PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ...



stavros414
20-12-04, 13:09
Μετά από 15 χρόνια, πήρα την απόφαση και το ρίσκο βέβαια, να ξαναβγώ στον αέρα !
Από το 1980 μέχρι το 1990 περίπου, ήμουν ερασιτέχνης στα FM.
Το "μικρόβιο" όμως όπως ξέρετε καλά δεν φεύγει με τίποτα.
Αν και μεγάλος σήμερα με πολλές άλλες υποχρεώσεις, αποφάσισα να επιστρέψω ερασιτεχνικά και πάλι, για το χόμπυ μου.
"Βγαίνω" στον αέρα το βράδυ από τις 12 και μετά και φυσικά όχι κάθε μέρα.
Αλλά τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά από αυτά που έζησα την δεκαετία του 80.
Καταρχάς όσοι ερασιτέχνες "βγαίνουνε" παίζουνε μόνο διαφημίσεις.
Εξαίρεση κανά δύο που κάνουνε πρόγραμμα όπως παλιά.
Οι συχνότητες όλες είναι φορτωμένες και μάλιστα και σήμερα η τάπα πάει σύννεφο !
Δεν υπάρχει αλληλεγγύη όπως παλιά ανάμεσα στους ερασιτέχνες.
Πιστεύω ότι περισσότερο δεν υπάρχουν ερασιτέχνες, αλλά υπάρχει εμπορικός σκοπός ! Και βέβαια δεν τους κατακρίνω, καλά κάνουν, αλλά χάθηκε η μαγεία των FM έτσι.
Πρέπει, ύστερα, αρκετοί νάχουν βύσμα και να "βγαίνουν" από βουνό και με μεγάλα μηχανήματα. Μιλάμε από 2 KW και πάνω !
Εγώ βέβαια έζησα ξανά την τρομακτική εμπειρεία να σηκώσω την Yagi στην ταράστα της πολυκατοικίας μου και ότι σημαίνει αυτό.
Το τραγικότερο όμως φίλοι μου είναι ότι ο κόσμος δεν ακούει σήμερα ραδιόφωνο ! Και αν ακούει έχει συντονιστεί σε 4-5 γνωστούς σταθμούς και δεν ψάχνει όπως παλιά !
Γιατί σας τα γράφω αυτά ?
Καταρχάς συγχαρητήρια για site σας, το βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρον και γι αυτό άλλωστε έγινα αμέσως μέλος.
Απλά σας λέω τον "πόνο" μου για την κατάντια των FM και περιμένω να ακούσω την γνώμη σας. Δεν ξέρω αν εδώ μέσα υπάρχουν ερασιτέχνες σήμερα, αν υπάρχουν θα ήθελα να ακούσω την γνώμη τους.
Αυτά τα λίγα προς το παρόν, αναμένω τις απόψεις σας.
Τα ξαναλέμε φιλικά
Stavros 414/"Radio Rainbow"

electron
20-12-04, 17:49
Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Για την κατάντια των ερτζιανών τα έχουμε πεί κατ'επανάληψη και η απογοήτευσή σου με βρήσκει τουλάχιστον εμένα αλλά και των υπολοίπων φίλων του forum σύμφωνους. Τα πράγματα έχουν αλλάξει τραγικά από την όμορφη ως προς τα ραδιοφωνικά τουλάχιστον δεδομένα δεκαετία του 80. Είναι αυτό που είπες,ότι δηλαδή έχει χαθεί η μαγία εκείνης της εποχής προς χάρην του κέρδους και αυτό έχει κάνει τον κόσμο να γυρίσει την πλάτη στο ραδιόφωνο. Τουλάχιστον αισθάνομαι τυχερός που ηλικιακά πρόλαβα έστω και τον απόηχο εκείνης της όμορφης περιόδου και σήμερα είμαι κι γω από τους λίγους ρομαντικούς του ραδιοφώνου.

D-NAME
20-12-04, 23:34
Πεσ'τα electron...!!!