PDA

Επιστροφή στο Forum : σχέδιο για el34 για am.



ok1gr
13-01-05, 23:08
Έχει κανείς κανένα εύκολα σχέδιο?

xaris992
14-01-05, 21:49
η el 34 και η 6L6 είναι ίδιες
οπου υπάρχει 6L6 μπορείς να την αντικαταστήσεις με el 34 και θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα

Καλές κατασκευές

Θα δυσκολευτείς λίγο, για να βρείς όλα τα υλικά.


Άσχετο με το θέμα:
Παιδιά, πρώτη φωρά γράφω στο Forum αν έχω κάνει κατι λάθος (σόρι).

ok1gr
15-01-05, 01:10
Με μία λυχνία δεν υπάρχει κανένα. Τα wat δεν με ενδοιαφέρουν και τόσο.

stendor
15-01-05, 17:02
εδώ έχω ένα σχηματάκι, το συγκεκριμένο το έχω φτιάξει και είναι καλό για αρχή.

ok1gr
15-01-05, 17:22
stendor: ωραίω σχέδιο αλλά έχω μερικές απορίες μιας και ασχολούμε για πρώτη φορά με λυχνίες.

1: ο δεύτερος κύκλος που λέει 0-200ma είναι αμπερόμετρο?
2: το tr1 τι μετασχηματιστής είναι και τί βγάζει σε κάθε νούμερο στο σχέδιο?
3:ο δεύτερος μετασχηματιστής τί ρόλο βαράει? Η κάτψ μεριά δεν συνδέεται πουθενά? Δηλαδί εμείς γιατί τον θέλουμε?
4:Μπορείς να αριθμήσεις τα πόδια της λυχνίας?
5: Τα πηνεία που δεν λέει πως φτιάχνονται είναι εμπορίου?
6: με ποιό trimmer ρυθμήζουμε τη συχνότητα?
7: είναι για μεσαία ε?
8: για κεραία τι? σύρμα? τι μήκος?

Με συγχωρήτε που σας κούρασα.

stendor
15-01-05, 17:56
φίλε ok1gr δεν μας κουράζεις καθόλου. τρέλα μας είναι και η τρέλες πληρώνονται.
1. είναι μιλιαμπερόμετρο αναλογικό για τον συντονισμό.
2.ο tr1 έχει δυο δευτερεύοντα το ένα είναι 2χ300volts με την μεσαία λήψη στη γή και το άλλο 6,3volts για τα νήματα θέρμανσης της λάμπας.
3.ο δεύτερος μ/τ είναι για την διαμόρφωση, συνδέεις την ακουστική σου πηγή.
4. θα περάσω και το pinout της el34
5.τόσο το πηνίο που γράφει 6sa7 όσο και το άλλο τσόκ είναι έτοιμα και τα είχα πάρει pop22 πρίν από 130 χρόνια.
6.Οι μεταβλητοί είναι αερόφιλλοι και με αυτόν που βρίσκεται δίπλα στο πηνίο ταλάντωσης 6sa7 αλλάζει η συχνότητα ο άλλος είναι γιοα τον συντονισμό σε συνάρτηση με το πηνίο εξόδου.
7.είναι για μεσαία
8.σύρμα εμαγιέ 1mm πάχους το βρίσκεις σε ηλεκτρολογία που κάνουν περιελίξεις σε μοτέρ.το μήκος εξαρτάται απο την συχνότητα αλλά και απο τον χώρο που διαθέτεις. άλλο κεφάλαιο η κεραία. υπάρχει και στοίς κατασκευές στο site αναφορά.

stendor
15-01-05, 18:17
τα στοιχεία της λάμπας βρίσκονται στο: www.mclink.it/com/audiomatica/tubes/el34.htm

ok1gr
15-01-05, 18:33
Ευχαριστώ πολύ. Το μόνο πρόβλημά μου πιστεύω θα είναι οι μετασχηματιστές ειδικά ο 300v. Μήπως ξέρεις πού μπορώ να τον παραγγείλω από το internet? Έχει κανέναν τύπο π.χ. 3006v654 (στην τυχη γράφω νούμερα) ή των ζητάς έτσι όπως μου τον περιέγραψες?

stendor
15-01-05, 19:27
κατ αρχήν αφού ασχολείσαι πρώτη φορά να σου πώ οτι η λάμπες λόγω των υψηλών βολτάζ θέλουν ιδιαίτερη προσοχή. τον μ/τ τροφοδοσίας και το τσόκ 15Η μπορείς να το παραγγείλεις απο κάποιον που κατασκευάζει μετασχ/τες. για διαδίκτυο δεν ξέρω. εγώ τα είχα βρεί όλα στον ποπ22 αλλά πολλά χρόνια πρίν.

stendor
15-01-05, 19:31
μπορεί να βρείς και στόν 741 στην θεσσαλονίκη αν σε βολεύει. δεν παίζει κωδικός απλά λές τα στοιχεία του μ/τ και στον φτιάχνουν.

ok1gr
15-01-05, 19:33
ok,
ευχαριστώ

stendor
15-01-05, 19:42
νά 'σαι καλά. καλές κατασκευές.

kostas30
15-01-05, 22:34
παιδια λιγο αργοτερα θα σας δωσω καποια στοιχεια για μεσαια. το τσοκ και τα πηνια μπορειτε να τα φτιαξετε μονοι σας πολυ ευκολα και πολυ πιο σωστα απο οτι του εμποριου που ειναι μουφες. θα σας πω ακομα καποιες βιοτεχνιες που φτιαχνουν μετ/στες η αν θελετε να σας δωσω τους τυπους να τους τυλιξετε μονοι σας.

ok1gr
16-01-05, 01:44
Μπράβο ρε Κώστα. Ανηπομονούμε να τα δούμε. Καλό θα ήταν να έχει η θεωρία τέτοια πράγματα.
Και κάνα σχέδιο για την pl84 για am χωρίς άλλες λυχνίες μήπως έχει κανείς?

stendor
16-01-05, 13:25
κανένα πυκνωτή λαδιού που θα βρούμε κώστα.

kostas30
16-01-05, 17:09
ποσα μf kαι ποσα βολτ?

stendor
17-01-05, 13:08
100μf/500V

gRooV
17-01-05, 20:45
παιδια λιγο αργοτερα θα σας δωσω καποια στοιχεια για μεσαια. το τσοκ και τα πηνια μπορειτε να τα φτιαξετε μονοι σας πολυ ευκολα και πολυ πιο σωστα απο οτι του εμποριου που ειναι μουφες. θα σας πω ακομα καποιες βιοτεχνιες που φτιαχνουν μετ/στες η αν θελετε να σας δωσω τους τυπους να τους τυλιξετε μονοι σας.


Πολύ ενδιαφέρον, αλλά πρέπει να είναι δύσκολο! Οι σπείρες δεν είναι η μία πάνω στην άλλη?

ok1gr
18-01-05, 13:20
Παιδιά 2 ακόμα ερωτήσεις?
1) ο πρώτος μετασχηματιστείς γίνετε να παραληφθεί?
2) Δίπλα μου έχω την αστυνομία και τον ΟΤΕ. Κάποιος μου είπε ότι θα ενοχλεί τον ΟΤΕ και θα με κυνηγάνε. Ισχύει?

Γιώργος Ανώνυμος
18-01-05, 13:40
Στο σχέδιο με την 807 παρατήρησα ότι δουλεύει διπλασιασμό τάσης δικτύου δηλ. 630 VDC. Υπάρχει καμμία φωτό για τέτοιου είδους τροφοδοτικό καθότι δεν ξέρω πως μπορεί να υλοποιηθεί πρακτικά με υλικά π.χ. ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές TESLA. Τελικά ποιές οι χωρητικότητες των πυκνωτών για μεγαλύτερα ρεύματα (π.χ. >500mA) για να υπάρχει ικανοποιητική εξομάλυνση?

Καλή τύχη με τις κατασκευές σας...

MAKHS
20-01-05, 22:38
Καλησπέρα το 6SA7 μπορεί να το φτιάξει κάποιος αλλά τα RF δεν υπάρχουν πλέον υλικά παρά μόνο έτοιμα περίπου στα 5 ευρώ το 2,5 στα 100mA



Για μια 807 χρειάζεσαι στην άνοδο περίπου 750 βολτ και στα σκριν το πολύ 350. έτσι θα σου δώσει με καλό συντονισμό και κεραία 80 και μέτρα περίπου στα 40 βατ φέρον. εάν παίζεις θετική διαμόρφωση θα κερδίσεις άλλα 10 βατ. Οι ηλεκτρολυτικοί υπάρχουν οι 50+50 στα 450 που θα βάλεις 3 στην σειρά για καλή εξομάλυνση.. Η αντίσταση 15 η δεν υπάρχει πλέον τότε θα βάλεις 2 αντιστασει2 200-300 ω/20 βατ. βέβαια για να βγάλεις την 807 θέλεις οδήγηση την 6λ6 σε τάση 300 volt για να σου δώσει ισχύ 3 βατ.. εάν θέλεις να μην πληρώνεις μ/ς χρησιμοποίησε διόδους BY127 για διπλασιασμό τάσης.. έχω πολλά σχέδια από παλιά και τα περισσότερα κατασκευασμένα και δοκιμασμένα.. καλή κατασκευή

AKIS
15-02-05, 13:56
το συγκεκριμενο κυκλωμα με την el 34, με τι ενισχυτη ηχου πρεπει να το οδηγησω?
επισης L2 2.5 mh,δηλαδη ποσες σπειρες;τετοιους μεταβλητους που θα βρω?ποση ισχυ περιπου θα δωσει?

AKIS
15-02-05, 14:31
τα rfchoke ειναι σαν και αυτα που χρησιμοποιουνται στα fm ? μετασχηματιστη για την διαμορφωση που θα βρω?πηνίο ταλάντωσης 6sa7??

MAKHS
15-02-05, 19:59
το συγκεκριμενο κυκλωμα με την el 34, με τι ενισχυτη ηχου πρεπει να το οδηγησω?
επισης L2 2.5 mh,δηλαδη ποσες σπειρες;τετοιους μεταβλητους που θα βρω?ποση ισχυ περιπου θα δωσει?



Καλησπερα.μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε ενισχυτη απο 5 βατ και πανω..Εκει που θελει προσοχη ειναι στον διαμορφωτη που περνα η ταση..αυτον πρεπει να τον παραγγειλεις.Μπορεις ομως να παρεις και ενα Μ/Σ 220 στα 12 βολτ και να χρησιμοποιησεις αυτον αναποδα.Δηλαδη εκει που λεει 220 θα συνδεσεις τον ενισχυτη και απο εκει που λεει 12 θα περασεις την ταση που παει στην ανοδο και στα σκριν της λυχνιας...Οσο αφορα την ισχυ θα σου δωσει περιπου στα 10 βατ εαν εχεις σωστη κεραια που σημαινει περιπου στα 44 μετρα, θα καλυψεις ανετα την ημερα τα 15 χλμ και την νυκτα μπορει και παραπανω .Το L2 θα ειναι 50 σπειρες 1,5 καλωδιο ηλεκτρολογικο τυλιγμενο σε πενταρι πλαστικο τουμπο που χρησιμοποιουν οι υδραυλικοι.Μεταβλητους για την οδηγηση θα βρεις στο μοναστηρακι η σε κανενα παλιο καταστημα που δεν τα εχει πεταξει η αν τα αγορασεις απο υποτιθεται γνωστο μαγαζι που πουλαει τετοια προσεχε την τιμη.(επειδη ξερουν οτι σπανιζουν νομιζουν οτι απο αυτο το χομπυ θα φτιαξουν καποιοι σημερα τις βιλες τους)..Επειδη η ισχυς θα ειναι μικρη παρε και μικρους μεταβλητους.Στην διαθεση σου.

AKIS
15-02-05, 23:11
δεν πρεπει ομως ο ενισχυτης να ειναι λαμπατος?ή λογω μικρης ισχυος δεν εχει μεγαλη σημασια?

MAKHS
15-02-05, 23:34
δεν πρεπει ομως ο ενισχυτης να ειναι λαμπατος?ή λογω μικρης ισχυος δεν εχει μεγαλη σημασια?


δεν ειναι απαραιτητο να ειναι με λυχνιες..εγω πριν απο 7 χρονια να σκεφτεις ειχα χρησιμοποιησει για μια κατασκευη 50 βατ με την 807 ενα ενισχυτη απλο 15 βατ απο αυτους που πουλανε για να τους τοπθετουν στα φορτηγα για ντουντουκες και εκανε πολυ καλη δουλεια...ΑΛΛΑ Εαν ειναι μετα να κανεις καποια αλλη κατασκευη μεγαλυτερη σε ταση και ισχυ τοτε θελεις ενισχυτη με προστασιες εξοδου η λαμπατο ενισχυτη το λιγοτερο 35 βατ (πχ DUPLEX 2xEL34) η ακομη και εαν βρεις 100 βατ με τις 519..Προσεχε ομως τις τιμες μην τον χρυσοπληρωσεις.....απλα το λεω γιατι με τον τραντζιστορικο ενισχυτη εαν ανεβεις ισχυ μπορει απο την RF να σου καιγονται τα ολοκληρωμενα η τα τραντζιστορ..Η ΕΑΝ σκοπευεις για μεγαλυτερη ισχυ να σου αναφερω μερικα κολπα να διαμορφωνεις με μικρο ενισχυτη οση ισχυ και εαν βγαζεις απο τα σκριν η απο την οδηγηση η απο την καθοδο και τα λοιπα...Κοιτα τα ηλεκτρονικα και κυριως οι λυχνιες εχουν παρα πολλα κολπα που και εγω ακομη παρολο που ασχολουμε με αυτα εδω και 27 χρονια και ακομη πολες φορες διαβαζω για να βρω κατι.

AKIS
15-02-05, 23:41
για el 34 miλaμe, κανουν οι μεταβλητοι απο fm που ειναι περιπου 50 μf?ισως με χρηση καποιου κεραμικου πυκνωτη για περισσοτερη χωριτικοτητα.πιθανοτατα απο αυριο αρχιζω την κατασκευη

MAKHS
15-02-05, 23:53
για el 34 miλaμe, κανουν οι μεταβλητοι απο fm που ειναι περιπου 50 μf?ισως με χρηση καποιου κεραμικου πυκνωτη για περισσοτερη χωριτικοτητα.πιθανοτατα απο αυριο αρχιζω την κατασκευη[/quote]


Αυτοι δεν κανουν φιλε μου ειναι μικροι..κρατα τους για μπαφερ.....αν εχει κανενα χαλασμενο ραδιο ξεκολησε τον μεταβλητο που εχει μεσα και χρησιμοποιησε τον....Τωρα αν θελεις δοκιμασε να βαλεις ενα τετοιο στην εξοδο αλλα θα βαλεις παραλληλα ενα πυκνωτη 500πφ στα 1000 βολτ κεραμικο εαν και καλυτερα θα ηταν να εβαζες εναν μικα...Εστω και ετσι εαν βαλεις κανονικη κεραια 44 μετρα συρμα ( το καλυτετο θα ηταν διπολο 44 και 44 μετρα)και το πηνειο σου ειναι ενταξει τοτε σιγουρα για πρωτη κατασκευη θα σου βγει καλη.

AKIS
17-02-05, 18:38
παιδια ειχα αφησει και αλλο μηνυμα αλλα εξαφανιστηκε.το L 1 ειναι σαν το L3?Πρωτη φορα ασχολουμε με μεσαια γι αυτο και τοσες ερωτησεις.Κατι αλλο,στα fm ΠΧ μια επιπλεον σπειρα στην ταλαντωση,το εχασες το παιχνιδι γιατι βγαινει εκτος μπαντας ισχυει το ιδιο και στα μεσαια ?ή υπαρχουν ανοχες.?

johnis9
07-05-09, 13:41
thanks you

tzitzikas
07-05-09, 16:08
Παιδιά 2 ακόμα ερωτήσεις?
1) ο πρώτος μετασχηματιστείς γίνετε να παραληφθεί?
2) Δίπλα μου έχω την αστυνομία και τον ΟΤΕ. Κάποιος μου είπε ότι θα ενοχλεί τον ΟΤΕ και θα με κυνηγάνε. Ισχύει?
τα μεσαία έχουν το κακό οτι ακούγονται σε τηλέφωνα, θυροτηλέφωνα κτλ. αλλα με 15-20 βατ δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.