PDA

Επιστροφή στο Forum : κολλητηρι ποιο και απο που?



photonic
25-10-04, 18:40
ειναι πολυ αρχαρια ερωτηση αλλα ποσο περιπου στοιχιζει και απο ποιο μαγαζι θα το βρω(διευθυνση).επισης τα watt πρεπει να ειναι πολλα ή λιγα?ευχαριστω

billos1989
25-10-04, 23:00
θα το βρεις σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ειδη.διευθηνση δεν ξερω γιατι δεν ξερω που μενεις!!οσα πιο πολλα watt ειναι τοσο πιο καλητερα κολλαει και ζεστενεται και πιο γρηγορα!ενα αξιοπιστο μικρο κολλητηρι στα 25watt για απλες δουλειες θα σου 'ρθει στα 3-4 ευρω!τουλαχιστον τοσο το πηρα εγω!

photonic
25-10-04, 23:21
εχω ακουσει ομως οτι πχ τα 15W ειναι καλυτερα γιατι δεν καινε το κυκλωμα.οσο για μαγαζια οποιαδηποτε στο κεντρο της αθηνας!

ΤΣΑΡΟΣ
25-10-04, 23:26
Εγω είμαι της άποψης να δώσεις κάποια χρήματα και να πάρεις ένα αξιόλογο κολλητήρι. π.χ.WELLER ,ERSA ,JBC.Οσα περισσότερα watt είναι το κολλητήρι τόσο πιο εύκολο ειναι να κάψεις ένα εξάρτημα ευαίσθητο π.χ.SMD.Εγώ έχω ενα JBC πολλά watt μεν(40) αλλά με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία(0-400 C -ο ρυθμιστής είναι επάνω στο κολλητήρι) για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα που προανέφερα.Ακόμα τα ακριβά κολλητήρια έχουν ανταλλακτικά(μύτες) για κάθε είδους εφαρμογή και τις βρίσκεις παντού.Το κολλητήρι το θεωρώ μια ''επένδυση'' που μένει....Α ξέχασα και κατι σημαντικό.Οι τιμές είναι της τάξεως των 60-70Ε και άνω για τις παραπάνω εταιρίες.

gRooV
26-10-04, 00:30
Μια πολύ καλή επιλογή και φτηνή (~30Ε) επίσης είναι τα ANTEX τα οποία έχουν τις προδιαγραφές που λογικά θα χρειαστείς (αποσπώμενη μύτη με διάφορες άκρες σε διάφορα μεγέθη και στυλ, αντικατάσταση αντίστασης).
Πολύ σημαντικό είναι το κολλητήρι να είναι λίγα Watt για να μην θερμαίνει και καταστρέφει τα εξαρτήματα σε πολυδευτερόλεπτες κολλήσεις. :) 18-22-25W πιστεύω να σε ικανοποιήσουν.

gsmaster
27-10-04, 17:36
Προσωπικά έχω αλλάξει 4-5 κολλητήρια ακριβά και φτηνά.
-Το πρώτο ήταν ένα "πιστόλι" 100W. Αυτό για τους γκαζοτενεκέδες!
-Μετά πήρα ένα JΒC 25W 10.000δρχ. Κάηκε στα 2 χρόνια. πρίν κανα χρόνο του έκανα πατέντα και δουλεύει με 12V. Το κακό είναι ότι δεν έχω τα πλαστικά μέρη του...
-Μετά ακολούθησαν δύο "της πλάκας" των 2.000 για κανα 3-4 χρόνια.
-Πρόσφατα πήρα ένα ERSA 25W. με 25 ευρώ (προσφορά) Πολύ καλό μέχρι στιγμής αλλά λίγο "καυτό"

Τα φτηνά κολλητήρια, μετά από καιρό, δεν ζεσταίνουν αρκετά...

billos1989
27-10-04, 17:49
για μικροδουλεις οπως κατασκευες πομπων ή αλλων κατασκευων κανουν και τα φθηνα 15w.στα 4-5ε.ε και οταν σου χαλασει ξαναπαιρνεις.εξαλλου οταν το προσεχεις(οχι δηλαδη να το βουτας στον κουβα με το νερο για να κρυωσει οπως εκανα εγω παλιοτερα!!!)θα σου κρατησει.οπως και το καθετι οταν το προσεχεις ειναι ενταξει.τωρα αν θες για επαγγελματικους σκοπους και διαθετεις ευρα :D παρε κανενα JBC με ρυθμιστη θερμοκρασιας κ.τ.λ!αντε και καλες κολλησεις-κατασκευες!!

electron
28-10-04, 18:42
Εγώ έχω ένα Tecsol 25watts εδώ και 12 χρόνια! και σας πληροφορώ ότι δουλεύει ακόμα άψογα,το μόνο επιπλέον που του έχω πάρει είναι μια σειρά από διάφορες μύτες για διαφορετικές περιπτώσεις κολλήσεων.

D-NAME
30-10-04, 16:43
εγψ εχω ενα φθηνο(7Ε απο Αθηνα) 25watt(καλο βγηκε) και ενα 12βολτο. Το δευτερο το εχω για μικροκολισεις (μην καψω τπτ σαν αρχαριος που ειμαι) το πηρα 2Ε αν θυμαμε καλα απο το ΦΑΝΟ. Το μονο του ελατομα ζεστενετε λιγο κ αν κανεις πολλες στη σειρα κολησεις κρειονει.

leosedf
30-10-04, 19:10
Εγώ πάλι έχω αλλάξει καμιά κατοσταριά. Εχω δώσει πόλλά χρήματα και τώρα τελευταία έχω δώσει 15 ευρώ για ένα κινέζικο σταθμό κόλλησης!!! το οποίο παραδόξως λειτουργεί τέλεια και υπάρχουν ανταλλακτικές μύτες σε διάφορα μεγέθη.

Επίσης έχω και ένα σταθμό κόλλησης θερμού αέρα κλπ

Καλό θα ήταν να βρείτε φτηνούς και ρυθμιζόμενους σταθμούς για να ταιριάζει σε διάφορες κατασκευές

D-NAME
30-10-04, 23:11
leosedf απο που?????

colt3003
30-10-04, 23:51
Και εγώ με τη σειρά μου πιστεύω ότι και στα κολητήρια ότι πληρώνεις παίρνεις. το ΑΝΤΕΧ ΄15W που πήρα σχεδόν 14 χρόνια πρίν ακόμα μου κρατάει συντροφιά και το μόνο που χρειάστηκα ήταν 2 μύτες

tzitzikas
31-10-04, 12:27
εγω έχω ενα 40 βατ με μυτι καδμιου.δεν ειναι μαρκα καπου 4 χιλιαρικα το ειχα παρει. το συνδεω με ένα dimmer που εχω φτιάξει και ρυθμίζω την θερμοκρασια οσο θελω.πανω στο dimmer εχω σημειωμενο πινακακι με θερμοκρασιες και ισχεις (οι μετρησεις εγιναν με 2 πολυμετρα.το 1 μετραγε θερμοκρασια).στη πλευρα του ποντεσιομετρου εχω κλιμακα για τισ ισχεις.πιστευω ειναι μια καλη λυση και φθηνη για σταθμο συγκολησης ωστε με 1 κολλητηρι να κανεις και κολλησεις ολοκληρωμενων αλλα και χονδρων καλωδιων

kuzan
04-11-04, 18:29
τώρα που λέτε για κολλητήρια πώς να το συντηρώ ? Μετά από κάθε χρήση τι κάνετε? το "πλένετε"?

gsmaster
04-11-04, 22:37
Υπάρχει ένα είδος σφουγγαριού το οποίο το βρέχεις (για να μην καίγεται) και με αυτό σκουπίζεις την μύτη του κολλητηριού σου.Όχι μόνο μετά την χρήση, αλλά και ενδιάμεσα στις κολλήσεις, για να φεύγει η μαυρίλα και να γίνονται καθαρές οι κολλήσεις.

Το σφουγγαράκι αυτό συνήθως πάει μαζί τις βάσεις, και όταν το πάρετε πρώτη φορά είναι σκληρό, και έχει πάχος 2-3mm. Μόλις αυτό βραχεί, γινεται αφράτο και το πάχος του γίνεται περίπου 5 φορές μεγαλύτερο.

leosedf
06-11-04, 12:02
Απο το μαγαζάκι της γειτονιάς μου το είχα πάρει

jimk
07-11-04, 07:14
pedes gnomi mou san to tecsol sthn timh ayth den yaprxei kalitero kolitiri
to exw kai egw arketa xronia....

electron
07-11-04, 09:54
pedes gnomi mou san to tecsol sthn timh ayth den yaprxei kalitero kolitiri
to exw kai egw arketa xronia....
Όντως έτσι είναι. Εγώ το είχα αγοράσει το 91 2500δρχ και τα λεφτά του τα έχει βγάλει 1000 φορές

Lykos1986
22-11-04, 14:44
... του έκανα πατέντα και δουλεύει με 12V. Το κακό είναι ότι δεν έχω τα πλαστικά μέρη του...


