PDA

Επιστροφή στο Forum : η γνωμη σας για αυτην την κεραια



AKIS
02-12-04, 14:21
:!:

electron
02-12-04, 18:13
Έχουμε και πάλι κάνει λόγο για την κεραία αυτή που προσωπικά αν και δεν την έχω δοκιμάσει, θα έλεγα ότι δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι. Την έχω δεί αρκετές φορές από διάφορες αναζητήσεις στο internet, και κυρίως την χρησiμοποιούν στα vhf.

leosedf
02-12-04, 20:19
Για τα FM δεν κάνει μία. Είναι για ραδιοερασιτεχνική περιοχή. Ακόμα και αν τη συντονίσεις δεν θα έχει απόδοση

moutoulos
03-12-04, 00:48
Οπως τα λενε !!, απομακρυνσου διακριτικα :lol: . Δεν κανουν για FM.

Μανώλης Μιζεράκης
28-02-21, 00:08
Είναι μία εξαιρετική κεραία με υψηλή αντίσταση ακτινοβολίας που αν στο δημοτικό ήσουν καλός στην απλή μέθοδο των τριών, βάρα της ανοιχτά.
Απλά στο σημείο σύνδεσης, θέλει BAL-UN για να κόψεις την RF από το να κατέβει απ' έξω στο καλώδιο.
5 σφικτές σπείρες του καλωδίου ή 2-3 φερίττες (στρογγυλοί;) είναι αρκετοί, αλλά στην αρχή σχεδόν της καθόδου.
Η συχνότητα συντονισμού καθορίζεται αποκλειστικά από το μήκος του μεγάλου στοιχείου και τα SWR από το μικρό και τη θέση των λήψεων.
Για πιο σχετικούς παίζει λίγο καλύτερα με 4:1 BAL-UN και τσίμπημα σε διπλάσια απόσταση από κάτω.
Όσο κι αν δεν γεμίζει το μάτι η κεραία παίζει πολύ καλά. Ειδικά σε collinear 2λ/2 σκοτώνει. Αλλά αυτή απαιτεί πολλαπλάσια skills.
73 de SV9ABL.

mikemtb
28-02-21, 00:29
.
Ωραίος [emoji4]
Αξίζεις βραβείο [emoji106]



Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gxry
28-02-21, 01:42
Μια χαρά είναι η κεραία αν προσέξεις μερικές κατασκευαστικές λεπτομέρειες.

Ως αρχή λειτουργίας:
Πρόκειται για μια κεραία λ/2 οδηγούμενη από το άκρο (end fed). Ως τέτοια έχει μεγάλη αντίσταση στο σημείο τροφοδοσίας της.

Προσοχή, το σημείο τροφοδοσίας δεν είναι εκεί που φαίνεται το καλώδιο.

Η κεραία είναι το τμήμα που βρίσκεται πάνω από το τμήμα με τα δυο σκέλη δηλαδή πάνω από τα 49,5cm
Τα δυο σκέλη αποτελούν μια ανοιχτή γραμμή μεταφοράς βραχυκυκλωμένη στο ένα άκρο, με μηδενική αντίσταση στο κάτω άκρο και μεγάλη στο πάνω άκρο που τροφοδοτεί το δίπολο λ/2. Παίζει το ρόλο μετασχηματιστή για την προσαρμογή της αντίστασης της γραμμής μεταφοράς (Ζ0=50Ω) με την υψηλή αντίσταση εισόδου του end fed διπόλου λ/2.
Στο σημείο που συνδέεται το καλώδιο η αντίσταση είναι 50Ω προσαρμοσμένη σ'αυτήν του καλωδίου.
Μια χαρά τα είπε ο Μανώλης. Χρειάζεται BALUN και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα 4:1 και το καλώδιο να συνδεθεί πιο πάνω όπου η τιμή της αντίστασης θα είναι 200Ω.
Το σωστό σημείο σύνδεσης βρίσκεται εύκολα μετακινώντας πάνω κάτω το σημείο σύνδεσης σε συνδυασμό με μια γέφυρα στασίμων είτε στην περίπτωση χρήσης current balun είτe balun 4:1
Το καλώδιο φαίνεται να ξεκινά σε οριζόντια θέση. Στην πραγματικότητα φεύγει λίγο ανηφορικά ώστε το ανοιχτό άκρο του καλωδίου να μη παίρνει νερά σε περίπτωση μόνιμης εξωτερικής τοποθέτησης. Αυτό δεν σημαίνει ότι δε θα χρησιμοποιηθεί κάποια τεχνική επιπλέον στεγανοποίησης (π.χ. σιλικόνη)

Στο κοντό σκέλος, στην κορυφή, υπάρχει μια μπρούτζινη βίδα που επέτρεπε την πειραματική ρύθμιση του μήκους της γραμμής προσαρμογής.
Η κεραία δεν χρειάζεται radial και είναι DC grounded πράγμα σημαντικό για την ασφάλεια του εξοπλισμού από στατικά φορτία.
Η συγκεκριμένη κεραία κρατημένη στο χέρι ενός ορθίου ανθρώπου που πατάει στο έδαφος, με 50mW άνοιγε τον R5 στο Πήλιο από το τετράγωνο θέσης KN10gi.

Στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλά calculators για τον υπολογισμό των διαστάσεων ανάλογα με τη συχνότητα.
Μια συχνή παραλλαγή της είναι η 2xλ/2 collinear με μεγαλύτερη δυσκολία στο συντονισμό της και μια σχετικά παράξενη παραλλαγή της είναι η JAGΙ, μια YAGI 3 στοιχείων με το οδηγό στοιχείο να είναι μια j-pole.

Satcom
28-02-21, 23:16
Ωραίος [emoji4]
Αξίζεις βραβείο [emoji106]



Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι αλλά δεν του λες γιατί....
17 χρόνια μετά.

Αν και νομίζω δεν είναι high score.