PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για κατασκευη πομπου στην Αθηνα



NUKE
02-12-04, 16:36
Γεια σας παιδια.Λοιπον ειμαι στην Αθηνα και θελω να εκπεμπω στα FM στα 2 χιλιομετρα η και παραπανω.Βασικα λεω να φτιαξιω το PLL της σελιδας και μετα να οδηγησω εναν ενισχυτη απο την σελιδα.Αλλα θελω να μου πειτε ποσο περιπου θα κοστισει?Βασικα φτιαχνω αυτο το θεμα για να μπορω να ρωταω τις αποριες μου.Για αρχη ενα διπολο σε υψος 4,5 απο την ταρατσα μου θα ειναι αρκετο για κεραια?

Ξερω τα βασικα για τα ηλεκτρονικα.Λεω να αρχισω σε καμοια 20 μερες.

Σας ευχαριστω

tzitzikas
02-12-04, 17:22
το pll του site φιλε ειναι δυσκολη υποθεση.εμενα ακομα δεν μου δουλεψε αν και δεν εχω χρονο να το κοιταξω.εχει καποια υλικα που ειναι δυσκολο να τα βρεις.γενικα ειναι δυσκολη κατασκευη ασε που πρεπει να προγραμματισεις ενα ολοκληρωμενο.παρε κατι ετοιμο δε συμφερει τελικα.

nyo
02-12-04, 19:17
Που μπορεί κάποιος να αγοράσει εναν πομπό στην Αθήνα είμαι απο επαρχία και ψάχνω να βρω έναν. Τι τιμές παίζουν περίπου για τα 100 watt με PLL; Εδω στο Ηράκλειο μου είπαν 1000€ για εναν 80 watt με μονιμη συχνότητα εκπομπής και αν ήθελα να του ορίζω εγώ την συχνότητα να πληρώσω άλλα 300€. Μου φάνηκε λιγάκι ακριβώς, ποια είναι η γνώμη σας;

blend
09-12-04, 19:27
Που μπορεί κάποιος να αγοράσει εναν πομπό στην Αθήνα είμαι απο επαρχία και ψάχνω να βρω έναν. Τι τιμές παίζουν περίπου για τα 100 watt με PLL; Εδω στο Ηράκλειο μου είπαν 1000€ για εναν 80 watt με μονιμη συχνότητα εκπομπής και αν ήθελα να του ορίζω εγώ την συχνότητα να πληρώσω άλλα 300€. Μου φάνηκε λιγάκι ακριβώς, ποια είναι η γνώμη σας;

Αν σε ενδιαφέρει υπάρχει ένα RVR στα 30 watt με 330 ευρώ. Προσπαθώ να το ξεφορτωθό καιρό τώρα.

στείλε μήνυμα στο blend@acn.gr
Φιλικά Ηλίας

rfakias
07-01-05, 19:45
δεν θελω να κανω διαφημηση παιδια στην εταιρια... απλα πιστευω οτι εχει τα πιο φθηνα και αξιοπιστα μηχανηματα στον χωρο των fm για καποιον που θελει να σχοληθει ερασιτεχνικα.. ενα pll στοιχιζει πειπου 80 ευρω με ισχυσ 700 mwatt, linear 50 Watt 80 euro και ενα τροφοδοτικο αλλα 50 euro.. το site www.cdm-electronics.com

kostas30
07-01-05, 21:10
Για το αξιοπιστα ΑΣΤΟ

NUKE
07-01-05, 22:48
Βασικα περιμενω να πω στον tzitzika που εχει χαθει να μου στειλει κανενα PLL 1W με 45 ευρω που ελεγε οτι εχει.

rfakias
08-01-05, 20:53
ενδιαφερομαι και εγω για το pll 1 watt...αν μαθεται κατι ενημερωστε με... τι να πω φιλε μου κοστα. τα δουλευω τα μηχανηματα τησ cdm kai akακουγομαι καλα.. δεν εχω και τρομερεσ απαιτητσεισ ομωσ.. οτι πληρωσεισ περνεισ και το ηξερα. προτινεισ κατι αλλο? γιατι δεν εχω ασχοληθει και πολυ..

panoslive
09-01-05, 12:15
Παιδεια οπιος ενδιαφερεται για PLL κατασκευαζω σε πλακετα 0.5 watt και με φιλτρο στη εξοδο για καταστολή αρμονικών. Στηλτε e-mail για περισσοτερα flybest2002@yahoo.gr

panoslive
09-01-05, 12:57
Η φοτο ειναι το PLL που κατασευαζω

gsmaster
09-01-05, 14:29
panoslive, υπάρχει σχετική ενότητα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=11) αγγελιών και θα ήταν καλύτερα να βάλεις εκεί ότι έχεις προς πώληση, αφού πρώτα διαβάσεις και τους κανόνες χρήσης της αντίστοιχης κατηγορίας (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=377)

panoslive
09-01-05, 21:34
Σε ευχαριστω gsmaster για την επισυμανση δεν ηξερα οτι υπαρχει