Για στείλε κανένα κύκλωμα... :)

gsmaster
22-11-04, 15:37
Απλά το άνοιξα, και του άλλαξα το σύρμα της αντίστασης με σύρμα από αντίσταση τουβλάκι (Wattική). Δεν γίνεται σε όλα τα κολλητήρια. Αυτο που είχα ήταν ένα JBC το οποίο αν το άνοιγες προσεκτικά είχε 2 κεραμικά στοιχεία το ένα από τα οποία είχε τις κατάληλες τρύπες για να τυλιχτεί το σύρμα-αντίσταση πάνω του.

Για να βρώ τι αντίσταση να βάλω, δοκίμαζα διάφορες που είχα ξηλώσει από τηλεοράσεις κτλ. Οι περισσότερες είχαν ξεθωριασμένα γράμματα και δεν θυμάμαι την τιμή της αντίστασης. Τις έβαζα στα 12V και 1A και έβλεπα κατα πόσο ζεσταίνονται..

Μόλις βρήκα την κατάλληλη την έσπασα προσεκτικά και πήρα το πολύτιμο σύρμα από μέσα της.
Όσο για κύκλωμα δεν χρειάζεται τίποτα, απλά το βάζεις στο τροφοδοτικό. Αν χαμηλώσεις την τάση χαμηλώνει και η θερμοκρασία :P


Original idea by AVRFreakman. Κάπου το είχε αναφέρει στο φόρουμ του techteam παλιότερα.

Lykos1986
24-11-04, 01:54
Τώρα κατάλαβα!!!!!!!!! :) :) :)

PM
03-02-05, 15:59
Λοιπόν, έχω ένα κολλητήρι 80W (Profi) το οποίο όμως μάλλον υπερθερμαίνεται αφού μέσα σε λίγη ώρα μαυρίζει τις μύτες (ακόμα και η λαβή του, μετά από 10 λεπτά καίει αρκετά). Έχω ήδη κατασκευάσει ένα απλό dimmer με το οποίο φαίνεται να δουλεύει καλύτερα αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με τις μαυρισμένες μύτες αφού σε μερικά καταστήματα που ρώτησα δεν βρήκα άλλες στο σωστό μέγεθος. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις επαναφέρω σε λειτουργική κατάσταση (π.χ τρίψιμο με γυαλόχαρτο); :?:

evdokimosk
03-02-05, 22:39
Μην τριβεισ με τίποτα την μύτη από το κολλητήρι. Βούτα το σε σολντερίνη και θα γίνει σαν καινουριο.

PM
04-02-05, 00:47
Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Είχα επιχειρήσει καθάρισμα με soldering paste αλλά δεν έκανε τίποτα. Σήμερα ξαναπροσπάθησα και αυτή τη φορά επέμενα πολύ και ευτυχώς η περισσότερη μαυρίλα απομακρύνθηκε. Καινούργιες δεν γίνανε βέβαια αλλά τουλάχιστον κολλάνε...

KarlBarks
02-06-05, 01:31
εγω εχω εδω και 2 μερες ενα weller 25W χειρος . αλλα δεν εχω βαση ρε σεις ποσο εχει μια βαση με σουγκαρακι ?

gsmaster
02-06-05, 02:00
2-3 ευρά οι απλές. Αυτές που έχω πάρει εγώ είναι μεταλλικές με πολύ ελαφρύ μέτταλο για βάση και τουμπάρουν εύκολα, γι αυτό και τους κόλλησα απο κάτω ένα κομμάτι ξύλο για να είναι σταθερές.

Maz00nga
09-07-05, 02:10
Εγω εχω το παλιο Antex του πατερα μου, 21-24 W αναλογως τασης δικτυου και δουλευει 25 χρονια μεχρι τωρα :) Ομως θελω κ γω ενα καινουριο! Ολα τα μαγαζια τριγυρισα εδω , τιποτα μα τιποτα! απο 30 Βατ και πανω... Ειναι ομως πολλα για κυκλωματα φοβαμαι...

Και κατι ακομη! Αν ποτε ξεμεινετε απο σφουγγαρακι, χρησιμοποιειστε σφουγγαρι θαλασσας! Δε ξερω αν υπαρχει καποια συγκεκριμενη ονομασια, σφουγγαρι σφουγγαραδων (:P) και οχι συνθετικο! Αντεχει πολυ, κοβεται ευκολα κ ομορφα, κ δεν κοστιζει ιδιαιτερα :)