PDA

Επιστροφή στο Forum : APRS



dimitris_p20
29-11-04, 23:53
Μετά από μήνες που έχω να επισκεφτώ το forum (όχι γιατί δεν μου αρέσει λόγου στρατού)είπα να κάνω και ένα topic για αυτούς που ασχολούνται με το APRS ή που θέλουν να μάθουνε για το APRS!
Εγώ βγαίνω στο aprs με ένα μηχάνημα icom 2725 και το στίγμα μου είναι στην Καρδίτσα

dimitris_p20
03-12-04, 20:58
Τι είναι το APRS:

Το APRS δημιουργήθηκε από τον Αμερικανό Ραδιοερασιτέχνη WB4APR - Bob Bruninga.
Το σύστημα στηρίζεται στο γνωστό Packet Radio, όπου ένα TNC μεταδίδει ανά τακτά χρονικά διαστήματα μικρές σειρές "αλφαριθμητικών" χαρακτήρων, τα γνωστά Beacon-packets. H εκπομπή Beacon στο σύστημα packet είναι απαλευθερωμένη, δηλ. είναι μία εκπομπή χωρίς συγκεκριμμένο παραλήπτη - υποδηλώνοντας απλώς την ταυτότητα του σταθμού εκπομπής, σε αντίθεση με την υπόλοιπα "πακέτα" του Packet-σταθμού, που "κατά κανόνα" εκπέμπονται για κάποιον συγκεκριμμένο σταθμό, περιμένοντας επιβεβαίωση για ν'ανταπαντήσει. Αυτά τα πακέτα-beacons, είναι δυνατόν ν'αναμεταδοθούν μέσω των ψηφιακών κόμβων, των γνωστών μας Nodes, μεταφέροντάς τα με τον τρόπο αυτό πολύ μακρύτερα από την πραγματική εμβέλεια των σταθμών που τα εξέπεμψαν αρχικά.
Αν τώρα σε αυτά τα πακέτα-beacons, φορτώσουμε δεδομένα από ένα δέκτη GPS (αν πρόκειται για κινητό σταθμό) ή το ακριβές γεωγραφικό μήκος & πλάτος με το κατάλληλο πρόγραμμα APRS (αν πρόκειται για σταθερό σταθμό), τότε το στίγμα του σταθμού που το εξέπεμψε αρχικά "ταξιδεύει" πολύ μακριά και δίνει τη δυνατότητα σε όσους σταθμούς έχουν εγκατεστημένο κάποιο πρόγραμμα APRS, να βλέπουν στην οθόνη του Computer τους, τη ακριβή γεωγραφική θέση του σταθμού που εξέπεμψε το Beacon με δεδομένα APRS.

Αν και αρχικά αυτό το σύστημα σχεδιάστηκε για κινητούς κυρίως σταθμούς, στη συνέχεια εξελίχθηκε ποικιλοτρόπως. Π.χ. προσφέρει Real-time επικοινωνία packet, δηλ. μπορείτε να συνομιλείτε σε "πραγματικό χρόνο" με όλους όσους βλέπετε στην οθόνη σας. Μπορεί ακόμα να μεταβιβάσει DX-spots για τους DX-Fans, να μεταδώσει Bulletins, να αποτελέσει μετεωρολογικό σταθμό - αν κάποιος έχει "Weather Station" και τον διασυνδέσει με το APRS κλπ. Επίσης με τη χρήση των εντολών Relay, Wide δίνεται η δυνατότητα στους σταθμούς APRS να γίνονται κόμβοι αναμετάδοσης, κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο για τους mobile σταθμούς που κινούνται ανάμεσα στα ψηλά κτίρια μίας πόλης και έχουν πολύ περιορισμένη εμβέλεια, αλλά στο σημείο αυτό θα πρέπει να υπάρχει πολύ προσοχή και φειδώ στη χρήση αυτών των διαδικασιών, ώστε να μην υπάρχουν άσκοπες εκπομπές από πολλούς σταθμούς ταυτόχρονα, αλλά να γίνεται χρήση των λειτουργιών αυτών μόνο όταν είναι απαραίτητο.

Σήμερα, υπάρχουν αρκετά προγράμματα υποστήριξης του APRS, τόσο για IBM compatible, όσο και για Mac, αλλά στους ραδιοερασιτέχνες έχουν επικρατήσει "κατά κράτος" 2 λογισμικά: το WinAPRS και το UiView. Το δεύτερο είναι αρκετά "φιλικό" στη χρήση του και εύκολο στο σεττάρισμά του αν και μάλλον κατώτερο του πρώτου, κερδίζει όμως "στα σημεία" γιατί παρέχεται δωρεάν και μόνον αν θέλετε επιπλέον λειτουργίες (π.χ. Ζοοm στους χάρτες) πρέπει να πληρώσετε ένα και πάλι λογικότατο ποσόν για Registration.
Μ'ενα απλό VHF πομποδέκτη, το TNC που χρησιμοποιούσατε στο Packet-Radio, το PC σας και ένα πρόγραμμα APRS, μπορείτε πανεύκολα να πειραματισθείτε και εσείς αν είστε σταθμός βάσεως. Το μοναδικό ίσως πρόβλημα είναι να βρείτε το ακριβές στίγμα σας. Aν θέλετε να πειραματισθείτε σαν κινητός σταθμός, π.χ. Mobile, Marine-Mobile κλπ., τότε θα πρέπει να αγοράσετε ένα GPS κι'ένα VHF που να έχει ενσωματωμένο Packet-TNC, όπως π.χ. το TH-D7 της KENWOOD

Αυτο το κείμενο το πήρα απο τον SV1ATS

gRooV
08-12-04, 16:17
Ωραίος ο Δημήτρης! Το ΑPRS είναι πολύ ωραίο ψηφιακό εργαλείο και ιδιαίτερα χρήσιμο στους κινητούς σταθμούς. Το κακό όμως είναι ότι πέφτει χοντρό πάτημα και πιστεύω ότι κάποιοι δεν "παίζουν" σωστά (ενισχυτές) με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τρελές βυθίσεις στα VHF συγκεκριμένα στην Αθήνα.

dimitris_p20
10-12-04, 01:54
gROOV έχεισ δίκαιο τον τελευταίο καιρο εχει traffic και αυτο 'εχει σαν αποτελεσμα πατήματα!Για αυτό είναι καλο όσοι σταθμοί βγαίνουν απο το QTH να στελνουν beacon κάθε 20 λεπτο.

SW7JKK
07-09-07, 08:51
Εγώ είμαι στο aprs οχι απο RF όμως αλλα απο τον υπολογιστή. . Το στίγμα μου είναι στην καβάλα (Βόρεια Ελλάδα συγκεκριμένα απέναντι απο το όμορφο νησί της Θάσου ) και το callsign όπως φαίνετε είναι SW7JKK . . .

Θα χαρώ πάρα πολύ να τα πούμε και απο τον αέρα. .

73's DE SW7JKK

ts0gl1s
19-02-10, 15:19
Γεια σας πριν καιρό μιλούσα με έναν φίλο μου ραδιοερασιτέχνη από την ομάδα διάσωσης και μου είχε αναφέρει για το APRS ότι έκανε μονός του μια κατασκευή και την έχει στο αυτοκίνητο του το οποίο του κόστισε πάνω κάτω 150 με 200 ευροπουλα. Εγώ ήθελα να ρωτήσω άμα υπάρχει κάποιο σχέδιο για να κατασκευάσω ένα μόνος μου

Το φιλαράκι μου είναι ο sv2hrw
http://sv2hrw.weebly.com/