PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις για FM Linear



NUKE
29-12-04, 18:27
Αρχικα ας πουμε οτι εχουμε ενα πομπο 1W και θελουμε να του βαλουμε ενα linear πρεπει η εισοδος του linearνα ειναι 1W η μπορει να ειναι και 0,5W?

Μετα ας πουμε οτι βαζουμε ενα linear και παει καπου στα 10W μπορουμε να του βαλουμε αλλο ενα linear ωστε να αυξηθει ας πουμε στα 60W?(δηλαδη μπορουν να μπουν 2 linear στην σειρα?)

Ρωταω αυτα γιατι ειδα κατι linear με εισοδο 0,5W. Αλλα εγω θα εχω πομπο με 1W οποτε αν δεν ισχυει η πρωτη ερωτηση μου δεν μου ριχνεται κανενα linear με εισοδο 1W.

ελπιζω να καταλαβαινεται τι εννοω.Σας ευχαριστω. Χρονια πολλα.

electron
30-12-04, 09:59
Πάντα ένα linear πρέπει να το τροφοδοτείς με τόση ισχύς όση του δίνει ο κατασκευαστής του.Φυσικά και μπορείς να βάλεις θεωρητικά όσο linear σε σειρά θέλεις, αρκεί να μην ξεπερνάς τα όρια οδήγησης του καθένα.

billos1989
10-08-05, 09:14
στο λινεαρ 25βαττ του site (επειδη σκεφτομαι να το ξεκινησω) αν αντι για bly89 βαλω 88 επιδη το εχω και καθεται θα δουλεψει?? :help: ξερω οτι θα βγαλει λιγοτερα βαττ.απο ρευματα θελουν τα ιδια??εχω ενα τροφοδοτικο 3-16volt 2,5Α. :? :D

NUKE
10-08-05, 13:15
η ποιο αλλο τρανσοστορ μπορουμε να βαλουμε?

electron
10-08-05, 13:22
Βασίλη αν από πλευράς πόλωσης το 88 έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το 89, τότε μπορείς να το βάλεις και φυσικά όπως είπες και εσύ θα έχεις λιγότερη ισχύς.

billos1989
10-08-05, 14:15
ξερει κανεις αν εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα??υπαρχει καποια σελιδα με datasheet διαφορων τρανζιστορ????

electron
10-08-05, 14:35
Βασίλη κανε μια αναζήτηση σ'αυτή την σελιδα http://www.datasheetarchive.com/

billos1989
10-08-05, 14:51
thanks!!!!!

electron
10-08-05, 14:53
Παρακαλω

siolosni
26-08-05, 17:03
εγω εχω εναν λαμπατο πομπο γυρο στα 30βαττ και θελω να τον ''ανεβασω'' λιγο. απ'οτι διαβασα θα πρεπει να εχω ενα λινεαρ το οποιο να δεχετε εισοδο καπου πανω απο τα 30 βαττ για να μην εχω υπεροδηγηση. η ερωτηση ειανι η εξης : ποιες αλλαγες θα πρεπει να κανω στο λινεαρ των 20 ή των 50 βαττ που εχει στο συγγεκριμενο φορουμ για να μην εχω ηπεροδηγηση ή πιο ειανι το βασικοσχεδιο και οι τυποι που θ α πρεπει να χρσιμοποιησει κανεις για να φτιαξει ενα λινεαρ απο την αρχη και στα βαττ που θελει.

ευχαριστω

_ab
26-08-05, 20:15
ΕΡΩΤΗΣΗ>>>Ειναι δυνατον να υπαρχει ταλαντωτης λαμπατος και επειτα να οδηγηται απο τρανζιστορατο λινεαρ? :oops: ????

siolosni
26-08-05, 21:10
δεν ξερω αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. αλωστε και τα δυο αναλογικα συστηματα δεν ειναι...

VAGOURAS
27-08-05, 02:48
καλησπερα# 1ον) Ο ταλαντωτης οδηγει το λινεαρ 2ον) με 30 watt οδηγηση το λινεαρ θα σου βγαλει 300-400 watt (εργοστασιακο linear πχ με 2χMRF 317),ΑΛΛΑ η μπαντα των FM οπως και τα τηλεοπτικα καναλια στην γειτονια σου θα βουλωσουνε απο αρμονικες (ειδικα αν ο λαμπατος σου ειναι αυτοταλαντωτος) :!: :?: Φυσικα αν μιλας για λινεαρ 50 watt ξεχασε το,γιατι με 30 watt στην εισοδο του το 'χασες.

electron
27-08-05, 10:46
Όπως είπε και ο πιο πάνω φίλος η καλύτερη οδηγηση για ένα linear είναι το pll και όχι ένας οποιοσδήποτε αυτοταλάντωτος πομπός ή vco και αυτό γιατί τα τελευταία πάσχουν τόσο από ανεπιθύμητες αρμονικές όσο και από αστάθεια στην συχνότητά τους.

radioamateur
28-08-05, 22:49
Καλό θα ήταν για την οδήγηση οποιουδήποτε ενισχυτή linear να χρησιμοποιείται κάποιο στάδιο με ρυθμιζόμενη ισχύ διότι το πιθανότερο που συμβαίνε είναι ο ενισχυτης να καεί λόγω κακού συντονισμου.
Ο φίλος NUKE μας αναφέρει χαρακτηριστικά ότι διαθέτει ένα ταλαντωτη της τάξεως του 1 watt.Εάν η τάση τροφοδοσίας στο στάδιο εξόδου του ταλαντωτη ελαττωθεί τότε και η ισχύς εξόδου θα ελαττωθεί με τη βοήθεια ρυθμιζόμενου τροφοδοτικού.Αρα θα μπορεί να οδηγησει οποιοδήποτε linear που απαιτεί 0,5 watt στην είσοδο.
Θα πρέπει επίσης να διευκρινήσουμε ότι ένα οποιοδήποτε linear μπορούμε να το οδηγουμε με ισχύ μικρότερη από αυτη που ορίζει ο κατασκευαστης και ίσως είναι ό,τι καλυτερο για τη "επιβίωση" του transistor,mosfet ή λάμπας διότι με κακό συντονισμό τα υψίσυχνα και "τσιμπημένα" στην τιμή εξαρτηματα μας καίγονται εκτος εάν η διαδικασία διαρκεί ελάχιστα δευτερόλεπτα αλλα και υπό προϋποθέσεις.

oldholborn
28-08-05, 23:08
τι ειναι υπεροδηγηση? :?:

radioamateur
28-08-05, 23:38
Πρακτικά σημαίνει ότι "οδηγώ" καποιο linear περισσότερη ισχύ απο απο αυτη που ορίζει ο κατασκευαστης του τρανζιστορ, mosfet ή λαμπας για το λόγο αυτό ενημερώνομαι από τα datasheets για την ασφαλή λειτουργια των εξαρτηματων.

oldholborn
29-08-05, 03:05
nice :)

siolosni
26-09-05, 18:43
πως μπορω να γνωριζω αν εχω λαμπατο ο οποιος ειναι αυτοταλαντωτος?
τι σημενει ο ταλαντωτης οδηγει το linear? (ο τροπος)

και ας αλλαξω την πρωτη πρωτη ερωτηση που ειχα ξεκινισει το θεμα.
πως γινετε να αυξησω την ισχη ενος λαμπατου πομπου 30βαττ χωρις να επεμβω στο εσωτερικο του?