PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για linear



AKIS
05-11-04, 15:48
αν παρω ενα linear 100watt του δεληγιαννη θα εχω προβλημα με τις τηλεορασεις

electron
05-11-04, 17:20
Θα πρέπει να ξέρεις ότι ένα linear απ'όπου και να το πάρεις ή να το φτιάξεις ο ίδιος δεν ευθύνεται για τις τυχόν παρεμβολές. Γι' αυτό αποκλειστικά την ευθύνη έχει το μηχάνημα που θα το οδηγήσεις (pll). Tα αξιόπιστα pll διαθέτουν ειδικά χαμηλοπερατά φιλτρα γι αυτό. Επίσης μια πιο απλή λύση για την καταστολή ειδικότερα της 2ης αρμονικής ,η οποία είναι και η πιο δυνατη και επομένως προκαλεί τα περισσότερα προβλήματα παρεμβολών, είναι η χρήση ballun στην κεραία σου.

AKIS
05-11-04, 20:09
ευχαριστω!για pll του δελληγιαννη μιλαω

tzitzikas
05-11-04, 20:17
αν σου το στειλει γραψε μου.εμεις εχουμε παραγειλει κανα μηνα + τωρα , εχει λαβει τα φραγκα και ολο απο μερα σε μερα μας το παει.

AKIS
05-11-04, 20:29
φιλε το εχω ακουσει και απο αλλους το τελευταιο αλλα αν δεν κανω λαθος μου ειπε με αντικαταβολη,νομιζω οτι την ωρα που το πληρωνεις το παραλαβαινεις?ετσι ειναι????????????????????

tzitzikas
05-11-04, 21:06
ετσι ειναι με την αντικαταβολη, αλλα εμεις τα σκασαμε πιο πριν.το ειχαν αναλαβει κατι παιδια απο το σταθμο μας το οικονομικο και εστειλαν απο την αρχη ολα τα φραγκα.τωρα να δουμε τι θα γινει.τι μια δε το σηκωνουν, την αλλη μας λενε ελειπε ενα εξαρτημα, την αλλη ξεχασαν την διευθυνση κτλ.

jimk
05-11-04, 21:06
Παίδες παραγγείλτε από εδώ... και πες τους ότι αμα κάνει καλύτερες τιμές θα πάρουν και άλλα άτομα εδώ το φόρουμ

http://www.rfsource.gr/product/catalog/amp/amp_gr.htm

electron
06-11-04, 08:40
ετσι ειναι με την αντικαταβολη, αλλα εμεις τα σκασαμε πιο πριν.το ειχαν αναλαβει κατι παιδια απο το σταθμο μας το οικονομικο και εστειλαν απο την αρχη ολα τα φραγκα.τωρα να δουμε τι θα γινει.τι μια δε το σηκωνουν, την αλλη μας λενε ελειπε ενα εξαρτημα, την αλλη ξεχασαν την διευθυνση κτλ.
Κακώς που προκαταβάλατε τα λεφτά. Απ'ότι γνωρίζω με αντικαταβολή καθυστερεί να έρθει όμως τα λεφτά τα δίνεις μόλις φτάσει στο ταχυδρομείο της περιοχής σου.Για πιο γρήγορη αποστολή μπορείτε επίσης να ζητήσετε να σας το στείλουν με κουριερ όμως τα έξοδα αποστολής είναι πολύ περισσότερα.

AKIS
06-11-04, 11:44
μου ειπαν με αντικαταβολη στο ταχυδρομιο οποτε εκτος απο καθυστερυση δεν νομιζω να υπαρξει αλλο προβλημα.μου ειπαν απο δευτερα στο στελνουμε.με εσας τι εγινε?

AKIS
06-11-04, 11:48
και κατι αλλο!μολις ειπα σε εναν φιλο μου οτι θα παρω μηχανημα απο εκει μου λεει σε 5 μηνες θα το εχεις!!

electron
06-11-04, 12:49
Υπερβολές!Στη χειρότερη θα σου έρθει σε ενάμιση με δύο μήνες και φυσικά γι'αυτό είναι υπεύθυνα καθαρά τα ΕΛΤΑ.

AKIS
06-11-04, 14:59
ευχαριστω και παλι ευχαριστω!

tzitzikas
06-11-04, 16:28
electron δεν θα μας τον εστελνε με ελτα αλλα με κτελ. την μια λεει το στελνω σημερα.περνουμε στα κτελ τιποτα.για 3-4 μερες δε τους βρισκουμε μετα μας λεει δεν ειναι ετοιμο λειπει ενα εξαρτημα.ολο απο μερα σε μερα το παει εδω και κανα μηνα+.ενω εχει ηδη ολα τα φραγκα.συνεχεια δε σηκωνουν τα τηλεφωνα ουτε τα κινητα.μετα λεει εχασα διευθυνση και ονομα.παραμυθια.

electron
07-11-04, 08:46
Στην αποστολή μέσω ΚΤΕΛ πρέπει να προκαταβάλεις τα λεφτά, γιατί είχα την εντύπωση ότι η διαδικασία ήταν ανάλογη με αυτή της αντικαταβολής.Πάντως στη θέση σας δεν θα εμπιστεύμουν τη μεταφορά με λεοφορείο μόνο και μόνο για τον φόβο μήπως το μηχάνημα χτυπηθεί κατά την μεταφορά.

billos1989
07-11-04, 12:11
δηλαδη εγω που το θελω χριστουγεννα ποτα πρεπει να το παραγγειλω?με courier ερχετε αμεσως?ποσα ευρω ειναι περιπου παρανω?(εξοδα αποστολης)

AKIS
07-11-04, 12:27
να το παραγγειλης 1 μηνα πριν κατα την γνωμη μου

electron
07-11-04, 13:16
δηλαδη εγω που το θελω χριστουγεννα ποτα πρεπει να το παραγγειλω?με courier ερχετε αμεσως?ποσα ευρω ειναι περιπου παρανω?(εξοδα αποστολης)
Αν το παραγγείλεις τώρα θα σου έρθει σαν χριστουγεννιάτικο δωράκι :P εκεί λίγο πριν την 1η του Γενάρη.Τα έξοδα αποστολής των ΕΛΤΑ είναι γύρω στα 10 ευρώ ενώ του κούριερ γύρω στα 40, η διαφορά όμως είναι ότι σε 2 το πολύ 3 μέρες θα είναι στη πόρτα σου.

billos1989
07-11-04, 14:45
γιατι τοση καθηστερηση?αν εχει ερθει και αργησεις να το παραλαβεις ξερετε τι γινεται?

electron
07-11-04, 15:01
Για το πρώτο ερώτημά σου την απάντηση ίσως την πάρεις μόνο από το ταχυδρομείο.Για το δεύτερο, αν περάσουν νομίζω 10 με 15 μέρες το πακέτο γυρνάει και πάλι στον αποστολέα.

billos1989
07-11-04, 15:11
εγω θα τα παρω οπως ειναι πλακετες.κονεκτορες-διακοπτες-λαμπακια και τετοιε τα εχουν ή θα πρεπει να τα αγορασω εγω??κουτι για να τα βαλω που θα βρω>ειναι δυσκολο να τα τοποθετησεις?

electron
07-11-04, 15:15
Αν πάρεις μόνο το pll εκτός του linear. τότε θα σου στείλουν μόνο την πλακέτα ,τα υπόλοιπα θα τα βάλεις εσύ σε ένα κουτι.Δύσκολο δεν είναι άν έχεις εμπειρία με προηγούμενες κατασκευές.

