PDA

Επιστροφή στο Forum : piezo



_ab
18-01-05, 22:33
Παιδια καλησπερα ξερει κανεις τι ειναι το piezo transduser?Δυιστανται οι γνωμες και δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω.....Ευχαριστω!! :D

gRooV
19-01-05, 00:10
Piezo transducers are output transducers which convert an electrical signal to sound. They require a driver circuit (such as a 555 astable) to provide a signal and if this is near their natural (resonant) frequency of about 3kHz they will produce a particularly loud sound. They require a small current, usually less than 10mA. Piezo transducers are not suitable for reproducing speech or music because they distort the sound. They are sometimes supplied with red and black leads, but they may be connected either way round.
Piezo transducers can also be used as input transducers for detecting sudden loud noises or impacts, effectively behaving as a crude microphone.

electron
19-01-05, 10:19
Eκτός από την παραπάνω εφαρμογή,χρησιμοποιούνται και σε βιομηχανικές εφαρμογές για τον υπολογισμό βάρους.

_ab
19-01-05, 18:45
Ευχαριστω πολυ παιδια.....σ'αυτο το κυκωματακι τι μπορω να χρησιμοποιησω?

_ab
20-01-05, 21:55
Βοηθεια κανεις?

gsmaster
21-01-05, 00:02
Πιεζοηλεκτρικό μεγαφωνάκι. Δεν ξέρω αν θα βρείς στην αγορά. Έχω μερικά τέτοια από κάρτες που μόλις τις ανοίγεις παίζουν μουσική. Επίσης τα ρολόγια χειρός με ξυπνητήρι έχουν, συνήθως ενσωματωμένο στο πίσω καπάκι τους.

_ab
21-01-05, 18:37
Καταλαβα...εννοεις κατι πολυ λεπτουλια ε?Μεγαφωνακι λες να κανει δουλεια?

gsmaster
21-01-05, 21:11
Ναι είναι εξαιρετικά λεπτά.

Μεγαφωνάκι θα δουλεψει, αλλά δεν ξέρω για πόσο. Μπορεί να κάψεις τις εξόδους του pic.

_ab
22-01-05, 00:32
Οντως μια φορα το επιχειρησα και δεν προλαβε να καει αλλα ζεματισε..... :oops: Θα κανω δοκιμες αι θα σας πω...βγαζει εναν πολυ ωραιο ηχο....εδω ειναι και το source code εαν καταφερει και κανενας αλλος!!! :D

gsmaster
22-01-05, 02:33
Αυτό που έβαλες παραπάνω είναι όλο-όλο το κύκλωμα? έχω κάτι 508 που κάθονται, (από τις εποχές που έστελνε η microchip δείγματα...) λέω να το δοκιμάσω.

παίζει κάποια γνωστή μελωδία?

_ab
22-01-05, 10:23
Ναι αυτο ειναι ολο ολο........ο ηχος ειναι ο Teletubbies τον εχω ξανακουσει σαν ονομα δεν θυμαμαι την μελωδια του.... καλη επιτυχια σε οσους το δοκιμασουν...περιμενω νεα.Αααααα και το αρχειο εαν το τροποποιησεις αλλαζει και η μελωδια του.(για οσους γνωριζουν)

gsmaster
22-01-05, 19:17
Δεν μπορώ να κάνω assemble το αρχείο. Με τί το έκανες? με το MPASM δεν μπόρεσα.
Στείλε το .hex αν θες... :)

_ab
23-01-05, 02:32
Εδω ειναι και το .hex εαν δεν τικαρεις στο assemble το case sensitive δεν το κανει.......μονο για τους 12c508.Δεν εχω ανακαληψει ακομη το γιατι......διαβαζω ενα βιβλιο με pic γενικα......