PDA

Επιστροφή στο Forum : AM-MW προβληματα εκπομπης-ερωτηση αξιοπιστιας μηχανηματος



Y-jetaime
05-11-04, 10:48
Καλημερα
πριν 4 χρονια πληρωσα περιπου μισο εκατομμυριο σε καποιον για να μου φτιαξει ενα πομπο μεσαιων.Το μηχανημα εχει L84,807 ως μπαφερ και 2 λαμπες 509 η 519 στην εξοδο.Ως κεραια χρησιμοποιησα (2) 5μετρους σωληνες αλουμινιου με ενα πηνιο στην βαση και το ολο συστημα γειωνε σε μια μπετοβεργα στην ταρατσα ακριβως διπλα απο την κεραια.Το θεμα ειναι οτι τα τηλεφωνα της πολυκατοικιας γινοντουσαν δεκτες της εκπομπης μου και επισης προκαλουσε interference σε 1-2 τηλεοπτικα καναλια.Επειδη δεν ειμαι καθολου εξοικειωμενος με τα μεσαια καθως ειχα ασχοληθει με FM θελω να ρωτησω σχετικα με το μηχανημα:1)ποσα watts μπορει να μου δωσει?(καθως το αγορασα ως 500watts).2)θα μπορουσα να αποφυγω ολες αυτες τις αρμονικες αν ειχα tuner στην κεραια?η αν αντι για λαμπατο χρησιμοποιουσα pll με τραντζιστορικο linear?

ευχαριστω

andreas
22-12-04, 22:11
Φίλε Y-jetaime, 2*519/509 με τίποτα δεν βγάζουν 500w, υπολόγιζε 200w συν/πλην ανάλογα την τάση ανόδου, που δεν αναφέρεις.
Με πολύ χονδρικό υπολογισμό βρες την κατανάλωση που έχεις (τάση ανόδου x ρεύμα ανόδου) και πολ/σε με 0,60 περίπου και βρες την ισχύ εκπομπής σου, κατά προσέγγιση.
Ή πιο δύσκολα, φτιάξε κύκλωμα Π στην έξοδο για να την κάνεις 50Ω και βάλε γέφυρα και εικονικό φορτίο και βρες την ισχύ του πομπού. Η εκπεμπόμενη δεν θα είναι αυτή αφού με την κεραία που έχεις μαζί με το πηνίο στη βάση της έχεις μεγάλη απώλεια ισχύος.
Τώρα όσον αφορά την παρεμβολή στα τηλέφωνα βάσει της πείρας μου (αρκετά μεγάλη) σου λέω ότι είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να την αποφύγεις τελείως.
Η διαμόρφωση πλάτους (am) και μάλιστα η ανοδική σε συνδυασμό με: μεγάλη ισχύ, στάσιμα, χαμηλό ύψος κεραίας (από τα σπουδαιότερα), υπερδιαμόρφωση, υπεροδήγηση, λειτουργία των λυχνιών "στα όριά τους" ή και έξω από αυτά (άλλο μια λυχνία του 1kw να την δουλεύουμε στα 500w δηλ. χαλαρά κι άλλο 2 ή περισσότερες λυχνίες μικρότερης ισχύος να τις δουλεύουμε σε πολύ υψηλές τάσεις για να μας δώσουν ισχύ και έτσι αρχίζουν πολλά προβλήματα αφού παύουν να δουλεύουν στα όρια που θέτει ο κατασκευαστής) κλπ είναι μερικές αιτίες που συμβάλουν στο να παρεμβάλλονται τα τηλέφωνα. Δηλαδή είναι μεγάλο κεφάλαιο.
Έχω πειραματιστεί φτιάχνοντας λαμπάτους πομπούς: με διάφορες ταλαντώσεις, με διπλασιασμό και τριπλασιασμό συχνότητας στην ταλάντωση (δηλ. ταλαντώνουμε στους 800 για να βγούμε στους 1600 κλπ), με πολύ χαμηλής ισχύος ταλάντωση σε συνδυασμό με πολλά στάδια, με συνονιστικό στο ανοδικό κύκλωμα της ταλάντωσης κλπ και τελικά δεν κατάφερα να τις εξαλείψω. Ακόμη και πομπός τρανζιστορικός με pll, φίλων μου που το πήραν γι'αυτό το λόγο, παρεμβάλλει κι αυτό (ισχύος 150w και 300w όχι μικρό) είτε σκέτο είτε οδηγώντας λαμπάτο linear. Βέβαια πολύ αμυδρά αλλά παρεμβάλλει.
Επιπλέον να σου πώ ότι και ο κρατικός στην περιοχή μου παρεμβάλλει κι αυτός στην γύρω περιοχή του (η κεραία του τύπου Γ δεν είναι και πολύ ψηλά, και η ισχύς εκπομπής είναι 1kw με λάμπα φάρο πολύ μεγαλύτερης ισχύος). Γι'αυτό σου είπα ότι δεν θα μπορέσεις να τις εξαλείψεις τελείως. Εγω προσωπικά είδα τεράστια διαφορά (όχι εξάλειψη επαναλαμβάνω) όταν σήκωσα την κεραία μου πιο ψηλά). Έχω δοκιμάσει και πυκνωτές προς την γη στο τηλέφωνο που παρεμβάλλεται και στα δύο σύρματα. Άλλοτε κάνει κι άλλοτε όχι. Δηλ. σε μένα δεν έπιασε όμως σε
άλλο φίλο μου έπιασε. Άλλος φίλος μου ακουγόταν στο θυροτηλέφωνο της διπλανής πολυκατοικίας. Το έλυσε αλλάζοντας μάρκα θυροτηλεφώνου. Τελειώνοντας να σου πω ότι το θέμα είναι πολύ μεγάλο, δεν υπάρχουν έτοιμες συνταγές, δεν είναι ίδια με την παρεμβολή που προξενεί ένα μηχάνημα από τις αρμονικές που έχει, σε τηλεοράσεις κλπ γι'αυτό και με φέρον σήμα μόνο δεν παρεμβάλλονται τα τηλέφωνα.
Προσπάθησε να σηκώσεις όσο πιό ψηλά μπορείς την κεραία σου (η δική μου είναι 10 μέτρα ψηλότερα από την ταράτσα και λίγο είναι), μείωσε τα στάσιμα, βάλε πολύ καλές γειώσεις (πολύ σημαντικός παράγοντας κι αυτός), μείωσε ποσοστά στην διαμόρφωσή σου, μην υπερδιαμορφώνεις, μην υπεροδηγείς το πομπό κλπ. Δεν σημαίνει ότι όλα αυτά δεν τα έχεις (δεν το ξέρω) απλά σου λέω γενικά τι μπορείς να κάνεις.
Ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο για το θέμα. Καλή επιτυχία!
Φιλικά Ανδρέας. :lol:

kostas30
23-12-04, 00:42
τι να πω και γω που εχω στο 1,5 κμ το 981 και το 666 κρατικα και παζουν με την ιδια κεραια το 981 με 200kw kai to 666 50kw :cry: :cry: :cry:

andreas
23-12-04, 14:07
Λίγο δύσκολο σ'αυτή την απόσταση να περάσει διαμόρφωση στα τηλέφωνα. Δεν ξέρω αν οι σταθμοί που αναφέρεις χρησιμοποιούν ανοδική διαμόρφωση που είναι κρίσιμο. Αν δεν χρησιμοποιούν τότε σαφώς στο 1,5 χιλιόμετρο δεν ενοχλούν. Δεν αναφέρομαι σε τέτοιες αποστάσεις. Σε 10-100/200 μέτρα χονδρικά, πήγαινε να ακούσεις κάποιο τηλέφωνο (σημ. με ανοδική διαμόρφωση ιδιαίτερα) αλλιώς έχουμε αμυδρή επίδραση κι όχι σ'όλα τα τηλέφωνα.
Φιλικά, Ανδρέας

kostas30
23-12-04, 17:08
Φιλε μου βγαινω στα ΑΜ πολλα χρονια εχω κατασκευαση αρκετα μηχανηματα το προβλημα με τα κρατικα τωρα ειναι οτι απο την στιγμη που ανοιξε ο δευτερος σταθμος στους 666 εχει γεμιση το ραδιοφωνο με αρμονικες να φανταστεις οτι ακομα πειραζε ενα καναλι marine sta vhf . απο τηλεφωνα εδω και μερικα χρονια δεν εχουμε προβλημ διοτι εχουν χαμηλωση βαττ το μηχανημα στους 981 εχει δυνατοτητα να βγαλει εως και 500kw οπως επαιζε πιο παλια. τοτε ειχαν προβλημα εως και 5κμ διαφορες περιοχες , ακομα καμια 50αρια σπιτια που ειναι κοντα στα 200-250 ΜΕΤΡΑ απο την κεραια ειχαν προβλημα με τις λαμπες φθοριου το βραδυ. το 981 διαμορφωνει απο ανοδο. Το θεμα αυτο εχει φτασει στον τεχνικο διευθυντη της ερτ αλλα μας εγραψε στα ............ του .
ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ .
Τωρα συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες παραπανω για τον φιλο με τις 509 πρεπει να ψαχτει αρκετα με την κεραια και τις γειωσεις του . Εγω θα προτινα αν εχει χωρο να βγαλει την καθετη και να ριξει ενα συρμα l/4 σε αρκετα μεγαλο υψος οπως και φτιαξει ενα π στην εξοδο να εχει 50 OHM και πιστευω πως δεν θα εχει προβλημα.
τωρα ετοιμαζω μια 4cx5000r αλλα κολαω ακομα στην ψυξη της μεχρι να βρεθει το καταληλο blower να δουμε???

tzitzikas
23-12-04, 22:32
κανα καλο συντονιστικο εχετε να μου προτεινετε για μια 4-400? εχω μεγαλη κεραια τυπου Γ καμια 40 μετρα οριζοντιο τμημα σε 2 ενιαοροφα κτιρια και καμια 20 μετρα καθετο. στην εξοδο εχω ενα σταθερο πυκνωτη μονο 1000 pf. συνεχεια κοκκινιζει η λαμπα και την εχει καψει μερικες φορες. μου προτειναν να βαλω μετα τον σταθερο πυκνωτη μεταβλητο 500 pf αραιοφυλλο μεσα σε λαδι που το αλλο ακρο να γειωνει. ποια η γνωμη σας? περιμενω προταση γιατι δε παει αλλο να καιγονται οι λαμπες.ευχαριστω.

sv2bnw
13-03-05, 07:32
Γείωσε την κεραία σου σε κανονική γείωση και οχι στην μπετόβεργα για να σταματήσεις να παρεμβάλεις !!!
Αν θελεις μπορείς να γειώσεις σε κανα κάγκελο !!! :lol: