PDA

Επιστροφή στο Forum : MIA KΑΛΗ ΚΕΡΑΙΑ ΓΙΑ FM



kostas30
07-01-05, 11:01
Προκειτε για μια πολυ καλη κεραια ευκολη στην κατασκευη ευκολα υλικα.

εγω την στηριξα πανω σε ξυλο. τα στοιχεια της ειναι απο καλωδιο ευκαμπτο 6mm. Οι μονωτηρες ειναι απο τεφλον μπορειτε να βαλετε και fiber glass. Η γραμμη λ/4 ειναι μπρουτζοβεργες 5 mm. Στα σημεια Α Β συνδεουμε το RG και το ανεβοκατεβαζουμε μεχρι τα στασιμα να πεσουν στο 0 εκει σφιγγουμε το RG η το κολαμε.
Η απολαβη της ειναι περιπου 6dbi δηλαδη 4,5db περιπου.

electron
07-01-05, 11:08
Ενδιαφέρουσα περίπτωση Κώστα.Μου θυμίζει τις ρομβοειδής κεραίες που έκαναν χρήση στα μεσαία.Η εκπομπή της είναι κατευθυνόμενη ή κυκλική;

kostas30
07-01-05, 12:41
Ναι κανει κατευθυνση μπροστα και πισω. Την ακουσα σε σημεια που δεν ειχα περασει ποτε και δεν ειχα καθολου οπτικη επαφη. Η δοκιμη εγινε πανω σε 5 μετρα ιστο και με 150 βαττ. δεν την εβαλα στον 18μετρο διοτι θελω να τη κανω να εχει μεγαλυτερη αντοχη σε αερα γιατι εδω που ειμαι φυσαει πολυ :idea: Ο συντονισμος της ηταν πολυ ευκολος. εεε να της δωσω και κανα βαττ παραπανω :mrgreen: συντομα θα περασω και μια foto απο την κεραια

kostas30
06-02-05, 19:28
Δοκιμαστε την αξιζει τον κοπο και δεν κοστιζει σχεδον τιποτα.

electron
06-02-05, 19:36
Κώστα αν μπορούσες να μας έδινες και κάποιες πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή της,τα υλικά που χρησιμοποίησες,τον συντονισμό της και μια πραγματική φωτό,θα ήταν καλύτερα.

kostas30
06-02-05, 19:42
ok θα περασω μια foto σε κανα δυο μερες πληρης αναλυτικα τα υλικα και την κατασκευη. Η κεραια αυτη αποδιδει οσο και 4 διπολα F/B.

MAKHS
07-02-05, 09:35
Φιλε καλημερα..Εχεις απολυτο δικαιο..Αυτη τη κεραια την ειχα κατασκευασει περιπου το 1979 και πραγματικα μου ειχε κανει εντυπωση γιατι ειχε δουλεψει πολυ καλα..Θυμαμαι οτι την ειχα δει σε φωτογραφια σε ενα περιοδικο ηλεκτρονικων και μου ειχε αρεσει επειδη ηταν ρομβικη οπως των παλιων ασυρματων βραχεων .Θυμαμαι οτι με ενα μικρο πομπο 2 βατ ειχα καλυψει μια αποσταση 15 χιλ..σε οπτικη επαφη ως κατευθυνομενη εκπομπη. Θυμαμαι οτι για καθοδο ειχα χρησιμοποιησει καθοδο τηλεορασης..Αυτην μπορουσα αυτη εβαλα.Αξιζει τον κοπο παντως για δοκιμη γιατι η εκπομπη της δεν ειναι αποκλειστικα κατευθυνομενη και καλυπτει αρκετες μοιρες εκπομπης.

