PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπός am



ok1gr
31-12-04, 02:36
Παίδια καλησπέρα. Μήπως παίζει κανένα σχέδιο? Θα πρωτημούσα κάτι <<εύκολα>> με transistor αν υπάρχει (αν δεν υπάρχει μη με κράξεται, δεν έχω ιδέα από πομπούς). Αν δεν υπάρχει αναγκαστικά λυχνία. Τα watt δεν με ενδιαφέρουν και πολύ. Κάτι μικρό...... 2-3 km για επαρχία, καλά ντε και ένα km να είναι δεν πειράζει :)

ok1gr
02-01-05, 20:16
Βρήκα αυτό. Τί λέτε? Πόσα watt είναι? Κανένα linear παίζει?

http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/rf/amtx.htm

ok1gr
03-01-05, 02:10
Κανείς? Πο πο.. Ενδιαφέρον 0 για τα μεσαία. όλοι στραφήκατε στα fm.

kostas30?

gsmaster
03-01-05, 02:35
Κανείς? Πο πο.. Ενδιαφέρον 0 για τα μεσαία. όλοι στραφήκατε στα fm.

kostas30?


με αναγκάζεις να γίνω κακός... Δεν μπορείς να ζητάς με το ζόρι την βοήθεια κάποιου. Αν θέλει από μόνος του θα στην δώσει. Στο κάτω κάτω της γραφής φτιάξε το κύκλωμα και δες μόνος σου αν δουλεύει και τι ισχύ έχει...

Συγνώμη αλλά οφείλω να προστατέψω τα υπόλοιπα μέλη ...

:twisted: :evil:

NUKE
03-01-05, 02:56
Ελα μωρε, μη το αποπαιρνεις το παιδι μερες που ειναι.Εγω πιστευω πως πιο πολυ το εγραψε για να προσελκυσει το ενδοιαφερον.

Φιλε με αυτον τον πομπο που εχεις εκει, χωρις να τον εχω φτιαξει και χωρις να ειμαι σιγουρος δεν πιστευω πως θα μπορεις γενικα να κανεις δουλεια.

kostas30
03-01-05, 10:59
Φιλε μου καλημερα δεν υπαρχει προβλημα αλλα ο χρονος μου ειναι αρκετα περιορισμενος αυτον το καιρο ισα ισα που ξεκλεβω μερικα λεπτα και μπαινω στο δικτυο
αυτο το σχεδιακη ειναι εντελως πειραματικο με εμβελια μεχρι το επομενο δωματιο. εγω θα σου προτεινα να παρεις τις ηλεκτρονικες κατασκευες του Παπακωσταντινου εκει θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα. αν θυμαμαι καλα εχει εναν πομπο am αυτοταλαντωτο μαζι με τον ενισχυτη του . εγω ειχα φτιαξει αυτο το κυκλωμα στα πρωτα βηματα μου ημουν 11-12 ετων τοτε με μια κεραια της πλακας γυρω στα 30 μετρα συρμα απο ταρατσα σε ταρατσα ακουστηκα εως 40κμ.

ξεκινα λοιπον μια κατασκευη αυτο που θα κανεις να το κανεις με πολλη ορεξη , υπομονη & επιμονη και ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις. δυσκολιες & προβληματα θα βρεις αλλα αυτη ειναι μαγεια της ολης φασης να φτιαξεις κατι μονος σου και φωνη σου να ακουστη μακρυα εστω και μερικα μετρα αλλα με κατι που θα φτιαξεις μετα ιδια σου τα χερια.

ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :P :P :P

ok1gr
03-01-05, 17:41
gsmaster μην αρπάζεσαι. Αν νομίζεις ότι αυτή ήταν η πρώθεσή μου με συγχωρείς αλλά κάνεις λάθος. Το μόνο μου θέλω είναι όπως είπαι και ο φίλτατος nuke να προσεκλύσω το ενδιαφέρον.

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου αλλά μήπως μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω λεπτομέριες για αυτές τις ηλεκτρονικες κατασκευες του Παπακωσταντινου? Έχει κανένα site? Κανένα σχέδιο παίζει?

kostas30
04-01-05, 03:43
ειναι ενα καλο βιβλιο για αρχη με σχεδια και θεωρια αρκετα ευκολο, απο οτι ειδα εχουν περαση καποια σχεδια απο το βιβλιο αυτο και στο site ριξε μια ματια να παρεις μια ιδεα πως ειναι το βιβλιο www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=669
www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=668

ok1gr
04-01-05, 13:43
Ευχαριστώ πολύ. Τώρα πάω στο βιβλιοπωλείο. Ελπίζω να το έχουν.

rfakias
07-01-05, 19:38
καλησπερα!!!! καλη χρονια σε ολουσ με καλεσ κατασκευεσ.... ασχολουμε με τα μεσαια στην μπαντα των 1600 - 1800 περιπου. δουλευω ενα μηχανημα ιδιοκατασκευησ με μια L 504 και εχω αρκετα καλα αποτελεσματα. μονο που παρεμβαλω στα τηλεφωνα kai ta 80 metra κεραια ειναι πολλα.. υπαρχει καποιο PLL μεχρι 1 watt για να οδηγησω αργοτερα καποιο Linear?? στα 50 Ω παντα.. ευχαριστω

gsmaster
08-01-05, 02:22
...... υπαρχει καποιο PLL μεχρι 1 watt για να οδηγησω αργοτερα καποιο Linear?? στα 50 Ω παντα.. ευχαριστω


http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=671

rfakias
08-01-05, 20:56
ξερουμε το κοστοσ περιπου τησ κατασκευησ? ισχυσ εξοδου

ok1gr
11-01-05, 22:32
Έψαξα για τις ηλεκτρονικες κατασκευες του Παπακωσταντινου στα βιβλιοπωλεία αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ. Μήπως ξέρει κανείς τί εκδόσεις είναι?

kostas30
12-01-05, 10:16
εκδοσεις ΙΩΝ

ok1gr
12-01-05, 17:15
ευχαριστώ πολύ