PDA

Επιστροφή στο Forum : Απώλειες καλωδίων



gRooV
05-01-05, 21:23
Ετοίμασα έναν πίνακα με τις απώλειες των σημαντικότερων καλωδίων 50Ω σε διάφορες συχνότητες.

http://www.hlektronika.gr/forum/images/rest/cableloss.gif

moutoulos
06-01-05, 01:15
Μμμμμ!! χρησιμος πινακας....
Ευχαριστουμε gRooV!!. :ok:

NUKE
06-01-05, 02:00
Ωραιος.Πολυ καλος πινακας.Θα μπορουσε να μπει και στην θεωρια.

electron
06-01-05, 14:02
Ωραίος ο Θανάσης :ok:

NUKE
26-01-05, 17:21
Μηπως μπορουμε να βαλουμε και ενδεικτικες τιμες?Βασικα βρηκα απο το www.darlas.gr οτι το RG213 κάνει 3,74 ευρω το μετρο και θέλω 30 μέτρα.Υπαρχει κανενα πιο φτηνο μαγαζι?Βοηθειστε γιατι δεν μπορω να δώσω 111 ευρω.

gRooV
26-01-05, 17:46
Ούτε να το σκεφτείς να δώσεις τόσα λεφτά ειδικά για το 213. Ο Darlas είτε έχει τσιμπημένες τιμές είτε έχει ξεχασμένες τιμές! :shock: Πάρε ένα τηλέφωνο να δεις αν έχει εδώ (http://www.houseofradio.gr/modules.php?name=catalog&file=product_info&cPath=28&products_id=130) με 1.35€/μέτρο.

AKIS
26-01-05, 21:38
στον POP 22 WATT αν εισαι Αθηνα,με 1.5 Ευρω/μετρο

NUKE
26-01-05, 21:43
Ευχαριστω πολυ GROOV γιατι ειχα ξενερωσει καθως νομιζα πως ηταν πανακριβο.

NUKE
03-02-05, 23:23
Λοιπον, ρωτησα σε ενα μαγαζι που με ξερουν και μου δινουν το RG213 με 77 λεπτα το μετρο αλλα επειδη θα παραγγειλει τα 30 μετρα που το ειπα λεει πως θα αναιβει λιγο.Εν τω μεταξυ βλεποντας τον παραπανω πινακα ειδα οτι υπαρχουν δυο RG213.Ποιο απο τα δυο θα μου φερει αφου του ειπα μονο RG213.Και βλεπω πως εχουν μεγαλες διαφορες.

AKIS
04-02-05, 02:05
Μηπως το 213 foam ειναι το 214?

jimk
05-02-05, 09:29
nuke αμα βαλεις 30 μετρα καθοδο θα εχεις πολυ μεγαλες απολειες ενας φιλος ειχε 200watt και γυρο στα 25 μετρα rg213 το μετρισαμε στο τελος του καλοδιου με την γεφυρα και εβγαζε 150 watt!

NUKE
05-02-05, 10:36
Ναι αλλα τι μπορω να κανω?

kostas30
05-02-05, 12:34
Ψαξτε να βρειτε το Η-100 η Η-500 η Η-1000 πολυ καλα καλωδια το 213 δεν αξιζει. τα καλωδια που ειπα εχουν σχεδον την ιδια τιμη με το 213.

NUKE
05-02-05, 16:10
Σίγουρα? ποιό απ τα τρία να βάλω? τα έχεις δοκιμάσει?


Επεξεργασία από gsmaster: Κεφαλαία σε μικρά!

kostas30
05-02-05, 19:13
εξαρταται ποσα βαττ παζεις εως και 200 βαττ το η-100 ειναι καλο. το 213-214 ειναι καλο για HF οσο πιο υψηλη ειναι η συχνοτητα τοσο μεγαλυτερες απαιτησεις εχουμε.

electron
05-02-05, 21:26
Με τον όρο Η εννοούμε το heliax ή δεν είναι αυτό;

kostas30
06-02-05, 00:09
Οχι δεν ειναι heliax ειναι παρομοιο με το 213 περιπου με τις απωλειες που εχει το heliax. Πολυ καλο καλωδιο δοκιμασμενο. εχω μια ακρη για heliax αζωτου περιπου 1 εuro to μετρο ο τυπος ειχε 300 μετρα πιστευω να εχει ακομα. το heliax που εχω ειναι οτι πιο ακριβο υπαρχει στην ελλαδα στρατιωτικων προδιαγραφων. ειναι η μερα με τη νυχτα με τα απλα καλωδια.

NUKE
06-02-05, 01:21
Τι θα μου συνιστουσες για εναν πομπο 1W που καποιο στιγμη θα χρειαστει ενισχυστη καμοια 10w και γενικα η ισχυς δεν θα ξεπερασει ποτε τα 50W στα FM?
Το καλωδιο θα ειναι περιπου 25 μετρα.

kostas30
06-02-05, 09:54
κοιτα φιλε μου αν ειναι ετσι δεν αξιζει τον κοπο να δωσεις χρημα για 1 βαττ η για 10 διοτι απο οτι βλεπω εισαι στην αθηνα και με αυτα τα βαττ μην περιμενεις να ακουστης περαν 300 μετρων. αν ησουν επαρχια και υπηρχαν συχνοτητες θα μπορουσες να βαλεις καποια καλη γραμμη μεταφορας να μην εχεις απωλειες και να ακουστεις σε μια σεβαστη αποσταση.

electron
06-02-05, 10:18
Στην περίπτωσή σου nuke και το rg213 είναι υπέραρκετο,φρόντισε μόνο να μην του δημιουργείς πολλές γωνίες,αλλά να είναι όσο το δυνατόν σε ευθεία γραμμή.

NUKE
06-02-05, 11:51
Δυσκολο αυτο αλλα θα προσπαθησω.Δηλαδη θα εχει περιπου 4 γωνιες.Τεσπα, θα παρω το rg213 και ο Θεος βοηθος.Με 10W πιστευω θα πιασω το χιλιομετρο χαλαρα γιατι περσυ με πομπο της smartkit 4W που δεν ηταν καλα συντονισμενος και με καλωδιο rg58(25 μετρα)καταφερα βα ακουστω 800 μετρα με παρασιτα.

Τωρα με PLL και ενισχυτη 10W πιστευω θα καταφερω να ακουστω αξιοπρεπως σε αποσταση 1 χιλιομετρου.

kostas30
06-02-05, 12:17
Αν εισαι ψηλα αν οχι ΧΛΩΜΟ

NUKE
06-02-05, 14:48
Οταν λες ψηλα τι εννοεις?

electron
06-02-05, 15:19
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΨΙΛΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?
Δηλαδή αν εκεί που θα βάλεις την κεραία σου έχει αρκετό ύψος.

NUKE
06-02-05, 17:57
Ειναι στην πολυκατοικια μου στην ταρατσα περιπου 5 μετρα πανω απο αυτη.Ξεπερναει οριακα σχεδον ολα τα σπιτια της περιοχης.Τι λες?

electron
06-02-05, 18:22
Καλό ακούγεται όμως το πόσο μακριά θα ακουστείς εξαρτάται βασικά από το πόσο καθαρή είναι η συχνότητα που θα βγείς.Αν καταφέρεις και βρεί μια γωνίτσα μακριά από τα κιλοβατικά μεγαθήρια ίσως να καταφέρεις να ακουστείς αξιοπρεπώς.

kostas30
06-02-05, 19:20
λιγο χλωμο :roll: :shock: :| μετα σημερινα δεδομενα για να ακουστεις θελεις τουλαχιστον 200-400 βαττ να ακουστης κανα δυο τετραγωνα και σιγουρα ενα καλο κεραιοσυστημα ρωτα αν θες και αλλα παιδια εδω να σου πουν. εγω που ειμαι 30κμ απο το κεντρο εχω σοβαρο προβλημα και παιζω μερικα κιλοβαττ. δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ετσι εχουν τα πραγματα. :head:

electron
06-02-05, 19:29
Σίγουρα Κώστα έτσι είναι.Εκτός και αν βγεί οριακά εκτός μπάντας,δηλαδή 109 ή 87mhz.Tο θέμα είναι ποιος θα ακούει εκεί εκτός από τους φίλους ερασιτέχνες.

kostas30
06-02-05, 19:33
Tο 1995 ολοι επαιζαν πανω απο τους 108 υπηρχαν και μερικα ραδιοφωνα που ακουγαν εκει τωρα ουτε οι ερασιτεχνες δεν ακουν εκει :x :x

electron
06-02-05, 19:39
Και εκτός από αυτό τα ραδιόφωνα με βελόνα που ήταν εύκολο να συντονιστούν πάνω από τους 108, έχουν γίνει πλέον σπάνιο είδος.

kostas30
06-02-05, 19:44
Αστα να πανε...

jimk
06-02-05, 22:31
παντος το 213 στα 6 περιπου μετρα που το εχω εγω εχει γυρο στο 2 watt απωλεια.αυτη την στιγμη βγαζω 100watt στους 95.1 και 95.3 εινε η ερα και σηκωνει 5kw και ειμαστε φατσα γιρο στα 40κμ αλα δεν με επειρεαζει ιδιεταιρα αραια και που μου ριχνει κανα ξυσιμο

electron
07-02-05, 10:19
Ναι αλλά βγάζεις 100βατ και όχι 10,διαφορετικά όταν δεν θα περνούσες διαμόρφωση θα ακουγόταν από κάτω σου άνετα η ερα.

kostas30
13-02-05, 23:49
ριχτε μια ματια εδω http://www.qsl.net/sv1bsx/coaxial_data.htm

aeonios
12-01-06, 08:02
Τα πράγματα είναι πολύ απλά κύριοι.....

Πάμε στη σελίδα του φίλου μου του Σωτήρη Sw1jrt

http://www.infostatus.gr/sw1jrt/frames/grk/main.htm

Με το RG-58 και χωρίς τις απώλειες στους connectors κτλ η κεραία μας τροφοδοτείται με 4.8 W αντί για 10W στους 100ΜΗΖ και με 25μ κάθοδο κ φυσικά υποθέτοντας πως δεν θα είχαμε στάσιμα από την κάθοδο.Το καλώδιο αυτό καλό είναι να το αποφεύγουμε σε αυτές τις συχνότητες

Παρόμοια με το RG-213 στην κεραία φτάνουν 6.7 W μόλις.

Προσοχή λοιπόν στην κάθοδο!!!

GAS FM
15-05-06, 23:22
παιδια καλισπερα, για τους 87.9 τι καλωδιο να βαλω? θα μου παρει γυρο στα 7 μετρα!! ακουσα απο καποιον οτι το καλωδιο παει ανα 11 μετρα και αν θελεισ να βαλεις 13 μετρα πρεπει να βαλεισ αναγαστικα 22 μετρα, αληθεβει?

antonis_p
16-05-06, 09:08
ποιοι λενε αυτα και μπερδευουν τον κοσμο;
Να στο δειξει γραμμενο!

