PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια και παλι κεραια



billos1989
30-12-04, 14:02
γεια και χρονια πολλα!!!θα ηθελα να πω σε αυτους που εχουν την λανθασμενη αποψη που ειχα και εγω οτι για να ακουστεις χρειαζεσαι βαττ>>>>αγορασα ενα πλλ ιδιοτικης κατασκευης με δεληγιανεικες πλακετες και προστασια στασιμα 50βαττ κα καταφερα με ενα διπολο gamma match να καλυψω 27χλμ...τρελαθηκα στην κυριολεξια.(τα βαττ μετρημενα με bird)ψαχνω για ετοιμες κεραιες καινουριες κομμενες σε συχνοτητα που θελω μεχρι 120ε.εχετε τπτ υποψυν σας??ευχαριστω. με εκτιμηση Βασίλης :D

ΘΩΜΑΣMASTER
30-12-04, 16:39
Φιλε μου καλησπερα εμενα μου εφτιαξε ενα set κεραιων yagi k spliter ενας φιλος ο οποιος μου ειπε για το site oi οποιες οτι βλεπουν μπροστα εως και 40κμ το σαρωνουν και αυτη τη στιγμη παιζω με ενα linear 1000watt το οποιο το μου το ειχε φτιαξει περυση το ιδιο ατομο (ΚΩΣΤΑΚΗΣ30) Ο μαγος της λυχνιας ετσι τον φωναζω . Αν θελεις το τηλ του να στο στειλω. Δεν ξερω αν εχει χρονο ομως θα τον ρωτησω. Λογικα πρεπει να μπαινει κ στο site αφου αυτος μου ειχε δωσει την διευθυνση παλιοτερα. Για βρεστον.

kostas30
31-12-04, 01:23
Πο είσαι ρε ΤΟΜ όλα καλά??

electron
31-12-04, 09:01
γεια και χρονια πολλα!!!θα ηθελα να πω σε αυτους που εχουν την λανθασμενη αποψη που ειχα και εγω οτι για να ακουστεις χρειαζεσαι βαττΣτα λέγαμε ρε Βασιλάκη ,δεν στα λέγαμε; Τι να τα κάνεις τα κιλοβατ αν η κεραία σου είναι για κλάματα.

AKIS
31-12-04, 15:38
ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΟΡΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

AKIS
02-01-05, 00:33
στο linear 50watt απο 5 εως 30 watt δουλευει αψογα (απο κεραια εχω ενα πολυ απλο διπολο με 1.1 στασιμα)
απο 30 εως 40 watt μου ανεβαινουν τα στασιμα στα 1.4 και η μπαντα στο σπιτι μου ΓΕΜΙΖΕΙ απο αρμονικες,υποψιαζομαι οτι σκορπαει το μηχανημα φουλ,
με οδηγηση το pll του δεληγιαννη οπου ταιριαζει απολυτα, τελικη ισχυς του συστηματος 40 watt.

electron
02-01-05, 07:59
Η οδήγηση είναι το Α και το Ω για την σωστή εκπομπή. Με τι οδήγεις το linear και σου βγάζει αρμονικές;

kostas30
02-01-05, 12:58
φιλε ακη στα ελεγα μακαρι να βρεις ακρη. οταν ανεβαζεις ταση αρχιζει να σκορπαει για δοκιμασετο σε αλλες συχνοτητες κανει τα ιδια ? αν βαλεις μονο του το pll πρεπει να δουλευει καλα και το λινεαρ μετα αρχιζει να αυτοταλαντωνει? :head:

AKIS
02-01-05, 16:44
οδηγω με το πλλ του δεληγιαννη αλλα τωρα θα ασχοληθω μονο με κεραιες
αυτην την στιγμη εχω 1.3 στασιμα,στα 38 watt einai epikyndino???

electron
02-01-05, 18:00
1.3 είναι καλά,πρόσεξε μόνο μήπως από κακή μόνωση σου ανεβαίνουν πάνω από 1.5 όταν βρέχει. Μια πιθανότητα να σου συμβαίνουν αυτά τα περίεργα φαινόμενα που ανέφερες είναι και η υγρασία. Το σκόρπισμα στο κάνει πάντα ή όταν ο καιρός είναι βροχερός;

AKIS
02-01-05, 19:25
Στην βροχή προχτές δεν είχα προβλήματα ,τώρα έχει 1.2 περίπου στάσιμα στα 38 watt, έχω προσέξει την μόνωση. Άρα είμαι οκ!

billos1989
03-01-05, 16:32
ευχαριστω φιλε θωμα αλλα με τον κωστα γνωριζομαστε καλα!!!!!

ΘΩΜΑΣMASTER
05-01-05, 14:47
Οκ φιλε μου μου ειπε ο Κωστας τον ειχα παρει τηλ.

Acinonyx
06-01-05, 16:41
Μια κεραία πολύ εύκολη στην κατασκευή και πιο αποδοτική σε σχέση με το απλό δίπολο είναι η j-pole.

electron
06-01-05, 18:35
Μια κεραία πολύ εύκολη στην κατασκευή και πιο αποδοτική σε σχέση με το απλό δίπολο είναι η j-pole.Acinonyx διατηρώ αρκετές επιφυλάξεις για την j. Πως κρίνεις ότι είναι αποδοτικότερη από το δίπολο και αν είναι όντως έτσι γιατί δεν την έχουμε δεί σε κανένα επαγγελματικών προδιαγραφών κεραιοσύστημα;Το j pole είναι κυρίως για χρήση στα vhf, για τα fm δεν θα έλεγα ότι είναι καλύτερη από το δίπολο.

radioamateur
06-01-05, 20:11
Προσωπικά με βάση τις προσωπικές δοκιμες που έχω κάνει, θεωρώ ότι ένα απλό διπολο κυκλικης εκπομπής αποδιδει σαφως καλυτερα σε σχέση με την J ή την Slimjim.Πιθανόν η κεραία που αναφέρει ο φίλος να θεωρεί ότι αποδίδει καλα σε εξαιρετικά καλες γεωγραφικες συνθήκες χωρις εμπόδια π.χ.εάν τοποθετηθει πανω σε κτιριο χωρις φυσικά εμπόδια αλλα σε αυτη την περίπτωση μας ενδιαφέρει να καλυπτεται με σημα ακριβως η περιοχή γύρω απο το σταθμό.Ίσως αυτη αποτελεί μια λυση ανάγκης διότι στο παρελθόν χρησιμοποιήθηκε σε περιπτώσεις ο,που δεν θέλαμε να είναι ορατη για πολλούς και διαφόρους λόγους.Επίσης έχει δημοσιευθεί εκτενές αρθρο στο περιοδικό ηλεκτρονικές κατασκευές.Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι ραδιοφωνικοί σταθμοί χρησιμοποιούν κεραίες colliner με πολλα δίπολα όπως πολυ σωστά ανέφερε ο φίλος electron.Αγαπητέ φίλε θα σου προτεινα επίσης να δοκιμάσεις και την 5/8,2x5/8 κτλ η οποία αφενός μεν διατηρει τα στάσιμα χαμηλά σε μεγάλο ευρος συχνοτητων, αφετερου χαρακτηρίζεται απο το προτέρημα να ακτινοβολίας μακρια.Όσα περισσότερα radials βάλεις για να μην σου πω να χρησιμοποιήσεις έλα δίσκο με ακτινα λ/4 ως τεχνητό έδαφος αντι για radials οπότε η ακτκινοβόλία στην κυριολεξία μεγιστοποιείται.Στην περιπτωση αυτη ομως απαιτείται εξαιρετικά καλή μηχανική στήριξη.

