PDA

Επιστροφή στο Forum : οδήγηση φάρου 4cx



billos1989
14-11-04, 14:44
ποσα watt χρειαζομαι για να οδηγήσω ενα φαρο 4cx για να μου δωσει 400-500watt??χρειαζομαι οπωσδηποτε pll ή μπορω να χρησημοποιησω και λυχνια για οδηγηση???

moutoulos
14-11-04, 20:10
Λοιπον billos διαβασε. Να πας να παρεις ενα ετοιμο PLL EXCITER max 40W κατα προτιμηση ρυθμιζομενο (σχεδον ολα ειναι). Με το συγκεκριμενο λοιπον μηχανημα οδηγεις τα παντα, μεγαλα μικρα Linear τρανζιστορικα, με λυχνιες...
Πηγαινε παρε του δελληγιαννη το EXCITER 50βαττ, ειναι οχι τελειο, αλλα αρκετα καλο για απλη χρηση. Αν θες εκπεμπεις με αυτα τα βαττ (40 θα ειναι και οχι 50 οπως λεει ή αλλιως το χαμηλωνεις μεσου ρυθμιστικου που εχει να βγαζει περιπου 6βαττ και οδηγεις μια 4cx250 για εξοδο 300βαττ, (δεν στο συνιστω ομως, γιατι εισαι αρχαριο και οι μεγαλες λυχνιες απαιτουν σεβασμο για να σε σεβαστουν!!.).
Σου συνιστω ομως ανεπιφυλακτα να εκπεμπεψεις με αυτα τα 40 βαττ για αρχη και αν δεν σε ικανοποιουν να οδηγησεις σε καιρο ενα τρανζιστορικο 100-200βαττ LINEAR (MRF317 απλο ή push pull) με αυτο το EXCITER με ισχυ οδηγησεις 8-20βαττ.

Ειναι οτι πιο λογικο και ωραιο μπορεις να κανεις!!. Αν δεν εχεις τα χρηματα που απαιτουνται "παιξε" με απλες λυχνιουλες (δεν σου το λεω ειρωνικα μην παρεξηγηθουμε, ρεαλιστικα σου το λεω) :D και οταν μαζεψεις το ποσό
των ταδε ευρω που εχει το αγοραζεις και εισαι ΟΚ!!. :D

billos1989
14-11-04, 20:48
ουτε εγω θελω να παρεξηγηθουμε φιλε μου.θα προτιμουσα κατι αλλο εκτος δεληγιαννη.τωρα παιζω με 40watt 6146.θα αγορασω τα χριστουγεννα ενα μηχανημα με 4cx250R 350W και θελει οδηγηση 4-5 βαττ οποτε δεν αξιζει να παρω καποιο μεγαλο.εχεις υποψιν σου κανενα μεχρι 10-15w???και μεταχειρισμενο δεν εχω προβλημα>>>

moutoulos
14-11-04, 21:02
ΕΕΕ τοτε παρε το 10βαττ του δεληγιαννη!!.

gsmaster
14-11-04, 22:03
οι μεγαλες λυχνιες απαιτουν σεβασμο για να σε σεβαστουν
ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ Μ ΑΡΕΣΕ :shock: :shock: :shock:

Το θέμα χωρίστηκε εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=644)

Να μην γίνεται χαμός σε μια απλή ερώτηση...