PDA

Επιστροφή στο Forum : ευχρηστο μικρομεγαφωνο



orck
10-12-04, 13:35
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με ενα vhf που εχω
εχω αγορασει για αυτο ενα μικρομεγαφωνο και δουλευει σωστα (Αlinco DJ195 και ενα μικρομεγαφωνο της Nogoya)
το προβλημα ειναι οταν το χρησιμοποιω με κρανος (πχ στην μηχανη) ειναι εξαιρετικα δυσχρηστο εως αχρηστο εντελως δεν ακουγεται τιποτα, δεν μπορω να αφηνω τα χερια για το ptt κλπ

αυτο που ψαχνω ειναι μια κατασκευη η κατι ετοιμο για να μπορεσω να βαλω το μικροφωνο και ενα ακουστικο μεσα στο κρανος (και να μεινουν μονιμα εκει)
δεν ξερω τι μπορει να γινει με το ptt καθως δεν ειναι παντα ευκολο να αφηνεις τα χερια για να το πατας και το vox θα δημιουργησει περισσοτερα προβληματα λογο θορυβου

θα ηθελα να μου πειτε τις ιδεες σας σχετικα με αυτο, εαν εχει φτιαξει κανεις κατι παρομοιο ή καποιο καταστημα που να εχει κατι σαν κιτ

gsmaster
10-12-04, 20:31
Βάλε ένα μπουτόν κοντά στο αριστερό χερούλι (κοντά στην κόρνα, ή όπου αλλού σε βολεύει), με το οποίο θα "πατιέται" το ΡΤΤ.

Τώρα πώς θα το κάνεις να πατιέται ίσως με κάποιο ρελεδάκι μέσα στην ίδια την συσκευή.

gRooV
11-12-04, 01:44
Θα χρειαστεί να κάνεις πατέντες για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θες. Θα μπορούσες να βάλεις αυτό που λέει ο gsmaster μέσω του κυκλώματος (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=450) με ένα push-on.

dimitris_p20
12-12-04, 02:25
Παρε ένα hands free και βάλτου και ενα βμπουτόν.Τωρα πως θα το κάνεις; Ανοιξε τις οδηγίες απο το φορητό σου και τηα δείς πω κάνει το ptt εγω ετσι ΄είχα κανει σε ένα φορητο.Αν δεν μπορεις πουλάνει και έτοιμα στο freebyte. www.freebytes.com

orck
14-12-04, 14:04
σας ευχαριστω πολυ παιδια ολους
θα το κοιταξω και θα προσπαθησω να σκαναρω το σχεδιο του ασυρματου
ελεγα να αγορασω ακουστικα και μικροφωνο καποιο φτηνο για χρηση στο pc και να το μετατρεψω...