PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος... Ηλεκτρονικός



SSJ5
12-12-04, 19:01
Γεια σας παιδιά,

σκέφτομαι να αρχίσω να ασχολούμαι με τα ηλεκτρωνικά κυκλώματα, αλλά δεν ξέρω πως να αρχίσω.

Παρήγγηλα το περιοδικό ELEKTOR, το οποίο απότι διάβασα πρέπει να είναι πολύ καλό, εσείς τι λέτε;

Κάθε ηλεκτρονικός που σέβεται τον εαυτό του θα πρέπει να έχει και κανένα κολλητήρι. Έχω ένα από τον... παππού :shock: μου το οποίο πρέπει να έχει πάνω απο 20 χρόνια οπότε ας μην το συζητήσουμε.
Έχετε να μου προτείνεται κανένα καλό γύρω στα 10€; Ξέρω δεν θα είναι και πολύ καλό αλλά για αρχή θα είναι μια χαρά.
Σκέφτομαι ένα γύρω στα 15-20Watt με ψιλή μύτη

Ακόμη θα ήθελα να μου πείτε τι άλλο είναι χρήσιμο να έχει ένας ηλεκτρονικός.

Ευχαριστώ πολύ

_furious_
12-12-04, 19:30
Φίλε SSJ5 τα βασικά που πρέπει να έχεις είναι ένα κολλητήρι 15-25Watt, καλάϊ και ένα πολύμετρο. Τώρα μετά θα σου χρειαστούν οπωσδήποτε κατσαβιδάκια, κοφτάκι, μυτοτσίμπιδο, ντρόμπα κτλ. Θα δεις και μόνος σου στην πορεία τι θα σου χρειάζεται και θα το αγοράζεις. Καλή αρχή.

gsmaster
12-12-04, 21:36
Καλώς ήρθες στον κόσμο των ηλεκτρονικών :D . Το πιό χρήσιμο, είναι να έχει ...όρεξη! και μετά έρχονται όλα τ'άλλα.
Ένα απλό ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=13) έπιβάλλεται στον πάγκο του ηλεκτρονικού...

SSJ5
13-12-04, 21:12
Δεν κατάλαβα σε τι θα μου χρειαστεί το τροφοδοτικό, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις;

Έχετε τίποτα καλά site με Θεωρία και tutorials;

Η θεωρία του site γιατί δεν είναι ενεργοποιημένη;

AKIS
13-12-04, 21:19
το πιο απαραιτητο ειναι

gsmaster
13-12-04, 23:26
Η Θεωρία θα ανοίξει σύντομα μόλις, ετοιμαστεί.

Το τροφοδοτικο θα σου δίνει ότι τάση μπορεί να χρειαστείς για τις κατασκευές και τα πειράματά σου. Αντικαθιστά δηλαδή τις μπαταρίες.

SSJ5
14-12-04, 20:07
Λοιπόν...
Αγόρασα ένα κολλητήρι από το ALEX PAK 3,5 € στα 30Watt (Ήταν το χαμηλότερο σε Watt που είχε)

Πήγα σπίτι και δοκίμασα έτσι μερικές λεπτές κολλήσεις, σε ένα παλιό χαλασμένο Game Gear, εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα.

Διάβασα κάπου ότι για να το καθαρίζω βρέχω λίγο ένα χαρτί και με αυτό σκουπίζω τη μύτη. Το έκανα, αλλά τώρα μερικές φορές που ακουμπάω το καλάι πάνω του μενει στο κολλητήρι και δεν πέφτει παρά μόνο αν το ακουμπίσω κάπου αλλού. Έτσι πρέπει να γίνεται; Μήπως έκανα μλκια που το σκούπισα με βρεγμένο χαρτί; (Όταν λέω βρεγμένο δεν εννοώ να στάζει από νερά, απλά όταν το ακουμπάς να νιώθεις έτσι υγρασία).
Το κολλητήρι έτσι όπως είναι τώρα που το άφησα να κρυώσει, έχει μπροστά στη μύτη ένα δείγμα από καλάι το οποίο δεν έφευγε ακόμα και την ώρα που το σκόπιζα όταν ήταν ζεστό το κολλητήρι. Κανένας καλός τρόπος να καθαρίζω το κολλητήρι;


Τώρα σαν πρώτο πράγμα θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό. Αλλά δεν ξέρω πως να αρχίσω, τί να βάλω κλπ. Ξέρετε κάποια site με οδηγίες για αρχάριους;

Και τώρα μια ερώτηση που έχω από τη στιγμή που αποφάσισα να ασχολειθώ.
Όταν κάποιος ας πούμε σκέφτεται να φτιάξει την τάδε απλή συσκευή, πώς του έρχονται στο μυαλό τι αντιστάσεις πρέπει να βάλει, γιατί να τις βάλει, σε ποια σημεία να τις βάλει, τί κυκλωμα να κάνει;

gsmaster
14-12-04, 23:56
...Κανένας καλός τρόπος να καθαρίζω το κολλητήρι;....