kostas30
07-02-05, 11:22
:ok: :ok: :ok:

stavros414
07-02-05, 13:17
Φίλε Κώστα

μπορείς να μας πείς μέχρι τι ισχύ αντέχει η συγκεκριμένη κεραία ?
Εγώ παιδιά έχω μια Yagi κατευθυνόμενη με 3 στοιχεία. Λοιπόν βγαίνω από χαμηλή περιοχή με λίγη ορατότητα της κεραίας μου εκεί που δίνω κατεύθυνση, μπροστά, και ακούγομε πολύ καλά σε πολλές περιοχές εκεί που δεν βλέπει η κεραία. Πως γίνετε αυτό ? Μιλάμε ότι ακούγομε σε μεγάλη απόσταση που δεν το περίμενα γιατί δεν βλέπει η κεραία και παρόλα αυτά περνάει το σήμα...

kostas30
07-02-05, 15:51
Φιλε Σταυρο εγω για στοιχεια εβαλα καλωδι 6mm ευκαμπτο με μονωτηρες τεφλον και την πηγα εως 400 βαττ χωρις προβλημα. αν θα γινει μια πιο βαρια κατασκευη μπορει να μπει σωληνακι 8-10mm χαλκου αυτο που δουλευουν οι ψυκτικοι η σωληνα αλουμινιου για παραπανω βαττ.

Τωρα εσυ ακουγεσε δε διαφορες περιοχες λογο ανακλασεων ειτε απο το εδαφος ειτε απο διαφορα φυσικα η τεχνιτα μεσα που υπαρχουν στην περιοχη. Πρεπει να ξερεις οτι το ραδιοκυμα πανω απο τους 60mhz ακολουθει ιδιοτητες φωτος, δηλαδη ειναι σαν να βαλεις εναν μεγαλο προβολεα στον ιστο σου διοτι μιλαμε για κατευθυνομενη εκπομπη και εκει που θα φανει ο προβολεας εκει θα ακουστης θεωριτικα ολα αυτα γιατι για να κανουμε αυτο το πειραμα πρεπει να εχουμε απολυτο σκοταδι. :wink: :wink:

stavros414
07-02-05, 16:06
ok κατάλαβα, σε περιμένω, με την υδρόψυκτη, το Σάββατο να τα πούμε από κοντά !! :wink:

electron
07-02-05, 17:49
Φίλε Κώστα

μπορείς να μας πείς μέχρι τι ισχύ αντέχει η συγκεκριμένη κεραία ?
Εγώ παιδιά έχω μια Yagi κατευθυνόμενη με 3 στοιχεία. Λοιπόν βγαίνω από χαμηλή περιοχή με λίγη ορατότητα της κεραίας μου εκεί που δίνω κατεύθυνση, μπροστά, και ακούγομε πολύ καλά σε πολλές περιοχές εκεί που δεν βλέπει η κεραία. Πως γίνετε αυτό ? Μιλάμε ότι ακούγομε σε μεγάλη απόσταση που δεν το περίμενα γιατί δεν βλέπει η κεραία και παρόλα αυτά περνάει το σήμα...Επίσης πάνω σ'αυτό να προσθέσω ότι ο ηλεκτρομαγνητικός ορίζοντας εκτείνεται πέραν του οπτικού επομένως είναι φυσικό ένα ηλεκτρομαγνητικό κύμα να διαδίδεται περισσότερο από όσο βλέπει το μάτι μας,

kostas30
07-02-05, 23:17
:ok: :ok: :ok:

_ab
25-02-05, 16:46
Ποτε θα βαλεις καμια φωτο?Περιμενουμε τοσο καιρο...Ανυπομονω να την δω!!!!!Λεω να την φτιαξω και εγω.... :lol: :lol:

GREG
28-02-05, 13:39
Φιλε Κώστα, φτιαχνω 2 811 λίνεαρ στα ΑΜ μηπως ξερεις το πηνιο εξοδου για να ανεβαινει και στα βραχεα οσο παει η 811 ευχαριστώ

radioamateur
01-03-05, 22:32
Νομίζω ότι βρήκα τις απαιτούμενες πληροφορίες από τους χρηστες του forum του δικτυακού τόπου www.fmdream.net σχετικά με την κατασκευή κεραίας fm brodband. Δεδομένου ότι οι καταχωρήσεις των χρηστων είναι αρκετες σας προτρέπω να επισκεφτειτε απευθείας το δικτυακό τοπο και να μου πείτε τη γνωμη σας για την κατασκευή που προτείνεται.Η καταχωρηση στο forum χαρακτηρίζεται ως "Antennas" στη συνέχεια επιλέγετε "Broadband Dipole info needed".Θα σας παρακαλουσα να διαβάσετε προσεκτικά όλα τα posts δεδομένου ότι οι πληροφορίες που δίνονται είναι πολύ σημαντικές για τη σωστη λειτουργία της "όλης" κατασκευής σας.

vagos
02-03-05, 16:23
Εχω κατασκευάση μία κεραία . Την οποία αντέγραψα απο μία καλλή κατασκευή που χρησημοποιούσε ο ΣΚΑΙ στό Καστελώριζο .Εγω δέν είχα ολα τα υλικά και εκανα μερικές αλλαγές . Το αποτέλεσμα ηταν πολύ καλό , ηθελα να το βάλω πρήν πολλές μέρες αλλά δέν κατάφερα να περάσω τίς φωτογραφίες . Γιαυτό το είχα αναβάλει , ούτε τώρα κατάφερα να βρώ τον τρόπο .
Τα υλίκά ηταν χαλκοσωλήνα φ22 Για το δίπολο και φ10 για το στοιχείο που κανει την προσαρμογή οι διαστάσεις είναι 135 εκατοστα το στοιχείο 40 εκατοστα το μικρό . 18 εκατοστά ψίχα απο το RG 213 . Το σημίο που γεφιρώνονται τα 2 στοιχεία σε μένα εγινε στα 34εκατοστά Εμένα συντονίζει γιά 6 MHz χωρίς στάσημα η κατασκευή της δέν κοστίζει πανω απο 10 με 15 ευρώ . Στα σημεία που επρεπε να γείνουν ενώσεις εγιναν με σκληρή κόληση (οποιος θέλει φωτογραφία ασ γράψει το Email του νατου τηστείλω )

electron
02-03-05, 17:31
Εγώ πάλι έχω φτιάξει το δίπολο του παρακάτω αρχείου το οποίο προέκυψε από μελέτη διαφόρων σχεδίων.Για τις διαστάσεις των στοιχείων μπορείτε να χρησιμοποιήσετε από το απλό διπολάκι με στοιχεία διαμέτρου 1cm μέχρι όσο ποιό μεγάλα έχετε την δυνατότητα να βρείτε.Η απόδοση και ο λόγος στασίμων(1.2/1) νομίζω ότι είναι πολύ καλά για μια τέτοια κεραία.

IOANNIS
02-03-05, 17:49
μηπως εχει να μου στειλει κανεις πληροφοριες για το πως θα φτιαξω μια κεραια με δυο κλειστα διπολα; το email μου ειναι john3@mailbox.gr εχω ενα απλο διπολο αλλα δεν κανει και πολυ δουλεια. εψαξα να βρω να δω πως ειναι φτιαγμενη μια κεραια με κυκλικη εκπομπη και δεν βρηκα πουθενα!!

radioamateur
25-06-08, 01:25
ok θα περασω μια foto σε κανα δυο μερες πληρης αναλυτικα τα υλικα και την κατασκευη. Η κεραια αυτη αποδιδει οσο και 4 διπολα F/B.

Φίλε μου Κώστα που είναι οι φωτογραφίες.Η συγκεκριμένη κεραία με ενδιαφέρει...!!!
Η συγκεκριμένη κεραία έχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα;
Ευχαριστώ...!!!

jeik
27-06-08, 01:15
η κεραια του κωστα 30 (ο ρομβος ) φτιαχτηκε απο εμενα σημερα και οντως κανει δουλεια,
σε σχεση με την ground plane που δοκιμασα εχει αισθητα μεγαλυτερη καλυψη σε σημεια που ειχα διαλειψεις και να σκεφτητε οτι εγινε
με χαλκοσυρμα 4mm πανω σε πλαστικο σκελετο και τραγικη εμφανιση (ο χριστος ξανασταυρωνεται φαση μιλαμε) .
Επιβεβαιώνω την αυξηση της εμβελειας , Ευκολη ρυθμιση στασιμων σχεδον μηδενικα,ομως λιγα παραπανω νερα στις τηλεορασεις ,
αλλα θα το αντιμετωπισουμε αυτο ,θα δουμε πως.
Κωστα να σαι καλα , το ποστ σου του 2005 εγινε πραξη το 2008.
αν ειδες αγνωστο νουμερο το απογευμα εγω σε πηρα τηλεφωνο , δεν απαντησες και οταν με πηρες ημουν στην ταρατσα
με την κεραια αγκαλια και δεν απαντησα κι εγω (ουτε στο θεο οταν υπαρχει RFοκατασταση) , θα σε παρω καποια στιγμη ομως να τα πουμε.
Αυριο ξεκιναει η επαγγελματικη κατασκευη της παραπανω κεραιας.

jeik
27-06-08, 01:39
και δεν θα βαλω οριζοντιο στηριγμα να φαινεται σαν σταυρος αλλα τα αλουμινια θα ειναι λυγισμενα
και θα στηριζονται μονο πανω και κατω , μην ερθει και καμια θεια να αναψει κερι στην καινουρια εκκλησια που ειδε !!!!!!!!!!!!
και τερμα στην κορυφη θα βαλω και μια ωραια κεραια UHF TV :wink: :wink: :wink: για παραλλαγη.
Σωστός ??

jeik
27-06-08, 02:17
Ασε που μοιαζει και με το εμβλημα του ΛΑΟΣ !!!!

nikos-b
21-10-08, 00:28
που είναι η φωτογραφία ρε φίλε Κώστα ;; οεο οεο ;;; άντε περιμένουμε..:drool:

kostas30
21-10-08, 16:17
η κεραια του κωστα 30 (ο ρομβος ) φτιαχτηκε απο εμενα σημερα και οντως κανει δουλεια,
σε σχεση με την ground plane που δοκιμασα εχει αισθητα μεγαλυτερη καλυψη σε σημεια που ειχα διαλειψεις και να σκεφτητε οτι εγινε
με χαλκοσυρμα 4mm πανω σε πλαστικο σκελετο και τραγικη εμφανιση (ο χριστος ξανασταυρωνεται φαση μιλαμε) .
Επιβεβαιώνω την αυξηση της εμβελειας , Ευκολη ρυθμιση στασιμων σχεδον μηδενικα,ομως λιγα παραπανω νερα στις τηλεορασεις ,
αλλα θα το αντιμετωπισουμε αυτο ,θα δουμε πως.
Κωστα να σαι καλα , το ποστ σου του 2005 εγινε πραξη το 2008.
αν ειδες αγνωστο νουμερο το απογευμα εγω σε πηρα τηλεφωνο , δεν απαντησες και οταν με πηρες ημουν στην ταρατσα
με την κεραια αγκαλια και δεν απαντησα κι εγω (ουτε στο θεο οταν υπαρχει RFοκατασταση) , θα σε παρω καποια στιγμη ομως να τα πουμε.
Αυριο ξεκιναει η επαγγελματικη κατασκευη της παραπανω κεραιας.


:wiink::wiink::wiink:

nikos-b
22-10-08, 13:02
ρε παιδιά καμιά φώτο θα βάλετε τελικά;

jeik
22-10-08, 17:22
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=2399&d=1105122208

Φωτο μονο ο κωστας , εγω την εκανα με χαλκοσυρμα , αλλα μεχρι τωρα δεν αξιωθηκα να την κανω κυριλε με αλουμινια.

