PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλες λυχνίες...



kostas30
14-11-04, 21:14
οι μεγαλες λυχνιες απαιτουν σεβασμο για να σε σεβαστουν
ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ Μ ΑΡΕΣΕ :shock: :shock: :shock:

moutoulos
14-11-04, 21:16
3cx1500??? ή κανω λαθος

moutoulos
14-11-04, 21:18
ελα billos η μια για οδηγηση :shock: και οι αλλες δυο push pull :head: :head:

πλακα κανω!!!!!!!!!!!!!!!.

kostas30
14-11-04, 21:20
4CX5000R KALO EEE

moutoulos
14-11-04, 21:22
Μονο καλο!!!!!. Φοβερες!!!.


Ετσι απο περιεργεια τι οδηγηση θελουν?

kostas30
14-11-04, 21:26
7.5 ΒΟΛΤ 75 ΑΜΠΕΡ ΝΗΜΑ
1000 ΒΟΛΤ ΣΚΡΗΝ
8 KV ΣΤΟ 1,5 ΑΜΠΕΡ ΑΝΟΔΟ
ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΤΑΞΗ C ΠΕΡΙΠΟΥ 150 ΒΑΤΤ

ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ :lol: :lol: :lol:

moutoulos
14-11-04, 21:30
8 KV ΣΤΟ 1,5 ΑΜΠΕΡ ΑΝΟΔΟ



1,5Α 8000βολτ :head: :head: :head: :head: :head:



DANGER HIGH VOLTAGE!!!!!.

moutoulos
14-11-04, 21:31
Thnks Kosta

billos1989
15-11-04, 15:06
ξερετε τιποτα για την 4cx250R?πουλαει ενας ενα λινεαρ με αυτην και λεει οτι φτανει τα 350w με οδηγηση 4~5w.το δινει 350ε χωρις την λυχνια και +50ε η λυχνια καινουργια στο κουτι της.με το τροφοτικο του σε αλλο κουτι(400ε ολα μαζι)ειναι καλη λυχνια,τα φτανει αυτα τα βαττ???σκεφτομαι να το παρω.... :?

radioamateur
15-11-04, 22:00
Το γεγονος οτι πουλαει κατι καποιος κάτι δεν σημαινει απολυτως τιποτα.Βασικα απ'οτι γνωριζω κυκλοφορουν στην αγορα πολλα linear σε ενα μονο rack αλλα και στο παρελθον η Db Elettonica ειχε κατασκευάσει ενα τετοιο μηχανημα με την λαμπα 8930.Οι πληροφοριες που δινω ειναι ακριβεις.Η 4CX250R βγάζει εως και 700 watts τσιτωμενη αλλα εως 500 watts σε κανονικη λειτουργία ανάλογα με την τροφοδοσία.Προσωπικα θα προτιμουσα ένα επαγγελματικό ενισχυτή όσο για την ισχυ που ψαχνεις καλο θα ηταν να στραφεις σε ενα μαχανημα τυπου PJ500 RVR επειδη βγαζει ακριβως την ισχυ που αντεχει ενα καλωδιο τυπου rg 213.4 στο μεγιστο.Ξανασκεψου το.Πιστευω ότι η επιλογη για το μηχανημα που σου λεω ειναι η ιδανικη για λογους ασφαλειας,προστασιας,σταθεροτητας, ανθεκτικότητας στο χρόνο.Τωρα εαν θελεις να μπλεξεις με μια ερασιτεχνικη κατασκευή αμφιβολου λειτουργιας και προδιαγραφων η επιλογή δικη σου.

jimk
15-11-04, 22:52
http://f5ad.free.fr/ZIndex.htm

billos1989
16-11-04, 13:48
thanks radioamateur αλλα δεν σκοπευω να ξοδεψω μια περιουσια απο την στιγμη που δεν μου περισευουν κιολας.ψαχνω για ενα μηχανημα με μια 4cx που να βγαζει 400 περιπου ή και παραπανω βαττ γυρω στα 400-450ε μεταχειρισμενο.με ενδιαφερει να δουλευει σωστα ε και να χει καμια προστασια π.χ στασιμα-θερμοκρασια.αν εχεις τιποτα υποψην θα ηθελα να μου ελεγες αν σου ειναι ευκολο.αλλοστε με ενδιαφερει καθαρα η ερασιτεχνικη και μονο χρηση!!!με 400ε που ψαχνω μονο 10w παιρνω της RVR οποτε λυχνια και μονο γιατι θελω αρκετα βαττ!!ευχαριστω!

radioamateur
17-11-04, 00:26
Το θεμα επιλογης ενισχυτή λινεαρ ειναι κατι που πρεπει να το ψαξεις αποκλειστικα εσυ.Ωστοσο βασει των απαιτήσεων σου επιμενω να σου απαντω προσανατολισου προς τον συγκεκριμενο τυπο που σου ανεφερα.δηλαδη το PJ500.Δεν μιλαω γενικα και αόριστα.Εάν νομιζεις οτι με μηχανήματα αγνωστης προελευσεως που δηθεν βγάζουν ισχύ εχεις λυσει το προβλημα εμβελεια λανθανεις.Ζουμε στο 2004 και ηθελα να πιστευω οτι οι άνθρωποι εξελισσονται.Σου προτεινα λοιπόν ό,τι καλυτερο όχι ο,τι χειρότερο από κάθε πλευρα.Λανθανεις αν πραγματικά πιστευεις ότι δηθεν θα ξοδεψεις μια περιουσια.Οποιος βιαζεται ξοδευει αλλα κυριως όποιος δεν ψαχνει την αγορά.Εχε υποψιν σου όμως ότι και κανείς δεν χαριζει τιποτα.Ο νοων νοήτω....

radioamateur
17-11-04, 00:57
Αληθεια ενα μεγαλο ενισχυτη linear fm με τη βοηθεια ποιας γεφυρας του εμποριου θα το ελεγχεις;

electron
17-11-04, 10:05
Πέρα από από τις εύστοχες παρατηρήσεις του radioamateur, πιστεύω Βασίλη ότι τέτοια επίπεδα ισχύος για σενα που δεν έχεις την ανάλογη εμπειρία ,θα έλεγα ότι είναι κάπως παρακυνδινευμένα. Αν από λάθος κάτι δεν πάει καλά πρώτον θα κλαίς το μηχάνημα και τα χρήματα που έδωσες και δεύτερον ίσως να έχεις ανεπιθύμητες παρεμβολές και άλλα τέτοια δυσάρεστα.
Ενα μηχάνημα της τάξης των 400 ή 500 βατ φυσικά δεν θα το βγάλεις αέρα με ένα απλό διπολάκι ή μια απλή ground plane. Τα πράγματα εδώ σοβαρεύουν και θα χρειαστείς μια κεραία ή ένα κεραιοσύστημα επαγγελματικών προδιαγραφών.

tzitzikas
17-11-04, 10:28
billos1989 παρε ενα τρανζιστορικο να κανεις δουλεια σου. Εισαι μικρος για να μπλεκεις με τοσο υψηλες τασεις που δουλευουν αυτες οι λυχνιες.
Ασε που βγαζουν και ενα σωρο ακτινοβολιες αν τα εχεις μεσα στα ποδια σου.Μηχανημα FM 400 watt μεσα στα ποδια σου να δουευει ωρες εινια επικινδυνο.γενικα μην μπλεκεις με τασεις ακομα πανω απο 300-500 volt.προσεχε!!!

billos1989
17-11-04, 12:16
κανεις σας ομως δεν μπορει να καταλαλαβει οτι με 20-30βαττ με ακουει μονο το χωριο=2-3παπουδες!!!!θελω βαττ για να ακουστω.και επειδη τα τρανζιστορ κοστιζουν πολλα σκεφτικα να χρισημοποιησω λυχνια.κατα τη γνωμη μου αν το μηχανημα ειναι σωστα θωρακισμενο και σωστα κατασκευασμενο δεν θα εχω φοβο.και προτιμο να χρησιμοποιησω λυχνια γιατι ειναι πιο ανθεκτικη και πιο φθηνη.για κεραια θα χρησιμοποιησω διπλο-ανακλαστηρα με gamma match και γεφυρα μια απλη του εμποριου 400-500w.δεν πιστευω να μου βγαλει προβλημα το λαμπατο αν το δουλευω χαλαρα.εννοειται πως θα ψαξω πολυ πριν κανω οποιαδηποτε κινηση αλλα σε λυχνια.αυτο της RVR που μου λες ποσο κοστιζει και ποσα βαττ βγαζει(οδηγηση ποσο θελει?)

radioamateur
17-11-04, 23:25
Καταρχην οι οποιες παρατηρησεις κανω δεν γινονται με σκοπο να απογοητευσω τον φιλο billo που αν καταλαβα καλα ισως εχει απο τα πιο υγειή χομπυ που θα μπορουσε να εχει καποιος νεος στην ηλικία του.Επειδη δεν εχεις τις απαιτουμενες γνωσεις χωρις να σε θεωρω ασχετο και ουτε την εργαστηριακη υποδομή που απαιτειται απο καποιον που θελει να φτιαξει κατι με σιγουρα αποτελεσματα καλο θα ηταν για να μην πεταξεις χρηματα σε πραγματα που δεν γνωριζεις να ψαχτεις παραπολυ πρωτα στα στοιχειωδη εργαλεια του χομπυ.Θεωρεις λοιπον οτι μια γεφυρα του εμποριου αντεχει την ισχυ που αναφερεις.Σου εκανα την νύξη αυτη διοτι γνωριζω τι εχει συμβει σε πολλους συναδελφους των fm.Και να σου πω και κατι αλλο.Δεν μπορεις να συγκρινεις τις προστασιες + τα φίλτρα τα όργανα μετρησης μιας εταιρειας διεθνους κυρους οπως ειναι η Prais,RVR,Telecomunicazioni Ghisellini,Elenos,RVR,SIEL κτλ με οποιαδηποτε άλλη no name κατασκευή.Επειδη εισαι μικρος σε ηλικια σε καμια περιπτωση δεν θα σου προτεινα οποιοδηποτε μηχανημα με λυχνια και για λογους ασφαλειας.Η ακριβης τιμη του συγκεκριμενου ή παρεμφερους μηχανήματος (linear)επωνυμου κυμαινεται περί τα 500 ευρω απο δευτερο χερι αλλα επαναλαμβανω ειναι καιτι που θα πρεπει να το ψαξεις εσυ.Επαναλαμβανω ότι αναφερομαι παντα σε επωνυμα οχι καινουρια μηχανήματα παντα με mosfets τελευταιας τεχνολογιας.Aπαιτειται ψαξιμο...και προσοχη στην επιλογη.Αυτο προσεξετο ιδιατερως.Κανεις δεν εγινε μεγαλος σε χρονο μηδεν....
Συμφωνω με τους φιλους electron και tzitzika και επισημαινω οτι τόσο οι συμβουλες τους όσο μαζι με οι δικες μου ειναι εντελως καλοπροαιρετες.

electron
18-11-04, 14:07
Aυτά τα 20 ή 30 βατ που αναφέρεις Βασίλη ,ποιός σου είπε ότι δεν είναι ικανά να ακουστούν ικανοποιητικά,από φίλους και συνάδελφους ,όσο και από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι σε μια περιοχή όπου υπάρχει κάποιο ύψωμα και εφόσον το σύστημα πομπού κεραίας είναι σωστά συντονισμένο και φτιαγμένο,μπορεί να σε κάνουν να απορείς για το πόσο μπορούν να περπατήσουν. Αυτό φυσικά δεν το λέω για να παραμείνεις σε αυτή την ισχύς όμως τα 500 βατ να ξέρεις ότι εκτός από τους παραπάνω λόγους που ανλύσαμε, ενδέχεται να <θορυβήσουν> και κάποιους έχοντες άδεια σταθμούς κι αν πέσεις σε αυτό το λούκι τότε η τροπή που μπορεί να πάρει το θέμα να είναι αρνητική για σενα. Τι θέλω να πώ.Αν δεν κάνω λάθος θέλεις να βγείς 104.4,γνωρίζεις όμως ότι στην ευρύτερη περιοχή σου υπάρχει κάποιος σταθμός που βγαίνει 104.5 και με τα 500 βατ θα δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα;
Γενικότερα πάντως βάση όλων των λόγων που αναλύσαμε, για μένα μια σεβαστή και όχι υπερβολική τιμή ισχύος για να ακούγεσαι αξιοπρεπώς,είναι ας πούμε 100βατ,αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το πόσο καθαρή είναι η συχνότητα που θα εκπέμπεις.