Μια χαρά το καθαρίζεις. Πάρε μια απλή βάση, συνήθως έχουν και ένα σφουγγαράκι μαζί που το βρέχεις και καθαρίζεις. Νομίζω πωλείται και μόνο του. Ψάξε λίγο στο φόρουμ, υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα...



Και τώρα μια ερώτηση που έχω από τη στιγμή που αποφάσισα να ασχολειθώ.
Όταν κάποιος ας πούμε σκέφτεται να φτιάξει την τάδε απλή συσκευή, πώς του έρχονται στο μυαλό τι αντιστάσεις πρέπει να βάλει, γιατί να τις βάλει, σε ποια σημεία να τις βάλει, τί κυκλωμα να κάνει;

Αυτό τώρα είναι είναι θέμα γνώσεων και εμπειρίας. Συνήθως στην αρχή φτιάχνεις έτοιμα και απλά κυκλώματα...

SSJ5
15-12-04, 20:10
Αποφάσισα να φτιάξω ένα τροφοδοτικό.

Είδα στο forum Τροφοδοτικά εκείνο που δίνει από 1,2V έως 30V.
Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω από που να αρχίσω, τί να κάνω;

SSJ5
17-12-04, 15:36
Ρε παιδιά;
Κανείς δεν ξέρει να μου πει;

electron
17-12-04, 16:54
Αρχικά μιας και δεν έχεις ξαναφτιάξει πλακέτα θα σου πρότεινα καλύτερα να αγόραζες διάτρητη πλακέτα και να συνδέσεις το κάθε εξάρτημα με λεπτά καλωδιάκια σύμφωνα με το θεωρητικό σχέδιο. Το LM317 δεν θα το κολλήσεις επάνω στην πλακέτα αλλά θα το τοποθετήσεις σε μια μεταλλική ψύκτρα και στη συνέχεια στα 3 ποδαράκια του θα κολλήσεις αντίστοιχα 3καλώδια που θα πηγαίνουν στην πλακέτα.

SSJ5
18-12-04, 11:34
Που μπορώ να βρω τέτοιες πλακέτες;

electron
18-12-04, 11:41
Σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων. Φυσικά αφού ολοκληρώσεις την πλακέτα θα πρέπει να τοποθετήσεις την όλη κατασκευή σε κουτί το οποίο και αυτό θα το πάρεις από ένα τέτοιο κατάστημα. Εχε υπόψην σου όμως ότι θα είναι ατρύπητο,επομένως θα πρέπει εσύ να το διαμορφώσεις ανάλογα με τις απαιτήσεις σου.

SSJ5
18-12-04, 11:51
Χμμ... Φαίνεται να είναι δύσκολο για έναν αρχάριο μια τέτοια κατασκευή.

electron
18-12-04, 12:01
Υπάρχει και η λύση κατασκευής σε κιτ όπου η πλακέτα είναι έτοιμη και εσύ απλά κολλάς τα εξαρτήματα σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει. Ακόμα και το κουτί είναι έτοιμο.

SSJ5
18-12-04, 12:27
Που μπορώ να βρω το kit;

gsmaster
18-12-04, 15:52
http://www.smartkit.gr/

Στα μαγαζιά που έχουν ηλεκτρονικά εξαρτήματα συνήθως έχουν και κιτ. Μέσα στο κιτ υπάρχουν όλα τα υλικά, και η πλακέτα έτοιμη, και φυλλάδιο με αναλυτικές οδηγίες κατασκευής, ακόμα και το καλάι (σύρμα κόλλησης) Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα κολλητήρι. :)

ptisi110
18-12-04, 23:37
Όσον αφορά το κυκλωμα του τροφοδοτικου, υπαρχει ενα μαζι με το τυπωμενο του και με λιγη μελετη σε προηγουμενο θεμα οπου γραφει πως γινεται η τυπωση και η αποχαλκωση πλακετας μπορεις να το φτιαξεις και 'συ ευκολα.