PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάλυση κυκλώματος ενισχυτή(ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ)



thetis
07-01-05, 13:35
ειμαι φοιτήτρια των τει πειραια και πρεπει να κανω μια εργασια για εναν ενισχυτη.πρεπει να βρω ενα κυκλωμα και να το αναλυσω οχι μονο απο θεωριτικης πλευρας αλλα κυριως απο μαθηματικης δηλ. με πραξεις να εξηγησω γιατι χρησιμοποιουμε αυτα τα εξαρτηματα και με αυτες τις τιμες.


Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει............

marios
07-01-05, 14:29
Περιεγραψε μας λιγο καλυτερα το θεμα για να καταλαβουμε κ εμεις..... :evil:
Τι ειδους ενισχυτης ειναι αυτος; :(

thetis
07-01-05, 19:31
Δεν έχει σημασία τι ενισχυτής είναι. Πρέπει να βρώ ένα οποιοδήποτε κύκλωμα ενισχυτή και να το αναλυσω. Εχεις εσύ κανένα κύκλωμα; Αν μπορείς στείλε μου το.



Επεξεργασία από gsmaster: ΚΕΦΑΛΑΙΑ σε μικρά

kostas30
07-01-05, 20:15
:lol: :lol: :lol: :hammer: :hammer: :hammer: :head: :head: :head: :psonio:

moutoulos
08-01-05, 00:11
Εχει σημασια, και μαλιστα μεγαλη, γιατι αλλο για ενισχυτη ρευματος, και αλλο για ενισχυτη τασης :D :D

thetis
08-01-05, 02:08
Σε αυτό που λές έχεις δίκιο αλλά δεν μας έχουν διευκρινήσει για τί ενισχυτή να κάνουμε την εργασία. Είπε απλώς ότι ενισχυτή θέλουμε. Εσύ το κύκλωμα ενισχυτή έχεις να μου στείλεις και να μπορείς με βοηθήσεις;


Επεξεργασία από gsmaster: ΚΕΦΑΛΑΙΑ σε μικρά

gsmaster
08-01-05, 02:26
Φίλτατη Thetis, Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με μικρά, γιατί τα κεφαλαία είναι κουραστικά, και "στην γλώσσα του ιντερνετ" δηλώνουν ότι φωνάζεις...

Φιλικά :)

ΥΓ και ενας κατατοπιστικότερος τίτλος καμιά φορά δεν βλάπτει....

marios
08-01-05, 19:43
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=16
Εδώ εχει κάποια κυκλώματα ενισχυτών..... :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Acinonyx
08-01-05, 21:16
Εφόσον δεν σε περιορίζει σε κάποιο συγκεκριμένο είδος ενισχυτή θα μπορούσε να διαλέξεις εσύ αυτον που είναι eυκολότερο να αναλύσεις. Ο πρώτος ενισχυτής που μαθαίνουμε είναι ο CE με transistor. Η ανάλυση του είναι πολύ ευκολή. Άλλος ένας ενισχυτής πολύ ευκολος στην ανάλυση - ισως και ευκολότερος απο τον CE με transistor είναι ο αναστρέφων τελεστικός. Διάλεξε και πάρε. ;)

thetis
09-01-05, 19:06
Αυτο το σκεφτηκα και εγω αλλα μου ειπαν οτι ζητα κατι πιο περιπλοκο.Καλα καλα ουτε αυτοι ξερουν τι θελουν εκει μεσα. Αν ηταν τοσο ευκολα θα το αντεγραφα απ το βιβλιο και θα τελειωναν ολα , αλλα τι να κανουμε μπλεξαμε.Παντος ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ολους σας.Δεν περιμενα ποτε να βρω ενα τοσο καλο forum. :D :D