PDA

Επιστροφή στο Forum : EXCITER-LINEAR TIMH???



billos1989
01-11-04, 15:19
ενα exciter(στο κουτι να δουλευει!) γυρω στα 60-70watt ποσο κοστιζει?????επισης linear στα ιδια βαττ(το λινεαρ θα μπορω να το οδηγησω με το PLL της SMART KIT?????αν οχι πρεπει να παρω καποιο αλλο pll για οδηγηση??ποσο κοστιζει?

electron
01-11-04, 18:30
Ένα έτοιμο pll exciter αυτής της ισχύος κοστίζει γύρω στα350 με 400 ευρώ, η δεύτερη λύση είναι σαφώς οικονομικότερη και χοντρικά θα χρειαστείς περίπου 200 ευρώ.

billos1989
01-11-04, 18:40
electron σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!!!οποτε αφου ειναι οικονομικοτερη η 2η λυση ξερει καποιος να μου πει ποσο παει ολο(pll smart kit+linear=60-65watt)θα χρειαστω και το vco της smart kit?ή αν δεν κανουν αυτα της smart ποσο θα κοστισει καποιο αλλο μηχανημα 1w για να οδηγησω το linear???ευχαριστω

gRooV
02-11-04, 02:12
Το κόστος δεν μπορείς να το υπολογίσεις! Μπορεί να κάψεις το τρανζίστορ εξόδου ή να γίνει καταλάθος κάποια ζημιά. Επίσης χρειάζεσαι γέφυρα στασίμων, καλό καλώδιο και αρκετό χρόνο για να συντονίσεις την κεραία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φτιάχνεις το pll που προτείνουμε στα κυκλώματα; H κατασκευή του είναι γελοία και εντελώς φτηνή (~30E χωρίς το τρανζίστορ εξόδου όπου μπορείς να βάλεις ένα 2Ν3553 για χαμηλότερο κόστος)

billos1989
02-11-04, 09:42
γεφιρα εχω και καλωδιο(rg213)θα κοιταξω την κατασκευη,δεν το ηξερα!!!ευχαριστω.ας μου πει καποιος τιμες για linear απο 60-80watt!απλα δεν ειμαι ηλεκτρονικος και μου ειναι λιγο δυσκολο να το φτιαξω αυτο.ασε που αν κανω βλακεια ειναι μακρια το καταστημα που θα τα παραγκειλω και ειναι λιγο δυσκολο να πηγαινω!για αυτο ρωταω για κατι ετοιμο!PLL+LINEAR

NUKE
02-11-04, 15:59
Δεν ειναι μονο 30 ευρω το PLL του σιτε γιατι θελει και τον πομπο και τον προγραμματιστει.Και το κακο ειναι οτι δεν ξερουμε που θα βρουμε ολα αυτα τα υλικα.Το pic?
Α και θυμηστε μου , σε πια σηζητηση μιλαγαμε για καλωδια γιατι θελω να κοιταξω καατι.

electron
02-11-04, 18:16
Δεν ειναι μονο 30 ευρω το PLL του σιτε γιατι θελει και τον πομπο και τον προγραμματιστει.Και το κακο ειναι οτι δεν ξερουμε που θα βρουμε ολα αυτα τα υλικα.Το pic?
Α και θυμηστε μου , σε πια σηζητηση μιλαγαμε για καλωδια γιατι θελω να κοιταξω καατι.
Καλό είναι να ψάχνετε όλες της παλιότερες συζητήσεις του forum, όπως και τις ενότητες των κυκλωμάτων και των κατασκευών εκεί θα βρείτε πολλές απαντήσεις και λύσεις, γι'αυτό μην βαριέστε παιδιά. Αν δεν ψάξεις δεν μαθαίνεις. Nuke είσαι αθήνα και ρωτάς πως θα βρείς τα εξαρτήματα που θέλεις; Ύμαρτον :hammer: ,τι να πούμε κι μεις που είμαστε εκτός αθηνών και πάλι βρήκαμε άκρη. Για πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή των προγραμματιστών και τα διάφορα προβλήματα που παρουσιάστηκαν κοίτα το ακόλουθο θέμα http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=205
Φάγαμε τα...νιάτα μας για να βγάλουμε αυτά τα συμπεράσματα.

billos1989
03-11-04, 11:36
ας απαντησει καποιος για λινεαρ+πομπο με συνολικη ισχυ~70watt ποσα ευρω θελω.η σελιδα της cdm εχει απο 100w και πανω :(