PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΠΛΩΜΑ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ



siolosni
20-01-05, 17:34
ξέρετε τπτ γύρo απο αυτο το θεμα ????

gRooV
20-01-05, 17:56
http://www.raag.org/licensing_gr.html
http://www.raag.org/amateur_gr.html

orestis1987
04-02-05, 22:32
Είμαι φοιτητής στη Θεσσαλονίκη αλλα είμαι απο το το Ρεθυμνο της Κρήτης.Γινεται να δωσω εξετασεις Θεσσαλονίκη;Επίσης που μπορω να απευθυνθω για τα βιβλία που πρεπει να διαβασω.Τηλέφωνα...
Ευχαριστω

sv9cvk
04-02-05, 22:51
Ορεστη γεια σου
Οταν κατεβεις στο Ρεθυμνο στειλε μου ενα μυνημα για να βρεθουμε να σου δωσω οτι θελεις για να διαβασεις και να μαθεις απανω στο θεμα αυτο.
Αν παλι θελεις πιο γρηγορα στειλε μου ενα μυνημα στο chris@sv9cvk.gr και οστοσο θα κοιταξω να βρω καποιους ραδιοερασιτεχνες στην Θεσσαλονικη για να σε βοηθησουν
Γεια και παλι Χρηστος

orestis1987
04-02-05, 23:05
Χρήστο ευχαριστώ!Ρεθεμνιώτης είσαι?Αν σου ειναι δυσκολο γενικά μπορεις να μου πεις τίτλους βιβλίων και να το φροντίσω μόνος μου.

siolosni
05-02-05, 00:59
εψαξα και εμαθα για το θεμα.

επειδη σπουδάζω στο τει λαμίας μπορω να δώσω στο τει μέσα.
εμαθα οτι και κατι αλλοι συνάδελφοι ψάχνονται και εχουν βιβλίο.....
για να δουμε.....

barkaris
11-03-05, 20:50
χαιρετώ,
Δεν εχω ιδεα απο ραδιοερασιτεχνισμο και θελω να ξεκινήσω και να παρω αυτο το "διπλωμα" για να ειμαι νομιμος, αλλα δεν υπαρχει πουθενα υλη ι κατω να διαβασω. επισης απο οτι ξερω οτι υπαρχουν πολλα επιπεδα πττυχιων. Απο οτι καταλαβα ο καθενας παει και δινει εξετασεις με οτι Χ γνωσεις εχει και τα θεματα ειναι οτι τους καπνισει
αν δεν ειναι ετσι, διορθωστε με και εξηγηστε μου τι συμβαινει
ευχαριστώ

Lykos1986
11-03-05, 23:50
Επίσης πολύ καλό είναι και το: www.hwn.gr

Εκεί μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες όσον αφορά τον Ραδιοερασιτεχνισμό.

sv9cvk
12-03-05, 01:19
Φιλε barkaris κανεις λαθος υπαρχει υλη και μαλιστα συγκεκριμενη την οποια αναλογα με την περιοχη σου μπορεις να επικοινωνησεις με τον τοπικο συλλογο για ωα σε πληροφορησουν και μαλιστα γινονται και μαθηματα για τους ενδιαφερομενους.
Πληροφοριες μπορεις να βρεις στα site
www.raag.org
www.grc.gr http://users.otenet.gr/~agrnet/
http://www.qsl.net/sz2tsl/
http://www.qsl.net/sv8lsv/
http://www.qsl.net/sv9/
http://www.rhodes.aegean.gr/gr/filoks/sv5rds/index.htm
Μια ιδεα για την υλη μπορεις να παρεις απο το www.sv9cvk.gr/ylh.zip
Καλη επιτυχια Χρηστος

Nas
02-02-12, 13:27
Μόνο στην Αθήνα γίνονται οι εξετάσεις? στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο?

GeorgeVita
02-02-12, 14:43
Μόνο στην Αθήνα γίνονται οι εξετάσεις? στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο?

Διάβασε το: http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=404&id=&tid=404

Διαδικασία: Κατάθεση δικαιολογητικών στην Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της οικείας Περιφέρειας.
Χρόνος: O ακριβής χρόνος καθορίζεται κάθε φορά από τη Υπηρεσία που αναλαμβάνει την ολοκλήρωση της παρεχόμενης υπηρεσίας.

Αρκετά πρόσφατα σχόλια έχει το θέμα: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58488
G

takis3653
03-02-12, 10:23
παιδια δεν ειναι τοσο δτσκολα τα πραγματα
πατε στον πιο κοντινο συλογο τις περιοχη σας και θα σας κατατοπησουν αριστα

matthew
11-03-12, 21:55
Ακόμη πολλοί σύλλογοι διοργανώνουν δωρεάν σεμινάρια για τους υποψήφιους ώστε να πάνε προετοιμασμένοι στις εξετάσεις. Όσο για τις εξετάσεις, παραθέτω τις παραγράφους 5 & 6 του άρθρου 3 από το νέο κανονισμό 1969 02-9-2011:
5. Οι εξετάσεις για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερα−
σιτέχνη διενεργούνται από τις ΑΠΥ (Αρμόδια Περιφεριακή Υπηρεσία) μία (1) φορά ανά
εξάμηνο στην Ελληνική γλώσσα. Οι ΑΠΥ ανακοινώνουν
έγκαιρα και με κάθε πρόσφορο μέσο, την ακριβή ημε−
ρομηνία των εξετάσεων, τον τόπο και τις λοιπές λεπτο−
μέρειες προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν
αίτηση με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.
6. Οι εξετάσεις πραγματοποιούνται εφόσον έχουν συ−
γκεντρωθεί τουλάχιστον τρείς (3) υποψήφιοι. Εφόσον
δεν συγκεντρώνονται τουλάχιστον τρείς (3) υποψήφιοι
σε συγκεκριμένη ΑΠΥ, μπορούν οι υποψήφιοι (ή ο μοναδικός υποψήφιος) εάν και οι ίδιοι το επιθυμούν, να
παραπέμπονται σε άλλη ΑΠΥ της ιδίας Περιφέρειας,
μετά από προηγούμενη συνεννόηση.

IC-756
24-03-12, 22:30
"5. Οι εξετάσεις για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη διενεργούνται από τις ΑΠΥ (Αρμόδια Περιφεριακή Υπηρεσία) μία (1) φορά ανά εξάμηνο"
Οι φετεινές πότε θα γίνουν; Ήδη πέρασαν τρεις μήνες.

thanp
24-03-12, 23:16
Δεν έχουν περάσει τρεις μήνες αλλά κάτι λιγότερο από έναν ολόκληρο χρόνο, καθώς λόγω της ακύρωσης της Β' εξεταστικής περιόδου έχουν να πραγματοποιηθούν εξετάσεις από πέρισυ τέτοια εποχή.

Ωστόσο τελευταίες επίσημες πληροφορίες από το ΥΜΕ αναφέρουν πως οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν κανονικά μέχρι τον Μάϊο 2012. Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η τελική μορφή της εξεταστέας ύλης θα δημοσιοποιηθεί μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες.

Η αλήθεια είναι πάντως πως άργησαν εξωφρενικά τόσο στην αναθεώρηση της ύλης, παρόλο που στο μεγαλύτερό της μέρος ήταν έτοιμη από το 2009, όσο και στις διαδικασίες διόρθωσής της και προετοιμασίας του ηλεκτρονικού συστήματος εξετάσεων. Δυστυχώς στο ΥΜΕ δεν φαίνεται να λειτουργούν και πολύ καλά τα πράγματα, με τις περισσότερες υπηρεσίες του να κοιμούνται τον γνωστό ύπνο του δημοσίου.

Για περισσότερες πληροφορίες (ή το πάντα απαραίτητο κράξιμο) απευθύνεστε στο infoham@yme.gov.gr

IC-756
30-03-12, 14:09
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=1160&id=&tid=1184
αναρτήθηκαν οι ερωτήσεις καθώς και το λογισμικό, συνεπώς οι εξετάσεις έπονται. Καλή επιτυχία στους υποψήφιους συναδέλφους.
73

savnik
04-04-12, 15:22
Εδώ έχουν πάρει άδεια άνθρωποι χωρίς να ξέρουν τι είναι η αντίσταση.

gxry
04-04-12, 19:41
Σύμφωνα με το ΝΕΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΦΕΚ 1969Β' / 2-9-2011, κανένας δεν εξαιρείται από την εξέταση για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη.
...
Άρθρο 5
Διαδικασίες Εξετάσεων, Εξεταζόμενα Μαθήματα και Βαθμολογία

5.3. Όσοι καταθέσουν επικυρωμένο φωτοαντίγραφο τίτλου σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ) της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής, κατεύθυνσης ηλεκτρονικής ή ηλεκτρολογίας ή τηλεπικοινωνιών, απαλλάσσονται από την γραπτή εξέταση στο κεφάλαιο Α ́ «Τεχνικά Θέματα». Στην περίπτωση αυτή, το ερωτηματολόγιο πολλαπλών επιλογών διαμορφώνεται ως εξής:
α) για την «κατηγορία 1» δεν περιέχει τις αντίστοιχες πενήντα (50) ερωτήσεις και θεωρούνται ότι επέτυχαν στις εξετάσεις όσοι υποψήφιοι απάντησαν σωστά τουλάχιστον σε σαράντα (40) από τις πενήντα (50) υπόλοιπες ερωτήσεις.
β) για την κατηγορία «εισαγωγικού επιπέδου» δεν περιέχει τις αντίστοιχες είκοσι (20) ερωτήσεις και θεωρούνται ότι επέτυχαν στις εξετάσεις όσοι υποψήφιοι απάντησαν σωστά τουλάχιστον σε εξήντα τέσσερις (64) από τις ογδόντα (80) υπόλοιπες ερωτήσεις.
...
Απλά ορισμένες κατηγορίες υποψηφίων εξαιρούνται από την εξέταση σε τεχνικά θέματα.
Σε τελική ανάλυση για κάποιον που ξέρει ηλεκτρονικά δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να τις απαντήσει.

diskjohn
04-04-12, 20:16
Παιδιά είναι διαφορετικό να δίνεις 127 ερωτήσεις Λειτουργικοί κανόνες και 68 ερωτήσεις Νομικό πλαίσιο και να γλυτώνεις 565 ερωτήσεις από τα τεχνικά θέματα έτσι δεν είναι ?

thanp
05-04-12, 03:49
Παιδιά είναι διαφορετικό να δίνεις 127 ερωτήσεις Λειτουργικοί κανόνες και 68 ερωτήσεις Νομικό πλαίσιο και να γλυτώνεις 565 ερωτήσεις από τα τεχνικά θέματα έτσι δεν είναι ?

Συγνώμη αγαπητοί συνάδελφοι αν θα ακουστώ κάπως κυνικός, αλλά αν θυμάμαι καλά το κεφάλαιο Α to οποίο και εξαιρείται δεν είναι 565 ερωτήσεις αλλά λιγότερες, και από την άλλη ο "εξειδικευμένος ραδιοτεχνίτης" μέσης ή ανώτερης εκπαίδευσης για τον οποίο και η όλη συζήτηση, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα να απαντήσει σε μερικές δεκάδες αστείες ερωτήσεις επί αντιστάσεως, ρεύματος, ισχύος και βασικών ηλεκτρονικών στοιχείων. Πρόκειται για εντελώς παιδαριώδη πράγματα που υποτίθεται πως όχι απλά είναι τα πρώτα-πρώτα που έμαθε στη ζωή του, αλλά αυτά με τα οποία έχει καθημερινή τριβή και δεν θα έπρεπε ούτε καν να ασχοληθεί μαζί τους πέραν ίσως από ένα ξεφύλλισμα.

Σε τελική ανάλυση, πως είναι δυνατόν να περιμένουμε από δωδεκάχρονα πιτσιρίκια να διαβάσουν και να απομνημονεύσουν επτακόσιες-σαραντα-τόσες εντελώς άγνωστες και αδίδακτες σε αυτούς ερωτήσεις, όταν δυσανασχετούν άνθρωποι των οποίων αυτά είναι αντικείμενο σπουδών και επαγγελματική τους καθημερινότητα; Προσωπική μου άποψη είναι πως απλά δεν θα έπρεπε να εξαιρείται κανείς, είτε απόφοιτος ΑΕΙ, είτε ραδιοτεχνίτης ή καθηγητής πανεπιστημίου ώστε να μην τίθεται θέμα πτυχιακού ρατσισμού. Πάντως σε κάθε περίπτωση, ένα απλό τεστ είναι όχι κάποιος διαγωνισμός αναγνώρισης αξιοσύνης ή αυθεντίας.

Όσο γι' αυτό που παρατήρησε ο φίλος Νίκος, πως πήραν πτυχίο ραδιοερασιτέχνη ακόμα και άνθρωποι που δεν ήξεραν τι είναι αντίσταση, είναι πέρα για πέρα σωστό. Οι περισσότεροι σε αυτό το χόμπυ φίλε Νίκο, και δεν αναφέρομαι σε αυτούς τους λίγους που πλήρωσαν και "αγόρασαν" το πτυχίο, απλά απομνημόνευσαν πράγματα εντελώς άγνωστα σε αυτούς και παρόλα αυτά μια χαρά τα κατάφεραν στις εξετάσεις. Άλλωστε ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι ένα τεχνικό χόμπυ, όχι ένα χόμπυ που απευθύνεται αποκλειστικά σε τεχνικούς.

antonis_p
05-04-12, 08:03
Αυτά έπαψαν να ισχύουν;



Απαλλαγή από τις εξετάσεις των ραδιοερασιτεχνών


● Απαλλάσσονται από κάθε είδους εξέταση οι κάτοχοι γενικού πτυχίου χειριστή ασυρμάτου του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών και οι διπλωματούχοι ραδιοτηλεγραφητές Α΄ και B' τάξης του Εμπορικού Ναυτικού.
● Oι αρμόδιες υπηρεσίες κατ' εφαρμογή της παραπάνω διάταξης χορηγούν το πτυχίο και την άδεια ραδιοερασιτέχνη στους δικαιούμενους αυτούς οποτεδήποτε το αιτηθούν.
● Απαλλάσσονται από την εξέταση στο «ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α’» όσοι καταθέσουν αντίγραφο πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ ) της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής κατεύθυνσης ηλεκτρονικής ή ηλεκτρολογίας ή τηλεπικοινωνιών.




Ο Ραδιοερασιτέχνης βασικά είναι "χειριστής ασυρμάτου" (ham radio operator) το οποίο σημαίνει πως δεν είναι τόσο "ηλεκτρονικός".
Τέλος πάντων για έναν απόφοιτο ΑΕΙ θα είναι piece of cake να πεταχτεί να εξεταστεί ένα πρωινό στις εξετάσεις που απαιτούν απλές γνώσεις ηλεκτρονικών προκειμένου να πάρει την πολυπόθητη άδεια ραδιοερασιτέχνη.

matthew
05-04-12, 12:09
Συμφωνώ με τους thanp & antonis_p. Οι περισσότερες ερωτήσεις είναι απλές & εύκολες. Εδώ βρε παιδιά έχουν δώσει εξετάσεις & έχουν βγάλει άδεια νοικοκυρές με τεχνικό υπόβαθρο ότι έχουν μάθει στη φυσική λυκείου. Όχι ότι το λέω προσβλητικά & με κακή πρόθεση, απεναντίας μπράβο τους κιόλας! Απλά ένα παράδειγμα έφερα για τη δυσκολία των εξετάσεων. Ραδιοτεχνίτες, ραδιοηλεκτρολόγοι & ηλεκτρονικοί δε χρειάζεται καν να διαβάσουν τα ερωτηματολόγια, άντε ένα ξεφύλλισμα το πολύ πολύ για να ξέρουν πάνω κάτω τι ερωτήσεις να περιμένουν στις εξετάσεις.
Οι εξετάσεις για την απόκτηση άδειας οδήγησης είναι πιό δύσκολες σε σχέση με αυτές απόκτησης πτυχίου ραδιοερασιτέχνη...

thanp
05-04-12, 14:02
Και να συμπληρώσω στα όσα πολύ σωστά παρατήρησαν παραπάνω ο Αντώνης και ο Μάνθος, πως για όσους δεν έχουν ούτε αυτό τον ελάχιστο χρόνο που απαιτείται για μια επανάληψη θεμελιωδών έστω ηλεκτρονικών, υπάρχει πάντα η κατηγορία αδείας SY που ούτε τεχνικές ερωτήσεις έχει, ούτε απαιτητική θεματολογία, ενώ πέραν από εγωϊστικά κίνητρα μια χαρά άδεια είναι διασφαλίζοντας σχεδόν τα πάντα στον κάτοχό της.

SRF
05-04-12, 16:51
Συγνώμη αγαπητοί συνάδελφοι αν θα ακουστώ κάπως κυνικός, αλλά αν θυμάμαι καλά το κεφάλαιο Α to οποίο και εξαιρείται δεν είναι 565 ερωτήσεις αλλά λιγότερες, και από την άλλη ο "εξειδικευμένος ραδιοτεχνίτης" μέσης ή ανώτερης εκπαίδευσης για τον οποίο και η όλη συζήτηση, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα να απαντήσει σε μερικές δεκάδες αστείες ερωτήσεις επί αντιστάσεως, ρεύματος, ισχύος και βασικών ηλεκτρονικών στοιχείων. Πρόκειται για εντελώς παιδαριώδη πράγματα που υποτίθεται πως όχι απλά είναι τα πρώτα-πρώτα που έμαθε στη ζωή του, αλλά αυτά με τα οποία έχει καθημερινή τριβή και δεν θα έπρεπε ούτε καν να ασχοληθεί μαζί τους πέραν ίσως από ένα ξεφύλλισμα.

Σε τελική ανάλυση, πως είναι δυνατόν να περιμένουμε από δωδεκάχρονα πιτσιρίκια να διαβάσουν και να απομνημονεύσουν επτακόσιες-σαραντα-τόσες εντελώς άγνωστες και αδίδακτες σε αυτούς ερωτήσεις, όταν δυσανασχετούν άνθρωποι των οποίων αυτά είναι αντικείμενο σπουδών και επαγγελματική τους καθημερινότητα; Προσωπική μου άποψη είναι πως απλά δεν θα έπρεπε να εξαιρείται κανείς, είτε απόφοιτος ΑΕΙ, είτε ραδιοτεχνίτης ή καθηγητής πανεπιστημίου ώστε να μην τίθεται θέμα πτυχιακού ρατσισμού. Πάντως σε κάθε περίπτωση, ένα απλό τεστ είναι όχι κάποιος διαγωνισμός αναγνώρισης αξιοσύνης ή αυθεντίας.

Όσο γι' αυτό που παρατήρησε ο φίλος Νίκος, πως πήραν πτυχίο ραδιοερασιτέχνη ακόμα και άνθρωποι που δεν ήξεραν τι είναι αντίσταση, είναι πέρα για πέρα σωστό. Οι περισσότεροι σε αυτό το χόμπυ φίλε Νίκο, και δεν αναφέρομαι σε αυτούς τους λίγους που πλήρωσαν και "αγόρασαν" το πτυχίο, απλά απομνημόνευσαν πράγματα εντελώς άγνωστα σε αυτούς και παρόλα αυτά μια χαρά τα κατάφεραν στις εξετάσεις. Άλλωστε ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι ένα τεχνικό χόμπυ, όχι ένα χόμπυ που απευθύνεται αποκλειστικά σε τεχνικούς.

Τόνισα συγκεκριμένα γραφόμενά σου, γιατί ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ με αυτά! Ακριβώς αυτό ήταν το νόημα του σχολιασμού μου πριν... ότι υπάρχουν εξαιρέσεις που ουσιωδώς είναι αδικαιολόγητα διακριτικές, ΧΩΡΙΣ νόημα και με ένα σκεπτικό που αν το εξετάσουμε σοβαρά τότε ή όλοι όσοι είναι επαγγελματίες ενός κλάδου όπως τα ηλεκτρονικά για παράδειγμα έπρεπε να εξαιρούνται ή κανένας τους! Είναι γελοίο να εξαιρείς της εξαιρέσεως, βάσει βαθμίδος εκπαίδευσης, γιατί έτσι δίδεις δικαιώμα ;αυτομάτου εξίσωσης του ραδιοερασιτεχνικού πτυχίου σε βαθμίδα σχετική με την εκπαίδευση και όχι απλά αυτούσιο ως αποδεικτικό επαρκών γνώσεων για ορθή άσκηση ενός χόμπυ!!! Από την ώρα που εξαιρείς έναν κλάδο πτυχίων λόγο επαγγελματικής αναγνώρισης αυτού ως απολύτως συναφές, θα πρέπει να εξαιρείς το σύνολο και όχι το μέρος από ανωτέρα βαθμιδα εκπαίδευσης και πάνω εξαιρείται ενώ οι κατώτερες αυτής βαθμίδες εξαιρούνται της εξαιρέσεως!!! Δηλαδή δημιουργείς το ραδιοερασιτεχνικό πτυχίο ως αποδεικτικό γνώσεων, της προανωτάτης εκπαιδεύσεως ή της μεταδευτεροβάθμιας εκπαιδεύσεως, στην ουσία εξισώνοντάς το με ανώτερο ενδιάμεσο επίπεδο!!!
Και η άποψή μου, είναι ότι ΟΥΔΕΙΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ, ούτε καν οι "μαρκόνηδες" που αν θελουμε να είμαστε ειλικρινείς είναι οι πιό κοντινοί "συγγενείς ραδιοεπαγγελματίες" στους ραδιο-ερασιτέχνες!
Άλλωστε τελικώς γιατί ένας που έχει διδακτορικό στην ηλεκτρονική γενικότερα, να εξαιρείται από εξετάσεις για ένα χόμπυ (που θα έπρεπε να είναι απλά για αυτόν σαν να έγραφε σε ένα χαρτί για βοήθεια στο παιδί του το πως εξηγούνται τα μαθήματά φυσική του σχολείο του) ενώ δεν εξαιρείται για ένα άλλο χόμπυ, πχ αεροπλοϊας, ή ταχυπλόου, όπου θα τον βάλουν να δώσει εξετάσεις για άδεια?
Ξέρω ανθρώπους με πτυχία πάντως, που απαξιώσαν πλήρως το να τα καταθέσουν προς απαλλαγήν τους, θεωρώντας γελοιοδέστατο το σκεπτικό εξαιρέσεώς τους από εξέταση για χόμπυ, για κάτι που γνωρίζουν και ασκούν επαγγελματικά επί έτη!!! Αν τα κατάθεταν για να εξαιρεθούν θα ήταν σαν να παραδέχονταν εκ προοίμοίου ότι προτιμούν την απαλλαγή τους από την βάσανο μιάς πιθανούς αποτυχίας τους!!! Και αυτοί συμφωνούν απολύτως στο ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ δεν έπρεπε να υπάρχει για εξετάσεις για χόμπυ!!! ΚΑΜΜΙΑ!! Αλλά ΑΝ υπάρχει, τότε είναι λογικό να υπάρχει με μη εξαίρεση της εξαιρέσεως βάσει μιας αυθαίρετης διαβάθμισης από βαθμίδες που καθορίζονται από άλλο υπουργείο!!!

thanp
05-04-12, 17:08
Δεν χρειάζεται να ξαναπώ Γιώργο πόσο συμφωνώ με όσα είπες. Για να είμαστε ειλικρινείς, με τέτοια στοιχειώδη ύλη νομίζω πως μάλλον θα έπρεπε να προσβάλει τον εξαιρούμενο η εξαίρεσή του. :)

antonis_p
06-04-12, 18:27
Και να συμπληρώσω στα όσα πολύ σωστά παρατήρησαν παραπάνω ο Αντώνης και ο Μάνθος, πως για όσους δεν έχουν ούτε αυτό τον ελάχιστο χρόνο που απαιτείται για μια επανάληψη θεμελιωδών έστω ηλεκτρονικών, υπάρχει πάντα η κατηγορία αδείας SY που ούτε τεχνικές ερωτήσεις έχει, ούτε απαιτητική θεματολογία, ενώ πέραν από εγωϊστικά κίνητρα μια χαρά άδεια είναι διασφαλίζοντας σχεδόν τα πάντα στον κάτοχό της.

Αναρωτιέμαι, αυτός που έχει τέτοια έλλειψη χρόνου, πού θα βρει το χρόνο αφού πάρει την πολυπόθητη άδεια του,
να κάνει qso και να απαντάει στις κάρτες του.

SRF
06-04-12, 18:39
Αναρωτιέμαι, αυτός που έχει τέτοια έλλειψη χρόνου, πού θα βρει το χρόνο αφού πάρει την πολυπόθητη άδεια του,
να κάνει qso και να απαντάει στις κάρτες του.

Εγώ πάλι δεν στεκομαι στο θέμα του αν θα βρει χρόνο μετά ή όχι! Στέκομαι στο γιατί να μην χρειάζεται να βρει χρόνο για κάτι που έπρεπε να γνωρίζει σαν το δεξί του χέρι!!! Και έστω... αν χρειαστεί να θυμηθεί ποιό είναι το δεξί του χέρι, ας του ρίξει μια ματιά, δεν θα χρειαστεί παραπάνω!!! Άρα γιατί να μην δίνουντελικώς ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ? Ίσως μάλιστα να "κοπεί" ένας πτυχιούχος να καταλάβει ότι χρειάζεται να φρεσκαρει το τι ξέρει, και το τι έχει ξεχάσει!!! Αυτό μάλλον καλό θα του κάνει τελικώς!!!

antonis_p
06-04-12, 19:03
Anyway, τόσο ο τηλεγραφητής πρέπει εκτός από το αντικείμενό του να ξέρει να κολλάει και τους κοννέκτορές του ή να ξέρει τί πάει να πει "στάσιμα κύματα"
και ο ηλεκτρονικός να μάθει τους κανονισμούς ραδιοεπικοινωνιών.

Υποτίθεται πως η πιο πάνω άδεια είναι "στόχος ζωής" (Hi, που λένε στα καφενεία) για πολλούς που ασχολούνται με τις ασύρματες επικοινωνίες. Λίγο διάβασμα α) δεν έκανε κακό σε κανένα και β) δεν πρέπει να αποτρέψει κάποιον από τέτοιο πολυπόθητο στόχο.

thanp
07-04-12, 17:14
Έτσι είναι αγαπητοί συνάδελφοι. Λίγο διάβασμα, ένα "φρεσκάρισμα" έστω δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, οπότε αυτό που είπε ο Γιώργος νομίζω πως είναι και το resume της κουβέντας μας. "Γιατί να μην δίνουν όλοι ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ";

Όσο Αντώνη για την "έλλειψη χρόνου" και την κατηγορία SY που έγραψα παραπάνω, ήταν ένας ευγενικός τρόπος για να αναφερθώ σε αυτούς που ναι μεν έχουν σπουδές και κάποια τεχνική εμπειρία, αλλά το διάβασμα και η γραπτή αξιολόγηση τους κάθεται στο λαιμό. Και χωρίς να τους μέμφομαι, πίστεψέ με δεν είναι καθόλου λίγοι αυτοί που παρ' όλες τις σπουδές και την κατάρτησή τους αντιδρούν μπροστά στις 720 ερωτήσεις της κατηγορίας 1. Με την κατηγορία SY απαλλαγμένη από κάθε τι το τεχνικό, δεν νομίζω όμως να έχουν την παραμικρή δικαιολογία να μείνουν εκτός εξετάσεων και αδειοδότησης.

Και για να πω την προσωπική μου άποψη, είναι ιδιαίτερα ευχάριστο που η ύλη πέρασε έστω σε μικρό βαθμό, από την απομνημόνευση των κακοσυνταγμένων, γενικόλογων και συχνά λάθος ερωτήσεων του προηγούμενου ερωτηματολογίου σε μια κάπως πληρέστερη και αξιολογότερη μορφή. Απέχει πολύ από το ιδανικό, αλλά στην χώρα που ζούμε ακόμα και αυτές οι αλλαγές είναι κάτι.

antonis_p
07-04-12, 18:54
Εγώ πάντως βλέπω που μετά από γενιές γκρίνιας για τα morse,
και τώρα που αυτά δεν υπάρχουν πια, πάλι γκρινιάζουμε γιατί η άδεια ραδιοερασιτέχνη
δεν έχει γίνει σαν αυτή του CB να την παίρνουμε με ένα παράβολο.

Και τότε το διάβασμα ήταν το πρόβλημα, και σήμερα αυτό είναι πάλι.

PanagiotisHlektrlogos
07-04-12, 19:00
Να ρώτήσω και εγώ κάτι. Οι κάτοχοι πτυχίου Ηλεκτρολόγου Μηχανικού πέρνουν το δίπλωμα ανευ εξετάσεων? Παλιά ξέρω σίγουρα. τώρα?

thanp
07-04-12, 19:38
Δίπλωμα άνευ εξετάσεων δεν παίρνει κανείς πια, εκτός των διπλωματούχων ραδιοτηλεγραφητών. Οι απόφοιτοι ΑΕΙ με τίτλο σπουδών ηλεκτρονικής ή ηλεκτρολογίας απαλλάσσονται από το ένα κεφάλαιο (Α) της ύλης αλλά δίνουν κανονικά στα υπόλοιπα.

Περισσότερα στη σχετική σελίδα του ΥΜΕ: http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=404&id=&tid=404

kyroscrete
09-04-12, 10:28
Καλημερα , καλη βδομαδα , σαν ραδιοερασιτεχνης sv9qcs , εχω να πω οτι για οποιον η αυτη εξεταστεα υλη ειναι προβλημα απλα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ καθ οποιοδηποτε τροπο να χειριζετε ραδιοερασυτεχνικα μηχανηματα !!!!! παιδια αστεια πραγματα , φυσικη δευτερας λυκειου τα "τεχνικα" και τα υπολοιπα οσοι πραγματικα τους αρεσει και ασχολουνται τα γνωριζουν !!! μην καταληξουμε οπως τα διπλωματα αυτοκινητου που το 95 % των " οδηγων " δεν ξερουν ουτε ρεζερβα να βαλουν !!!!!!

thanp
09-04-12, 16:14
Καλημέρα και καλή σου εβδομάδα φίλτατε Γιώργο.

Αν και όπως θα διαπίστωσες από την όλη κουβέντα συμφωνώ απολύτως μαζί σου για το απλό της ύλης, ωστόσο έχω μια μεγάλη ένσταση σε αυτό που είπες σχετικά με το πως "δεν θα έπρεπε να χειρίζεται μηχανήματα όποιος την βρίσκει δύσκολη" ή το παράδειγμα με τους οδηγούς και την ρεζέρβα.

Η πλειοψηφία των ραδιοερασιτεχνών φίλε Γιώργο είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις, ασχέτως αν επέτυχαν σε κάποιες εξετάσεις. Πάρε για παράδειγμα την νέα ύλη της κατηγορίας 1 (SV), δώσε την σε όσους ραδιοερασιτέχνες επίσης SV γνωρίζεις στο club σου και αν τελικά καταφέρεις να βρεις καναδυό που απαντήσουν σωστά στο σύνολο του κεφαλαίου Α (για να μην πω και στα υπόλοιπα), φέρτους να τους κάνουμε άγαλμα.

Και αυτό γιατί φίλε Γιώργο, μπορεί η ύλη να είναι πραγματικά αστεία όσον αφορά την δυσκολία της, αλλά όπως και η ύλη του διπλώματος οδήγησης που έφερες ως παράδειγμα, διαβάζεται παπαγαλία, απομνημονεύεται για λίγες ώρες μέχρι τις εξετάσεις και μετά καληνύχτα. Ας μην ήταν προκαθορισμένες ερωτήσεις, ας μην ήταν multiple choice και ας απαιτούσε γραπτή ανάπτυξη ή πρακτική εξέταση και τότε θα σου έλεγα εγώ πόσοι θα έπαιρναν το πτυχίο με την αξία τους. Απλά τόσο το υπουργείο όσο και εμείς οι ίδιοι, καταλαβαίνουμε πως ουσιαστικά ο ραδιοερασιτεχνισμός αποτελείται από δύο κατηγορίες ανθρώπων. Κάποιων ελάχιστων που ήδη γνωρίζουν ή διψούν να μάθουν μέσα από το hobby, και της συντριπτικής πλειοψηφίας που το βλέπουν ως άλλο CB με το μόνο που τους ενδιαφέρει να είναι η νομιμοποίηση του bla-bla και της κεραίας τους. Έτσι η ύλη διαμορφώθηκε σύμφωνα με τα πρότυπα αυτής της δεύτερης πλειοψηφίας, και παρόλα αυτά όπως βλέπεις πολλοί εξακολουθούν να τη θεωρούν δύσκολη.

Γι'αυτό σου λέω Γιώργο, πως δυστυχώς εξακολουθούμε να είμαστε "οδηγοί που δεν ξέρουμε να αλλάξουμε ρεζέρβα". Μόνο έτσι άλλωστε δικαιολογούνται οι ένα σωρό ανοησίες και τεχνικές αυθαιρεσίες που καθημερινά ακούμε στους επαναλήπτες. Βλέπεις για χρόνια, κάποιοι δογματικά "κολλημένοι" μέσα στο hobby προτιμούσαν να "φιλτράρουν" υποψηφίους με την ανόητη απαίτηση του χειριστηρίου (Morse) ενώ χάρη στην παλιά εντελώς απαράδεκτη, λανθασμένη και παιδαριώδη θεωρητική ύλη επέτρεψαν σε κάθε καρυδιάς καρύδι να πάρει πτυχίο και να τυραννάει τον αέρα, τους γείτονες και την λογική των συνομιλητών του.

