PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το τροφοδοτικο του PC



paokd
04-11-04, 13:17
Χρειάζομαι βοήθεια για να επισκευάσω το τροφοδοτικό του υπολογιστή μου.
Χθες κατέβασα τον γενικό στο σπίτι μου ενω δουλευε ο υπολογιστής. οταν τον ανεβασα ξανά το pc μου δεν άναβε. Πιστεύω ότι πρεπει να κάηκε το τροφοδοτικό μου. υπάρχει κάποιος τρόπος να το επισκευάσω, κάπου να πσάξω πανω στην πλακέτα του ή θα πρέπει να παρω καινούριο???

Please help!!!!!!!!!!

marios
04-11-04, 15:53
Κοίταξε πάνω στην πλακετα να δεις αν υπάρχει τιποτα καμενο. Μπορει να εσπασε και η ασφαλεια. (αυτο το γυαλινο πραγματακι που εχει ενα πολυ λεπτο συρματακι μεσα.)

paokd
05-11-04, 06:42
το γνωρίζω πως αυτό το γυαλινο συρματακι ειναι ασφάλεια, όπως επίσης ότι για να καεί αυτή η ασφάλεια πρέπει να λιώσουν όλα (σχεδον) τα καλώδια. το προβλημα πρέπει να είναι σε καποιο τρανζίστορ η κάποιν πυκνωτη.
όπως και να έχει ευχαριστω ;-)

gsmaster
05-11-04, 16:14
Η χρήση της ασφάλειας είναι να καιγεται ΠΡΙΝ λιώσει κάποιο καλώδιο

marios
05-11-04, 23:29
Πεσ'τα ρε gsmaster! Ο φιλος μας μαλλον εχει μπερδεψει καποια πραγματα.
Παντα χωρις παρεξηγηση.

leosedf
06-11-04, 11:05
Συνήθως στα νο νειμ τροφοδοτικά καίγεται ένας πυκνωτής στα 100 και ένας στα 47μF. Μου χει τύχει και επισκευάστηκε μόνο με την αλλαγή τους. Αλλα μήν περιμένεις να αντέξει και πολύ. Για να δυαλίθηκέ πάει να πεί οτι υπάρχει κάποιος λόγος

iosis
10-12-04, 01:12
Ρε παιδία έχω ένα που σταμάτησε να δουλεύει έτσι ξαφνικά!Τώρα μόλις πάω να το θέσω σε λειτουργία ξεκινάει το cooler για πολύ λίγο και σταματάει η τάση εξόδου δεν ειναί 12V-5V αλλά κάθε φορά ότι θέλει δίνει!Αν μπορεί κανείς ας πει καμία λύση εκτός απο το να πάρω άλλο!!!!

marios
11-12-04, 00:15
Αν ειναι για Pentium4 ή Celeron (γιατι μονο σε τετοια εζω δει αυτην την βλαβη) και ειναι κια καμια μουφα καλυτερα να το πεταξεις και να παρεις αλλο.....

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-04-05, 09:30
Για το τροφοδοτικό που κάηκε.
Δοκίμασε να το βάλεις σε λειτουργία χωρίς να είναι συνδεδεμένη καμία έξοδος (προς motherboard ή δίσκους). Εαν δουλέψει τότε έχεις πρόβλημα σε κάποιο από τα εξαρτήματα που τροφοδοτεί. Αυτά τα τροφοροτικά εάν "αντιληφθούν" ανωμαλία στην κατανάλωση των 12 και 5 v τότε δεν δουλεύουν καθόλου (ούτε το ανεμιστηράκι).
Μιά φορά έίχα τοποθετήσει τον επεξεργαστή στο motherboard ανάποδα και τροφοδοτικό δεν δούλεψε. Μόλις μπήκε κανονικά, ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Εαν παρόλα αυτά δεν δουλέψει τότε καλύτερα να πάρεις ένα καινούργιο (νομίζω 15 ευρώ είναι αρκετά), διότι ΄κατασκευή τους δεν ΄΄εχει καμία σχέση με τα γνωστά τροφοδοτικά ( αυτά ονομάζονται παλμοτροφοδοτικά).

Ελπίζω να βοήθησα

positron
22-04-05, 17:44
Αν αποσυνδεσει το βυσμα που παει στην μητρικη-αν δεν κανω λαθος-δεν θα δουλεψει ετσι και αλλιως,αφου απο την μητρικη περνει σημα για να ξεκιμησει το τροφοδοτικο(βραχυκυκλωνοντας ενα πρασινο και ενα γκρι καλωδιο). Η γνωμη μου ειναι πως αν δεν εχεις καποιον ηλεκτρολυτικο σκασμενο παρε ενα καινουργιο,δεν αξιζει να ασχοληθεις παραπανω,εκτος αν θελεις να πειραματιστεις.Προσεχε τα 220!

ok1gr
22-04-05, 18:59
μπορεί να τα βραχυκυκλώσει με ένα συρματάκι.

triplex
22-04-05, 19:44
Εγω παντως το πρασινο συρμα το βραχυκυκλωνω με το μαυρο για να λειτουργησει δεν ξερω αν γινεται με το γκρι!

ok1gr
23-04-05, 00:21
Γίνεται και με αυτό τον τρόπο που λές αλλά το pc βραχυκυκλώνει το πράσσινο και το γκρί.

GEWKWN
03-05-05, 02:24
Απο καποια χαλασμενα τροφοδοτικα που εχουν πεσει στα χερια μου
για "ATX" κουτι υλεκτρονικου υπολογιστη,θα σας πω οτι ενα απο τα καλωδια που
υπαρχουν πανω στο βυσμα που κουμπωνει στην μητρικη λειτουργει σαν επιτιρητης
τασης ακιδα "8". αρα ειναι λογικο να μην βγαζει σταθερη ταση δεδομενου
οτι θα λειτουργει με αναγραση.

** Βαζω και δου σχεδια ,μπορει να ειναι χρησιμα.

Replica
08-09-05, 02:13
Μηπως μπορειτε να εξηγησετε ακριβως τι πρεπει να κανει καποιος για να λειτουργει ενα ATX τροφοδοτικο χωρίς να ειναι συνδεδεμένο σε μητρική?
Ευχαριστω προκαταβολικα

gsmaster
08-09-05, 02:24
Μηπως μπορειτε να εξηγησετε ακριβως τι πρεπει να κανει καποιος για να λειτουργει ενα ATX τροφοδοτικο χωρίς να ειναι συνδεδεμένο σε μητρική?
Ευχαριστω προκαταβολικα

Πρέπει να βραχυκυκλώσει το πιν 14 (χρώματος πράσινου), με μια γείωση (χρώματος μαύρου).
Παρακαλώ προκαταβολικά.

Danza
14-09-05, 18:34
εγω παλι ειχα ενα τροφοδοτικο με σκασμενους ηλεκτρολυτικους... το καταλαβα γιατι ''κρεμαγε'' η cpu.
οποτε καποιος σταθεροποιητης πρεπει να ειναι...