Acinonyx
07-01-05, 01:21
Προσωπικά με βάση τις προσωπικές δοκιμες που έχω κάνει, θεωρώ ότι ένα απλό διπολο κυκλικης εκπομπής αποδιδει σαφως καλυτερα σε σχέση με την J ή την Slimjim


Συγκρινεις ανόμοια. Η j-pole εκπέμπει σε κατακόρυφη πόλωση και δεν μπορεί να συγκριθεί με κεραία που εκπέμπει σε κυκλική. Μιλάμε για απλά γραμμικά δίπολα που χρησιμοποιεί κάθε ερασιτέχνης.

Θεωρητικά μία j-pole έχει μεγαλύτερη απολαβή από ένα διπολο. Τωρα γιατί δεν χρησιμοποιείται από ραδιοφωνικούς σταθμούς είναι πολύ ευκολο να το σκεφθεί κανείς. Τα δίπολα μπορούν πολύ εύκολα να stackαριστούν σε έναν ιστό και να φτιάξουν συνδυασμένα μια πολύ υψηλης απολαβής κεραία. Και η j-pole μπορεί να γινει μία collinear με αυξημένη απολαβή αλλά με κόστος την μηχανική σταθερότητα αφού χρειάζεται κάθετα stubs λ/4 ανα λ/2 του μήκους της.


Πιθανόν η κεραία που αναφέρει ο φίλος να θεωρεί ότι αποδίδει καλα σε εξαιρετικά καλες γεωγραφικες συνθήκες χωρις εμπόδια π.χ.εάν τοποθετηθει πανω σε κτιριο χωρις φυσικά εμπόδια

Την έχω δοκιμάσει σε ελευθερο πεδίο πανω σε λόφο και σε συγκριση με δίπολο με match ήταν πολύ καλύτερη.

Όσο για την 5/8 φαντάζομαι ότι θα ήταν αρκετά καλή αν μπορούσε να κατασκευαστεί όμως εύκολα το απαραίτητο matcher στη βάση της. Πάλι όμως θα ήταν χειρότερη από τροφοδοτούμενα σε φάση δίπολα.

Επιμένω ότι η καλύτερη ερασιτεχνική κεραία είναι η j-pole και σαφώς ανώτερη από ένα απλό δίπολο. Πολύ εύκολο να φτιαχτεί και πολύ καλή απόδοση.

kostas30
07-01-05, 01:55
υπαρχουν παρα πολλες κεραιες εκτος του απλου διπολου πολυ καλυτερες αλλα υπαρχει δυσκολια στην στηριξη τους π.χ 4 διπολα 5\8 με τροδοτηση απο ανοικτη γραμμη και προσαρμογη με μεταξυ τους με μετασχηματιστες λ\4. ειχα φτιαξει παλιοτερα μια j και j 5/8 αλλα δεν μου αρεσαν καθολου.

electron
07-01-05, 11:58
Προσωπικά με βάση τις προσωπικές δοκιμες που έχω κάνει, θεωρώ ότι ένα απλό διπολο κυκλικης εκπομπής αποδιδει σαφως καλυτερα σε σχέση με την J ή την Slimjim


Συγκρινεις ανόμοια. Η j-pole εκπέμπει σε κατακόρυφη πόλωση και δεν μπορεί να συγκριθεί με κεραία που εκπέμπει σε κυκλική. Μιλάμε για απλά γραμμικά δίπολα που χρησιμοποιεί κάθε ερασιτέχνης.


Όσον αφορά τις πολώσεις απ'ότι ξέρω είναι βασικά 2.Κάθετη ή οριζόντια, συνεπώς όταν λέμε κατακόρυφη ή κυκλική δεν εννοούμε το ίδιο; Επίσης η θεωρία λέει΄γενικά ότι ένα απλό ανοιχτό δίπολο έχει απολαβή περίπου 1,2 db, το j pole πόση παραπάνω μπορεί να έχει την στιγμή που γνωρίζουμε ότι δεν είναι κατευθυντική όπως μια yagi για παράδειγμα.

Acinonyx
08-01-05, 00:17
Όσον αφορά τις πολώσεις απ'ότι ξέρω είναι βασικά 2.Κάθετη ή οριζόντια, συνεπώς όταν λέμε κατακόρυφη ή κυκλική δεν εννοούμε το ίδιο; Επίσης η θεωρία λέει΄γενικά ότι ένα απλό ανοιχτό δίπολο έχει απολαβή περίπου 1,2 db, το j pole πόση παραπάνω μπορεί να έχει την στιγμή που γνωρίζουμε ότι δεν είναι κατευθυντική όπως μια yagi για παράδειγμα.

:) Αν γείρω την κεραία 45 μοίρες τότε τι πόλωση είναι; Διαγώνια μάλλον. Αστειεύομαι. :D

Η κυκλική χωρίζεται σε δεξιόστροφη και αριστερόστροφη. Μέσα σε χρόνο μιας περιόδου της συχνότητας εκπομπής η πόλωση πρέπει να εχει περιστραφει 360 μοίρες αναλόγως δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο δέκτης να μπορεί να λαμβάνει το εκπεμπόμενο κύμα με κεραία σε οποιαδήποτε πόλωση μειωμένο μόνο κατα 3db. Επίσης μπορεί να ανταπεξέρχεται καλύτερα σε ανακλάσεις και σε περιπτώσεις εξασθένισης λογω multipath στον δέκτη.

Μία j-pole με 2 κομμάτια λ/2 έχει την διπλάσια απόδοση (+3db επιπλέον - σύνολο 5,1dbi) από το απλό δίπολο και μπορεί να κατασκευαστεί από οποιονδήποτε πολύ εύκολα.

Δείτε εδώ μία πολύ ωραία κατασκευή -> http://members.tripod.com/AMN92/antenna.htm που συμφωνα με τον κατασκευαστή έχει κέρδος 8.8dbi!

radioamateur
08-01-05, 09:57
Αγαπητέ φίλε νομίζω ότι έρχεσαι στα λογια μου!Αναφέρεσαι σε εξαιρετικά ιδανικές συνθήκες εκπομπής ψηλα στο λόφο!Αρα καλο θα ήταν να την δοκιμάσεις σε πυκνοκατοικημένη εκπομπή σε σχέση με το απλό δίπολο!Εγω σου ανέφερα τις παρατηρήσεις μου με βάση τις δοκιμές που έχω κάνει στο κέντρο της Αθηνας και για να είμαι ειλικρινής διαφορά στην απολαβή έχω παρατηρήσει με την χρήση περισσότερων διπόλων.
Καλο θα ήταν να κάνεις κάποια δοκιμη μέσα σε πόλη με εμπόδια!

Acinonyx
08-01-05, 22:10
Εγραψα οτι δοκίμασα το απλό δίπολο δίπλα στην j-pole και η jpole ήταν σαφώς ανώτερη. Μπορείς να μου τεκμηριώσεις με τεχνικούς όρους γιατί θα υπαρχει διαφορά μεσα στην πόλη;

electron
08-01-05, 22:23
Το σήμα από μια κεραία που είναι κάθετα ή οριζόντια τοποθετημένη ως προς τον ορίζοντα είναι όντως δυνατό να αλλάξει πολωση εξαιτίας κυρίως των φυσικών εμποδίων όπως τα βουνά αλλά και από ψηλά κτήρια.Τώρα η συμπεριφορά του j pole ως προς την αλλαγή πόλωσης σε απόσταση, είναι πιθανόν διαφορετική από εκείνη του διπόλου σε μια περιοχή πυκνοκατοικημένη και ίσως χειρότερη. Προφανώς αυτό εννοεί ο φίλος radiοmateur.