billos1989
07-11-04, 15:19
θα παρω και το linear μαλλον το 100αρι και το pll μαζι.το θεμα ειναι οτι δεν εχω την απαιτουμενη επμειρια>αν το παω σε καποιον ηλεκτρονικο(που φτιαχνει tv λετε να τα καταφερει?)>>>>Αν πάρεις μόνο το pll εκτός του linear. τότε θα σου στείλουν μόνο την πλακέτα <<<<εγω που θα τα παρω και τα δυο μαζι τι γινεται?

electron
07-11-04, 15:26
Tότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ γιατί θα στο φέρουν έτοιμο σε κουτί ολοκληρωμένο exciter.Το βάζεις στην συνχνότητα που θές και παίζει. Ελπίζω βέβαια να έχεις δει την τιμή του στο site του Δελληγιάννη :roll:

billos1989
07-11-04, 15:38
δηλαδη αν τους πω>θελω το pll και το λινεαρ αυτοι θα μου στειλουν σονι και καλα EXCITER?το exciter ειναι πανακριβο=ΦΩΤΙΑ!!!γιαυτο σκεφτικα να τα παρω ξεχωριστα,ειναι πολυ πιο οικονομικα.για τον ηλεκτρονικο που λεγαμε??αν θα μπορεσει να το φτιαξει?

electron
07-11-04, 15:49
Όχι μπορείς φυσικά να πάρεις ξεχωριστά και να τα βάλεις εσύ σε κουτί μαζί με το τροφοδοτικό που θα πρέπει να φτιάξεις, αλλά και έτσι να κάνεις μην νομίζεις ότι θα δώσεις πολύ λιγότερα στο σύνολο.

RFPOWER
07-11-04, 19:36
Εγω παντως παιδια που παραγγειλα στο δεληγιανη ενα 600 βατ σε ψυχτρα σε τρεις μερες το πηρα και παει σφερα μονο που πηρα λιγο μικροτερο κουτι και πρεπει να κοπσο λιγο την ψυχτρα παντως εγω που
πηγα απο εκει ο ανθρωπος μου ειπε αρκετες οδηγιες και ειναι εντακσι

radioamateur
07-11-04, 19:57
RFPOWER θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο σου στοιχισε το linear ως πλεκεττα τελικη τιμη για να συγκρινω με καποιες προσφορες που βρισκω.
Ευχαριστω

RFPOWER
07-11-04, 20:15
Φιλε RADIOAMATER Απο 790 το πηρα 750 αλλα πηρα το συγκεκριμενο γιατι πηγα συστημενος απο φιλο που ηταν πολυ ευχαριστημενος ενο ενα απο καπου στην κατεχακη που ειχε παρει με κατι sd τρανσιστορ του καηκε μετα απο μια εβδομαδα χωρις λογο οπως δουλευε ξαφνικα.
Μακρια απο τα sd2932.

radioamateur
07-11-04, 20:37
Αν δεν απατωμαι οι πλεον επωνυμοι ενισχυτες 87,5-108 ΜΗΖ όπως RVR,SIEL κτλ από 500 εως 1000 watts και άνω χρησιμοποιούν τα blf 278 αν και η τιμη των συγκεκριμενων mosfet ειναι ολιγον τσουχτερη.Προσωπικά προσανατολιζομαι πλεον σε ενισχυτες μαρκας που χρησιμοποιουν τα συγκεκριμενα και σιγουρα αυτο δεν ειναι τυχαιο.Το μονο προβλημα ειναι οτι οι τιμες συγκεκριμενων μηχανηματων στην Ελλαδα σε σχεση με την γειτονα Ιταλια ειναι η μερα με τη νυχτα ή μαλλον το αντιστροφο.
Σε καθε περιπτωση καλες εκπομπες μεγαλες εμβελειες & ακροαματικοτητες σου ευχομαι φιλε μου!

AKIS
07-11-04, 22:13
επειδη θα παρω το λινεαρ σκετη πλακετα επισης και to pll πιστευεται οτι θα δυσκολευτω στην τοποθετηση????εχω ασχοληθει με πομπους μονο με el 34 kai el 504.

radioamateur
07-11-04, 23:15
Πιστεύω ότι χρειαζεται εμπερια στην κατασκευή ολοκληρωμενων ηλεκτρονικων ηλεκτρικων συσκευων με ολες τις απαιτουμενες προστασιες-προδιαγραφες για οποιονδηποτε χρηστη της συγκεκριμενης κατασκευης.Εχεις ασχοληθει γενικα με τετοιους ειδους κατασκευες;Εχε υποψιν σου ομως οτι η ολη κατασκευη απαιτει ισχυρη ψηξη (το πως γινει θα το βρεις εσυ), ενα αψογο τροφοδοτικο με υψηλο ρευμα χωρις πτωσεις τασεως και πολλα options οπως προστασιες για βραχυκυκλωματα, απο στασιμα, απο θερμοκρασια,θωρακίσεις, κατασκευή εσωτερικής γεφυρας στασιμων κτλ.Αν νομιζεις οτι μπορεις να ανταποκριθεις στις απαιτησεις αυτες καλως διαφορετικα αγορασε ως ετοιμη συσκευη.Στην περιπτωση ετοιμης συσκευης ομως καλυτερα να ριξεις και καμια ματια σε κατι επωνυμο απο Ιταλια.Ισως βρεις πραγματικα καποια πολυ καλη ευκαιρια προδιαγραφων που θα ξεφευγει απο τα ερασιτεχνικα δεδομενα μια πλακεττας η οποια τυγχανει να ειναι πιστο αντιγραφο καποιων επαγγελματικων μηχανηματων εκπομπης.

AKIS
08-11-04, 09:47
κοιτα και και γεφυρα στασιμων εχω αλλα εκτος απο την πλακετα θα αγορασω και το τροφοδοτικο για να ειμαι σιγουρος,κατι αλλο??ευχαριστω!

billos1989
08-11-04, 15:04
το καταληλο τροφοδοτικο για λινεαρ και pll το εχει ο δεληγιαννης?τωρα οσο αναφορα την τοποθετηση σκεφτομαι να το παω σε εναν ηλεκτρονικο στην γειτονια μου.πιστευω να το φτιαξει.για την ψυξη καπου ειχα ακουσει οτι αν διμιουργησεις "ρευμα αερος"με 2 ανεμιστηρακια καπου πανω απο τις ψυκτρες επιτυγχανεις καλη ψυξη.δεν ξερω κατα ποσο ισχυει!

electron
08-11-04, 15:16
το καταληλο τροφοδοτικο για λινεαρ και pll το εχει ο δεληγιαννης?τωρα οσο αναφορα την τοποθετηση σκεφτομαι να το παω σε εναν ηλεκτρονικο στην γειτονια μου.πιστευω να το φτιαξει.για την ψυξη καπου ειχα ακουσει οτι αν διμιουργησεις "ρευμα αερος"με 2 ανεμιστηρακια καπου πανω απο τις ψυκτρες επιτυγχανεις καλη ψυξη.δεν ξερω κατα ποσο ισχυει!
Ο Δεληγιάννης μπορεί να σου τα στείλει όλα έτοιμα ή σε πλακέτες , όμως μην νομίζεις ότι θα σου στοιχίσουν πολύ φθηνότερα αν τα πας σε κάποιον άλλο να στα μοντάρει,εκτός και είναι δικός σου.

billos1989
08-11-04, 15:35
:ok: electron.οσο αφορα την ψηξη ξερεις τιποτα??α και κατι αλλο,το μετασχηματιστη για το τροφοδοτικο που θα τον βρω?ή δεν χρειαζεται?

electron
08-11-04, 16:45
Η σωστή ψύξη είναι η πλακέτα του linear, η οποία είναι τοποθετημένη πάνω στην μεγάλη ψύκτρα, να βρίσκεται ενδιάμεσα σε ροή αέρα. Αυτό γίνεται έχοντας τοποθετημένους δύο ανεμηστήρες αντικριστά όπου ο ένας (πίσω) θα βάζει αέρα και ο άλλος (μπροστά) θα τον βγάζει. Τον μ/σ αν μοντάρεις εσύ το μηχάνημα θα πρέπει να τον αγοράσεις από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων. Εχε υπόψην σου ότι θα είναι μεγάλος σε αμπέρ γύρω στα 15 με τάση στα 18 αν θυμάμαι καλά. Για μενα καλύτερα να επιλέξεις ένα τοροειδή ο οποίος έχει καλύτερη απόδοση όμως είναι ακριβότερος. Η επιλογή δικιά σου.

AKIS
08-11-04, 18:13
Μετασχηματιστή 18V 10A έχει ο Δελληγιάννης με 20 ευρώ είναι καλά????
Ο Δελληγιάννης την πλακέτα τις έχει τις ψήκτρες? 'Η πρέπει να τις πάρω από αλλού?

electron
09-11-04, 08:32
H πλακέτα είναι έτοιμη επάνω στην ψύκτρα για τον μ/σ αν και δεν γνωρίζω ακριβώς τι παίζει με τις τιμές, πιστεύω ότι είναι λογική.

billos1989
09-11-04, 14:39
ενταξει πιστευω να μην αντιμετοπισουμε προβλημα ουτε εγω ουτε ο συναδελφος ακης στην τοποθετηση.αφου εχει και τις ψυκτρες ετοιμες.διακοπτες-σασι-λαμπακια απο που θα τα παρω??απο τον δεληγιαννη?

electron
09-11-04, 17:13
Μπορεί να πουλάει κι αυτός, αλλιώς από κάποιο άλλο μαγαζι με ανταλλακτικά.

AKIS
09-11-04, 19:42
ηχοηλεκτρονικη η μιμικος φιλε billos

billos1989
09-11-04, 20:19
ξεχασα να ρωτησω για τα ανεμιστηρακια αν τα εχει και αυτα μαζι ή θα πρεπι να τα αγορασω εγω.απο επεξεργαστη Η/Υ κανουν ή θα τα καψω.γιατι εχω κανα δυο τετοια με τιε ψυκτρες τους.(φιλε ακη σιγουρα θα παιξει ηχοηλεκτρονικη!!)α και κατι αλλο αν αφισω την πλακετα εκτεθημενη(βεβαια σε δωματιο)εννοω χωρις κουτι για καλητερη ψυξη?

radioamateur
09-11-04, 22:28
Με βαση τα λεγομενα σας παιδια καλυτερα να αγορασετε το μηχανημα ετοιμο διότι σε καθε περιπτωση καταλαβαινω οτι θα χρειαστειτε τη βοηθεια τριτων. Και επειδη κανεις σημερα δεν κανει αγγαρειες δωρεαν αν θελετε σιγουρα αποτελεσματα χωρις να πεταξετε χρηματα αγοραστε το ετοιμο και ηλεγμενο μονο και μονο για να μην το καψετε και για να πληρει ολους ή τουλαχιστον τους περισσοτερους κανονες ασφαλειας.Δεν αρκει να ανοιξετε μια τρυπα σε ενα μεταλλικο κουτι και να πεταξετε δυο ανεμιστηρες για να πειτε και καλα οτι η ολη συσκευη ψυχεται.Και αν νομιζετε οτι πεταμε τις πλακετες χυμα μεσα σε ενα κουτι και δουλευει τελεια κανετε τεραστιο λαθος.Αυτο το λεω διοτι η ολη συσκευη σχετιζεται με rf και ισχυ.Γνωριζω οτι θελετε να μαθετε.Καλυτερα ομως να αρχισετε απο κατι πιο απλο.Θωρακειστε το αυτοταλαντωτο που εχετε.Αξιοποιειστε αυτη την ιδεα που σας δινω και πιστεψτε με οτι ειναι καλοπροαιρετη η συμβουλη που δινω στους μικρους φιλους αυτου του δικτυακου τοπου.Αληθεια τα μηχανηματα του Δεληγιαννη βγαζουν νομιμη αδεια εκπομπης ή προοριζονται μονο για ερασιτεχνικη χρηση;Θα ήθελα μια σαφη απαντηση

electron
10-11-04, 08:37
Όσον αφορά το ερώτημα σου radioamateur δεν υφίσταται αυτό για τα συγκεκριμένα μηχανήματα. Τώρα για τα υπόλοιπα που προτείνεις στα παιδιά, θα συμφωνήσω, απλώς η όλη κουβέντα ξεκίνησε μόνο και μόνο προς πληροφόριση τους γιατί όπως είπαν το μοντάρισμα των μηχανημάτων θα το αναλάβει τρίτος.

kostas30
10-11-04, 09:21
Ρε παδια παρτε κατι ετοιμο μην μπλεξετε με τις πλακετες αυτες αν δε τις γνωριζεται εχω φαει πολλα ξενυχτια στις συγκεκριμενες και δεν εβγαλα ακρη και γνωριζω και καποια πραγματα. το τροφοδοτικο για το λινεαρ πρεπει να εινα μεταβαλομενο 0-15 βολτ 10αμπερ και του pll 15βολτ dc τιμες 75 ευρο το pll 75 euro to linear 20 euro το κουτι τροφοδοτικο μετασχηματιστης+πυκνωτες+τρανζιστορ+ψυκτρα=40ευρο και τα διαφορα διακοπτες blower oργανο + κονεκτορας επαργυρος =40 ευρο ολα αυτα= 250 ευρο χωρις την εργασια αυτου που θα το μονταρει ολα αυτα για ενα μηχανημα αμφιβολου λειτουργιας χωρις προστασιες φιλτρα και 40 βαττ το πολυ σε καποια συχνοτητα μονο για τι δεν ειναι broadband. εγω δεν θα τα εδινα ........ εκτος το αν καψετε την εξοδο την πατησατε διοτι τρανζιστορ δεν θα βρητε καθολου ευκολα ΚΑΙ αν βρητε θα το πληρωσετε χρυσο. και πιστεψτε με καιγετε πολυ ευκολα. πιο παλια ειχα φτιαξει σε εναν φιλο το εξης μηχανημα 1 σταδιο το pll του δεληγιαννη 2 σταδιο el 84 kai 3 σταδιο μια 6146 στα 750 βολτ εβγαλε 60-65 βαττ

electron
10-11-04, 11:08
Κώστα μια μικρή διόρθωση, τα παιδιά δεν αναφέρθηκάν για το linear των 50 watts που στην ουσία όπως είπες βγάζει 40 και υπόψην το τρανζίστορ κοστίζει 75ευρώ από τον 741, αλλά στο linear των 100 watts που όπως και το 50αρι θα βγάλει κι αυτό κάπου στα 85 με 90 watts πρακτικά.
Γενικά πάντως παιδιά ( billos + akis) είναι γεγονός ότι είτε φτιάχνοντας μόνοι σας είτε αγοράζοντας ένα τέτοιο μηχάνημα χωρίς να έχετε την ανάλογη εμπειρία, πάτε όπως λέμε κατ' ευθείαν στα βαθιά και το πιθανότερο είναι να κάνετε κάποιο λάθος το οποίο θα σας στοιχίσει χρηματικά. Το σωστό είναι να ξεκινάς από τα χαμηλά και να πας στα πιο ψηλά.

AKIS
10-11-04, 11:30
ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ.ΤΙΣ ΠΛΑΚΕΤΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ <<ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ>>ΧΥΜΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΩΣ ΕΚΕΙ .ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ.ΚΩΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΔΕΛΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑ 18V ΟΧΙ ΓΙΑ 15 ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΨΥΞΗΣ???ΕΓΩ ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ 50 WATT.ΑΚΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑΣΤΕΙΛΟΥΝ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.ΑΝ ΒΑΛΩ ΤΟ PLL ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΥΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙΣ ΨΗΞΗΣ???( το τροφοδοτικο για το λινεαρ πρεπει να εινα μεταβαλομενο 0-15 βολτ) ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΟΥΜΕ ΤΑ WATT ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΣΗ????

electron
10-11-04, 11:55
Εντάξει ρε Ακη δεν είπαμε ότι θα σε βαρέσουμε :) Συζήτηση κάνουμε και με πνεύμα συναδελφικότητας που διακρίνει όλους μας εδώ, έχουμε υποχρέωση να σας επιστήσουμε την προσοχή σας σε κάποια πράγματα μιας και έχουμε μερικές εμπειρίες παράπάνω από εσας που είστε νέοι στα πράγματα. Τώρα για το θέμα τι κουτί να χρησιμοποιήσετε, σίγουρα αν θα βάλετε pll και linear μαζί το κουτί θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο ώστε και σωστότερη ροή αέρα να υπάρχει όσο και για να μην είναι στριμωγμένες οι πλακέτες η μια δίπλα στην άλλη συν το μ/σ που κι αυτός είναι μεγάλος. Ανεμηστηράκια καλό θα ήταν να βάλετε όχι τα πολύ μικρά τάσης 12βολτ dc ,αλλά μεγάλα 220 ac.
Και κάτι off topic μην γράφεις με κεφαλαία,και με τα μικρά καταλαβαίνουμε την ...αγωνία σου :) αστιεύομαι

billos1989
10-11-04, 13:51
electron λες να ξεκινησουμε απο τα χαμηλα δεν αντιλεγω,θελω ομως να σου πω οτι μενω σε ενα χωριο αραιοκατοικημενο και η πρωτη πολη απο αυτο το χωριο (οπου μενει ο συναδελφος ακης) ειναι στα 4-5 χλμ.ο στοχος μου ειναι να ειμαι "αρχοντας" σε αυτην την πολη οπου υπαρχει πεντακαθαρη οπτικη επαφη.με την 504 εβγαινα με το ζορι!!!για αυτο και παω στα πιο μεγαλα!αν ησουν στην θεση μου θα καταλαβενες φιλε μου.ασε που τωρα δεν εχω ουτε την 504>>την εκαψα>>πολυ πικρα σου λεω!οποτε μαλλον παω για το EXCITER αν οχι το 100αρι τοτε το 50αρι.ελπιζω να μην σας κουρασα.νομιζα οτι θα ηταν πιο οικονομικα ετσι αλλα αφου υπαρχει κυνδυνος να τα καψουμε!400ε θα σκασω>δεν θελω να πανε στα σκουπιδια...τουλαχιστον τα watt που λενε τα βγαζουν??π.χ το 50αρι βγαζει τουλαχιστον 45?? :roll: :( :head:

electron
10-11-04, 14:53
Πίστεψέ με σε καταλαβαίνω απόλυτα, πέρασα κι γώ όπως και οι περισσότεροι εδώ από την θέση σου πριν αρκετά χρόνια. Από τις αμέτρητες συζητήσεις που έχουμε κάνει θα πρέπει πλέον να ξέρεις ότι για να ακουστείς ικανοποιητικά δεν σημαίνει απόλυτα ότι θα πρέπει να έχεις και μεγάλο μηχάνημα. Το λέω αυτό για να έρθω στην περίπτωση της 504 ή αν θες και για ένα οποιοδήποτε άλλο μικρό τρανζιστορικό ή μη πομπό. Σημαντικότατο ρόλο θα παίξει και η κεραία που θα φτιάξεις. Μπορεί για παράδειγμα να έχω ένα κιλοβατικό πομπό και μια κεραία η οποία είναι εντελώς κακοφτιαγμένη. Το αποτέλεσμα ποιό θα είναι; Πιστεύω να το ξέρεις από αυτά που λέμε τόσο καιρό. Τωρά για το συγκεκριμένο exciter 50αρι, έχω διαπιστώσει πρακτικά ότι βγάζει μέχρι 40watts, το αν θα τα βγάλεις και στον αέρα θα εξαρτηθεί πάντα από μια σωστή κεραία.

billos1989
10-11-04, 14:57
και σωστη κεραια φισικα δεν ειναι το διπολο ετσι??η 5/8 ισως??μπορω να φτιαξω colinear με δυο απλα διπολα(δηλαδη με δυο ραβδους το ενα και ενα κουτι διπολου για το καθενα)με τις καταλληλες αποστασεις μεταξυ τους.για το 100αρι ξερεις τιποτα φιλε μου??α και σε ευχαριστω για την βοηθεια σου,ειλικρινα ειναι αρκετα χρησημη για μενα :D

electron
10-11-04, 15:26
Λοιπόν θα σου πώ το εξής εντελώς φιλικά κι αν θέλεις το ακολουθείς. Κεραίες του τύπου 5/8 ή κεραιοσυστήματα με 2 ή περισσότερα δίπολα είναι καλά αλλά πρέπει να έχεις την ανάλογη εμπειρία για να τα φτιάξεις και να σου αποφέρουν αποτέλεσμα. Το απλό δίπολο που από πολλούς συναδέλφους εκτός forum, έχει επικριθεί, από αυτά που έχω δοκιμάσει και δουλέψει εγώ, είναι η καλύτερη λύση για ένα πομπό μικρής ισχύος. Το exciter που θέλεις να πάρεις το είχα βάλει σε ένα φίλο μου και περπατούσε θαυμάσια με κεραία ένα δίπολο όπως αυτό που είχα ανεβάσει και πήρες κι συ, σε περιοχή που δεν ήταν και η καλύτερη για εκπομπή.

billos1989
10-11-04, 17:32
με διπολακι παιζω τωρα αλλα οταν ειχα δοκιμασει μια ground ειδα οτι εβγαινα πολυ ανετα πισω απο ενα λοφο χωρις οπτικη επαφη και εντυπωσιαστικα!αλλα την κατεβασα γιατι δεν την ειχα φτιαξει καλα.τωρα με το διπολο εχω 1,4 στασιμα.ειναι καλα για να βαλω το EXCITER πανω ή πρεπει να τα ριξω κι αλλο.εχω βαλει και ballun.αληθεια εσυ με ποσα watt παιζεις.αν θες απαντας..

electron
10-11-04, 17:44
Aυτό είναι το πλεονέκτημα που έχει η ομπρέλα, αν όμως δεν σε ενδιαφέρει το τι γίνεται πίσω από το ύψωμα που έχεις, αλλά μόνο η μπροστινή μεριά και δεδομένου ότι και συ είσαι ψηλά, τότε θα είσαι αρχηγός με το δίπολο. Τα 1.4 είναι ικανοποιητικά στάσιμα, αν πάρεις το exciter ίσως να αλλάξει και η συμπεριφορά τους. Αν πέσουν είσαι καλά αν πάλι ανέβουν αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να κόβεις 1 με 2 εκατοστά το ballun, να βάζεις μπροστά το μηχάνημα και να βλέπεις στη γέφυρα αν πέφτουν τα στάσιμα.Την διαδικασία αυτή θα την κάνεις μέχρι να πάρεις την κατα το δυνατόν μικρότερη ένδειξη στάσιμων.

AKIS
10-11-04, 21:11
Αν παρω ετοιμη μια 5/8 κομμενη στην συχνοτητα που θελω ειναι καλη λυση για την περιοχη μου???καμπος ειναι.ευχαριστω ελεκτρον για τις συμβουλες!παιδια εγω παω για 50 watt αρχη και επειδη θα αποκτησω καποια καλητερη εμπειρια λεω μετα τα χριστουγεννα να παω για 100+,αν φυσικα υπαρχει χρημα.απο θεμα κεραιας προς το παρον ζηταω κατι πολυ καλο για εκπομπη στον καμπο και οχι πισω απο τα βουνα.

AKIS
10-11-04, 21:13
αν μπορειτε απαντηστε και στο προηγουμενο ποστ

jimk
10-11-04, 23:38
aki αμα ειναι συντονισμενει καλη εινε...-----ασχετο--- θελω τυπομενο για mrf317 εχει κανεις και τα πυνια...

jimk
10-11-04, 23:39
για σχεδιο

radioamateur
11-11-04, 00:12
Εμενω στην αποψη να αγορασετε κατι ετοιμο εως και 20 watts για να μπορεσετε να οδηγησετε τουλαχιστον οποιοδηποτε ενισχυτη εως και 1 kw. Πειραματιστειτε περισσοτερο με κατασκευές κεραιων και μετα απο πολλες δοκιμες θα καταλαβετε το γιατι.Προσωπικα θα συμβουλευα να αγορασετε ενα επωνυμο exciter με όλες τις προστασιες-προδιαγραφες για σιγουρα αποτελεσματα.Αν "ψαχτειτε" μπορειτε να βρειτε το μηχανημα που θελετε στην τιμη που επιθυμειτε.Ξεκινειστε απο τα στοιχειωδη.Μονο ετσι θα μαθετε αν βεβαια θελετε.

electron
11-11-04, 10:54
Ακη στο ερώτημα σου για την κεραία, θα σου προτείνω ότι είπα και στο Βασίλη γι'αυτό. Εφόσον είσαι σε μέρος χωρίς φυσικά εμπόδια το δίπολο είναι η ιδανικότερη λύση. Πιστεύω ότι το θέμα το έχουμε σχεδόν εξαντλήσει. Κρατήστε αυτά που σας είπαμε και όταν έχετε τα μηχανήματα στα χέρια σας, αν προκύψουν κάποιες απορίες εδώ είμαστε να τις συζητήσουμε.

billos1989
11-11-04, 12:15
εχει δικιο ο electron :ok: κατσε να παρουμε τα μηχανηματα πρωτα και βλεπουμε.φιλε ακη μην κανεις την μ........α και παρεις τωρα το 50αρι και μετα το 100αρι μαζεψε λευτα και παρε κατι μια και καλη γιατι θα ειναι σαν να εχεις δωσει τζαμπα 385ε που στοιχειζει το 50αρι :oops: .το ατιμο το 100αρι εχει 530ε :help: οσο για τον φιλο radioamateur,κοιταξε το μηνυμα που λεω για την περιοχη μου ή ελα καμια βολτα και θα καταλαβεις,οτι με 20w ακουγεσε καθαρα μονο στο χωριο που αν ειναι και 7-8 παιδια πολλα λεω ολοι οι αλλοι εινια γεροι οι οποιοι δεν ακουν ραδιο.δεν ειναι αθηνα εδω που στα 1000m εχεις καμια 20αρια ακροατες.εχει και η επαρχια τα μειονεκτηματα της :( .σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!! :ok:

AKIS
11-11-04, 13:55
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΝΑ ΔΟΣΩ ΚΑΙ ΤΑ 18V ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΛΙΝΕΑΡ?

AKIS
11-11-04, 13:58
ΒΑΣΙΛΗ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΤΟ ΛΙΝΕΑΡ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ 50 WATT ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.

kostas30
11-11-04, 15:22
Τι να δωσω στον δεληγιανη :lol: :lol: :lol: :shock: 530ευρο καλυτερα να παω να πηδηξω απο κανα βουνο παρα να τα δωσω στον καραγκιοζη. προχτες πουλησε ενας φιλος ενα λινεαρ 400 βαττ με ενα exiter πιστο αντιγραφο της DB μαζι με καλωδια και κεραιες 600 ευρω . ελπιζω να μην το μετανιωσετε και μην ρωτατε μετα πως και τι γιατι τοτε :lol: :lol: :lol:

kostas30
11-11-04, 15:23
Τι να δωσω στον δεληγιανη :lol: :lol: :lol: :shock: 530ευρο καλυτερα να παω να πηδηξω απο κανα βουνο παρα να τα δωσω στον καραγκιοζη. προχτες πουλησε ενας φιλος ενα λινεαρ 400 βαττ με ενα exiter πιστο αντιγραφο της DB μαζι με καλωδια και κεραιες 600 ευρω . ελπιζω να μην το μετανιωσετε και μην ρωτατε μετα πως και τι γιατι τοτε :lol: :lol: :lol: θα ειναι αργα.............

kostas30
11-11-04, 15:44
ψαξτε εδω http://www.techline.gr/cadd.html

AKIS
11-11-04, 18:11
εμενα pll ,trofodotiko,μετασχηματιστης και λινεαρ 50νταρι θα παει 230 ευρω.πιστευω καλα ειναι

jimk
11-11-04, 23:11
ρε σις με γραψατε σε προηγουμενο ποστ

electron
12-11-04, 11:10
Ευκαιρίες σε λογικές τιμές υπάρχουν αρκεί να ψάξεις, εξάλλου υπάρχουν και κάποιοι συνάδελφοι από το forum που ασχολούνται επαγγελματικά με την κατασκευή rf μηχανημάτων, billos και Ακη ρωτήστε πριν κάνετε βιαστικές κινήσεις.

trustfm
02-09-05, 05:10
Δεν το πιστεύω !!! Μου θυμίσατε τα παιδικά μου χρόνια... 10 χρόνια πίσω με πήγατε !!!
Ακόμα με τον Δεληγιάννη ασχολήστε ? 'Ελεος !! Ο άνθρωπος εδώ και 5 χρονια ναι σωστά ακουτε μου εχει κλέψει 2 μηχανίματα ενα pll 50αρι και ενα λίνεαρ 400w . Τα μηχανήματα είχαν προβλήματα με τα φίλτρα και το λινεαρ είχε καεί στάλθηκαν αθήνα και όσο τα είδατε εσείς τα είδα και εγώ.
Μην αγοράσετε τίποτα απο δαύτον!
Έτσι και αλλιώς με τα ίδια λεφτα αγοράζετε μεταχειρισμένα επόνυμα μηχανίματα Siel απο ιταλία .

Έτσι και αλλιώς τα μηχανίματα αυτου του κυρίου δεν πληρουν καμμια προδιαγραφή διεθνή και δεν μπορούν να ανταπόκριθουν στις ανάγκες του κόσμου εκτός αν κανείς μένει σε καμμιά βουνοκορφή και δεν έχει πρόβλημα με τις αρμονικές.
Έχω το 100w του εν λόγο κυρίου που σε επαγγελματική κεραία της db eletronica βγάζει τα ίδια watt με το 50αρι του .

Πόσταρα γιατί βλέπω μικρούς να κάνουν τα ίδια λαθη που εκανα εγώ... Τα watt δεν μετράνε .... μπορείτε να στήσετε 30m κεραία ? κάντετοκαι θα με θυμηθείτε ....

savnik
02-09-05, 12:52
Δεν το πιστεύω !!! Μου θυμίσατε τα παιδικά μου χρόνια... 10 χρόνια πίσω με πήγατε !!!
Ακόμα με τον Δεληγιάννη ασχολήστε ? 'Ελεος !! Ο άνθρωπος εδώ και 5 χρονια ναι σωστά ακουτε μου εχει κλέψει 2 μηχανίματα ενα pll 50αρι και ενα λίνεαρ 400w . Τα μηχανήματα είχαν προβλήματα με τα φίλτρα και το λινεαρ είχε καεί στάλθηκαν αθήνα και όσο τα είδατε εσείς τα είδα και εγώ.
Μην αγοράσετε τίποτα απο δαύτον!
Έτσι και αλλιώς με τα ίδια λεφτα αγοράζετε μεταχειρισμένα επόνυμα μηχανίματα Siel απο ιταλία .

Έτσι και αλλιώς τα μηχανίματα αυτου του κυρίου δεν πληρουν καμμια προδιαγραφή διεθνή και δεν μπορούν να ανταπόκριθουν στις ανάγκες του κόσμου εκτός αν κανείς μένει σε καμμιά βουνοκορφή και δεν έχει πρόβλημα με τις αρμονικές.
Έχω το 100w του εν λόγο κυρίου που σε επαγγελματική κεραία της db eletronica βγάζει τα ίδια watt με το 50αρι του .

Πόσταρα γιατί βλέπω μικρούς να κάνουν τα ίδια λαθη που εκανα εγώ... Τα watt δεν μετράνε .... μπορείτε να στήσετε 30m κεραία ? κάντετοκαι θα με θυμηθείτε ....
συμφωνώ απόλυτα. και εγώ στον χώρο αυτό είμουν κάποτε(σαν επαγγελματίας)
είσαι ο ιδιος της insomnia

trustfm
02-09-05, 15:23
Ναι φιλε μου ! Όνειρό μου είναι να ξαναβγώ όταν θα έχω καιρό αλλα με καμμία νομική κάλυψη (τουλάχιστον ΑΕΠΙ) γιατί δεν με βλέπω καλά.
Επιστρέφοντας στο θέμα μας ζήτησα έτσι για πλάκα την pricelist της prais και με 2300E αγοράζεις το 10TM100 (100W)
επίσης απο την ενεργειακή βλέπω
EXC FM 100W MPX ELEΝOS 2420Ε
Το ξέρω οτι οι τιμές ειναι μεγάλες αλλά τόσα μου έχουν φύγει με τις μα**** και σωστό μηχάνιμα ουδέποτε είχα. Για την πλάκα σας πάρτε φτιάχτε 1w pll 20w VCO ΩΣ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ Αν πάτε πιο πάνω ετοιμαστείτε να χάσετε λεφτά και χρόνο. Αν πας για λάμπες θα σου φύγουν τα λεφτά σε αυτές αν πας σε τρανζίστορ το ένα κάτω απο 100e δεν πέφτει που να χτυπιέσε και όταν και καλά το πάρεις πρεπει να έχεις τα @@ να το τροφοδοτήσεις με τρομερους μετασχηματιστες (ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΑΣΤΑ ΒΡΑΣΤΑ).

02-09-05, 16:16
Ναι φιλε μου ! Όνειρό μου είναι να ξαναβγώ όταν θα έχω καιρό αλλα με καμμία νομική κάλυψη (τουλάχιστον ΑΕΠΙ) γιατί δεν με βλέπω καλά.
Επιστρέφοντας στο θέμα μας ζήτησα έτσι για πλάκα την pricelist της prais και με 2300E αγοράζεις το 10TM100 (100W)
επίσης απο την ενεργειακή βλέπω
EXC FM 100W MPX ELEΝOS 2420Ε
Το ξέρω οτι οι τιμές ειναι μεγάλες αλλά τόσα μου έχουν φύγει με τις μα**** και σωστό μηχάνιμα ουδέποτε είχα. Για την πλάκα σας πάρτε φτιάχτε 1w pll 20w VCO ΩΣ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ Αν πάτε πιο πάνω ετοιμαστείτε να χάσετε λεφτά και χρόνο. Αν πας για λάμπες θα σου φύγουν τα λεφτά σε αυτές αν πας σε τρανζίστορ το ένα κάτω απο 100e δεν πέφτει που να χτυπιέσε και όταν και καλά το πάρεις πρεπει να έχεις τα @@ να το τροφοδοτήσεις με τρομερους μετασχηματιστες (ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΑΣΤΑ ΒΡΑΣΤΑ).
Ενταξει δεν ειναι οτι καλυτερο τα συγκεκριμενα Ελληνικα μηχανηματα που ειπατε... αλλα ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΤΑΙ ΟΛΑ!!!
Υπαρχουν μηχανηματα που φτιαχνονται εδω και ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ καλυτερα απο πολλα Ιταλικα... που υπαρχουν! Τωρα γιατι πουλανε τα ΣΔΜ αυτο θελει ψαξιμο... παντως οχι για την φοβερη ποιοτητα τους [-X ](*,) Χαρακτηριστικο ειναι οτι ΟΥΤΕ ενα τετοιο απο οσα εχω δει (με ~17 χρονια επαγγελματικα στο χωρο, απο εποχης 984 στη Λιοσιων) δεν ειχε ποτε φιλτρο στην εξοδο... Αυτο τα λεει ολα!

trustfm
02-09-05, 16:55
Κοίτα φίλε fmradio να ξεκαθαρίσω κάτι μίλισα μονο για τα συγκεκριμένα για άλλα δεν μίλησα μιας και δεν τα δοκίμασα οπότε δεν ξερω . ( πχ c&a , telba etc...).
Kαι κάτι άλλο ... στα 17 σου χρόνια εμπειρίας εχεις δεί επαγγελματικό σταθμο να δουλεύει με cdm ? Aυτό δεν λεει τίποτα δηλαδή?
Anyway ... και μην ξεχνας απο μένα τα μηχανίματα μου τα 'φαγε οπότε δεν ειναι το βασικό θεμα τοσο η απόδοση των μηχανιμάτων της CDM (έρχεται σε δεύτερη μοίρα). Εγώ βασικά πιστευα οτι είχε φάει φαλιμέντο γι αυτό πόσταρα μπας και προλάβω και κανένα !

Ps : Μηχανίματα δε φαγανε μόνο απο μένα ξέρω και άλλες δύο περιπτώσεις...
Ps2: Μιλάς για καλά Ελληνικά μηχανίματα μιας και ισως ενδιαφερθώ τα προσεχή χρόνια.... πόσταρε καποιες ντόπιες εταιρίες που θεωρείς αξιόπιστες και μάλιστα καλύτερες απο τις ιταλικές... Thx

AKIS
02-09-05, 16:57
τουλαχιστον το δικο μου το 50watto ειχε στην εξοδο φιλτρο.2n6080-84

trustfm
02-09-05, 17:08
AKIS επειδή προσέχω τα λογια μου είπα: Τα μηχανήματα είχαν προβλήματα με φίλτρα δεν είπα οτι δεν είχαν φίλτρα ! έχεις δει επαγγελματικά μηχανιματα ποτέ ? Μάλλον όχι ... Αν εσείς είστε ευχαριστιμένοι δικαίωμά σας, ο καθένας νομίζω όμως πως μπορεί να εκφράζει την άποψή του πανω σε επιχειρήματα και εγώ εχω πολλά.
Καλά να περνάτε !

02-09-05, 17:39
Κοίτα φίλε fmradio να ξεκαθαρίσω κάτι μίλισα μονο για τα συγκεκριμένα για άλλα δεν μίλησα μιας και δεν τα δοκίμασα οπότε δεν ξερω . ( πχ c&a , telba etc...).
Kαι κάτι άλλο ... στα 17 σου χρόνια εμπειρίας εχεις δεί επαγγελματικό σταθμο να δουλεύει με cdm ? Aυτό δεν λεει τίποτα δηλαδή?
Anyway ... και μην ξεχνας απο μένα τα μηχανίματα μου τα 'φαγε οπότε δεν ειναι το βασικό θεμα τοσο η απόδοση των μηχανιμάτων της CDM (έρχεται σε δεύτερη μοίρα). Εγώ βασικά πιστευα οτι είχε φάει φαλιμέντο γι αυτό πόσταρα μπας και προλάβω και κανένα !

