PDA

Επιστροφή στο Forum : Boηθεια με Eagle



Leon
11-01-05, 23:49
Ρε παιδια προσπαθω να φτιαξω με το Eagle ενα PCB αλλα επειδη το χρησιμοποιω πρωτη φορα δεν μου βγαινει.........

Προσπαθω να φτιαξω εναν απλο αισθητηριο νερου.

Leon
11-01-05, 23:51
Εχω φταιξει στο Eagle το παρακατω schematic και θελω να μου πειτε πως το βλεπετε.

Leon
11-01-05, 23:53
Και βγαινει το παρακατω PCB το οποιο δεν ειναι και πολυ ωραιο.
Πως να το τακτοποιησω και να το κανω υποφερτο????
Α, και βγαινει διπλης οψης ενω εγω θελω μονης. Αυτο που το καθοριζεις????

moutoulos
12-01-05, 00:09
Το schematic ειναι λαθος. Το ποδαρακι 1 παει στην γειωση, εσυ δεν το εχεις βαλει (στην γειωση).

gsmaster
12-01-05, 00:09
Έχεις κάνει ένα λαθάκι στο σχηματικό που σχεδίασες στο Eagle. Το ποδαράκι 1 του 555 γειώνεται και το ποδαράκι 5 συνδέεται στον πυκνωτή και ο πυκνωτής στην γείωση.
Επίσης για μεγάφωνο, καλό είναι να χρησιμοποιήσεις έναν απλό συνδετήρα δυο επαφών (JP), θα είναι νομίζω βολικότερο αφού μάλλον δεν θα τοποθετηθεί πάνω στην πλακέτα...



ΥΓ1: Πρώτον μεταφέρεται στην κατηγορία Software...
ΥΓ2: Δεν χρειάζεται να γράφεις διαφορετικό μήνυμα για κάθε αρχείο που θές να επισυνάψεις, αλλά πατάς εισαγωγή και μπορείς να επισυνάψεις και άλλα αρχεία. :)

gsmaster
12-01-05, 00:10
ε, Moutoulos με πρόλαβες για λίγο.... :ok: :lol: :lol: :lol: :D :D :mrgreen: :ok: :ok: :ok: :lol:

moutoulos
12-01-05, 00:13
Γιαννη σε προλαβα για κλασματα δευτερολεπτου !!! Τι απαντησεις αστραπη ειναι αυτες???

Leon
12-01-05, 13:57
Tελικα πως μπορω να την κανω μονης οψης?????
Και τι αλλα χρειαζεται για να ειναι ετοιμη για εκτυπωση????

Leon
14-01-05, 10:48
Tελικα βρηκα πως να την κανω μονης οψης.
Τωρα πως μπορω να την παω σε ενα μαγαζι για να την φτιαξουν?????
Μπορω να παω το .brd αρχειο ή θελει να το εκτυπωσω σε διαφανεια πρωτα???

baios
14-01-05, 20:39
Δεν μας λες και μας πως γινεται μονης οψης γιατι εχουμε φαει τα νιατα μας!

Leon
15-01-05, 14:24
Οταν πας να κανεις τα traces εκει σου βγαζει 16 επιλογες στις οποιες η 1 πρωτη και η 16 ειναι εχουν μια επιλογη και οι αλλες ειναι N/A
Για να ειναι μονης οψης θα πρεπει να κανεις Ν/Α και την επιλογη 16. Ουσιαστικα εκει επιλεγεις 1 απο τα 16 layers.

panigrc
20-02-05, 14:11
Επίσης ξέρετε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος τροφοδοσίας. Εννοώ ας πούμε να βάλουμε καρφάκια σαν αυτά που έχουν τα Smart kits και εκεί πάνω να κολλήσουμε τα καλώδια τροφοδοσίας, να κολλήσουμε τα καλώδια τροφοδοσίας απ' ευθείας πάνω στην πλακέτα, να βάλουμε συνδετήρες στην πλακέτα και έτσι να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης και αποσύνδεσης.

Επίσης ποιο σύμβολο είναι αυτοί οι συνδετήρες στο eagle γιατί τα σύμβολα + και γείωσης δεν υπάρχουν για το pcb. Και που μπορούμε να βρούμε τέτοιους συνδετήρες, όχι μόνο για την πλακέτα αλλά και για την τροφοδοσία (ή οτιδήποτε συνδέεται τέλος πάντων).

talos
22-02-05, 00:45
Σχετικά με το eagle θα ήθελα να θέσω κάποιες δικές μου απορίες.Τα pads πως μπορώ να τα αλλάξω μέγεθος σε όλην την πλακέτα ή σε κάποιο εξάρτημα ταυτόχρονα και όχι να επιλέγω ένα ένα κάθε pad?Έχει σχέση με το drc?Σημαντική βοήθεια πάντως μπορείτε να βρείτε στο site www.electronics-lab.com
Όσον αφορά τα layres στο autoroute βάζεις για TOP: N/A και για BOTTOM:*
Το μέγεθος του αγωγού το καθορίζεις στο drc στο minimum width.
Α και μια άλλη απορία ground frame μπορώ να βάλω στο eagle?


:?: