PDA

Επιστροφή στο Forum : [Παρουσίαση] Πομπός FM 3W με PLL



gRooV
02-11-04, 16:32
Επειδή βλέπω ότι αρκετοί ψάχνονται για να κατασκευάσουν ένα πομπό FM ξανατράβηξα φωτογραφίες για μια νέα παρουσίαση της απλής κατασκευής που έφτιαξα πριν μερικά χρόνια. Ο πομπός περιέχει τροφοδοτικό, το pll, τον πομπό και RDS. Φτιάξτε και τίποτα!! :wink:

siolosni
10-11-04, 16:35
αμα γραψεις και τα ε ξαρτηματα ή εχεις κανα datasit ιδικα για το rds θα εισαι αρχηγος.......

siolosni
10-11-04, 16:39
να ζητησω συγνωμη. μασημενη τροφη δε λεει. εψαξα και τα βρηκα. ευχαρηστω......

tzitzikas
11-11-04, 17:05
δε μου λες gRooV σου κανει lock σε ολη την μπαντα??.λεω να ξεκινησω την κατασκευη του.αν ναι τι πηνιο ταλαντωσης εβαλες?σπερες δηλαδη και διαμετρο-συρμα.

gRooV
12-11-04, 17:56
Από ότι βλέπω από τις φωτογραφίες (βαριέμαι να το ξανανοίγω το κουτί :) ) έχω βάλει 3 σπείρες ελαφρώς ανοικτές σε 6άρι (νομίζω) τρυπάνι. Δεν χρησιμοποιήσα ακριβώς πηνιόσυρμα αλλά μονόκλωνο καλωδιάκι με περίβλημα για να είναι πιο ανθεκτικό το πηνίο στα πειράατα. Από ότι θυμάμαι δεν κατέβαινε πολύ χαμηλά αν δεν έκλεινες/πείραζες τις σπείρες. Πάντως μπορείς να ασχοληθείς και να πετύχεις σταθερά όλη την μπάντα ή τουλάχιστον ένα εύρος 92-108.

electron
13-11-04, 09:38
Με μονόκλωνο καλώδιο έφτιαξα κι γω όλα τα πηνία με την διαφορά ότι το πηνίο της ταλάντωσης το έφτιαξα με 5 σπείρες σε 5αρι τρυπάνι και το αποτέλεσμα ήταν να μου βγεί από 95 ως 108 mhz.

tzitzikas
13-11-04, 11:11
ε δε δοκιμασες να αυξησεις μια σπειρα?
ερωτηση: η αυτεπαγωγη μειωνεται αυξανοντας την διαμετρο σπειρας η αυξανεται?
μειωνεται νομιζω ε?

jimk
13-11-04, 11:55
οσο περισοτερες στροφες τοσοποιο χαμηλα σιντονιζει

electron
14-11-04, 09:43
ε δε δοκιμασες να αυξησεις μια σπειρα?

Δεν μπορούσα να προσθέσω άλλη σπείρα γιατί όπως είναι τοπολογικά στην πλακέτα οι τρύπες για το πηνίο, δεν πέρνει να φτιάξεις μεγαλύτερο.

tzitzikas
14-11-04, 12:32
αυτο γνωστο jimk. απλα μεγαλυτερη επαγωγη εχει 1 πηνιο με μια σπειρα π.χ διαμετρου 5 mm η ενα με μια σπειρα διαμετρου 10 mm.φανταζομαι αυτο με 5 mm.

eebabs2000
04-01-07, 12:18
Γεια χαρά σε όλους, χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Κατασκεύασα και' γω τον πομπό αυτόν με το PLL του. Όμως από τη μέρα που τον έβαλα σε τάση δε δούλεψε ποτέ. Το PLL φαίνεται να μη λειτουργεί κανονικά γιατί βγάζει μόνο δύο τάσεις ή 2.35V ή 12V οποιαδήποτε συχνότητα και να του ρυθμίσω! Το πηνίο το έχω ριμάξει στο άνοιγμα-κλείσιμο και δε καταλαβαίνει τίποτα! Αλλά έστω και με αυτή τη τάση, δε θα έπρεπε να ταλαντώνει ο ταλαντωτής; Σχεδόν όλο το μηχάνημα (PLL και πομπός) δεν τραβάει πάνω από 60mA. Η τάση τροφοδοσίας και των δύο είναι 12V. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κοιτάξω ή να ρυθμίσω πέρα από τις πλακέτες που έχω ελέγξει χιλιάδες φορές;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια!

eebabs2000
04-01-07, 12:32
Ξέχασα να πω ότι για varicap χρησιμοποίησα τις ΒΒ119 γιατί δεν βρήκα αυτές που προτείνονται στο site. Όμως δε πιστεύω να είναι το πρόβλημα εκεί γιατί παλιότερα είχα κατασκευάσει ένα ραδιοφωνάκι με τις συγκεκριμένες και συντόνιζε σε όλη τη μπάντα...

RFΧpert
04-01-07, 15:11
αυτο γνωστο jimk. απλα μεγαλυτερη επαγωγη εχει 1 πηνιο με μια σπειρα π.χ διαμετρου 5 mm η ενα με μια σπειρα διαμετρου 10 mm.φανταζομαι αυτο με 5 mm.

Μεγαλυτερη αυτεπαγωγη = μικροτερη συχνοτητα
Μεγαλυτερη διαμετρος = Μεγαλυτερη αυτεπαγωγη = μικροτερη συχνοτητα
Μεγαλυτερος αριθμος σπειρων = Μεγαλυτερη αυτεπαγωγη = μικροτερη συχνοτητα
Γενικος κανονας ειναι στα πηνεια ή αυτεπαγωγες γενικοτερα οτι οσο αυξανει το χρησιμοποιουμενο μηκος συρματος (αγωγου) τοσο αυξανει η τιμη αυτεπαγωγης και ως εκ τουτου μικραινει η συχνοτητα ιδιοσυντονισμου ή αλλοιως λειτουργειας...

eebabs2000
05-01-07, 09:45
tzitzikas έγραψε:
αυτο γνωστο jimk. απλα μεγαλυτερη επαγωγη εχει 1 πηνιο με μια σπειρα π.χ διαμετρου 5 mm η ενα με μια σπειρα διαμετρου 10 mm.φανταζομαι αυτο με 5 mm.


Μεγαλυτερη αυτεπαγωγη = μικροτερη συχνοτητα
Μεγαλυτερη διαμετρος = Μεγαλυτερη αυτεπαγωγη = μικροτερη συχνοτητα
Μεγαλυτερος αριθμος σπειρων = Μεγαλυτερη αυτεπαγωγη = μικροτερη συχνοτητα
Γενικος κανονας ειναι στα πηνεια ή αυτεπαγωγες γενικοτερα οτι οσο αυξανει το χρησιμοποιουμενο μηκος συρματος (αγωγου) τοσο αυξανει η τιμη αυτεπαγωγης και ως εκ τουτου μικραινει η συχνοτητα ιδιοσυντονισμου ή αλλοιως λειτουργειας...

Σωστό κι' αυτό... όμως για πείτε μου και μένα γιατί δε δουλεύει το μηχάνημα; Σήμερα που το ξαναέβαλα το PLL φαίνεται να έχει όρεξη να δουλέψει! Ο πομπός με τίποτα δε δουλεύει. Μόνος του τραβάει ρεύμα 15mA. Τι να συμβαίνει; Υπάρχει περίπτωση να είναι καμένο κάποιο τρανζίστορ;