PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή OPAMP με βάση input offset voltages,bias currents



freespirit
23-12-04, 16:59
Γεια σας παιδιά

Ανακάλυψα το φόρουμ πρόσφατα και νομίζω οτι είναι πολύ καλή και ανεβασμένη η δουλειά και η γνώση εδώ μέσα. Συγχαρητήρια λοιπόν για την προσπάθεια.
Να μπω στο ψητό τώρα. Θέλω να κατασκευάσω ένα κύκλωμα που θα χρησιμοποιηθεί για μέτρηση μεταβολής χωρητικοτήτων (πολύ μικρές μεταβολές).΄Υστερα απο αναζήτηση στο νετ βρήκα μερικά υποψήφια κυκλώματα σε κάποια papers της ΙΕΕΕ. Σε ένα απο αυτά αναφέρει μια κατασκευή με πολλές βαθμίδες όπου χρησιμοποιούνται διάφορα είδη OPAMP. Συγκεκριμένα στην πρώτη βαθμίδα χρησιμοποιεί OPA277 και το κριτήριο του είναι το χαμηλό input offset voltage και το χαμηλό input bias current. Στην επόμενη βαθμίδα που κάνει ανόρθωση και φιλτράρισμα (Active rectifier & LPF) χρησιμοποιεί AD548 για το ultra low bias current και το low input offset voltage.
Αν λοιπόν τα κριτήρια είναι αυτά γιατί φαντάζεστε οτι δεν χρησιμοποιεί το ίδιο είδος opamp σε όλο το κύκλωμα αλλά αλλάζει απο το ένα στο άλλο. Επειδή η κατασκευή είναι σε paper του 2001 μήπως γνωρίζετε αν απο τότε έχουν βγει opamp με ακόμα πιο καλά χαρακτηριστικά σε αυτά τα κριτήρια ?
Επισυνάπτω και το σχετικό paper με τα κυκλώματα μέσα.
Ευχαριστώ

gsmaster
24-12-04, 00:23
H analog (http://www.analog.com/) βγάζει καλούς τελεστικούς, μου στέλνουν συχνά διαφημιστικά και απ'ότι βλέπω βγάζουν συνέχεια νέα μοντέλα. Περισσότερο τα διαφημίζουν για το bandwidth και σε υψηλές συχνότητες, αλλά και για το offset τους.

Δεν αποκλείονται και άλλες εταιρίες βέβαια, δεν έχω ψάξει...