billos1989
18-11-04, 14:23
φιλε radioamateur θα σου πω πως εχει κατασταση για να μπορεσεις να με καταλαβεις.ειμαι μαθητης 1ης λυκειου και δεν δουλευω επειδη δεν εχω χρονο λογο μαθηματων.οτι λευτα εχω ειναι απο γιορτες-ή απο χαρτζιλικια.πρωτοξεκινησα με τα rf με ενα αυτοταλαντωτο 504 το οποιο τωρα με τη βοηθεια ενος φιλου το εκανα 6146.παρολα αυτα ομως δεν μπορω να ακουστω εκει που θελω και με εκτιμησεις καποιων που ξερουν πολλα απο rf που ηρθε στο χωριο μου(ονομα δεν λεω για ευνοητους λογους) θελω γυρω στα 350-400watt+κατευθυνομενη καιρεα για να φτασω εκει που θελω.προς το πρων εχω καποια λεφτα στην ακρη και μεχρι τα χριστουγεννα που θα παρω το μηχανημα(λαμπατο ή τρανζιστορ) θα εχω γυρω στα 500ε με τα οποια πρεπει να αγορασω ενα μετ/σμενο pll για να οδηγησω το λινεαρ καθως και ενα μετ/σμενο λινεαρ για το οποιο τωρα γινεται λογος.η λυχνια οπως πολυ σωστα ειπες ειναι no name μηχανημα αλλα και πολυ φθηνοτερη και ανθεκτικοτερη στην καθε βλακεια που θα κανω εγω σαν αρχαριος.το τρανζιστορ-επωνυμο ειναι σαφεστατα πολυ καλητερο και οσο αφορα την καταναλωση και την ασφαλεια αλλα και την ποιοτητα ηχου αλλα πολυ πιο ακριβο,και αν κανω καμια βλακεια και το καψω τοτε θα κλαιω με μαυρο δακρυ!!ελπιζω να καταλαβαινεις σε τι κατασταση βρισκομαι,και σε ευχαριστω και εσενα και τα αλλα παιδια για τις πολυτιμες συμβουλες σας!!! :D

kostas30
18-11-04, 21:32
Εγω λεω οτι για μενα εδω και χρονια εχω φτασει στο συμπερασμα τα παντα ειναι η κεραια η μαλλον απο το σημειο που ξεκινα η γραμμη μεταφορας μεχρι και την κεραια. και εγω πριν πολλα χρονια πιστευα οταν ημουν μικρος και ενιωθα οτι θα ειμαι ο θεος αν εχω καποια αρκετα KW. Τα χρονια περασαν τα πολλα KW ηρθαν και ειδα οτι σκεφτομουν λαθος και ασχοληθηκα μονο κ μονο με κεραιες και στο τελος μετα απο τρελες ωρες και ξενυχτια πανω απο βιβλια και πειραματα ειδα οτι ΄!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΣΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΒΑΤΤ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΚΙΛΟΒΑΤΤ ΜΟΝΟ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. ΚΙΛΟΒΑΤΤ = ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΕΗ ΠΛΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΡΩΣ ΧΙΛΙΩΝ ΕΙΔΩΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ.

billos1989
18-11-04, 22:25
θα αλλαξω συχνοτητα και γνωριζω οτι υπαρχει αλλος 104,5.απλα σε αυτην βγαινω τωρα που εχω λιγα βαττ.οπως και να εχει θα χρειαστω καποια βαττ της ταξεως των 100-200.αλλα και σε αυτην την περιπτωση σκεφτομαι για λυχνιακο γιατι τα τρανσιστορ δεν σηκονουν λαθη τα οποια σαν αρχαριος θα κανω πολλα.

radioamateur
19-11-04, 00:21
Αν μπορεις φτιαξε μια κεραια με 4 διπολα και μετα με 8 διπολα.Μετα τα λεμε....Αν θελεις να γινεις επισημος χορηγος της ΔΕΗ (όπως ειπε ο Κωστας)και του καθε no name πωλητη τοτε αγορασε και λινεαρ με μανιβελλα....
Αν καταλαβες το σκεπτικο μου τοτε δεν θα δω σχολιο στο μυνημα αυτο.......