Ps : Μηχανίματα δε φαγανε μόνο απο μένα ξέρω και άλλες δύο περιπτώσεις...
Ps2: Μιλάς για καλά Ελληνικά μηχανίματα μιας και ισως ενδιαφερθώ τα προσεχή χρόνια.... πόσταρε καποιες ντόπιες εταιρίες που θεωρείς αξιόπιστες και μάλιστα καλύτερες απο τις ιταλικές... Thx
Φιλε δεν υπαρχει παρεξηγηση... Αλλωστε σιγουρα δεν εχω καμμια σχεχη με τον συγκεκριμενο κατασκευαστη!!! απλα ειπα οτι δεν ισχυει το "Ελληνικο? Μπαααα! Ιταλικο? ΝΑΙΙΙΙΙ!"! Η C&A ειναι σιγουρα απο τις σοβαροτερες... Υπαρχουν και αλλες που ΕΞΑΓΟΥΝ (ναι καλα ακουσατε!) αλλα δεν πουλανε εδω... γιατι δεν κυνηγανε την Ελληνικη αγορα με τα προβληματα της (παρε δεκα επιταγες των 120Ευρω για του παραχρονου και αν ζουμε μεχρι τοτε ισως πληρωθειτε [-X :head: ).
Ξερω καλα οτι πριν απο 4-5 χρονια ο εν λογω επαθε καποια ζημια... Για αυτο τωρα εχει το εργαστηριο κατω απο το σπιτι του στο Χαλανδρι και οχι στην Ιπποκρατους (μου φαινεται) που ηταν! Και απο τοτε εχει αναλαβει η γυναικα του... τα παντα! Βαρεσε Φαλημνεντο? δεν ξερω... αλλα στην αγορα υλικων δεν εχει καλο ονομα πια (ειχα αυτη ακριβως την συζητηση με χονδρεμπορο υλικων RF προχτες)! Τωρα αν εχει φαει και μηχανηματα τοτε που εγινε αυτο το προβλημα, δεν ξερω... Ουτε και τον υποστηριζω, αφου θεωρω οτι δημιουργησε (αθελα του με την ποιοτητα και την φθηνια των μηχανηματων του) τεραστιο προβλημα στους σοβαρους κατασκευαστες στην Ελλαδα, που υπηρξαν αρκετοι και ΥΠΑΡΧΟΥΝ ακομα (πολυ λιγοι πια)...
και οχι δεν εχω δει πραγματικα ΜΕΓΑΛΟ σταθμο να εχει ΣΔΜ... ουτε για τελευταιο εφεδρικο! Αλλα εχω δει πολλους επαγγελματικους σταθμους επαρχιας που εχουν σαν πρωτο!!! αλλα δουλευουν και λινκ του (αλλα και λεπελη επισης, που τα κουνας και ξεκλειδωνουν ή πρεπει να αλλαξεις ολα τα πρεσσαριστα BNC στις ενδιαμεσες καλωδιωσεις των βαθμιδων, για να δουλευει οπως οπως).

trustfm
02-09-05, 17:56
Τhx fmradio θα τα έχω στα υπόψιν μου, να σαι καλά ...
Btw είμαι ιταλία γι αυτό είμαι λιγάκι πιο ενημερωμένος για το τί παίζει στη Ιταλία. :?

Asterix
02-09-05, 18:43
Ρε Τάσσο TrustFM ακόμα και δω σε βρίσκω?...δεν παίζεσαι...θα σε φάει ρε το FM....αυτό έχει πεθάνει ρε συ όπως γίνετε τώρα εδώ....

trustfm
02-09-05, 19:31
είδες ειδες? χαχαχχα μικρό το νετ !!! Το Ελληνικό τουλαχιστον ! Αλλα και εσύ νέος εισαι δω !!!!
Τα λαιζερ λινκς τα φτιαξες ? (που ταξερω αυτά ε ?) Καλά να περνάς !!!

electron
02-09-05, 20:55
Εχουμε πολλές φορές απο εδώ ότι τα μηχανηματα του εν λόγω κατασκευαστή δεν ειναι σίγουρα για επαγγελματική χρήση,ωστόσο για έναν ερασιτέχνη νομίζω ότι τον καλυπτουν σε γενικές γραμμές.Τώρα οσων αφορά αυτά περί κλοπής των μηχανημάτων και γενικότερα του κακου ονόματος που έχει δημιουργίσει,ειναι άλλο θέμα και βασικά αφορά τον ίδιο μιας και έτσι και δυσφημίζει το ίδιο του το μαγαζί.

savnik
02-09-05, 20:57
[quote=trustfm]Ξερω καλα οτι πριν απο 4-5 χρονια ο εν λογω επαθε καποια ζημια... Για αυτο τωρα εχει το εργαστηριο κατω απο το σπιτι του στο Χαλανδρι και οχι στην Ιπποκρατους (μου φαινεται) που ηταν! Και απο τοτε εχει αναλαβει η γυναικα του... τα παντα! Βαρεσε Φαλημνεντο? δεν ξερω... αλλα στην αγορα υλικων δεν εχει καλο ονομα πια (ειχα αυτη ακριβως την συζητηση με χονδρεμπορο υλικων RF προχτες)! Τωρα αν εχει φαει και μηχανηματα τοτε που εγινε αυτο το προβλημα, δεν ξερω.
μεγαλη ζημια και ειχε δαγκασει αρκετους(τα ειχα μαθει απο χονδρεμπορους που ειχα συνεργασια)

trustfm
02-09-05, 21:29
ε ήμουν και εγω μεσα την πάτησα κανονικότατα . Του στειλα μαιλ αλλα αμφιβάλλω αν θα βρω άκρη ...Ουτε καν ήξερα οτι είχε σιτε από εδώ το έμαθα.

AKIS
02-09-05, 22:04
Απλά δεν διάβασα καλά

trustfm
02-09-05, 22:16
οκ δεν υπάρχει πρόβλημα !
Byez

savnik
02-09-05, 22:35
Εχουμε πολλές φορές απο εδώ ότι τα μηχανηματα του εν λόγω κατασκευαστή δεν ειναι σίγουρα για επαγγελματική χρήση,ωστόσο για έναν ερασιτέχνη νομίζω ότι τον καλυπτουν σε γενικές γραμμές.
τον καλυπτουν οπως λες , αλλα ξερεις εδω( Μυτιληνη) ποσοι εχουν παει στον εισαγγελεα για παρεμβολες

AKIS
02-09-05, 23:25
ΠΑΙΔΕΣ

Εγω ειχα παρει απο τον εν λογο κυριο 2 pll το ενα δουλεψε πολυ καλα 5 μηνες εως που καεικε αλλα ισως φταιω και εγω αποτε δεν μπορω να πω τιποτα και για κανενα

το δευτερο,αυτο που εχω τωρα και λειτουργει αν κουνηθει ελαχιστα μπορει να ξεκλειδωσει πολυ ευκολα ευκολα πχ.αν κουνηθουν ελαχιστα οι διακοπτες συχνοτητας,ελαχιστα αν κουνηθει η πλακετα που ειναι πολυ καλα βιδωμενη στο κουτι

Αν καποια στιγμη ξεκλειδωσει και δεν ειμαι εκει???ή αν ξεκλειδωσει και επειδη θα παει οπου θελει χασω το τρανζιστρ εξοδου απο στασιμα????

