PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω βοηθεια για επεκταση της λειτουργιας μιας Lcd 2*14



triplex
31-12-04, 15:36
Παιδια για ακομα μια φορα θελω την βοηθεια σας ειναι δυνατο να ειναι συνδεδεμενη η lcd πανω στο pc και οταν ομως πατηθει ενα κουμπι ενω το pc ειναι σβηστο να παρουσιαζει για 2-3 δευτερολεπτα ενα μηνυμα και μετα να σβηνει?? Το θελω για να πατω το κουμπι του cd-rom (το οποιο θα λειτουργει και μονο ) και τοτε για δυο-τρια δευτερολεπτα να ειναι το μηνυμα CD-ROM πανω στην οθονη... λογικα χρειαζεται μια μνημη η οποια θα εχει το μηνυμα αποθηκευμενο και θα το στελνει... ετσι δεν ειναι??? :idea: :idea:

gsmaster
31-12-04, 15:53
Μπορείς σχετικά εύκολα, να το κάνεις με μικροελεκτή. Η οθόνη αυτή θα συνδέεται και στην παράλληλη?
Αν ναι θα έχει λίγο φασαρία στην σύνδεσή της. Αν θές να ελέγχεται μόνο όταν το Pc είναι σβηστό ΟΚ. Μην ξεχνάς ότι θα πρέπει να βρείς και κάποια τάση τροφοδοσίας για την οθόνη...


Σκέφτομαι να κάνω μια εφαρμογή με μία οθόνη η οποία θα ελέγχεται από την παράλληλη και από μικροελεκτή εναλλάξ άλλά φοβάμαι ότι όταν η οθόνη περάσει στον έλεγχο από το pc, δεν θα εμφανίζει όλους τους χαρακτήρες αλλά μόνο αυτους που άλλαξανε. Το έχω κανα δίμηνο στο μυαλό μου αλλλά δεν ξεκίνησα ακόμα τίποτα.

triplex
31-12-04, 18:48
Koιταξε να δεις .. προς το παρον η οθονη ειναι συνδεδεμενη στην παραλληλη και λειτουργα μια χαρα ... αυτο που θελω να κανω ειναι ... οταν πατιεται ενας διακοπτης να παιρνει ρευμα για 30 δευτερα.. να γραφει CDROM και μετα να σβηνει ή αν γινεται οταν ειναι σβηστο το pc να γραφει την ωρα και οταν πατηθει αυτος ο διακοπτης να γραφει CDROM για 30 δευτερα και μετα να ξαναγραφει την ωρα... ετσι θα συνδεθει με ενα αλλο εξωτερικο τροφοδοτικο .... και θα εχει αυτονομο ρευμα και τα pins 15,16 δεν θα χρησιμοποιουνται!! :?: :?: :?: :!: :!:

cypriot~~>
01-01-05, 16:41
triplex: Από που και πόσα η οθόνη;

triplex
01-01-05, 20:19
Απο Ελλαδα !!!! :)

cypriot~~>
01-01-05, 23:35
Απο Ελλαδα !!!! :)
:shock: :shock:
Από τιμή πόσο έχει;
Θα δοκιμάσω αύριο στον Τσιακολή. Μάλλον θα βρώ αλλάθα είναι κάπως πιο ακριβή από το κανονικό :roll:

triplex
02-01-05, 00:34
ΧΕΧΕΧΕΧΕ εμενα μου εστειλε καποιος φιλος αρκετα πραγματα.... Στον ΤΣΙΑΚΟΛΗ??? Ουτε για δειγμα... Και στον Νικολαου επισης ... εφαγα τον κοσμο μεχρι να βρω .... αλλα τζιφος!! Εδω στην Κυπρο ειμαστε πισω απο τον κοσμο!!!