PDA

Επιστροφή στο Forum : Ράστερ σε υπολογιστή



M. Dimitris
11-12-04, 22:41
Καλησπέρα καταρχήν. Είμαι σπουδαστής ηλεκτρολογίας στο Τει Κοζάνης. Αν και μεγάλο εξάμηνο δεν γνώριζα μέχρι τώρα την ύπαρξη αυτού του φόρουμ το οποίο διαβάζοντας αρκετά posts του δείχνει να είναι σοβαρό με αρκετά καλό επίπεδο. Ας περάσω όμως στην ερώτησή μου. Στα εργαστήριά μας δουλεύουμε με raster (η πλακέτα πάνω στην οποία συνδέουμε αντιστάσεις τρανζίστορ κτλ κτλ.) Σε αρκετές εργαστηριακές σημειώσεις υπάρχουν φωτογραφίες από κάποιο πρόγραμμα το οποίο απεικονίζει ένα raster και συνδεδεμένο σε αυτό έναν παλμογράφο. Έτσι ουσιαστικά μπορείς να πραγματοποιήσεις όποιο κύκλωμα θες και να το μελετήσεις στον υπολογιστή σου σα να είχες ραστερ παλμογράφο παλμογεννήτριες και όλα τα συναφή μπροστά σου. Μέχρι τώρα δεν το χρειάστηκα αυτό το πρόγραμμα και για αυτόν τον λόγο δεν ρώτησα κάποιον καθηγητή μου να μου πει για αυτό. Έλα που όμως έχω να κάνω κάποιες εργασίες και μου λείπουν κάποιες μετρήσεις. Οπότε αν γνωρίζει κάποιος ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα και ακόμα καλύτερα που μπορώ να το βρω θα το εκτιμούσα δεόντως. Ευχαριστώ προκαταβολικά, περιμένω απάντηση.

moutoulos
12-12-04, 00:58
:D Aν καταλαβα καλα, αναφερεσαι σε αυτο το προγραμμα (οχι μονο η συγκεκριμενη εκδοση).
Το προγραμμα αυτο εχει εικονικους παλμογραφους, πολυμετρα......για μετρηση σε διαφορα σημεια του κυκλωματος.


:!: Περιμενε ομως πρωτα να επιβεβαιωθει και απο αλλα μέλη του site γιατί οπως ειπα και πριν δεν ειμαι σιγουρος.

electron
12-12-04, 11:58
Προφανώς έχουμε να κάνουμε με πρόγραμμα εξομοίωσης, ένα τέτοιο είναι και το workbench. Eπίσης και το orcad κάνει εξομοίωση, εκτός από σχεδίαση.

M. Dimitris
12-12-04, 20:13
Σας ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Το βρήκα το πρόγραμμα αν και demo, αλλά μην τα θέλουμε και όλα :). Πάντως είναι αυτό ακριβώς που ζητούσα. Και πάλι σας ευχαριστώ

moutoulos
12-12-04, 22:13
Και παλι οτι θες .....εδω ειμαστε. :ok:

leosedf
25-12-04, 20:01
ΧΜ. έχω την τελευταία έκδοση (2003 η 2004) απ ότι 8υμάμαι.
δεν λέει και πολλά.
Για περισσότερη ακρίβεια χρησιμοποιείστε orcad