PDA

Επιστροφή στο Forum : RADIO LINK



moutoulos
05-12-04, 19:17
Παιδια μηπως γνωριζει κανενας ενα καλο ζευγαρι RADIO LINK να μου προτεινει???. Χρειαζομαι 1-3Wmax (για μια αποσταση 1 χλμ πληρη ευθεια, και τελεια οπτικη επαφη), ας μην ειναι επωνυμο.
Και κατι αλλο, τα RADIO LINK τι κεραια θελουν? ... κατοπτρα? και αν ναι τι διαμετρο? (μηπως ειναι κατι μικρα που ειναι σαν τηγανια:shock:, 50cm διαμετρο?)

electron
06-12-04, 12:10
Κάποια συγκεκριμένη μάρκα δεν έχω να σου προτείνω, οι κεραίες τους ποικίλουν σε μορφή. Μπορεί να είναι ένα παραβολικό κάτοπτρο ή χοανοκεραία, το μέγεθος των οποίων εξαρτάτε φυσικά από την συχνότητα εκπομπής.

moutoulos
06-12-04, 13:58
Thnks electron :D

electron
06-12-04, 15:16
Παρακαλώ :) Α και κάτι άλλο.Εφόσον η απόσταση που θέλεις να καλήψεις είναι τόσο μικρή θα σου πρότεινα ως φθηνή λύση να έβαζες κάποιο link στα vhf όπως αυτά που χρησιμοποιόταν παλιά. Το θέμα είναι που θα βρείς :oops:

moutoulos
06-12-04, 15:22
Οντως που να το βρεις, ειναι ειδος προς εξαφανησει ... και αυτοι που τα εχουν δεν τα δεινουν. Εχω βρει εναν, που εχει ενα παλιο ζευγαρι (15ετιας) RVR και μου το πουλαει λεει 900ευρω. Με τετοια τιμη παιρνω no name καινουργιο. :ok:

electron
06-12-04, 18:26
Υπάρχει και η ακόμα πιο <μπακαλίστικη> λύση βάζοντας ένα pll exciter στους 109mhz ή στους 87mhz και η λήψη να γίνεται με ένα κοινό ραδιοφωνικό δέκτη.

panoslive
08-12-04, 12:16
Φιλε moutoulos βρες απο την TELE στη διευθυνση http://www.tele.gr/html/30.HTM θα βρεις τα video sender εικονας ηχου.
Το μοντελο με κωδικο AWV-370/368 ειναι 0.5 watt εχει pll και εχει 4 συχνοτητες δουλευει στους 2.4 GHZ εχει αποσπομενη κεραια.
Με κεραια απο τον τριδιμα στη διευθυνση http://www.tridimas.gr/modules.php?set_albumName=album05&id=Parabolic_Antennas&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_photo.php
δες αυτη με τον κωδικο 24 SD27 ειναι 91cmx91cm για τους 2.4 και εχει απολαβή 24DB ειχα ρωτησει και μου απαντησε με e-mail για τιμη το κομματι 58Ε+φπα. Εγω το εχω link χωρις τις κεραιες και μεταδιδω το σημα μεσα απο τειχο απο το πρωτο οροφο στο υσογειο και κανο εκπομπη στα FM με ενα exciter 20 watt

moutoulos
08-12-04, 22:57
Nαι αλλα με αυτο μπορεις να εκπεμψεις τον πιλοτο (19Khz) μιας stereo γεννητριας???. Το σιγουρο ειναι παντως οτι αν βαλεις την stereo γεννητρια στο βουνο κανει δουλεια (να εκπεψεις μονο το L , R χωρις τον πιλοτο)

Το καλω παντως ειναι οτι παιρνει και LINEAR απ'οτι ειδα :shock: και ειναι και παμφθηνο :D . Ποιοτητα βγαζουν ομως αυτα.??

panoslive
09-12-04, 09:00
Φιλε εγω εκπεμπω εδω και 4 μήνες με stereo γεννητρια της c&a την 741 το σημα κανωνικα οσο για την ποιοτητα ειναι τελεια και εχει μεγαλη ενυσχηση στη στη εισοδο του exciter. Απο που είσαι φιλε μου? το PLL το εχω φτιαξει μονος μου και εχει φοβερη ποιοτητα σου παραθετω foto. Οδηγώ με αυτό το PLL ενα exciter της ΙΤΑΛΙΚΗ DB ειναι 20 watt το pll που ειχε πανω το εκαψε και το αντικατεστησα με το δικο μου. Το μηχανημα το βρικα απο ενα φιλο που εχει ραδιοφωνικο σταθμο επαγγελματικο. Θα βαλω φοτο με ολο το συστημα Link και exiter αυριο.

electron
09-12-04, 10:16
Panoslive αυτό το pll όπως βλέπω είναι παρόμοιο με του Δεληγιάννη,μήπως θα μπορούσες να μας πείς τους τύπους των ολοκληρωμένων εκτός αυτών του counter που είναι τα γνωστά 74LS192;