PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλου το studio αλλου η κεραια!!



billos1989
24-10-04, 22:33
ακουγα προχτες εναν ερασιτεχνη γειτονα μου να λεει οτι βρηκε μερος πανω σε βουνο να βαλει κεραια.πως θα μεταφερει το σημα μεχρι την κεραια?ακομα και το καλητερο καλωδιο να χρησιμοποιησει(Η100-500) θα εχει απωλειες γιατι το κοντινοτερο βουνο απο εδω απεχει τουλαχιστον 2-3χλμ.αληθεια οι μεγαλοι σταθμοι πως εχουν αλλου τα studio και αλλου τις κεραιες.κατι με αναμεταδοσεις πρεπει να πεζεται.μη βαρεσετε αν ειπα βλακεια! :D :oops: :oops:

tzitzikas
24-10-04, 22:44
ε ναι billos1989. εχεις ενα μικροπομπο σπιτι σου (link) ο οποιος δουλευει σε αλλες συχνοτητες, εκπεμπει την μουσικη σου απο το σπιτι και ενας δεκτης λαμβανει στο βουνο και δινει ηχο στον πομπο σου. so simple.

AKIS
24-10-04, 23:28
σωστος με αναμεταδοση!billos σου λεει τιποτα αυτο!anyw...

billos1989
25-10-04, 14:56
αυτο βεβαια μου μυριζει λεφτα και δεν ειμαστε για εξοδα.βεβαια εγοτερα δεν ξερεις τι γινεται!!!οταν λες σε αλλες συχνοτητες??οχι στα fm??ακη φυσικα και μου λεει>>>>>MELODY104,4-PLANET101,6 κατι αλλο μπορεις με καποιον τροπο να περασεις το σημα σου πανω απο βουνο??μιλαμε με 40watt καθαρη συχνοτητα yagi-gamma match

D-NAME
25-10-04, 15:34
Ενας φιλος μου ειπε οτι ξερει ατομα που ειχαν πομπο στο σπιτι και ειχαν καλοδιο μερικα χηλιομετρα απο την καιρεα. Επιασαν την καιρεα.
Τον πομπο δεν τον βρηκαν ποτε.

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

electron
26-10-04, 13:23
Λοιπόν παίδες μην αρχίσουμε να λέμε τρελές θεωρίες, όπως ειπώθηκε, για να στείλεις σήμα στο βουνό απαραίτητα χρειάζεται link, τα οποία σήμερα εκπέμπουν στους γίγα, παλιότερα έβγαιναν στα vhf ή ακόμα πιο πρόχειρα κάποιοι έβαζαν ένα fmικό pll στους 109mhz, δηλαδή λιγο πιο πάνω από την μπάντα των fm. Dname για την περίπτωση που περιγράφεις μάλλον το καλώδιο που θα είχαν απλώσει θα πρέπει να ήταν της διαμόρφωσης και όχι η κάθοδος του πομπού γιατί αν ήταν έτσι αυτό το μηχάνημα δεν θα περνούσε ούτε 100μέτρα

gsmaster
27-10-04, 16:39
Ενας φιλος μου ειπε οτι ξερει ατομα που ...

τρέχα γύρευε!!

D-NAME
27-10-04, 19:54
Ενταξη ρε παδια. Φαινετε κ λιγο παραμηθας απο αυτα που λεει.........Γι'αυτο το ειπα, να συγουρευτο.

Θυμηθικα και κατι αλλο πιο μετα. Οτι ειπε για 26κμ οποτε αποκλιετε να λεει αληθια.

staaronis3
24-03-07, 12:29
Εδω στο ηράκλειο το uoc radio (του πανεπιστημίου) στέλνει στον πομπό το σήμα με WiFi. Το studio βρήσκετε στα κτήρια κνωσσού και ο πομπός στη ρογδιά αν δεν κάνω λάθως. Δλδ κατι χιλιόμετρα παραπέρα (2-3 μπορεί και παραπάνω). Όποιος έχει οπτική επαφή (έστω και απο μακρυά) με το λευκο κτήριο (ή όπως το λένε, αν θυμάμε είναι της ιατρικής ή του φυσικού) και ένα λαπτοπ ή pda ή ένα κινητό με WiFi εκτώς απο HSWN και κάτι άλλα θα πιάσει και ένα δύκτιο με όνομα uocradio.

Giannis511
03-04-07, 09:11
Εκτός από ένα πολύ απλό και κλασσικό λινκ που μπορεί να μπει, κάποιοι γνωστοί μου (στον δημοτικό σταθμό στην Ι.Π. Μεσολογγίου) έχουν το studio μέσα στην πόλη και κάνουν stream με δυο υπολογιστές - παίζουν και δυο εφεδρικοί - μέσω ίντερνετ. Βέβαια το σήμα έχει κάποια καθυστέρηση αλλά το όλο σύστημα δουλεύει καλά... :? :? :arrow: :arrow: :wink: :wink:

PiCBuRn3r
12-04-07, 21:17
Εκτός από ένα πολύ απλό και κλασσικό λινκ που μπορεί να μπει, κάποιοι γνωστοί μου (στον δημοτικό σταθμό στην Ι.Π. Μεσολογγίου) έχουν το studio μέσα στην πόλη και κάνουν stream με δυο υπολογιστές - παίζουν και δυο εφεδρικοί - μέσω ίντερνετ. Βέβαια το σήμα έχει κάποια καθυστέρηση αλλά το όλο σύστημα δουλεύει καλά... :? :? :arrow: :arrow: :wink: :wink:

Μπορείς να μην έχεις καθυστέρηση στον ήχο, ανάλογα τι πρωτόκολο χρησιμοποιείς στο stream του ήχου. :wink: