PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματη επικοινωνία μέσω RF



Master
28-10-04, 15:38
Έχω στην πτυχιακή μου ένα μέρος με αποστολή δεδομένων μέσω RF. Τα δεδομένα θα πρέπει να αποστέλλονται από δυο πομπούς και να λαμβάνονται από ένα δέκτη. Θα πρέπει να παίζουμε σε διαφορετική συχνότητα και ο δέκτης να συντονίζεται σε 2 συχνότητες ή να παίζουμε σε μια συχνότητα και με μια διαμόρφωση (AM) να ξεχωρίζουμε τα 2 κανάλια; Θα ήθελα με κάθε απάντηση να υπάρχει τεκμηρίωση και οδηγίες για το πώς μπορεί να γίνει! Ευχαριστώ πολύ!

electron
28-10-04, 17:35
Αυτό που ζητάς δεν είναι και ότι το ευκολότερο, αυτό που φαντάζομαι είναι να υπάρχει η δυνατότητα πολυπλεξίας των σημάτων των 2 πομπών,οι οποίοι θα εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα αλλά με διαφορετικό αλγόριθμο εκπομπής και φυσικά ο δέκτης να έχει την ικανότητα να ξεχωρίζει και να αποδιαμορφώνει το σήμα του καθενός. Όπως και να χει πάντως κάτι τέτοιο είναι δύσκολο και ιδιαίτερα εξεζητημένο :? :head:

gsmaster
28-10-04, 18:13
Για πές μας Master τι δεδομένα θα είναι αυτά... αν δεν είναι ήχος, τότε θα μπορούσε ο κάθε πομπός να στέλνει ένα μοναδικό κωδικό, για να αναγνωριστεί από τον δέκτη κάθε φορά που θα εκπέμπει κάτι.

Master
28-10-04, 19:32
Τα δεδομένα δε θα είναι ήχος. Προέρχονται από αισθητήρα ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα θα δίνει τετραγωνικούς παλμούς.
Θέλετε να σας γράψω το θέμα της πτυχιακής να μου την ετοιμάσετε; :P

ΤΣΑΡΟΣ
28-10-04, 22:36
Αυτές τις μέρες ασχολήθηκα με κατι σαν αυτό που ζητάς...Ηταν βέβαια με PLC αλλά και χωρις αυτά πιστεύω πως θα δουλέψει...Έστελνα κάποια εντολή μέσω ενός touch panel την έπαιρνε το PLC και με RS-232 μέσω RF modem γινόταν η εκπομπή.Στήν συγκεκριμένη εφαρμογή έστελνα δύο διαφορετικές εντολές απο ένα σημείο και τις λάμβαναν δύο διαφορετικά σημεία κάνοτνας διαχωρισμό ποιά εντολή είναι για πιό σημείο.Ο διαχωρισμός αυτός γίνεται με κάποια module...Πιστεύω πως υπάρχει λύση στο προβλημα σού.Ελπίζω να προλάβω αύριο να σου στείλω περισσότερες πληροφορίες.

radio27
29-10-04, 00:18
Με αυτόν τον τρόπο περίπου δουλεύουν οι ραδιοζεύξεις LMDS.Ενας πομποδέκτης στην ίδια συχνότητα επικοινωνεί ταυτόχρονα με άλλους π.χ. τέσσερις.Η γωνία εκπομπής - λήψης του κεντρικού πομποδέκτη είναι 90μοίρες και απέναντί του βρίσκονται σε κατάλληλη διάταξη οι υπόλοιποι.
Φυσικά χρησιμοποιείται ψηφιακή τεχνολογία,πολυπλεξία κ.τ.λ.
Οι 4 πομποδέκτες ΔΕΝ επικοινωνούν βέβαια μεταξύ τους.

Master
30-10-04, 01:12
Με αυτόν τον τρόπο περίπου δουλεύουν οι ραδιοζεύξεις LMDS.Ενας πομποδέκτης στην ίδια συχνότητα επικοινωνεί ταυτόχρονα με άλλους π.χ. τέσσερις.Η γωνία εκπομπής - λήψης του κεντρικού πομποδέκτη είναι 90μοίρες και απέναντί του βρίσκονται σε κατάλληλη διάταξη οι υπόλοιποι.
Φυσικά χρησιμοποιείται ψηφιακή τεχνολογία,πολυπλεξία κ.τ.λ.
Οι 4 πομποδέκτες ΔΕΝ επικοινωνούν βέβαια μεταξύ τους.

Το ότι οι πομποδέκτες μου δεν θα είναι σταθεροί μήπως δημιουργεί πρόβλημα; Πιο συγκεκριμένα οι πομποί θα είναι φορητοί και εφόσον κινείται κάποιος, αλλάζει αυτό που είπες με τις 90μοίρες.

radio27
30-10-04, 01:29
Μία απλή κατασκευή που μπορώ να προτείνω είναι η διαμόρφωση μονοπλευρικής ζώνης.(SSB) Να συμπιέσεις την φέρουσα και να εκπέμπεις σε USB(άνω ζώνη) το ένα κανάλι και LSB(κάτω ζώνη) το άλλο. Δηλ. ο ένας πομπός USB και ο άλλος LSB γύρω απο την ίδια συμπιεσμένη φέρουσα.
Ο δέκτης σου θα πρέπει να επιλέγει αποδιαμόρφωση USB ή LSB έτσι θα επιλέγεις ένα απο τα 2 κανάλια στη ίδια συμπιεσμένη φέρουσα.
Υπάρχουν πολλά κυκλώματα εκπομπής λήψης SSB στην βιβλιογραφία μπορείς ξεκινώντας απο τα βασικά να πάρεις ιδέες.
Ετσι στην "ίδια" συχνότητα θα έχεις δύο κανάλια.

leosedf
30-10-04, 18:12
www.aurel.it
http://www.aurelwireless.com/wireless/Uk/products.asp

Μήν πεδεύεσαι και πολύ.

Αν δεν βρίσκεις έχω ενα ζευγάρι στα 200 μιλιβάττ

Βασικά πάρε και σαν παράδειγμα το GSM δυστηχώς ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ θα πρέπει να είναι πομποδέκτες με σκοπο να μπορούν να διαμοιραστούν timeslots για εκπομπη. Η στην τελική κάντα να επικοινωνούν με wireless LAN :P


Λέμε τώρα.....Ιδέες να δίνουμε