billos1989
19-11-04, 13:57
καταλαβα το σκεπτικο σου αλλα το υφος του μνματος σου ομολογω πως δεν μαρεσε αλλα δεν πειραζει πιστευω πως το λες για καλο και δεν θελω να παρεξηγηθουμε.ενα επωνυμο μετ/σμενο τρανσιστορικο 300w λινεαρ ποσο περιπου κυμαινεται??επισης τι καταναλωση εχει(αν μπορουσατε να μου το συγκρινετε με καποια κοινη ηλ.συσκευη)π.χ TV.

leosedf
19-11-04, 14:18
Εδώ στη Σέρρες είχα εγκαταστήσει ενα πομπό στα 150 Βάττ και τον δούλευα στα 100. Εφτανε μέχρι τη θάλασσα. Σημασία εχει ο καλός συντονισμός και η κεραία. Αν τα κάνεις ολα προσεκτικά και βρείς μια καλή συχνότητα δεν έχεις πρόβλημα

electron
19-11-04, 14:44
Όπως βλέπεις billy όλοι μας σου λέμε ότι σημασία έχει όχι τόσο η ισχύς αλλά η κεραία,η οποία ακόμα και ενα απλό διπολάκι να είναι, αν το έχεις φτιάξει σωστά θα σε πάει εκεί που θες.Σου λέω και πάλι ότι με ένα μηχάνημα 100βατ μπορείς να ακουστείς εκεί που θές,εντελώς φιλικά σου συνιστώ να μην παραμυθιάζεσαι από επιτήδειους που ίσως να θελήσουν να σου πάρουν λεφτά.

radioamateur
20-11-04, 12:01
Φιλε billo η απαντηση που σου εδωσα δεν εγινε με σκοπο να σε θιξω.Για το θεμα τιμη κυμαινεται <500 ευρω για μεταχειρισμενο.Προσωπικα δεν θα εδινα παραπανω σε καμια περιπτωση.
Τα 100 watts που ανεφερε ο αξιότιμος electron ειναι υπερ αρκετα για να δεις διαφορα.Μην φανταζεσαι ομως οτι με τις συνθηκες που επικρατουν σημερα οτι θα ακουγεσαι οπως τα κρατικα προγραμματα σε περιοχες απομακρυσμενες.
Στη συνεχεια αφου δεις διαφορες χρησιμοποιησε την έξυπνη διαταξη που ανεφερε ο Κωστας δηλαδη ενα exciter με δυο linear εστω και μικρα + δυο κατευθυνομενες με πολλα διπολα...
Η ισχύς αν δεν κανω λαθος σε συσκευες εκπομπης αντιστοιχει περίπου στο 70% της καταλαναλωσης ρευματος.Αν χρησιμοποιήσεις απλη μεθοδο των τριων θα βρεις ποια ειναι η καταναλωση της ΔΕΗ.
Για σιγουρα αποτελεσματα ξεκινα με κατασκευή κεραιων.
Σκοπος ειναι να σε βοηθησω όχι να σου πουλησω.Και το γνωριζεις παρα πολυ καλα αυτο.Διαφορετικα δεν θα σου απαντουσα...
Μια πληροφορια θα ηθελα μονο.Στην περιοχη σου ποιες συχνοτητες ειναι κενες;

billos1989
20-11-04, 20:31
λοιπον εγω μενω θηβα αν εχετε ακουστα και ο σταθμος μου ειναι αλιαρτο οπου ειμαι τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα.με το αυτοταλαντωτο καλυπτα μια αποσταση σε ευθεια 5-6χλμ.βασικα θελω να φτασω θηβα(θηβα αλιαρτος=24χλμ με λιγα οπτικα εμποδια)μου ειπαν οτι αυτο θα γινει με αρκετα βαττ π.χ300 και κατευθηνομενη κεραια.Δημητρη καθαρες συχνοτητες θηβα ειναι:93,3-95,9-95,2 και 102,7 και αυτες οχι απολυτα.πολυ δυσκολο να βρεις απολυτα καθαρη.παιδια συμφωνω μαζι σας να φτιαξω μια καλη κεραια αλλα αν μπορειτε για να με καταλαβετε ριξτε μια ματια σε ενα χαρτη για να δειτε την αποσταση που θελω να καλυψω και υστερα να μου πειτε τι μπορω να κανω.μην δωσω τζαμπα λεφτα και δεν φτανω εκει που θελω.ισως με θεωρειτε υπερβολικο-απληστο αλλα εχω λογο που θελω να βγαινω θηβα.ασχετο μολις ανοιξα το ραδιο και στην 102,9 βγαινει ενας Pallas fm.τωρα πρεπει να ανοιξε.electron ξερεις τιποτα?ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