Α!ειδα και το λινεαρ το 50watt να βγαζει και τα 50!!σε μια bird

trustfm
03-09-05, 00:55
συνήθως μου ξεκλείδωνε μετά απο διακοπή πολύ μικρης διάρκειας της ΔΕΗ .
Λύση ? Έφταξα ένα ρελέ διακόπτη και όταν έπεφτε η τάση έκλεινε (άνοιγε το κύκλωμα) οπότε με την επαναφορά του ρεύματος το πλλ πολύ απλα δεν ανοιγε ... το άνοιγα εγώ μετά απο ώρες χειροκίνητα.
Τί μου θυμίσατε παλι ρε γαμώτο !!!! Την πατέντα με το video την κάνει κανείς τρελλός ακόμα ? Δεν το πιστεύω !? :lol: :lol: :lol: :lol:

AKIS
03-09-05, 15:30
<<Τί μου θυμίσατε παλι ρε γαμώτο !!!! Την πατέντα με το video την κάνει κανείς τρελλός ακόμα ? Δεν το πιστεύω !? Laughing Laughing Laughing Laughing>>

ποια πατεντα??

Killo_Watt
03-09-05, 17:58
Μάλλον εννοεί πομπό καμουφλαρισμένο σε βίντεο...

amiga
03-09-05, 18:20
Πάντως τα πιο άχρηστα μηχανήματα που έχω δει είναι του Μαρκάτος Electronics τα οποία είναι κακώς αντιγραμμένα μηχανήματα του CDM. Σκεφτείτε τι είναι

amiga
03-09-05, 18:20
.=

trustfm
03-09-05, 20:18
Γειά σας μάγκες ... Τελικά έπεσα έξω ... δεν την ξερετε την πατέντα με το βίντεο χεχεχεχ ...
Λοιπον μιά φορα και ένα καιρο τέλη 80 αρχές 90 τα κομπιούτερς ήταν διακοσμήτικα είδη σε σχέση με την εκπομπή ράδιο στα fm τουλάχιστον... Πολλοί λοιπόν ειχαν σκαρφιστεί μεχρι και τις πιο κουλές μεθόδους εκπομπής όταν έλειπαν απο το στούντιο ... Μια πολύ καλή μεθοδος που την είχα εφαρμόσει εγώ , μετά τη πείραν και άλλοι ήταν να πιάσεις να ηχογραφείς εκπομπές σου σε βίντεο ηχητικά μόνο σε LP MODE 4ωρες κασσέτες έτσι στα καλά καθούμενα είχες 8ωρες εκπομπές εχεχεχε ε ρε γλέντιααααααααααααα....αυτά ηταν!!! , και με έβλεπαν έξω και μου λεγαν με τί σκ**** έπαιζα και πως διαμόρφωνα πρόγραμμα για 6 ωρες σερί αλλοι είχαν πιάσει να κάνουν εικασίες οτι δουλεβα με μπομπινόφωνα αχαχαχχαχαχαχαχ

Οσο για την Μαρκάτος Electronics έχω χειρότερο πλλ απο αυτό απλα δεν εχω φωτο να το δεις να τραβάς τα μαλλιά σου ... για να σου δώσω να καταλάβεις για φανάκι ψύξης έχει μύλο απο φωτοαντιγραφικο !!! σε τρέλλανα ???? λολ

amiga
03-09-05, 20:41
Τι pll και ποιανού κατασκευαστή;

amiga
03-09-05, 20:50
Ενώ εγώ είχα μια Amiga (από εκεί και το όνομά μου) που έλεγχε 4 κασετόφωνα αυτοκινήτου με auto-reverse και ανά 90 λεπτά (που κράταγε η κάθε κασέτα) τροφοδοτούσε άλλο κασετόφωνο και άλλαζε και τον ήχο (βασικά έλεγχε 8 relay)…
Αυτό το computer της εποχής μετά χρησιμοποίησα όταν έβγαινα στην tv για να εμφανίζω το σήμα. Δούλευα ένα πρόγραμμα το Scala MM400 και είχα ένα genlock για να περνάω το σήμα και μια κονσόλα με εφέ Panasonic AVE5 για όσους γνωρίζουν από tv!

trustfm
03-09-05, 20:58
το πλλ πρέπει να δώ πιανού κατασκευαστή είναι γιατί δεν έχω ίδεα .... ξεγνοιαστες εποχές πάντως !

amiga
03-09-05, 20:59
ave-5 amiga1200 + amiga500

savnik
03-09-05, 21:31
ave-5 amiga1200 + amiga500
ναξερες τι μου θυμησες. ειδικα με την panasonic . 10 χρονια σε τηλεοπτικο σταθμο.
μηπως εχεις το scala για τα windows;

amiga
03-09-05, 21:52
και για windows το έχω , και για dos το έχω και για Amiga σε όλες τις versions!!!

Αυτός ο εξοπλισμός υπήρχε στο 90% των επαγγελματικών τηλεοπτικών σταθμών της επαρχίας μέχρι το 1998 έτσι δεν είναι; (προσωπικά ξέρω 17 σταθμούς που τα έχουν ακόμα!)

gRooV
03-09-05, 22:17
Παρακαλώ μείνετε σε ένα θέμα (σχετικά με τα linear)! :D

savnik
03-09-05, 22:19
και για windows το έχω , και για dos το έχω και για Amiga σε όλες τις versions!!!

Αυτός ο εξοπλισμός υπήρχε στο 90% των επαγγελματικών τηλεοπτικών σταθμών της επαρχίας μέχρι το 1998 έτσι δεν είναι; (προσωπικά ξέρω 17 σταθμούς που τα έχουν ακόμα!)
μεχρι το 2002 που δουλευα υπηρχε
τωρα υπαρχει σε καποιο αλλο σταθμο ο οποιος τα πρωινα παιζει καρτες(διαφημησεις)
επισης το χρησιμοποιουσαμε και για το λογοτυπο του σταθμου

savnik
03-09-05, 22:20
Παρακαλώ μείνετε σε ένα θέμα (σχετικά με τα linear)! :D
δεν το ειδα
αν θελεις κανε delete το προηγουμενο

electron
04-09-05, 10:39
Εχουμε πολλές φορές απο εδώ ότι τα μηχανηματα του εν λόγω κατασκευαστή δεν ειναι σίγουρα για επαγγελματική χρήση,ωστόσο για έναν ερασιτέχνη νομίζω ότι τον καλυπτουν σε γενικές γραμμές.
τον καλυπτουν οπως λες , αλλα ξερεις εδω( Μυτιληνη) ποσοι εχουν παει στον εισαγγελεα για παρεμβολες
Ωστόσο προσωπικά έχω δουλέψει 2 τέτοια μηχανήματα χωρίς κάποιο από τα προβληματα που αναφέρεις.Στις μοναδικές συχνότητες που δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα επιρεασμού ήταν στους 106 και στους 96.Αυτές όμως οι συχνότητες όπως το τσέκαρα και με άλλο pll,αλλά και με απλό vco έχουν πρόβλημα και επιβάλεται η χρήση ενός καλού φίλτρου.

VAGOURAS
15-09-05, 01:59
AKIS αν μπορεις στειλε φωτο με το φίλτρο του cdm.

radioamateur
28-10-12, 00:55
electron δεν θα μας τον εστελνε με ελτα αλλα με κτελ. την μια λεει το στελνω σημερα.περνουμε στα κτελ τιποτα.για 3-4 μερες δε τους βρισκουμε μετα μας λεει δεν ειναι ετοιμο λειπει ενα εξαρτημα.ολο απο μερα σε μερα το παει εδω και κανα μηνα+.ενω εχει ηδη ολα τα φραγκα.συνεχεια δε σηκωνουν τα τηλεφωνα ουτε τα κινητα.μετα λεει εχασα διευθυνση και ονομα.παραμυθια.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/79894-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%C E%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%C E%B1-HellenicSat-gr/page6

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2010/11/hellenicsatgr.html

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2011/01/hellenicsatgr.html

:cursing: