PDA

Επιστροφή στο Forum : Automatic Power/SWR Meter



panoslive
25-10-04, 12:06
Για σας ρε παιδιά να ευχαριστησω τους δημιουργούς του site που δίνουν την δυνατότητα να ανταλασουμε αποψεις και να βοήθα ο καθενας με ότι ξερει πανω στα ηλεκτρονικα. Εχω ξεσκονίσει το Internet να βρω ένα κύκλωμα που να μέτρα αυτόματα χωρις calibrarisma τα στάσιμα σε πομπο Fm εχω φτιάξει ενα PLL 0.5Watt εχει καταπλυκτικη αποκριση στον ηχο γιατη ειναι πατενταρισμενο θα ανεβάσω το κύκλωμα για τους ενδιαφερόμενους. Επειδή θελω να φτιάξω ενα πομπο 25-50 watt και να εχει πανω και γέφυρα που να μέτρα στάσιμα και Watt αυτόματα δηλαδή να μην χρειάζεται ποντεσιομετρο στην πρόσοψη για να μετρας ακριβός τα στασιμα. Μήπως κανένας εχει κανα κύκλωμα να με βοηθήσει.

ptsamout
25-10-04, 21:19
Δοκιμασε φιλε μου να φτιαξεις μια γραμμη σε τυπωμενο και με την βοηθεια μιας αξιοπιστης γεφυρας να την ρυθμισεις τα βατ θα τα διαβαζεις σε μικροαμπερομετρο.Το PLL που εφτιαξες καλο?Απο που κατεβασες το σχεδιο?

tzitzikas
25-10-04, 22:09
κανε και το σχεδιο ενα ποστ εδω. ελπιζω να χρησιμοποιει ευκολα υλικα και οχι δυσευρετα.

panoslive
26-10-04, 08:46
ptsamout Αυτο μπορω να το φτίαξω δεν είναι όμως αυτο το προβλημα μου αλλα θέλω ενα κύκλωμα με ολοκληρωμενο κυκλωμα που να περνει αναφορα απο την γραμμή REVERSE και FORW και να δινει το αποτελεσμα σε ενα οργανο που εχει Watt και SWR εχω τετοιο οργανο (απο SmartKIT).
Οσο για σενα tzitzikas το σχεδιο το εχω φτιαξει και δουλευει κανονικα η επιλογή συχνοτητας γίνεται με τροχιο διακοπτες τα υλικα ειναι φτηνα και τα βρισκεις παντου εκεινο που πρεπει να προσεξεις ειναι το ολοκληρομενο CD4060 που βγαζει την συχνοτητα αναφορας να εχει κωδικο CD4060BE και οχι CD4060CN ή οτι διποτε αλλο γιατη δεν δουλευει. Το κύκλωμα το εχω φτίαξει μονος μου ειναι προσπαθιες πολυ καιρου και ειναι κοματια απο το internet

panoslive
26-10-04, 09:06
Στελνω και την πλακετα της κατασκευής. Μπορειτε να την ανοιξετε εανς κατεβασετε απο την διευθυνση το Viewer www.abacom-online.de το τυπωμενο το εφτιαξα στην ProjectLine ηταν αλμηρή η τιμή (58 Εuro) της αλλα αξιζε τον κοπο γιατη ηταν και τριπημενη ετοιμη βάζουν και μασκα βερνικιου πρασινο χρωμα αλλα ανεβενει η τιμη κανουν καλή δουλεια δεν κανω διαφίμηση ετσι να εξηγιομαστε.

ptsamout
26-10-04, 11:30
Το PLL σου ειναι θαυμασιο σαν βελτωμενη εκδοση του Δελληγιανη.Για το θεμα της Γεφυρας Χρησιμοποιησε ενα τελεστικο ενισχυτη σε συνδεσμολογια dc coupling για να ενισχυσεις το σημα απο την γραμμη

panoslive
26-10-04, 12:47
Φιλε ptsamout εχεις κανενα σχεδιο να μου διξεις κανε post σε παρακαλω

tzitzikas
26-10-04, 15:46
panoslive για πεε:
1) με πιο προγραμμα διαβαζεις το pcb layout? (το αρχειο .lay).
2)επισης θα ηθελα να μου πεις πιο προγραμμα χρησιμοποιεις για να κανεις τα ηλεκτρονικα σχεδια και απο που μπορω να το κατεβασω.
3) συχνοτητα αλλαζει με counter swiches οπως του δελληγιανη?

ptsamout
26-10-04, 16:01
φιλε panoslive απλα σου παραθετω τα σχεδια επονυμων μηχανηματων elenos kai RVR που τα εκανε post ο φιλτατος leosedf.
http://www.sedf.net/elenos.zip
http://www.sedf.net/RVR.zip
Εκει θα βρεις οτι χρειαζεται!

panoslive
26-10-04, 19:23
Φιλε tzitzikas το lay θα το διαβασεις με το προγραμμα Sprint Layout v4.0 το site ειναι http://www.abacom-online.de/uk/html/dateien/demos/viewlayout40.exe
Σε αυτο το site θα βρεις το Sprint Layout v4.0 αλλα ειναι Demo με αυτο σχεδιαζεις τις πλακετες.
Επισης θα βρεις και το Splan V5.0 που σχεδιαζεις το θεωρητικό Κυκλωμα και αυτο DEMO. ΜΠορεις να τα αγορασεις και τα δυο απο SmartKit εχουν καπου 80ευρω και τα δυο.
Δες και το PLL που εχω φτιαξει ειναι η παλια εκδοση της πλακετας στην νεα απλα εχω συμπιεση τα το χωρο των υλικων για να μικρηνη η πλακετα

ptsamout
26-10-04, 20:14
Πολλυ ωραιο το PLL σου λειτουργει σωστα?Απο αρμονικες πως παει?Ο ηχος ειναι καλος?Εναι wide band δηλαδη παει 88-108 χωρις πειραγμα του πηνιου ταλαντωσης?Η ισχυς του εναι ακριβως μισο watt και σε ολη την μπαντα?

panoslive
26-10-04, 20:39
ptsamout το μηχανημα παει απο τους 86-111 και χωρις να πειραξεις πηνιο αλλα πρεπει να το θωρακισεις για να ειναι τελειο απο αρμονικες εχει φιλτρο και οσο να ειναι κοβει μπορει να πεσει στο 0,4 στους 108. Απο ηχο δεν το κουβεντιαζω ειναι το κατι αλλο. Εαν ενδιαφερε μπορω να σου πω τιμη για την πλακετα ετοιμη

ptsamout
26-10-04, 21:33
Δεν εχεις προβλεψει στην πλακετα νησιδες για θωρακιση και θα ειναι δυσκολο !Απαντησε μου σε προσωπικο μυνημα για το θεμα που ειπες !!!Γιατι ψιλοενδιαφερομαι!

maouna
01-10-11, 13:42
Που ειναι το σχεδιο?

tzitzikas
02-10-11, 09:53
Που ειναι το σχεδιο?
χάθηκε στον χρόνο :D

maouna
07-10-11, 10:03
!!!!! 7 χρονια περασανε!!!:lool:

Kostas375
05-06-12, 10:45
Πολύ καλό ευχαριστούμε!!!!

maouna
05-06-12, 13:34
Bάλτε κανα σχεδιο για να το αξιολογησουμε!