PDA

Επιστροφή στο Forum : Έφτιαξα το πρώτο μου ηλεκτρονικό κύκλωμα!!!!



SSJ5
04-01-05, 15:55
Σήμερα έφτιαξα την ηλεκτρονική σειρήνα (1003) της Smart. Στην αρχή δεν δούλευε και έψαχνα να βρω το πρόβλημα. Έψαξα αρκετή ώρα αλλά τίποτα. Τελικά νευριασμένος αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο στο service να μου πουν τι φταίει. Μου έλεγε να αγοράσω καινούριο μεγάφωνο και τέτοια. Το κλείνω και έρχεται ο αδερφός μου και μου λέει "γιατί δεν βάζεις άλλη μπαταρία;" Την άλλαξα και δούλεψε :oops:

electron
04-01-05, 17:21
Πολλές φορές θα τύχει να μην δουλέψει κάτι με την πρώτη,το θέμα είναι να μην απελπίζεσαι και πάνω απ'όλα να μην νευριάζεις.Τα ηλεκτρονικά θέλουν υπομονή και επιμονή και φυσικά μεράκι. Ακόμα και από κάτι που δεν θα δουλέψει τελικά να ξέρεις ότι θα είσαι κερδισμένος.

SSJ5
04-01-05, 17:28
Αφού έφτιαξα το κύκλωμα άρχισα να κάνω πειράματα. Του πρόσθεσα ένα διακόπτη από έναν παλιό συναγερμό, ενώ τώρα βάζω διάφορες αντιστάσεις για να δω τι αλλάζει. Πάντως δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνουν οι πυκνοτές. Όταν βάζω έναν πυκνοτή μεταξύ καλωδίου και ηχείου, ο ήχος μειώνεται, όπως όταν βάζω μια αντίσταση.

kx5
09-01-05, 20:28
Το κλείνω και έρχεται ο αδερφός μου και μου λέει "γιατί δεν βάζεις άλλη μπαταρία;" Την άλλαξα και δούλεψε

:D Χρυσός κανόνας: Όταν κάτι δεν πάει καλά ελέγχουμε πρώτα την τροφοδοσία (ισχύει σχεδόν... πάντα)

deksterr
01-09-05, 16:01
1. Τίποτα δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται
*
2. Όλα παίρνουν περισσότερο χρόνο απ' όσο έχεις υπολογίσει.
3. Οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά,θα πάει στραβά.
*
4. Άν υπάρχει η πιθανότητα πολλών πραγμάτων να πάνε στραβά,τότε αυτό που θα προξενήσει την μεγαλύτερη ζημιά θα είναι το πρώτο που θα πάει στραβά.
*
5. Άν κάτι δεν μπορεί με τίποτα να πάει στραβά,θα πάει ούτως ή άλλως

6. Άν έχεις την αντίληψη ότι υπάρχουν 4 δυνατοί τρόποι με τους οποίους μια διαδικασία μπορεί να πάει στραβά και προσπαθήσεις να τους αποφύγεις,τότε αμέσως θα κάνει την εμφάνισή του ένας πέμπτος τρόπος για τον οποίον δεν θα έχεις προετοιμαστεί.
*

7. Τα πράγματα που αφήνονται στην τύχη τους τείνουν να πηγαίνουν απο το κακό στο χειρότερο.
*

8. Άν όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά,τότε έχεις προφανώς παραλείψει κάτι.
*

9. Η Μητέρα Φύση είναι πάντα σύμμαχος του κρυφού ελαττώματος.
*

10. Η Μητέρα Φύση είναι μία xόρνη.
*

11. Είναι αδύνατον να κάνετε κάτι κατανοητό και για τον πιo ηνίθιο γιατί οι ηνίθιοι είναι ιδιοφυείς.

:hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
:head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head:

xampos
26-12-05, 04:22
οι πυκνωτες δεν επιτρεπουν το dc να περασει αλλα επιτρεπουν το ac η χωριτικοτητα εξαρταται απο τη συχνοτητα εχουν ομωσ και αλλη χρηση αλλα ετσι οπωσ τον εβαλεσ εσυ μαλλον αυτο εκανες

electron
26-12-05, 18:17
οι πυκνωτες δεν επιτρεπουν το dc να περασει αλλα επιτρεπουν το ac η χωριτικοτητα εξαρταται απο τη συχνοτητα εχουν ομωσ και αλλη χρηση αλλα ετσι οπωσ τον εβαλεσ εσυ μαλλον αυτο εκανες

Εξαρτάται για ποιούς πυκνωτές μιλάμε.Αν έχουμε ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές,γειώνουν-κόβουν την ac συνιστώσα και με αυτό τον τρόπο φιλτράρουν-εξομαλύνουν την dc.

frogman
17-02-06, 17:04
Οι πυκνωτές είναι στοιχεία που ανάμεσά τους περιέχεται διηλεκτρικό υλικό και αποθηκεύουν φορτία, εξομαλύνουν κ.τ.λ. ανάλογα με τους πυκνωτές. :roll: :lol: