PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιές από τις παρακάτω λυχνίες μπορούν να εκπέμψουν στα am?



ok1gr
13-01-05, 23:11
pcl86
pl84
ef183
ef184
el34
el519/509

Κανένα σχέδιο παίζει?

moutoulos
14-01-05, 02:41
Δεν ειμαι σιγουρος... νομιζω μονο η el519/509

stendor
14-01-05, 13:26
αρχαίο πλήν όμως λειτουργικό σχεδιάκι με αρκετά βατάκια. Καλή δύναμη, γιατί τα υλικά είναι σχετικά δύσκολο να βρεθούν και η lc ταλάντωση δεν πολυκάθεται σε μιά συχνότητα άσε που η γειτονιά θα φρικάρει απο τίς αρμονικές.

kostas30
14-01-05, 17:05
απο αυτες τις λυχνιες ειναι pl84 el34 el 509 el 519. Εγω εδω και παρα πολλα χρονια δουλευω στα HF ταλαντωσεις τυπου HARTLEY και δεν ειχα ποτε προβλημα. Το θεμα ειναι η ποιοτητα της κατασκευης του πομπου και ειδικα της ταλαντωσης η οποια ειναι η ψυχη του πομπου. Μια τετοια κατασκευη απαιτει αρκετη εμπειρια κ μεγαλη προσοχη στα παντα επανω στην κατασκευη διοτι σε συστηματα RF ακομα και η παραμικρη λεπτομερια παιζει ρολο.
Τα υλικα της κατασκευης δεν ειναι δυσκολο να βρεθουν αν ξερεις που και πως να ψαξεις. :P :P :)

Acinonyx
14-01-05, 17:31
Θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και για τα FM οι PL509;

GiannisParth
14-01-05, 23:04
Φίλε μου, για την PL 509 δεν γνωρίζω.Πιθανότατα έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με την γνωστή PL η EL 504.(Αυτές που αντί για "Ε" έχουν "P" συνήθως χρειάζονται μεγαλύτερη τάση στα νήματα.)Για παράδειγμα, ενώ η ΕL 504 χρειάζεται 6,3 V ,η PL 504 θέλει 24-28

ok1gr
15-01-05, 01:19
Κανένα σχέδιο για την el34 με μια λυχνία δεν υπάρχει? Δεν με ενδιαφέρεουν τόσα τα βατ. Άσε που οι γείτονες παραπονιούνται ακόμα και αν βάλεις την μουσική λίγο δυνατά.
kostas: Μήπως έχεις κανένα σχέδιο για την pl 84 me mia λυχνία? Μιας και είναι και η φτηνότερη που βρήκα (5Ε)

MAKHS
21-01-05, 13:30
Καλημέρα σας. έχω αρκετά σχέδια για πολλών ειδών εκπομπές σε χαρτιά από διάφορα περιοδικά και βιβλία εδώ και 30 χρόνια. εάν κάποιος ενδιαφέρεται να του τα δώσω να τα σκαναρει και να τα δώσει εδώ για δημοσίευση μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου... είναι από τον πρώτο πομπό που έφτιαξα πριν από χρόνια στα ΑΜ με τρανζίστορ, μετά με λυχνίες, με τρανζίστορ στα FM, με λυχνίες. ενισχυτες εξόδου για πομπούς και τηλεοπτικούς σταθμούς και αλλά παρά πολλά που αφορούν κεραίες εκπομπής σε ραδιοφωνικές συχνότητες.

ok1gr
21-01-05, 14:31
Καλημέρα. Μάκη μήπως έχεις σχέδια για pl84 (am) και el519(fm). Θέλω απλά σχέδια με μια λυχνία χωρίς περίεργους μετασχηματιστές 300V οι οποίοι και είναι ακριβοί και δεν υπάρχουν στην πόλη μου. Και μια ερώτηση:
Απέναντί μου έχω τον ΟΤΕ και την αστυνομία. Αν ενοχληθεί ο ΟΤΕ ούτε θα καταλάβω για πότε θα έρθει η αστυνομία. Υπάρχει περίπτωση να ενοχληθεί ο ΟΤΕ από της αρμονικές? Επίσεις τα 40 μέτρα σύρμα για κεραία στα am είναι υπερβοληκά για μια πολυκατοικία. Μήπως υπάρχει άλλη λύση?

MAKHS
21-01-05, 14:56
Καλημέρα. για τα fm καλύτερη είναι η 6146.εχει περίπου στα 40 ευρώ. για να γλιτώσεις τους μετασχηματιστές μπορείς να πάρεις από το δίκτυο ΔΕΗ απευθείας 220 και να κανείς ένα απλό διπλασιασμό τάσης με διόδους BY127.τωρα για κεραία στα ΑΜ εάν δεν μπορείς σύρμα 40 μέτρων τότε να φτιάξεις μια 1/8 περίπου στα 21 μέτρα η επίσης μπορείς με ένα Πηνίο 70 σπειρών σε τουμπο 5 εκ με 1,5 καλώδιο ηλεκτρολογικό καρέ. θα πάρεις + στις 50 σπείρες. μετά το άλλο άκρο θα το γειώσεις. από το πηνίο θα φύγει σύρμα 14 μέτρα και μετά πάλι ένα πηνίο ίδιο με 50 σπείρες και μετά συνεχεία ένα σύρμα 7 μέτρων... εάν όμως θέλεις αυτές τις ημέρες μόλις ανοίξει ο καιρός θα δοκιμάσω μια κάθετη 10 μέτρων αρχικά με ψαροκάλαμο και εάν δουλέψει όπως υπολογίζω μετά θα την κατασκευάσω με αλουμίνιο.

Όσο αφορά τις παρεμβολές πιθανόν με τα fm να παρεμβάλεις κάποια συχνότητα της αστυνομίας (ανάλογα την περιοχή από 147 έως 155 ΜΗΖ η 165 με 172 ΜΗΖ) ή άλλης υπηρεσίας κυρίως με κατασκευή λάμπας. στα ΑΜ θα είναι πιο δύσκολο λόγω της μεγάλης διαφοράς συχνοτήτων. στα ΑΜ άντε να επηρεάσεις κανένα θυροτηλέφωνο της γειτονίας η εάν έχεις μεγάλη ισχύ **200 βατ +*** καμία τηλεόραση που δεν έχει καλά φίλτρα... βέβαια με την κάθετη εξαφανίζονται και αυτά τα προβλήματα...

gsmaster
21-01-05, 15:55
Φίλε ΜΑΚΗS, καλωσήρθες στο φόρουμ,

Όπως αναφέρεται στους όρους πρόσβασης και χρήσης (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/profile.php?mode=register) (που προφανώς δεν διάβασες ) και έχω πεί άπειρες φορές στο φόρουμ, Απαγορεύεται να γράφουμε μήνυμα με όλα τα γράμματα κεφαλαία ή με αγγλικούς χαρακτήρες

Θα σε παρακαλέσω να διορθώσεις τα μηνύματά σου πατώντας το κουμπί http://www.hlektronika.gr/phpBB2/templates/Morpheus/images/lang_greek/icon_edit.gif (EDIT) που υπάρχει πάνω δεξιά σε κάθε μήνυμά σου (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/search.php?search_author=MAKHS&showresults=posts).



ΥΓ γιατί πρέπει να λέμε κάθε φορά τα ίδια????