Το σχεδιο ειναι κατατοπιστικο ομως.

nikos-b
23-10-08, 02:07
και αν σου πω ρε Δημήτρη ότι δεν κατάλαβα τίποτα από το σχέδιο; άντε ρε παιδιά έστω και χάλια κατασκευή βγάλτε και καμιά φώτο να καταλάβουμε τι είδος κεραία είναι αυτί επιτέλους!! αλλά από κοντά ε, όχι στον ιστό, αλλιώς πάλι δεν θα φαίνεται καλά !! άντε ΚΟΣΤΑΑΑ!!

kostas30
23-10-08, 07:05
δεν την εχω εδω και αρκετο καιρο διοτι πλεον δεν ασχολουμε με f m. νικο η κατασκευη της ειναι πολυ απλη σε 20 λεπτα την εχεις φτιαξει:wiink:

jeik
23-10-08, 13:55
Φιλε μολις μπορεσω θα τη βγαλω Φωτο , δεν την εχω κοντα μου .
Αλλα χωρις πλακα , το σχεδιο ειναι πολυ πιο ευκολονοητο απο τη φωτογραφια , ετσι οπως την εκανα προχειρα αποκλειεται να καταλαβεις.
Λοιπον ειναι ακριβως οπως ο χαρταετος ο τετραγωνος ,βλεποντας τον ορθιο ,βαζεις σταυρωτα 2 ξυλα και απο την καθε πλευρα κατεβαζεις συρμα χοντρο , 3 μετρα απο τη μια και 3 απο την αλλη , στο 1,5 μετρο ειναι η γωνια που σχηματιζει το οριζοντιο ξυλο.Στην κορυφη δεν ενωνονται.
Στο κατω μερος επισις δεν ενωνονται αλλα το καθενα ακουμπαει σε ενα καθετο συρμα 0,75 μετρα περιπου.Εκει στο ενα συρμα βαζεις με κλεμα το μπλενταζ και στο αλλο τον κεντρικο του καλωδιου και τα ανεβοκατεβαζεις για τα στασιμα.
Ρωτα παλι αν δεν καταλαβες κατι.

nikos-b
23-10-08, 18:49
jeik Σου έχω στείλει πμ γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ..

weather1967
23-10-08, 23:31
Μάλλον παιδιά κατι παρόμοιο σάν αυτό θά εννοείται ,οχι ακριβώς βέβαια γιατι αυτή ειναι loop antenna και συντονίζει γιά λήψη στους 10 ΚΗΖ ,πού τήν έχω φτιάξει γιά τον ανιχνευτή ηλεκτρικών εκκενώσεων,αλλά φαντάζομαι απο το σχέδιο κατι παρομοιο με πιό λίγο σύρμα βεβαια ,καί χωρίς να ειναι loop.

http://i42.servimg.com/u/f42/11/22/64/62/antenn19.jpg

jeik
24-10-08, 17:20
Μάλλον παιδιά κατι παρόμοιο σάν αυτό θά εννοείται ,οχι ακριβώς βέβαια γιατι αυτή ειναι loop antenna και συντονίζει γιά λήψη στους 10 ΚΗΖ ,πού τήν έχω φτιάξει γιά τον ανιχνευτή ηλεκτρικών εκκενώσεων,αλλά φαντάζομαι απο το σχέδιο κατι παρομοιο με πιό λίγο σύρμα βεβαια ,καί χωρίς να ειναι loop.

http://i42.servimg.com/u/f42/11/22/64/62/antenn19.jpg

ναι καπως ετσι , αλλα δεν ειναι τεσαρων κατευθυνσεων , και δεν ενωνονται οι δυο πλευρες.

nikos-b
25-10-08, 13:54
τελικά ρε Κωσταντή στην κάτω μεριά ενώνονται τα καλώδια μετάξι τους; στην πάνω οκ φενετε ότι δεν ενώνονται αλλά στην κάτω στο σχέδιο ενώνονται εδώ ώμος ο Δημήτρης μαι λέει ότι δεν τα ενώνει τι από τα δυο τελικά ισχύει;;α και τα παλούκια πόσο είναι περίπου αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι από 3 μέτρα το καθένα και όταν ενοεις μπουτζοβεργες τη ακριβός ενοεις μήπως χαλκό που χρησιμοποιούν οι υδραυλική;; ..

nikos-b
25-10-08, 14:15
ανέβασα και μια φώτο για να καταλάβεις τη εννοώ

nikos-b
28-10-08, 22:18
παιδιά έφτιαξα την κεραία και την βλέπω και γελάω μιλάμε για τελιος πρόχειρη κατασκευή..:hammer::head::glop:](*,):thinking::lool:

jeik
28-10-08, 23:24
ΣυγχαρητηριαΑΑΑΑΑΑΑΑ Νικο , σου απονεμω το 1ο βραβειο της χειροτερης κατασκευης που ειδα ποτε στο σαιτ :biggrin: :biggrin:

Πλακα κανω , αλλα παιρνει βελτιωσεις , αρκει η προσπαθεια !!!!
τα συρματα δεν ισιωνουν ? , πολυ φιδια ειναι .

jeik
28-10-08, 23:27
όντως ειναι λιγο τραγικη , αλλα θα κανει δουλεια .

nikos-b
30-10-08, 00:55
](*,)#-o:hammer::head:

Δημήτρη την εκανα μεσα σε 10 λεπτα ηταν και κυριακη και δεν ειχα αλλο καλοδιο ειναι ενα 2,5σαρι καλοδιο πολλικλονο . τελιος προχειρι κατασευη.

jeik
30-10-08, 10:35
Ωραια , δες τωρα τι κανει , αν σου παει καλα .
Εγω δεν βρηκα ακρη ομως αν ειναι κατευθυνομενη.
Αν παει καλα ετσι οπως ειναι , φανταστητε να πως θα ειναι με ιδανικες διαστασεις και αλουμινιο ή χαλκο.

weather1967
30-10-08, 11:18
Νίκο μού θυμίζει λίγο κατι απο το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλλι :biggrin:,και μάλιστα ξεκούρδιστο,καθώς και τήν βαλίστρα τού Γουλιέλμου Τέλλου νά κανουμε και λίγο καλαμπούρι,χωρίς παρεξήγηση.:-({|=
Πάντος η προσπάθεια μετράει,καί ειμαι σιγουρος πώς στό τέλος θα τήν σουλουπώσεις καλά.:wiink:

nikos-b
05-11-08, 21:19
weather1967 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34666) γιατί να παρεξηγηθώ αφού μόνος μου κοροϊδεύω την κατασκευή.το θέμα είναι πως τελικά βρίσκουμε την απόσταση από το σιμιο τέρμα πάνω μέχρι κάτω το ξέρετε ; αν είναι τετράγωνο και όχι ρόμβος πρέπει να βρούμε την απόσταση με το πιθαγοριο θεώρημα ..δηλαδή:A υποθέσουμε οτι η πλευρά ΒΓ είναι 1μετρο κάνουμε τις εξής πράξεις: ΒΓ2=ΑΒ2+ΑΓ2
Έστω ΑΒ=ΑΓ=Χ cm 12=1Χ2+1Χ2 =>1 =2Χ2 =Χ2 = 1
2 2 2

Χ=τετραγονικη ριζα 1
2
χ=τετραγονικι ριζα 0,5

όπου 12 =1.1=1 όπου χ άγνωστος αριθμός.. τώρα αν βγάλετε καμιά άκρη από αυτό που σας έγραψα εμενα να με χ.........ε .. ](*,):thinking::-({|=:hammer::head::eek: παιδιά αλλιώς τα γράφω αλλιώς βγαίνουν δεν μπορώ άλλο ..όποιος κατάλαβε κατάλαβε..