οταν το καλωδιο ειναι γραμμη μεταφορας και οχι κεραια,
τοτε χρησιμοποιεις μονο οσο χρειαζεσαι!

aeonios
16-05-06, 09:11
παιδια καλισπερα, για τους 87.9 τι καλωδιο να βαλω? θα μου παρει γυρο στα 7 μετρα!! ακουσα απο καποιον οτι το καλωδιο παει ανα 11 μετρα και αν θελεισ να βαλεις 13 μετρα πρεπει να βαλεισ αναγαστικα 22 μετρα, αληθεβει?

Πές τα ρε Αντώνη!

Φίλε Gas Fm το θέμα το έχουμε εξαντλήσει πιστεύω εδώ, αν θες ρίξε μια ματιά :

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3193

nitako
16-05-06, 11:04
λιγο χλωμο :roll: :shock: :| μετα σημερινα δεδομενα για να ακουστεις θελεις τουλαχιστον 200-400 βαττ να ακουστης κανα δυο τετραγωνα και σιγουρα ενα καλο κεραιοσυστημα ρωτα αν θες και αλλα παιδια εδω να σου πουν. εγω που ειμαι 30κμ απο το κεντρο εχω σοβαρο προβλημα και παιζω μερικα κιλοβαττ. δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ετσι εχουν τα πραγματα. :head:

Μήπως υπερβάλεις λίγο με την ισχύ για τα δυο τετράγωνα? 8-[
Εχω στο μπαλκόνι μου (στον 3ο όροφο)ενα δίπολο και με 20 Watt που έβαλα δοκιμαστικά ακούσθηκα περίπου 3 τετράγωνα μακρια :wink:
Να σημειώσω οτι το δίπολο ειναι στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας και μενω στο κεντρο :?

GAS FM
16-05-06, 12:18
ποιοι λενε αυτα και μπερδευουν τον κοσμο;
Να στο δειξει γραμμενο!

οταν το καλωδιο ειναι γραμμη μεταφορας και οχι κεραια,
τοτε χρησιμοποιεις μονο οσο χρειαζεσαι!

ξερω γω ο καθενας προσπαθει να κανει τον μαστορα!!! :shock:

antonis_p
16-05-06, 12:32
Πές τα ρε Αντώνη!
Τί να πω ρε Νίκ;
Δεν μπορω να καταλαβω ποιοι τα λενε!
Αυτες οι κουταμαρες (που τις εχω δει συχνα εδω) πρεπει να εχουν ως στοχο μονο τον αποπροσανατολισμο!
Δεν μιλαω για τον φιλο που ρωτησε, και καλα εκανε αλλα για αυτον που του το ειπε.
Αφου βαζουμε links σε sites ραδιοερασιτεχνων που τα λενε σωστοτατα,
που πηγαινουν και βρισκουν αυτους τους ασχετους που λενε αυτα τα πραγματα;
Ρε παιδια, διαβαστε! Ειμαστε στο 2006 και πλεον ειναι ασκοπο να νομιζουμε οτι μπορουμε
να φτιαξουμε μηχανηματα της τεχνολογιας αυτης της χιλιετιας!
Μπορουμε ομως να να φτιαχνουμε τις κεραιες μας!
Κυκλοφορουν τοσα πολυ καλα βιβλια στο εμποριο
με ολη την απαραιτητη θεωρια αλλα και οδηγιες για κατασκευη κεραιων.
Η Ενωση Ελληνων Ραδιοερασιτεχνων εκδιδει καθε 2μηνο ενα περιοδικο
που νομιζω οτι σε καθε τευχος εχει και καποια κατασκευη κεραιας!
Μην απευθυνεστε στον καθε τυχαρπαστο που σας μπερδευει...

Διαβασα ενα πολυ παλαιτερο μυνημα οπου καποιος ρωτουσε τί γραμμη μεταφορας
να χρησιμοποιησει για να συνδεσει μια κατασκευη 1W με την κεραια του:
Για να εχεις 1W στην κεραια, συνδεσε με ο,τι καλωδιο εχεις την κατασκευη σου
παρα πολυ κοντα στην κεραια!!! Το κοστος χρησης ενος πανακριβου coaxial καλωδιου
ειναι πολλαπλασιο της ολης κατασκευης!

Παντως με 10 ή 15 watts στην κεραια ακουγεσαι σε ολο τον οπτικο οριζοντα.
Καποιοι ραδιοερασιτεχνες με αυτη την ισχυ μιλανε με δορυφορους!!!
Οποιους επαναληπτες ακουγονται σε εμενα, τους "ανοιγω" με 5watts,
και μιλαω για Ευβοια, Ναυπακτια, Πελοποννησο κλπ!

antonis_p
16-05-06, 12:39
ξερω γω ο καθενας προσπαθει να κανει τον μαστορα!!!
Φιλε Γιαννη,
για να μην πεφτεις στην αναγκη του καθε "πουθενα",
διαβασε και μαθε: http://www.ac6v.com/antprojects.htm
θα βρεις απειρα ενδιαφεροντα links,
ορεξη να εχεις να διαβαζεις!!!

TenFour
20-08-06, 13:40
Για τον antonis p μια επισυμανση , το μήκος της γραμμής μεταφοράς είναι παράγοντας προσαρμογής συνθετής αντίστασης μεταξύ κεραίας και τελικού (Ζo match load) , γι'αυτο και το μήκος της πρέπει να είναι σε πολλαπλασια του λ/2 , η εμπειρεία μου έχει δείξει ότι καλύτερο αποτέλεσμα έχεις όταν είσαι σε ζυγά πολλαπλάσια του λ/2 συνυπολογίζοντας το velocity factor του καλωδίου. Τώρα τα 11 m ή 22 m που λέει το παιδί πιο πάνω πρέπει να είναι για τους 27 MHz αλλά δεν έχει υπολογιστεί το velocity factor. Και μια παράκληση ... όταν θα μιλάμε για RF και γραμμές μεταφοράς καλύτερα θα ήταν να μην είμασταν τόσο απόλυτοι.

kostas2005
07-06-07, 17:31
Παιδιά το καλώδιο της ΙΚUSI το 75Ω το χοντρό το μαύρο το έχετε δουλέψει καθόλου?

Αυτό έχει απώλεια 6-7 dB στα 100 μέτρα στους 800 Μhz..

Αυτό αν το βάλω σε πομπό FM για να τροφοδοτήσω την κεραία θα έχω καλά αποτελέσματα?
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι 75Ω !! Τι λέτε ??

johnjohngr
25-08-08, 16:41
που μπορώ να βρω καλλώδιο rg 6u στην θεσ/νίκη??? έχει μήπως ο γεωργιάδης?

aeonios
25-08-08, 19:06
Παιδιά επειδή δεν έγινε ίσως σαφές από τα προηγούμενα...να σας το κάνω λίγο πιο λιανά!

Αν η κεραία μας είναι συντονισμένη σε μια συχνότητα πχ στους 100ΜΗz και

1) εκπέμπει ΑΚΡΙΒΩΣ στη συχνότητα αυτή χωρίς στάσιμα και η αντίσταση της είναι δεδομένη και γνωστή πχ 50 Ohm

2) Η γραμμή μεταφοράς (coaxial δηλ το RG-58, 213 κτλ ) είναι στην ίδια χαρακτηριστική τιμή αντίστασης με αυτήν την αντίσταση (50 Οhm) ΚΑΙ

3) H έξοδος του μηχανήματος έχει την ίδια τιμή αντίστασης με τα 1, 2 τότε δεν έχει σημασία πόσο καλώδιο καθόδου θα βάλουμε !

Στην περίπτωση που δεν ξέρουμε ποια είναι η συχνότητα συντονισμού αλλά το καλώδιο της καθόδου έχει την ίδια αντίσταση σε ohm με την έξοδο του μηχανήματος και θέλουμε να "μεταφέρουμε" τα στάσιμα της κεραίας μας στη γέφυρα στασίμων μας τότε μπορούμε εφαρμόζουμε τον κανόνα των πολλαπλασίων του μισού μήκους κύματος κτλ που προείπε ο φίλος παραπάνω....

Αν δεν ξέρουμε ποια είναι η συχνότητα συντονισμού της κεραίας μας κτλ τότε καλό είναι να δανειστούμε/βρούμε ένα antenna analyzer για να μας δώσει άμεσα όσα στοιχεία χρειαζόμαστε...

ReFas
25-08-08, 19:53
στην περίπτωση που δεν ξέρουμε ποια είναι η συχνότητα συντονισμού αλλά το καλώδιο της καθόδου έχει την ίδια αντίσταση σε ohm με την έξοδο του μηχανήματος και θέλουμε να "μεταφέρουμε" τα στάσιμα της κεραίας μας στη γέφυρα στασίμων μας τότε μπορούμε εφαρμόζουμε τον κανόνα των πολλαπλασίων του μισού μήκους κύματος κτλ που προείπε ο φίλος παραπάνω....


γεια σου νικ, καιρό έχουμε να γράψουμε...
αν βάλουμε πολλαπλάσιο μήκους του λ/2 στη γραμμή τοτε αυτό που θα κάνουμε είναι να μεταφέρουμε την αντίσταση του φορτίου εκεί που είναι τα λ/2 μήκη... τα στάσιμα μας δεν θα αλλάξουν με οποιοδήποτε μήκος καλωδίου και σε οποιοδήποτε σημείο βάλουμε το όργανο μέτρησης στασίμων....
να το κάνουμε λίγο πιο λιανά... αν έχουμε αντίσταση κεραίας 75ω και την συνδέσουμε με 50ω καλώδιο τότε τα στάσιμα μας θα είναι 1,5:1 με οποιοδήποτε μήκος καλωδίου και σε οποιαδήποτε θέση συνδέσουμε το όργανο μέτρησης....
αν αλλάζοντας το μήκος του καλωδίου παρατηρήσουμε αλλαγή στα στάσιμα τότε συμβαίνει κάτι άλλο....
αυτό θεωρητικά γιατί στη πράξη με καλώδια που έχουν απώλειες όσο πλησιάζουμε το όργανο μέτρησης προς την κεραία τα στάσιμα θα αυξάνουν.... με καλώδιο πολυ μικρών απωλειών όμως μπορούμε να προσεγγίσουμε πολύ κοντά το θεωρητικό...

α! και κάτι άλλο... ο κάθε πομπός δεν έχει αντίσταση εξόδου...έχει μια αντίσταση που "πρέπει" να δεί για να αποδώσει το καλύτερο... υποτίθεται οτι ο κατασκευαστής έχει ρυθμίσει σωστά το κύκλωμα εξόδου, με άλλα λογια μπορεί στη πράξη βάζωντας 55ω η 45ω η κάτι ελαφρώς διαφορετικό απο 50ω ο πομπός μας να αποδώσει καλύτερα...

tsakmaki
12-10-08, 14:24
Παιδια, το rg-58u στα 10 μετρα, στους 100 mhz, θα εχει μεγαλες απωλειες? Με ισχυ πομπου 80 watt.

RFΧpert
12-10-08, 16:31
Παιδια, το rg-58u στα 10 μετρα, στους 100 mhz, θα εχει μεγαλες απωλειες? Με ισχυ πομπου 80 watt.
Οχι, θα παιξει μια χαρα... αλλα σιγουρα ενα 213 θα ειναι καλυτερο...

Jerry
12-10-08, 17:03
..παιδιά, να προτιμάτε το RG8 από το RG213. Νομίζουμε ότι το δεύτερο είναι καλύτερο αλλά δυστυχώς, το 213 έχει μεγαλύτερες απώλειες !!!
Χρόνια μου είχε κάτσει κι'εμένα στραβά. Ειδικά για υψηλότερες συχνότητες, το 213 έχει 2πλάσιες σχεδόν απώλειες !!!! :confused1::confused1:

Π.χ. στους 450 το RG8 έχει -3 dB και το RG213... -5.5 dB !!!! :001_huh:

'Ετσ κι' αλιιώς ίδια τιμή έχουν.... :wiink:

RFΧpert
12-10-08, 22:26
..παιδιά, να προτιμάτε το RG8 από το RG213. Νομίζουμε ότι το δεύτερο είναι καλύτερο αλλά δυστυχώς, το 213 έχει μεγαλύτερες απώλειες !!!
Χρόνια μου είχε κάτσει κι'εμένα στραβά. Ειδικά για υψηλότερες συχνότητες, το 213 έχει 2πλάσιες σχεδόν απώλειες !!!! :confused1::confused1:

Π.χ. στους 450 το RG8 έχει -3 dB και το RG213... -5.5 dB !!!! :001_huh:

'Ετσ κι' αλιιώς ίδια τιμή έχουν.... :wiink:
Αυτο ειναι αληθεια, ασχετα που η διαφορα τους στα FM δεν ειναι τετοια... 0.42 σε σχεση με 0.6 db στα 10 μετρα που θελει ο φιλος μας! Δηλαδη ουτε καν 2W διαφορα στην ισχυ που εντελει θα δωσει το ενα απο το αλλο! Βεβαια, αν ψαξεις για RG-8 θα δεις οτι δεν κυκλοφορει... πλεον στα μαγαζια, οποτε το 213 ειναι σχεδον μονοδρομος...

Jerry
13-10-08, 03:03
Αυτο ειναι αληθεια, ασχετα που η διαφορα τους στα FM δεν ειναι τετοια... 0.42 σε σχεση με 0.6 db στα 10 μετρα που θελει ο φιλος μας! Δηλαδη ουτε καν 2W διαφορα στην ισχυ που εντελει θα δωσει το ενα απο το αλλο! Βεβαια, αν ψαξεις για RG-8 θα δεις οτι δεν κυκλοφορει... πλεον στα μαγαζια, οποτε το 213 ειναι σχεδον μονοδρομος...


..ενδιαφέρον αυτό, δεν το ήξερα ! γιατί όμως δεν έχουν πλέον RG8?
Περίεργο....

ReFas
13-10-08, 10:59
..παιδιά, να προτιμάτε το RG8 από το RG213. Νομίζουμε ότι το δεύτερο είναι καλύτερο αλλά δυστυχώς, το 213 έχει μεγαλύτερες απώλειες !!!
Χρόνια μου είχε κάτσει κι'εμένα στραβά. Ειδικά για υψηλότερες συχνότητες, το 213 έχει 2πλάσιες σχεδόν απώλειες !!!! :confused1::confused1:

Π.χ. στους 450 το RG8 έχει -3 dB και το RG213... -5.5 dB !!!! :001_huh:

'Ετσ κι' αλιιώς ίδια τιμή έχουν.... :wiink:

Που τα βρίσκεται αυτα ρε παιδιά ;
Το αρχικό RG8 όπως και το RG58 ήταν πρίν απο το 1940. Το RG8 είχε αντίσταση 52Ω το RG58 είχε 53,5Ω (οι αντιστάσεις των καλωδίων της τοτε εποχής καθορίζονταν απο τις διαστάσεις των αγωγών που ηταν πιο ευκολες κατασκεύσιμες, στις διαστάσεις του RG8 βγήκε 52Ω η αντίσταση στο RG58 βγήκε 53,5)
Η εξωτερική μόνωση ήταν PVC τύπου 1 που μπορούσε να διαβρώσει το εσωτερικό του καλωδίου και οταν η προδιαγραφή απαιτούσε PVC II άλαξε η σήμανση σε RG8A και RG58B.
Υπήρχε και το RG58A με 52Ω.
Αργότερα νομίζω στο 1962 ομαλοποιήθηκαν οι αντιστάσεις σε 50 και 75 Ω, το RG8 αντικαταστάθηκε απο το RG213 και το RG58 με το RG58C.
Οι απώλειες του RG8 με το RG213 είναι ίδιες με πολυ μικρή διαφορά καλύτερο το 213 στις υψηλές συχότητες, πρακτικά ίδια.
Οποιδήποτε RG8 κυκλοφορούσε στη χώρα μας τα προηγούμενα χρόνια πιθανότατα είχε φτιαχτεί πολύ παλιά η είχε βγεί απο αποθήκες του στρατού που φαντάζομαι θα είχε πολλές ποσότητες παλιότερα, και διοχετέυονταν στην αγορά απο τους απατεώνες της πλατειας μοναστηρακίου.
Απο όσο ξέρω δεν υφίσταται πια σήμανση RG σαν προδιαγραφή, αντικαταστάθηκε απο την Μ17/xxx-RGxxx (οπου x βάζεις οποιο νούμερο θες).
Αν βρείς καλώδιο που γράφει RG8 η RG213 η οτιδηποτε άλλο σκέτο χωρίς Μ17 κτλ. και είναι καινούριας κατασκευής τότε πιθανότατα είναι μαιμού η μπορεί να είναι σωλήνας ποτίσματος η σωληνάκι υψηλής πίεσης... ομοαξονικό καλώδιο με προδιαγραφές δεν είναι.

Υπάρχουν άλλα καλύτερα καλώδια σύγχρονα απο κατασκευαστές οπως οι belden η times microwave κ.α όπως και τα γνωστά ευρωπαικά.

Jerry
13-10-08, 13:34
...φίλε μου αν και η ιστορική σου αναδρομή είναι σωστή και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο μεγαλύτερο μέρος αυτών που γράφεις, εν τούτοις
στο θέμα σχετικά με την ισότητα σε απώλειες των 2 αυτών καλωδίων έχεις άδικο.
'Ανοιξε οποιοδήποτε σοβαρό βιβλίο με τις απώλειες του RG8 και του RG213 και θα το δείς μόνος σου.

Δεν είναι αποκύημα της φαντασία μας, οι προδιαγραφές το αναφέρουν.

Και μην πέφτεις στην παγίδα να συγκρίνεις τα καλώδια στα HF, ακόμα και
στους 100 ΜΗζ, όπου όπως πολύ σωστά είπε ο προηγούμενος φίλος, ο RFXpert, οι διαφορές είναι ελάχιστες και πρακτικά αμελητέες.
Στους 450 ΜΗΖ όμως και για μήκος 100 ποδών (περ. 35 μ.), το RG213 έχει διπλάσιες σχεδόν απώλειες. Και ναι, εννοείται ότι λέμε "RG-8" κλπ. χάριν συντομίας, διότι έτσι τα αποκαλούμε χρόνια τώρα. Φυσικά και υπάρχει η σήμανση Μ17.
Αλλά αν θέλεις να πάμε και σε σύγχρονα καλώδια που αναφέρθηκες, π.χ. η Belden έχει σημανση 9913 [RG-8] και αντιστοιχα 8267 (RG-213).
Παρ'ότι πιθανόν δεν το πιστεύεις και πάλι, ακόμα και σ'αυτή την περίπτωση
η απώλεια του 8267 έναντι του 9913 είναι σχεδόν διπλάσια στους 450 ΜΗΖ (35 μ.) !!!

Μια πολύ ωραία σελίδα που ανακάλυψα με Online Calculator είναι εδώ:

http://sv1bsx.50webs.com/coaxial_calculator/loss_per_cable.html

όπου μπορείς να επιβεβαιώσεις "ιδίοις όμασι" όλα αυτά τα... "νόστιμα".

Τώρα αν εσύ ακόμη διαφωνείς, δικαίωμά σου ασφαλώς, δεν μπορώ να κάνω τίποτε περισσότερο για να σε πείσω.

Καλό θα ήταν ωστόσο, να μην αμφισβητούμε έτσι αβίαστα τις απόψεις των άλλων.
Ουδείς αλάνθαστος βέβαια, ωστόσο λίγο περισσότερος σεβασμός στις απόψεις των άλλων δεν βλάπτει.... αυτό όσον αφορά την επικεφαλίδα σου:

"που τα βρίσκετε αυτά ρε παιδιά"....



Καλή σου μέρα

ReFas
13-10-08, 16:54
Σε ποιά σοβαρά βιβλία να κοιτάξω; έχεις να μου προτείνεις κάποιο-α; Εχω αρκετά σοβαρά βιβλία αλλά τα μόνα που έχουν πίνακες είναι το Antenna Book του ARRL και τό VHF UHF Manual του RSGB.
Kαι τα δύο λένε αυτα που σου έγραψα (δεν τσακώθηκα με την αλήθεια ακόμα).
Εχω και ένα άλλο το Reference Data for Engineers 9 εκδοση που όμως δεν γράφει για το RG8 γιατί όπως σου είπα είναι παλιό και αντικαταστάθηκε απο το RG213.
Εχω όμως σε ηλεκτρονική μορφή δυο παλιότερες εκδόσεις την δεύτερη και τέταρτη που έχουν το RG8 με τα στοιχεία όπως είπα.

Για τα καλώδια της Belden το 9913 και το 8267... Τα καλώδια δεν είναι RG8 ούτε και RG213, είναι ΤΥΠΟΥ RG με παρόμοιες διαστάσεις με άλλες όμως ηλεκτρικές ιδιότητες και άλλη κατασκευή (αφρώδες υλικό για κεντρική μόνωση αλουμινένια ταινία για μπλενταζ κτλ).
http://www.belden.com/pdfs/prodfaq/faqprg.htm
http://www.belden.com/pdfs/Techpprs/CoaxialCablesandApplications.pdf
Αν θες το καταλαβαίνεις αν όχι είναι δικό σου θέμα.

Για on line calculator συγνώμη αλλα προτιμώ της ΤΜ
http://www.timesmicrowave.com/cgi-bin/calculate.pl
Αν δε συμφωνείς με τα αποτελέσματα στείλε μια διαμαρτυρία στην ΤΜ και πες τους οτι έχετε κάνει λάθος το RG8 ψηλά έχει τις μισές απώλειεςαπο το RG213.

Γιώργος 231
13-10-08, 18:25
με ολο το θαρρος

αφου με 2,6 ευρω το μετρο,
αγοραζεις το ecoflex 10
το οποιο νομιζω οτι ειναι καλλιτερο (σε απωλειες) και απο τα δυο,
γιατι να βρεις το RG8 ?

φυσικα δεν ειμαι και ο πιο ειδικος εδω μεσα, αλλα ειδα (στους 500 mhz) σχεδον τις ιδιες απωλειες και στο 8 και στο 213.
προς τι ο προβληματισμος ?

ασχετο, που υπαρχει γραμμενο, οτι ψηλα το 8 εχει τις μισες απωλειες απο το 213 ?

RFΧpert
13-10-08, 23:17
http://www.decacables.com/index.cfm?meds=ss.main&ss=51&s=14&c=22
http://www.decacables.com/index.cfm?meds=ss.main&ss=74&s=14&c=22

RG-8/U, Belden 9913RG-8/U, Belden 9913FMHzdB/100 ftMHzdB/100 ft500.9501.1
1001.31001.52001.82002.04002.74002.97003.67003.9

http://www.arrg.us/pages/Loss-Calc.htm

Belden 9913 RG-8
Belden 8267 RG-213

Γαληνίτης
16-01-09, 23:17
-Η αναφερόμενη στους πίνακες εξασθένιση (attenuation) δεν είναι το μόνο κριτήριο για την αξιολόγηση ενός καλωδίου. Ούτε επίσης η μέγιστη ισχύς λειτουργίας.
-Το RG-213/U αντικατέστησε το (αντίστοιχο) RG-8A/U. Και τα δύο είναι με συμπαγές διηλεκτρικό, έχουν την ίδια εξωτερική διάμετρο και ονομαστική τιμή Ζο ("50Ω"). Η διαφορά τους είναι ότι το μανίκι του 213 είναι ανθεκτικό στην UV ακτινοβολία και ο εσωτερικός χάλκινος αγωγός δεν είναι μονόκλωνος, αλλά 7κλωνος.
-Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, όπως καλώδια με συμπαγές και αφρώδες διηλεκτρικό. Το RG8 που αναφέρεται σε πίνακες με απώλειες μικρότερες από του RG213, δεν είναι με συμπαγές διηλεκτρικό, αλλά με αφρώδες (foam). Το Belden 9913 "RG8" είναι κι αυτό foam.
-Φράσεις όπως "το RG213 δεν αξίζει" είναι απόλυτες και υπερβολικές. Για τη συγκεκριμένη χρήση, ερασιτεχνικών πομπών στη ζώνη ραδιοφωνίας FM (100 ΜΗz) και για μήκος της τάξης των 10 - 20m και βέβαια κάνει -και ας μην είναι η θεωρητικά καλύτερη επιλογή-.
-Απώλειες όπως "2W στα 100" (!) είναι εντελώς ασήμαντες και ανάξιες λόγου. Οι απώλειες μετριούνται με dB και απώλειες μέχρι 1 db είναι πρακτικά μη αισθητές και αμελητέες.

antonis_p
25-01-09, 09:25
Θέλω μόνο να συμπληρώσω
πως οι εμπορικες ονομασίες πχ 8267
αναφέρονται στην "προδιαγραφή" RG213.
Φυσικά άλλο rg213 πουλά η TELE και άλλο η Belden,
και προφανώς εκεί οφείλονται και οι διαφορές στις τιμές.

Το RG8 πρακτικά δεν υπάρχει στην αγορά
αλλά συναντάται στην βιβλιογραφια.
Όταν διαβάζουμε RG8, απλά μεταφράζουμε ως 213.

Επίσης πρακτικά, δηλ για λογική ισχύ και λογικό μήκος
στα VHF το 213 κρίνεται επαρκέστατο.

Σκεφτείτε πως συμφωνα με την βιβλιογραφία
το rg58 κρίνεται μια χαρά για χρήσεις hf (εννοειται και για πιο κάτω)
για χρήση μέχρι 500W.
Από κει και πέρα, hobby κάνουμε,
και όπως λεει και ο λαός:
το κέφι και τα λάθη πληρώνονται...

status
13-03-09, 00:21
καλησπερα παιδια εχω μπλεξει με ενα radio link στους 2400 η αποσταση που θελω να καλυψω ειναι 1200μ θα ηθελα να ρωτησω τι κερεες να βαλω και τι καλωδια ευχαριστω πολυ

mits
25-03-09, 20:25
Παίδες μια γρήγορη ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα: στο ίδιο πάχος με το rg-58, υπάρχει κάποιο άλλο καλώδιο με καλύτερα χαρακτηριστικά (μικρότερη εξασθένηση);
Ευχαριστώ!

Γιώργος 231
25-03-09, 21:13
Παίδες μια γρήγορη ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα: στο ίδιο πάχος με το rg-58, υπάρχει κάποιο άλλο καλώδιο με καλύτερα χαρακτηριστικά (μικρότερη εξασθένηση);
Ευχαριστώ!

υπαρχει ....

Γιώργος 231
25-03-09, 21:22
AIRCELL 5 coaxial cable

http://www.ssb.de/pdf/Aircell5_UK.pdf

κοστος 1,35 ευρω το μετρο
(http://www.atop.gr/el/shop/miscellaneous-wifi/coaxial-cables/aircell-5-coaxial-cable.html)

mits
26-03-09, 11:27
AIRCELL 5 coaxial cable

http://www.ssb.de/pdf/Aircell5_UK.pdf

κοστος 1,35 ευρω το μετρο
(http://www.atop.gr/el/shop/miscellaneous-wifi/coaxial-cables/aircell-5-coaxial-cable.html)

Ωραίος! Δεν το είχα δει αυτό, έψαξα και βρήκα μόνο το Η155.

Που το βρίσκουμε ΑΘήνα όμως...;

galatios1
14-09-11, 20:30
καλησπερα σε ολους θα θελα να ρωτησω βρηκα ενα κοματη καλοδιο γυρο στα 18 μετρα televe digital 1119 κανη να το συνδεσω για καθοδω κεραιας?

antonis_p
15-09-11, 00:00
καλησπερα σε ολους θα θελα να ρωτησω βρηκα ενα κοματη καλοδιο γυρο στα 18 μετρα televe digital 1119 κανη να το συνδεσω για καθοδω κεραιας?

τί κεραίας;

galatios1
15-09-11, 07:32
[QUOTE=antonis_p;460130]τί κεραίας;
εχω φτιαξη μιαyagi τριων στιχιων και ενα διπολο

aeonios
15-09-11, 07:36
Για ποια συχνότητα;

galatios1
15-09-11, 12:00
[QUOTE=aeonios;460149]Για ποια συχνότητα;
αυτη την Κεραία για vhf 2m Yagi – Uda 3 στοιχείων για τα 2m – 70cmαπο τη σεληδα http://www.5-9report.gr/59report/5-9%20REPORT%20vol90.pdf εχω προσπαθηση να φτιαξω οσο μπορουσα καλυτερα λογικα γιατης συχνοτητες ραδιοερασητεχνων και κανα ταξι η ναυτηκες μπαντες.
λογο του οτι ειμαι σε παραθαλασσιο μερος ειναι καλυτερα να την βαλω οριζοντια η καθετη μιας και απο τη μια βλεπω θαλασσα (λιβυοι)και απο την αλλη βουνα?
επησης σε ευχαρηστο για τη βοηθια σου.

antonis_p
15-09-11, 15:31
Δεν βρήκα καθόλου στοιχεία για το καλώδιο, αν είναι για λήψη το βάζεις απροβλημάτιστα.
Φαντάζομαι πως χρησιμοποιείται για λήψη υψηλότερων συχνοτήτων.

Για εκπομπή δεν ξέρω, δοκίμασε με χαμηλή ισχύ και μέτρα στάσιμα & power loss στο τέλος.

Inferno
15-09-11, 16:02
Καλησπέρα, έχω μπερδευτεί λίγο επειδή οι πιο πολλοί μιλάτε για εκπομπή. Εγώ που θέλω να τραβήξω ένα καλό ομοαξονικό από την κεραία μου στην τηλεόρασή μου θα είμαι ικανοποιημένος με ένα Belden 9913?

Θέλω να το αλλάξω οπωσδήποτε γιατί αυτό που έχω τώρα είναι.... Ο εσωτερικός αγωγός δεν είναι καν χάλκινος.. Πρέπει να είναι αλουμίνιο... Καλά για εξωτερικό δεν συζητώ.... Είναι σχεδόν ανύπαρκτος...

Θα έχω καλύτερο σήμα με ένα Belden 9913?

antonis_p
15-09-11, 16:11
Καλησπέρα, έχω μπερδευτεί λίγο επειδή οι πιο πολλοί μιλάτε για εκπομπή. Εγώ που θέλω να τραβήξω ένα καλό ομοαξονικό από την κεραία μου στην τηλεόρασή μου θα είμαι ικανοποιημένος με ένα Belden 9913?

Θέλω να το αλλάξω οπωσδήποτε γιατί αυτό που έχω τώρα είναι.... Ο εσωτερικός αγωγός δεν είναι καν χάλκινος.. Πρέπει να είναι αλουμίνιο... Καλά για εξωτερικό δεν συζητώ.... Είναι σχεδόν ανύπαρκτος...

Θα έχω καλύτερο σήμα με ένα Belden 9913?

Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά των καλωδίων μεταφοράς RF είναι η απώλεια ανά μέτρο (συνήθως στα χαρακτηριστικά αναφέρεται ανα 100 ft ή 33 μ) σε δεδομένη συχνότητα. Και το άλλο είναι η σύνθετη αντίσταση.

GeorgeVita
15-09-11, 16:11
... θέλω να τραβήξω ένα καλό ομοαξονικό από την κεραία μου στην τηλεόρασή μου θα είμαι ικανοποιημένος με ένα Belden 9913;

Αυτό το καλώδιο έχει σύνθετη αντίσταση 50Ω, ενώ για λήψη TV θέλεις 75Ω. Εκτός αυτού είναι τύπου RG8/U άρα χοντρό, δύσκαμπτο κλπ.
Καλύτερα να αγοράσεις καλώδιο για TV. Ρώτησε σε ένα κατάστημα τί τύπους έχουν, βρες και σύγκρινε τα χαρακτηριστικά τους και αποφασίζεις. Αν τα βρεις δύσκολα δώσε εδώ τους κωδικούς των καλωδίων να συγκρίνουμε.
G

Inferno
16-09-11, 18:23
Ωχ σόρυ είχα μπερδευτεί. Νόμιζα ότι και η κεραία είναι 75Ω. Τα θυμόμουν ανάποδα:001_unsure: