PDA

Επιστροφή στο Forum : LCD Display σε CD-ROM



marios
16-01-05, 16:08
Έχω καταφέρει να ακούω μουσικά cd απο ενα cd-rom αλλα δεν ξερω ποιο track παιζει και αυτο μου την σπαει. :evil: :head: :head: :head: :head: :head: :head:
Μηπως γινεται να βαλω κανενα lcd display η εστω ενα led display για να βλεπω ποιο κομματι παιζει? :?: :help:
Ευχαριστώ :P

triplex
16-01-05, 16:48
Κατι παρομοιο θελω να κανω και εγω .... αλλα εκτος του οτι θελω να δειχνει πιο τραγουδι παιζει θελω και οταν πατιεται το κουμπι να γραφει στην lcd " CDROM "

ok1gr
16-01-05, 18:37
Αυτά που λέτε είναι από πολύ δύσκολα έως αδύνατα. Για να επιτευχθεί χρειάζεται οποσδήπωτε κάποιον κατάλληλο controller. Πολύς κόπος και χρήματα για το τίποτα. Δεν αξίξει. Καλύτερα να αγοράσεις mp3 player.

gsmaster
17-01-05, 01:35
Είχε το ελέκτορ παλιότερα το "Το μουσικό κουτί της Πανδώρας" (http://www.elektor.gr/product_info.php?products_id=245) ;)

ok1gr
17-01-05, 13:32
Φθηνό το έχει. Μπένει κατευθείαν στην ide του cd-rom?

triplex
17-01-05, 18:26
Τι ακριβως κανει αυτο??

gsmaster
17-01-05, 23:41
Συνδέεται στην IDE του CD και ελέγχει με κουμπάκια το ποιό τραγούδι θα παίξει. εχει νομίζω 8 κουμπάκια για τα 8 πρώτα τραγούδια αλλά νομίζω παίζει και τα υπόλοιπα αλλά συνεχόμενα. ΔΕΝ έχει οθόνη ενδείξεων. Η κατάσταση δειχνεται με μερικά LED.

panigrc
15-02-05, 14:34
Πιστεύω αν μελετήσει κανείς τον IDE controller να μπορεσει να τραβήξει τέτοιες πληροφορίες (λέω εγώ τώρα ) :P . Αλλιώς έχουν φτηνείνει τόσο πολύ τα cd player που αν δεν το κάνεις για χόμπυ δεν αξίζει τον κόπο.

_ab
17-02-05, 22:53
Για κοιταξε αυτο....εαν το φτιαξεις και δουλεψει πες μας να το φτιαξω και εγω......ηθελα πολυ να το φτιαξω αλλα δεν προλαβαινω... :( :( Α........!!!!!!Και κατι τελευταιο...εχω φτιαξει το memory game και δεν δουλεψε πολυ απλο κυκλωμα....βεβαια σε ολα εχει φωτογραφιες που σημαινει πως αυτος τα εχει φτιαξει και δουλευουν...εμενα παντως δεν δουλεψε... :oops: :( :(

http://private.addcom.de/KeithWilson/Projects/potres.htm

aggelopas
03-03-05, 03:00
Έχω καταφέρει να ακούω μουσικά cd απο ενα cd-rom αλλα δεν ξερω ποιο track παιζει και αυτο μου την σπαει. :evil: :head: :head: :head: :head: :head: :head:
Μηπως γινεται να βαλω κανενα lcd display η εστω ενα led display για να βλεπω ποιο κομματι παιζει? :?: :help:
Ευχαριστώ :P

Stand-alone cd-rom υπολογιστη?
Πως το εκανες???

triplex
03-03-05, 14:36
To μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να του δωσεις τροφοδοσια... και να τοποθετησεις τα μεγαφωνα στην μπροστινη θυρα για headphones! Αν θελεις τροφοδοτικο που να μπαινει στο ρευμα και να σου δινει τα moolex του pc πεσμου να στο ανεβασω ... εχω δυο ειδη τροδοδοτικων που μπορουν να χρησιμοποιηθουν!...

PiCBuRn3r
03-03-05, 16:12
Αν χρησιμοποιείς τα 2 μπροστινά κουμπιά για να ελέγξεις ποιο κομμάτι παίζει, τοτε μπορώ να σου ανεβάσω ενα πολύ απλό κύκλωμα που με μια LED Display σου δείχνει ποιο track παιζει! :)

_ab
03-03-05, 16:32
Πολυ ενδιαφερον οταν μπορεσεις ανεβασε το.......... :D :D :D :D

aggelopas
03-03-05, 23:39
To μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να του δωσεις τροφοδοσια... και να τοποθετησεις τα μεγαφωνα στην μπροστινη θυρα για headphones! Αν θελεις τροφοδοτικο που να μπαινει στο ρευμα και να σου δινει τα moolex του pc πεσμου να στο ανεβασω ... εχω δυο ειδη τροδοδοτικων που μπορουν να χρησιμοποιηθουν!...

lol Δεν το ειχα σκεφτει ποτε.Νομιζα οτι ηθελε και καποιο software.
Tροφοδοσια εννοεις +5 και +12 σωστα?

triplex
04-03-05, 14:18
Ναι εννοω +5 και +12 :)

triplex
31-03-05, 14:27
Αν χρησιμοποιείς τα 2 μπροστινά κουμπιά για να ελέγξεις ποιο κομμάτι παίζει, τοτε μπορώ να σου ανεβάσω ενα πολύ απλό κύκλωμα που με μια LED Display σου δείχνει ποιο track παιζει! :)

Τι γινεται?? Μπορεις να το ανεβασεις σε παρακαλω? 'Η τουλαχιστον να μου το στειλεις στο triplex@cymail.net ?

PiCBuRn3r
31-03-05, 17:28
Ρε παιδιά εκανα format και τωρα το ξανασχεδιάζω!

_ab
31-03-05, 17:52
Αν χρησιμοποιείς τα 2 μπροστινά κουμπιά για να ελέγξεις ποιο κομμάτι παίζει, τοτε μπορώ να σου ανεβάσω ενα πολύ απλό κύκλωμα που με μια LED Display σου δείχνει ποιο track παιζει!



Ποτε μπορεις να μασ δειξεις το σχεδιακι?

triplex
31-03-05, 20:15
Ρε παιδιά εκανα format και τωρα το ξανασχεδιάζω!
ok... ανυπομονουμε ...

gsmaster
01-04-05, 00:12
Λοιπόν: προχτές το βρήκα εκεί που έψαχνα για κάτι άλλο, και είμαι απαράδεκτος που δεν το έγραψα κατευθείαν εδω

MUSIC COMPACT-DISC PLAYER (http://private.addcom.de/KeithWilson/Projects/mucop.htm)

Είναι κάτι παρόμοιο με το μουσικό κουτί της πανδώρας, αλλα με υποστήριξη LCD!!!

triplex
03-04-05, 15:14
Πολυ καλη η κατασκευη αυτη gsmaster.... ομως με το σχεδιο (lcd display) τι γινεται τελικα ειναι ετοιμο?

_ab
04-04-05, 00:48
Παιδια χωρις να θελω να απογοητευσω κανεναν απο αυτο το site εφτιαξα το memory game ενα τοσο απλο κυκλωμα και δεν δουλεψε....Τωρα ο τολμων νικα :shock: :shock:

triplex
26-04-05, 11:36
picburner1
βρηκες τον χρονο να το σχεδιασεις? Αν ναι ανεβασε το σε παρακαλω!

PiCBuRn3r
26-04-05, 20:48
Κάτι τελευταίες δοκιμές κάνω και έτοιμο! :)

triplex
26-04-05, 22:27
Ανυπομονω!!!!!!!!! :) Σε χιλιοευχαριστω!!

PiCBuRn3r
29-04-05, 01:38
Παίδες έτοιμο το σχέδιο. Δεν το έχω κατασκευάσει αλλά στην εξομοίωση καλά δούλευε. Το μόνο που κάνει είναι ότι μετράει πόσες φορές πατάς το κουμπί "Next Song" και με το "Stop/Eject" ο μετρητής μηδενίζει. Κάνω κάτι πειραματισμούς με το κυκλωμα το κουτί της πανδώρας του elektor μήπως μπορέσω και προσθέσω lcd.

triplex
29-04-05, 09:34
Χιλιες φορες ευχαριστω ;) !!! Ποιες ειναι οι διοδοι? κατω δεξια που υπαρχει ενα βελακι προς τα πανω ... τι συμβολιζει?(το ιδιο κα απο τα LT του ολοκληρωμενου) φανταζομαι γειωση ειναι...

ok1gr
29-04-05, 12:55
Το υ6 είναι πύλη <<και>>?
Οι δίοδοι 4148 δεν είναι?

Ρε παιδιά μήπως γίνεται κάποιο κύκλωμα που συνδέεται στην ide (χωρίς lcd) για να παίζουν, τα cd που δεν έχουν 2 κουμπιά αλλά ένα, τα μουσικά cd?

PiCBuRn3r
29-04-05, 13:56
Αυτό το βελάκι προς τα πάνω είναι τάση 5V.

_ab
29-04-05, 16:41
Φιλε picburner μπορεις να βγαλεις και το τυπωμενο του? :oops:

Δειτε και αυτο...δεν το εχω κατασκευασει ομως.....

Killo_Watt
30-04-05, 11:01
Παίδες έτοιμο το σχέδιο. Δεν το έχω κατασκευάσει αλλά στην εξομοίωση καλά δούλευε. Το μόνο που κάνει είναι ότι μετράει πόσες φορές πατάς το κουμπί "Next Song" και με το "Stop/Eject" ο μετρητής μηδενίζει.

Το κύκλωμα δεν θα δουλέψει γιατί όταν τα κομμάτια προχωράνε μόνα τους χωρίς να πατήσουμε το κουμπί επόμενο ο μετρητής δεν αντιλαμβάνεται αυτή την αλλαγή….

ok1gr
30-04-05, 17:20
Σωστός!

_ab
30-04-05, 21:11
Με αυτο που δημοσιευσα ομως αντιλαμβανεται την παυση ηχου και αλλαζει κατασταση... :wink: Βεβαια δεν το εχω κατασκευασει ακομη....

triplex
05-05-05, 19:29
Με αυτο που δημοσιευσα ομως αντιλαμβανεται την παυση ηχου και αλλαζει κατασταση... :wink: Βεβαια δεν το εχω κατασκευασει ακομη....

δηλαδη αν σε ενα τραγουδι περιεχεται μια μικρη παυση τι γινεται? Αν πχ... για 2 δευτερολεπτα το τραγουδι παυει να ακουγεται και επειτα συνεχιζει?

ok1gr
05-05-05, 19:46
αν δεις στο σχέδιο υπάρχει ένα trimmer που ρυθμίζεις πόσο θα περιμένει! Φυσικά δεν μπορεί να είναι τέλειο γιατί σε ένα τραγούδι μπορει να έχει μια μεγάλη παύση. Δεν ξέρω όμως ποιά είναι η ευαισθησία του γιατί αν προσέξεις μεταξύ τον κομματιών δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου ήχος ενώ αν κάνει μια παύση μέσα στο τραγούδι ακούγεται ένα ελαφρύ σσσσσσσ.

ok1gr
22-06-05, 14:02
Παιδιά τώρα που τελείωσε το σχολείο, αποφάσησα να κάνω αυτό: http://private.addcom.de/KeithWilson/Projects/mucop.htm
χωρίς την lcd, αλλά δεν ξέρω ποιό αρχείο να φορτώσω στον pic. Κοιτάξτε στο zip, έχει διάφορα. Τί να κάνω?

_ab
22-06-05, 18:55
Παιδια χωρις να θελω να απογοητευσω κανεναν απο αυτο το site εφτιαξα το memory game ενα τοσο απλο κυκλωμα και δεν δουλεψε....Τωρα ο τολμων νικα :shock: :shock:

Δεν ξερω ποσο αξιοπιστο site ειναι..... :roll:

PiCBuRn3r
23-06-05, 00:15
Κάποιος είχε πει ότι παλαιότερη κατασκευή που είχε προσπατθήσει να φτιαξει από το site δεν πέτυχε....