RFΧpert
07-11-08, 22:43
http://www.fmamplifiers.com/dominator.htm

jeik
08-11-08, 01:10
weather1967 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34666) γιατί να παρεξηγηθώ αφού μόνος μου κοροϊδεύω την κατασκευή.το θέμα είναι πως τελικά βρίσκουμε την απόσταση από το σιμιο τέρμα πάνω μέχρι κάτω το ξέρετε ; αν είναι τετράγωνο και όχι ρόμβος πρέπει να βρούμε την απόσταση με το πιθαγοριο θεώρημα ..δηλαδή:A υποθέσουμε οτι η πλευρά ΒΓ είναι 1μετρο κάνουμε τις εξής πράξεις: ΒΓ2=ΑΒ2+ΑΓ2
Έστω ΑΒ=ΑΓ=Χ cm 12=1Χ2+1Χ2 =>1 =2Χ2 =Χ2 = 1
2 2 2

Χ=τετραγονικη ριζα 1
2
χ=τετραγονικι ριζα 0,5

όπου 12 =1.1=1 όπου χ άγνωστος αριθμός.. τώρα αν βγάλετε καμιά άκρη από αυτό που σας έγραψα εμενα να με χ.........ε .. :eek: παιδιά αλλιώς τα γράφω αλλιώς βγαίνουν δεν μπορώ άλλο ..όποιος κατάλαβε κατάλαβε..




A ρε Νικο μ εκανες και γελασα βραδυατικα , χιλια χρονια να ζησεις.
:hammer::head:\\:D/:help::psonio:

jeik
19-11-08, 22:44
Να την η τρελη κατασκευη . Παντως αν γινει με χαλκοσωληνες που θα στηριζονται απο μονοι τους και φυγει ο σταυρος (πλαστικος σκελετος) θα ειναι σουπερ.

weather1967
20-11-08, 00:03
Μπράβο Δημήτρη
Βλεπω το περασες και με λαδομπογιά για προστασια .
Πέρασες το σύρμα οπως τους χαρταετούς :wiink:,μονο κοιτα στο κεντρο του σταυρού δεσε το και με ενα σπαγγο σταυρωτά γύρω -γύρω για να μήν σου παλατζάρουν τα πηχάκια, και τράβα το σύρμα πιο σφικτά γιατι το βλεπω μποσικο καπως .

jeik
20-11-08, 00:28
Μπα , δεν ειναι βαμμενα , το κατακορυφο ειναι πλαστικη σωληνα αποχετευσης, και το οριζοντιο πλαστικο καναλι καλωδιων,οσο για αντοχη μια χαρα ειναι , την εβαλα για μιση ωρα στον ιστο για να τη δοκιμασω και τωρα αναπαυεται ξαπλα στην ταρατσα , οταν ξανα χρειαστουμε τις υπηρεσιες τις θα την σηκωσουμε (ξυπνησουμε) :001_rolleyes:.

Η κανονικη θα γινει με αλουμινια , χωρις σκελετο και θα ειναι εντυπωσιακη !

Γιώργος 231
20-11-08, 08:18
δημητρη, ωραια κεραια.
και ξερεις ε ?
αν δεν την δουλεψεις, μπορεις σε αυτην να βαζεις την μπουγαδα :001_tt2:

(θα εχω και εγω διπλα τις κρεμαστρες ...)

jeik
20-11-08, 16:35
ΣΣΣΣΣ , :biggrin: προσπαθω να θυμηθω τι σου ειχα γραψει , κατι για κρεμαστρα , πουκαμισο ......:confused1::biggrin::biggrin:.

