PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για τρανζιστορ



Paris
16-01-05, 11:39
Εχω εδω και καιρο μια απορία σχετικα με τα τρανζιστορ: πως μπορω να καταλαβω με ενα πολυμετρο αν λειτουργει σωστα; Η τι γνωσεις πρεπει να εχω για να το κανω αυτο;

gsmaster
16-01-05, 13:55
Με το πολύμετρο στην θέση για μέτρηση διόδων, μετράς όλες τις δυνατες συνδέσεις. Αν το τρανζίστόρ είναι καλό θα βρείς ενα και μόνο ποδαράκι το οποίο θα έχει με τα άλλα μια αντίσταση 500-800 Ω. Αυτό το ποδαράκι είναι η βάση. Αν σ' αυτό το ποδαράκι έχεις τον θετικό ή τον αρνητικό ακροδέκτη το τρανζίστορ σου είναι ανάλογα ΡΝΡ ή ΝΡΝ.
Δεν μπορείς με ένα απλό πολύμετρο να βρείς ποιό είναι ο εκπομπός και ο συλλέκτης

Αν σε κάποιο ζεύγος από ποδαράκια έχεις και με τις δύο πολικότητες (όπως και να βάλεις τους ακροδέκτες) κάποια αντίσταση, τότε το τρανζίστορ είναι για τα σκουπίδια, όπως και αν έχεις βραχυκύκλωμα σε οποιαδήποτε ποδαράκια.

Ένας άλλος τρόπος ελέγχου του τρανζίστορ είναι αν έχει το πολύμετρό σου την δυνατότητα να μετράει τρανζίστορ. (το hFE στην ουσία). Βάζεις το τρανζίστορ με όλες τις δυνατές θέσεις του και εκεί που θα πάρεις το μεγαλύτερο hFE είναι η σωστή θέση. Έτσι βρίσκεις με την μια αν είναι ΡΝΡ ή ΝΡΝ και ποιός είναι ο εκπομπός και ποιός ο συλλέκτης.
Καλό είναι βέβαια να το μετρήσεις πρώτα με την μέθοδο μέτρησης διόδων για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι καμμένο. :)

Paris
16-01-05, 19:37
Αν σε κάποιο ζεύγος από ποδαράκια έχεις και με τις δύο πολικότητες (όπως και να βάλεις τους ακροδέκτες) κάποια αντίσταση ή άπειρο, τότε το τρανζίστορ είναι για τα σκουπίδια, όπως και αν έχεις βραχυκύκλωμα.


Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο. Ποια αλλη πιθανοτητα υπαρχει απο το να εχει καποια αντισταση, να βραχυκλωνει, και να εχει απειρη αντισταση;

gsmaster
17-01-05, 01:08
Καμία άλλη. Αυτές οι τρείς είναι οι περιπτώσεις.

Ώπα λάθος, μπορείς να έχεις άπειρο στα ποδαράκια συλλέκτη εκπομπού και με τις δυο περιπτώσεις, και το τρανζίστορ να είναι καλό. Το διόρθωσα στο πρώτο μου ποστ.

Paris
17-01-05, 16:07
Αν, δηλαδη, σε κάποιο ζεύγος από ποδαράκια έχεις με τη μια μονο πολικότητα καποια αντισταση τοτε ειναι ΟΚ? Αν η αντισταση βασης - εκπομπου, βασης συλλεκτη ειναι μικροτερη απο 500 Ω ή μεγαλυτερη απο 800 Ω τοτε ειναι χαλασμένο? Και κατι τελευταίο υπαρχει ενδιαμεση κατασταση απο το να ειναι καμμενο και να δουλευει κανονικα?

gsmaster
17-01-05, 23:45
Οι τιμές αντίστασης είναι στο περίπου. φυσικά υπάρχουν ανοχές.

Παίζει να υπάρχει και ενδιάμεση κατάσταση, αλλά λίγο απίθανο.

Paris
18-01-05, 13:02
Στα ολοκληρωμενα η διαδικασια ειναι παρομοια?

gsmaster
18-01-05, 17:53
Στα ολοκληρωμενα η διαδικασια ειναι παρομοια?

Οχι. Σε κάθε ολοκληρωμένο είναι διαφορετικά. Γενικά, το βάζεις να δουλέψει, και βλέπεις αν σου δίνει την σωστή έξοδο. :)

πχ στην απλή περίπτωση ενός ολοκληρωμένου με πύλες ΝΟΤ, βάζεις τροφοδοσία, Δίνεις "0" σε μια είσοδο, και περιμένεις να πάρεις στην έξοδο, "1" και το αντίθετο. κάθε ολοκληρωμένο είναι διαφορετικο όμως....

electron
19-01-05, 10:13
Στη περίπτωση όμως σύνθετου ολοκληρωμένου που δεν υπάρχει η πιο πάνω δυνατότητα που ανέφερε ο φίλος gsmaster, αλλαζεις εν ψυχρό το ολοκληρωμένο αν μετά από τον έλεγχο που έκανες,οι υποψίες της βλάβης βαραίνουν το τελευταίο.

Acinonyx
20-01-05, 01:44
Τώρα πιά όλα τα πολύμετρα έχουν πάνω και διοδόμετρο. Αν θεωρήσεις το transistor σαν δύο επαφές PN τότε μπορείς να μετρήσεις με το διοδόμετρο την τάση κατωφλίου μεταξύ της βάσης και των άλλω επαφών που πρέπει να είναι γύρω στα 0,7Volt.

Οι κανόνες για να μετρήσεις αν ένα τρανσιστορ είναι σωστό με το διοδόμετρο είναι:

Δοκιμάζεις όλους τους πιθανούς συνδιασμούς πολώσεων. Σύνολο είναι 6 συνδιασμοί.

α) Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μετρήσεις 0Volt
β) Δεν πρέπει να βρεις παραπάνω απο μία περίπτωση οπου μετρώντας και στις 2 πολώσεις (ορθή-ανάστροφη) θα έχεις άπειρα volt δηλαδή πολύ μεγάλη αντίσταση αντίσταση.
γ) Σε κάθε περίπτωση που μετράς γύρω στα 0,6Volt στην ανάστροφη θα πρέπει να μετράς άπειρα.

aladin
31-08-05, 09:28
(Αν σε κάποιο ζεύγος από ποδαράκια έχεις και με τις δύο πολικότητες (όπως και να βάλεις τους ακροδέκτες) κάποια αντίσταση ή άπειρο, τότε το τρανζίστορ είναι για τα σκουπίδια, όπως και αν έχεις βραχυκύκλωμα. )

Πάντως σήμερα έτυχε να μετρήσω το BUH315D Npn υψηλής τάσης (από μια χαλασμένη TV) και μεταξύ βάσης-εκπομπού έχει σταθερή αντίσταση (37Ω) και με τις δύο πολικότητες. Στην αρχή το θεώρησα και εγώ καμμένο αλλά δεν πρέπει να είναι.

electron
31-08-05, 11:38
Αν το μέτρησες ξεκολλημένο από την πλακέτα τότε τα τρανζίστορ είναι για τα σκουπίδια φίλε μου.Διαφορετικά μπορεί να παραλληλήζεται με το τύλιγμα του μ/σ υψηλής και σε μπερδεύει.

aladin
31-08-05, 12:43
Κοίτα λίγο εδώ
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/22065/STMICROELECTRONICS/BUH315D.html
Μεταξύ βάσης-εκπομπού υπάρχει (built in?) σταθερή αντίσταση. Ούτε κι εγώ είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο.

electron
31-08-05, 16:30
Nαι σωστά έχω δει κάτι παρομοιο σε ανάλογο τρανζίστορ υψηλής,με την διαφορά ότι εκοίνο εχει εσωτερικά μόνο την δίοδο προστασίας μεταξη συλλέκτη εκπομπου.Μιλάω για το BU208D.