Acinonyx
08-01-05, 22:39
radioamateur ποσή διαφορά είδες στην απόδοση της j-pole σε σχέση με το απλό δίπολο στην δοκιμή που έκανες μέσα στην πόλη;

Electron, αυτό που λες ισχύει μόνο αν η κεραία εκπέμπει σε κυκλική πόλωση. Αν δύο κεραίες είναι στην ίδια γραμμική πόλωση το κύμμα που εκπέμπουν έχει την ίδια συπεριφορά όταν ανακλάται στο ίδιο αντικείμενο.

electron
08-01-05, 22:55
Δηλαδή αν έχω ένα δίπολο που εκπέμπει κάθετα πολωμένο και προσπαθίσω να λάβω το σήμα του με ένα δέκτη που έχει οριζόντια πολωμένη κεραία, δεν θα ακούσω τίποτα;Δεν το νομίζω και το λέω γιατί σίγουρα θα αλλάξει πόλωση το σήμα από κάποιο εμπόδιο και μπορεί αυτό που θα λάβω να είναι ορίζοντια πολωμένο.Επομένως δεν πρέπει να ισχύει αυτό μόνο στην κυκλική πόλωση.

Acinonyx
08-01-05, 23:13
Μάλλον τα γραφω μπερδεμένα και δεν γίνονται κατανοητά αyτά που λέω. :roll:

Εννοείται πως μπορεί να αλλάξει η πολωση. Πως μπορεί ομως η κεραια εκπομπής να το αποτρέψει αυτο αφου απο τη στιγμή που θα φύγει το κύμα στο χώρο έφυγε;! Αν βρει κάποιο εμπόδιο με κατάλληλη γωνία θα αλλάξει πόλωση. Δε θα ρωτήσει την κεραία, "Είσαι δίπολο; Αν είσαι δίπολο να μην αλλάξω πόλωση όταν χτυπήσω αλλιώς αν είσαι j-pole να γυρίσω σε οριζόντια!" :D

electron
08-01-05, 23:32
Επομένως αφού καταφέραμε και συνεννοηθήκαμε :hammer: :D ,συμφωνούμε ότι ανεξάρτητα με το τι πόλωση εκπέμπουμε το κύμα θα <διαλέξει> την δικιά του πορεία σε απόσταση χ.Όσο για το j pole δεν μένει να το δοκιμάσουν και άλλοι φίλοι και να μας πούν τις εντυπώσεις τους,προσωπικά είμαι υπέρ του διπόλου γιατί προτιμώ την περπατημένη οδό.

radioamateur
09-01-05, 12:07
Οι μετρήσεις γίνονται με τη βοήθεια καποιου δέκτη φορητου με όργανο μέτρησης σε συγκεκριμένο γεωγραφικό σημείο σε συγκεκριμένη απόσταση απο την κεραια σε σταθερή ισχύ εξόδου με οπτική επαφή!Μπορεί μεν η μέθοδος να είναι εμπειρική σίγουρα όμως αλλανθαστη!
Και σίγουρα οι συντονισμοί δεν γίνονται μόνο με τη βοήθεια καποιας γέφυρας στασιμων ποιότητας.


Επεξεργασία από gsmaster: Μην χρησιμοποιείς μεγάλη γραμματοσειρά σε όλο το κείμενο...

Acinonyx
09-01-05, 14:50
Πρώτα απ'ολα γιατί φωνάζεις;!

Δεν θέλω να κάτσω να αναλύσω πως δουλεύει η j-pole. Με την χοντροκομμενη απλή λογικη όμως δεν είναι δυνατόν μία omni κεραία με το διπλάσιο μήκος από ένα δίπολο (βγάλε το stub) να έχει μικρότερο gain από αυτό!

electron
09-01-05, 17:28
Επομένως με αυτή τη χοντροκομένη λογική όπως αναφέρεις, ένα δίπολο με στοιχεία λ/2 πρέπει λογικά να έχει την ίδια απόδοση,σε αντίθεση με εκείνο που εχειι λ/4 στοιχεία.