apog
21-12-12, 21:41
επαναφέρω και εγώ το θέμα μετά απο 4 χρόνια γιατί χθες κάθησα που είχα λίγο χρόνο και κατασκεύασα την εν λόγω κεραία. Χρησιμοποίησα 6αρι μονοκλωνο καλώδιο και για σκελετό σταύρωσα δύο ξύλα. Την έστησα λίγο πρόχειρα στο έδαφος και παίζοντας λίγο με τις αποστάσεις στο σημείο σύνδεσης του καλωδίου καθόδου κατάφερα πολύ εύκολα να μηδενίσω τα στάσιμα. Φαίνεται να δουλεύει καλά. Θα δοκιμάσω αύριο να την στήσω και στον ιστό όπου τώρα υπάρχει μια ground plane να δω διαφορά.

apog
21-12-12, 21:58
α! και μια ερώτηση αν υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί το θέμα. Πώς στήνεται η κεραία? Οπως τη βλέπουμε στο σχήμα μπαίνει στον ιστό? ή με τέτοιο προσανατολισμό ώστε το κομμάτι της κεραίας που συνδέεται στο μπλεντάζ του καλωδίου καθόδου να κοιτάει προς τη γη όπως στο δίπολο? Δηλαδή περιστροφή της κεραίας κατά 90 μοίρες δεξιά αν στο Β έχω συνδεδεμένο το μπλενταζ40073.

status
22-12-12, 00:26
καλησπερα σε ολους διαστασεις για τα στοιχεια για τους 97.7 ευχαριστω πολυ!!

apog
22-12-12, 09:11
λοιπόν, θα πάρεις δύο ξύλα μήκους 2,16 μέτρων το καθένα και θα τα καρφώσεις στα κέντρα τους φτιάχνοντας ένα σταυρό. Θα κόψεις και 2 κομμάτια μονόκλωνο καλώδιο (εγώ χρησιμοποίησα 6mm διατομή) από 3,83 μέτρα το καθένα. θα στερεώσεις στην κορυφή όπως βλέπεις το σχήμα την άκρη του καλωδίου και θα την λυγίσεις στα 1,53 μέτρα για να κάνει την γωνία στο οριζόντιο ξύλο. Στην συνέχεια θα μετρήσεις από εκεί που λυγισες το καλώδιο άλλα 1,53 μέτρα και έτσι θα φτάσεις στο χαμηλότερο σημείο της κεραίας. Εκεί θα λυγίσεις πάλι το καλώδιο έτσι ώστε να γίνει κατακόρυφο προς τα πάνω. Το κομμάτι του καλωδίου τώρα που ανεβαίνει κατακόφυφα προς τα πάνω θα πρέπει να είναι περίπου 77 πόντους. Την διαδικασία αυτή θα την κάνεις δεξια και αριστερά. Στο πάνω μέρος της κεραίας τα καλώδια δεν ενώνονται ενώ στο κάτω μέρος της κεραίας θα σου προκύψουν δύο παράλληλα κομμάτια καλωδίου που ανεβαίνουν προς τα πάνω. Εκεί θα συνδέσεις το καλώδιο καθόδου. ψάξε λίγο το ύψος που θα συνδέσεις το καλώδιο έτσι ώστε να έχεις τα λιγότερα στάσιμα.
Τώρα ελπίζω κάποιος που την έστησε αυτή την κεραία σε ιστό να βοηθήσει στο προηγούμενο ερώτημά μου σχετικά με τον προσανατολισμό της κεραίας στον ιστό.
Ελπίζω να βοήθησα.


καλησπερα σε ολους διαστασεις για τα στοιχεια για τους 97.7 ευχαριστω πολυ!!

status
22-12-12, 17:53
ευχαριστω πολυ αν καταφερει καποιος να την φτιαξει με σωληνακι αλουμινιου θα ειναι καλυτερη???

apog
26-12-12, 19:39
Σίγουρα πάντως θα είναι πιο σταθερή στις διάφορες καιρικές συνθήκες.


ευχαριστω πολυ αν καταφερει καποιος να την φτιαξει με σωληνακι αλουμινιου θα ειναι καλυτερη???

fm344
17-12-21, 11:13
Καποια φωτογραφια της κεραιας;καποια λινκ που αναφερονται δεν ανοιγουν.