε στον Παπασωτηριου. Ειναι εκδοση της ARRL, της Αμερικανικης εκδοσης ραδιοερασιτεχνων. Νομιζω οτι μπορεις να το αγορασεις και online απο το site της.