PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχύες εκπομπής...



Γιώργος Ανώνυμος
14-01-05, 17:55
Στις περισσότερες ιδιοκατασκευές μιλάμε για ισχύ της τάξεως μερικών Watt ή δεκάδων Watt. Δηλαδή να αποκλείσουμε ακόμα και από την φαντασία μας να κάναμε καμμία ερασιτεχνική εκπομπούλα όπως το παλιό καλό καιρό (80's). Τελικά μόνο ο BlueSpace FM για ξένο Italo ρεπερτόριο ή κάποιοι μεσαιατζήδες με Καζαντζίδη θα έχουν να μας θυμήζουν κάτι από τα παλιά? Αλήθεια για πόσα κιλά (KW) μιλάμε στην περίπτωση των μεγάλων (ΑΝΤ1, ΣΚΥ κλπ) και των μικρομεσαίων (Red κλπ)? Και δεν υπολογίζω τα τρελλά db σε (σχεδόν) πλήρη οπτική από Υμηττό με τις κεραίες των δεκτώ μας... Ακουσα ιδέες του τύπου 'βγές στα ΑΜ/MW' αλλά πάνω από τους 1600Κ αρκεί να βρεις δέκτη', υπάρχουν και 10 τρελλοί που θα σ'ακούσουν!!! Για το CB ούτε λόγος (άδειες οι 40άδες). Ολοι 144ΜΗz και βαρετή (λόγω των ελάχιστων πειραμάτων) συζήτηση... Κανένα τρελλό αυτοταλάντωντο με 807 (και όμως δουλεύει στα FM)... Και ο ραδιοπειρατής/ραδιοπειρατής θα είναι η λαμπάτη καρέττα/καρέττα των καιρών μας... και εν δυνάμει καρέκλα/καρέκλα (από δυσαρεστημένη σύζηγο προς σύζηγο που ασχολείται με λάμπες)...

ΤΟ ερώτημα πάντως παραμένει: τί ισχύ και σε ποιά συχνότητα να μεταδώσουμε λίγη μουσικούλα... εδώ με τις επεκτάσεις των βραχέων (SW10...) οι Αραβες και όχι μόνο εκπέμπουν folclor μουσική εως τους 26Mhz...

Αν υπάρχει κανένα σχέδιο πολλαπλασιαστή τάσης δικτύου (απ'ευθείας ανόρθωση χωρίς μετασχηματιστή), μπας και ταλαντώσω καμμία μεγάλη λάμπα με 630 ή 910 VDC στη κεφάλα..., να θυμηθώ τα παλιά...

electron
14-01-05, 18:22
Φίλε Γιώργο στην Αθήνα οι ερασιτέχνες των fm πλέον ανοίγουν είτε χαμηλά 87 mhz ή πάνω από τους 108. Tυχεροί μπορούν να θεωρηθούν όσοι βρίσκονται εκτός Αθηνών όπου τα πράγματα είναι κάπως πιο χαλαρά. Για τα επίπεδα ισχύος των <μεγάλων> σταθμών αυτές παίζουν στα δεκάδες κιλοβατ.Η καλές μέρες του ραδιοφώνου όπως πολλοί από εμας τις ζήσαμε σίγουρα δεν είναι δυνατόν να επιστρέψουν, όμως η παρακμή της υπάρχουσας κατάστασης πιστεύω ότι είναι γεγονός και ο κόσμος θα ήθελε να ακούσει και να ζήσει και πάλι τις πραγματικές εκπομπές που πρόσφεραν οι ερασιτέχνες και όχι τις κονσέρβες που από το πρωί μέχρι το άλλο πρωί παίζουν τα ίδια.

moutoulos
15-01-05, 18:48
Δυστηχως...δεν γυρνανε αυτες οι μερες :oops: :oops:

kostas30
15-01-05, 22:36
εγω καποτε με 10 βαττ καλυπτα το μισο λεκανοπεδιο της αττικης :( :( :(

stavros414
17-01-05, 12:24
Φίλε μου, άστα να πάνε, πάνε οι παλιές καλές μέρες....τώρα μόνο για το χρήμα το κάνουνε οι "διαφημισάκηδες" οι οποίοι βγαίνουν και από Υμηττό....
που να ακουστούμε εμείς...
Προτείνω σοβαρά την δημιουργία και πάλι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ...εγώ είμαι μέσα...ισχύς εν τη ενώσει...

kostas30
31-01-05, 14:00
Και εγω μεσα οπου μπορω να βοηθησω.

Γιώργος Ανώνυμος
31-01-05, 14:41
Είναι ευχάριστο να ακούγονται φωνές αναβίωσης... Λοιπόν αυτό που παθαίνω είναι ότι ακούω Italo και άλλα 80's ακούσματα και παθαίνω κάτι. Πχ. πηγαίνω στο kitchen bar (μη θεωρηθεί διαφήμιση, παράδειγμα είναι) και βρίσκεται ένας DJ που παίζει λίγο από εκείνη την επόχή και επειδή έχω κουραστεί από τα τσιφτετελομάγαζα και τη ΠέγκυΖ... αναρωτιέμαι αν είμαι ο τρελλός της παρέας με την έννοια ότι δεν βρίσκω εύκολα ανταπόκριση σε ακούσματα που ξεφεύγουν από τα τετριμμένα, όπως δεν θα έβρισκα π.χ. αν είχα σταθμό και δεν ήταν καθαρά κερδοσκοπικός!!! Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω νομίζω ότι κάποια πράγματα βρίσκονται ανεπιστρεπτί στο παρελθόν και η χαρά ήταν ακριβώς στην ώρα της την εποχή εκείνη που οι 'πειρατές' τη βίωσαν. Είναι σαν να πας να βρείς στη Σουηδία τη CC Catch που τώρα θα έχει π.χ. δύο παιδιά και έναν βαριεστημένο σύζηγο!!! Και δεν μου τη δίνει ιδιαίτερα η ιδέα να βγαίνω σε ραδιοερασιτεχνικές μπάντες με τρανζιστορικά do not touch μηχανάκια με 1000 κουμπάκια σα το κινεζάκι!!! Προτιμώ την κοκκινισμένη EL504 με το χαμηλό βόμβο στη διαμόρφωση. Για το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν έφτιαξα κανένα τρελλομηχάνημα με αρκετά Watt-άκια όταν έπρεπε να το ευχαριστηθώ.... κατα το γνωστό γ...ται γιατί χανόμαστε....

stavros414
31-01-05, 17:45
Εγώ πάντως σοβαρά μέσα είμαι ! Ήδη βγαίνω μια δυό φορές την εβδομάδα αλλά έχω πρόβλημα : Βγαίνω από χαμηλή περιοχή και με μία yagi. Το μηχάνημα σχετικά πάει καλά. Περισσότερα μόνον σε μία συνάντηση που θα κάνουμε από κοντά.
Και δεν κατάλαβα : Γιατί ο σταθμός δεν θα πρέπει να έχει έσοδα? το θέμα είναι να μην ξεφτιλίζετε συνέχεια σε διαφημίσεις. Ένα σωστό πρόγραμμα περιλαμβάνει όλα τα είδη μουσικής αλλά και διαφημίσεις για να βελτιώνετε ο σταθμός τεχνολογικά αλλά και οικονομικά για να μπορούν να γίνουν διάφορα πράγματα. Το θέμα είναι να υπάρχουν ΣΩΣΤΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ μια σωστή συνεργασία μπορεί να κάνει θαύματα...

GREG
28-02-05, 12:02
Το ‘χω σκεφτει πολυ αυτο το θεμα πως σας φαινεται μια συνεργασια οσων γινεται περισσοτερων αλλα στα AM περιπου 1500 ΚΗz οπως παλια ηταν ο αμερικανος τα FM εχουν τελειοσει για μενα οχι λογω ραδιογονιομετρων αλλα λογω μεγαλων οικονομικων συμφεροντων, μπραβων κτλ κτλ ευχαριστω :lol:

Γιώργος Ανώνυμος
16-05-05, 16:55
Νομίζω πως όλα αυτά είναι μη αναβιώσιμα. Μακάρι να βρεθούν κάποιοι με περισσότερη ίσως ενέργεια να το κάνουν πραγματικότητα. Αισθάνομαι αρκετά κουρασμένος (βλ. μαύρη εποχή για τα επαγγελματικά και όχι μόνο!!!) και τρέχουν 1000+1 άλλες πρετεραιότητες!!!

Καλή τύχη