PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά σημάτων μέσω δικτύου



kx5
20-11-04, 20:53
Παιδιά καταρχάς συγχαρητήρια. Τέλειο το forum!!! :D

Στο θέμα μας: Ψάχνω εδώ και καιρό να βρω τεχνικές πληροφορίες για τη χρήση του δικτύου της ΔΕΗ (οικιακό 230V) ως κανάλι μεταφοράς σημάτων ελέγχου και επικοινωνίας.
Δυστυχώς δεν έχω βρει τίποτα σημαντικό. Εκτός από μερικές σκόρπιες κατασκευές σε παλαιότερα περιοδικά, δεν υπάρχει τίποτα που να αναλύει αυτή τη μέθοδο επικοινωνίας. Από βιβλία τίποτα (έψαξα σε 3 βιβλιοθήκες), ούτε καν ξενόγλωσσα.
Προσπαθώ να κάνω μια εργασία για τη σχολή μου πάνω σε αυτό το θέμα. Θα μπορούσα να μελετήσω γενικότερα τις τηλεπικοινωνίες και να προσπαθήσω να κατανοήσω πως γίνεται, αλλά είναι κάτι που ξεπερνά κατά πολύ τις γνώσεις μου.

Αν έχετε κάτι υπόψη σας όπως βιβλιογραφία, κάποια κατασκευή ή ακόμη και προσωπική εμπειρία θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου δίνατε πληροφορίες.

electron
21-11-04, 10:54
Δυστυχώς κάτι συγκεκριμένο τουλάχιστον εγώ δεν έχω να σου δώσω φίλε μου,από αυτά που όμως έχω διαβάσει κι γω ,ξέρω ότι αυτός ο τρόπος μεταφοράς δεδομένων δεν είναι κάτι ιδιαίτερα καινούργιο. Στις ΗΠΑ έχουν ήδη επιτύχει σύνδεση στο internet μέσω των αγωγών του ηλεκτρικού ρεύματος.Ως γνωστόν η συχνότητα του ρεύματος είναι τα 50hz για την ευρώπη και τα 60 για την αμερική,επομένως εμείς εκμεταλευόμαστε όλο το υπόλοιπο bandwidth που μπορόύν να μεταφέρουν τα χάλκινα καλώδία για την μεταφορά δεδομένων.

kx5
21-11-04, 15:10
Ευχαριστώ electron.

Γνωρίζω πως δεν είναι κάτι καιρνούριο. Ειδικά την προηγούμενη δεκαετία είχαν γίνει πολλές μελέτες. Το θέμα είναι πως δεν βρίσκω πουθενά πληρροφορίες για αυτές!!!