electron
21-11-04, 10:46
Τον τελευταίο καιρό Βασίλη ακούω διάφορα σήματα είτε κενά έιτε με μουσική γενικότερα στην μπάντα.102.9 για αρκετό καιρό έβγαινε ο αντένα,όμως με τις ανακατατάξεις που έγιναν στις συχνότητες του λεκανοπεδίου, τον αναμεταδώτη αυτό τον έκλεισαν μιας και απ'οτι έμαθα αυτή η συχνότητα είναι της ΕΡΤ. Τελευταία ακούω κάποιον εκεί όμως πολύ χαμηλά και δεν μπορώ να καταλάβω από που είναι.Όσον αφορά την περίπτωσή σου τώρα,απ'οτι γνωρίζω ο Αλιάρτος έχει ύψωμα και μάλιστα αρκετά μεγάλο,αν λοιπόν είσαι σ'αυτό τότε ακόμα και με 50βατ σου λέω εγώ θα ακουστείς ως τη Θήβα.Εξαλλου δεν έχεις τίποτα ενδιάμεσα, κάμπος είναι. Εγώ επαναλαμβάνω ότι με 100βατ θα ακούγεσαι μια χαρά και θα έχεις και ικανοποιητικό πάτημα,αρκεί να βρείς μια καλή σχετικά συχνότητα.95,4 και όχι 95.2 όπου ένα δέκατο πρίν είναι το ράδιο λειβαδιά, είναι καλά για να βγείς.

billos1989
21-11-04, 11:04
θα την κοιταξω και αυτην την συχνοτητα.εγω μενω στην νοτια μερια του αλιαρτου πανω σε ενα λοφο αλλα δεν εχω καθαρη επαφη με θηβα.για να εχει οπτικη επαφη η κεραια μου με θηβα πρεπει να σηκοθει καμια 25αρια μετρα, ε και αυτο ειναι λιγο αδυνατον.πρεπει να βρω μια κεραια σε στυλ 5/8(για να σηκονει το σημα) αλλα κατευθηνομενη.τωρα οσο για το τι μηχανημα θα παρω θα το ψαξω πολυ αλλα μαλλον πανω απο 200βαττ γιατι αν δωσω 500 ευρα :head: και δεν βγω θηβα τοτε θα παω να το πεταξω απ'τον ελικωνα :hammer: .

electron
21-11-04, 11:14
Ή να το βάλεις πάνω στον ελικώνα και να περνάς σφαίρα :lol: Τέλος πάντων ψάξτο πριν κάνεις οτιδήποτε. Κεραία 5/8 κατευθυνόμενη καλά θα ήταν να υπήρχε αλλά δεν έχει επινοηθεί ακόμα :P Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι τελικά να βάλει 2 yagi να βλέπουν πρός την κατεύθυνση που θέλεις.

billos1989
21-11-04, 11:22
εχει διαφορα απο το να ειναι μια με το να ειναι 2 κεραιες??τωρα ψαχνω απο αγγελιες μηχανημα.ξερετε καμια σελιδα εκτος της τεχνικης εκλογης με αγγελιες?

electron
21-11-04, 11:47
Φυσικά και έχει, με 2 κεραίες τα db ή αλλιώς η απολαβή του σήματος διπλασιάζεται,επίσης αν παίξεις λίγο με την απόσταση των 2 κεραιών μπορείς να επιτύχεις ότι και με την 5/8,δηλαδή να δώσεις μια ώθηση προς τα πάνω στο σήμα σου. Βέβαια όλα αυτά απαιτούν υπομονή και επιμονή για να τα καταφέρεις στην πράξη.

billos1989
21-11-04, 14:44
σιγουρα!!καμια σελιδα με αγγελιες παιζει??