Χαιρετισμούς στην όμορφη Κρήτη, τον τόπο όπου μεγάλωσα! :)

tsakmaki
18-04-12, 12:35
Καλημερα σε ολους και Χρονια Πολλα!
Διαβαζω στο forum και σε αλλες σελιδες για τα νεα δεδομενα της ραδιοερασιτεχνικης αδειας και δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι η SY (κατηγορια εισαγωγκου επιπεδου).
Ειναι κατι σαν την παλια SW?
Δηλαδη οποιος παρει την αδεια SY μπορει να εκπεμψει σε καποιες συχνοτητες (π.χ. 144 - 146 sta vhf?)
Ευχαριστω πολυ!!

Υ.Γ. Οποιος δωσει εξετασεις, εξεταζεται μονο στα θεματα πολλαπλης επιλογης του ερωτηματολογιου, ή θα εχει εκτος απ' αυτο και ερωτησεις γραπτης αναπτυξεις και θεωριας?

mits
18-04-12, 13:29
Καλημερα σε ολους και Χρονια Πολλα!
Διαβαζω στο forum και σε αλλες σελιδες για τα νεα δεδομενα της ραδιοερασιτεχνικης αδειας και δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι η SY (κατηγορια εισαγωγκου επιπεδου).
Ειναι κατι σαν την παλια SW?
Δηλαδη οποιος παρει την αδεια SY μπορει να εκπεμψει σε καποιες συχνοτητες (π.χ. 144 - 146 sta vhf?)
Ευχαριστω πολυ!!

Υ.Γ. Οποιος δωσει εξετασεις, εξεταζεται μονο στα θεματα πολλαπλης επιλογης του ερωτηματολογιου, ή θα εχει εκτος απ' αυτο και ερωτησεις γραπτης αναπτυξεις και θεωριας?


Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Τα λέει όλα αναλυτικά η υπουργική απόφαση για τον κανονισμό λειτουργίας ερασιτεχνικών σταθμών ασυρμάτου. Θα την βρεις στο site του υπουργείου μεταφορών κλπ.

Συγκεκριμένα όσοι αποκτήσουν πτυχίο ραδιοερασιτέχνη εισαγωγικής κατηγορίας (πρόθεμα SY) μπορoούν να χρησιμοποιούν μέγιστη ισχύ εξόδου πομπού 10 watt και να χρησιμοποιούν τις ακόλουθες ζώνες συχνοτήτων:
7,0-7,1 ΜHz, 14,25-14,35 Mhz, 21,00-21,45 Mhz, 28,00-29,70 Mhz, 144-146 και 430-440 ΜHz. (Τα αντιγράφω όπως τα λέει το άρθρο 21 της υπουργ. απόφασης).
Επίσης στην κατηγορία αυτή δεν επιτρέπεται η χρήση κεραιών με κέρδος μεγαλύτερο των 3 dbi.

Νομίζω ότι εξετάζεσαι μόνο σε θέματα πολλαπλής επιλογής. Σίγουρα η εξέταση γίνεται με ηλεκτρονικό υπολογιστή, όπου απαντάς στα θέματα μέσω αυτού.


Υ.Γ. Γνωρίζει κανείς μήπως πότε θα γίνουν οι εξετάσεις;

thanp
19-04-12, 03:11
Φίλε Μιχάλη, όπως στα είπε παραπάνω ο Δημήτρης είναι αναφορικά με την κατηγορία SY. Μια "αναβαθμισμένη" δηλαδή SW, μια και επιτρέπει κατοχή και χρήση βραχέων, με πανεύκολη ύλη. Αλλά ας μην τα ξαναλέμε, μια και στη σχετική σελίδα του ΥΜΕ (http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=1160&id=&tid=1184) μπορείς να βρεις όλες τις λεπτομέρειες, το νέο κανονισμό, και τα νέα ερωτηματολόγια.

Οι εξετάσεις είναι μόνο multiple choice ηλεκτρονικής μορφής, και δεν υπάρχουν πλέον προφορικά ή θέματα ανάπτυξης. Όσο για το πότε θα διεξαχθούν, σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο (http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%924%CE%A9%CE%A11-0%CE%A18) του ΥΜΕ προς τις περιφέρειες, στις 23-27 Απριλίου γίνεται επίσημη πρόβα του software των εξετάσεων το οποίο και τους έχει σταλεί πριν το Πάσχα, με τελικό στόχο να γίνουν οι εξετάσεις κάποια στιγμή μέχρι τέλη Μαίου.

Αυτή τουλάχιστον είναι η επίσημη θέση υπουργείου και περιφέρειας. Δυστυχώς όμως για τους υποψηφίους, η κάκιστη συγκυρία των βουλευτικών εκλογών δεν κάνει εύκολο τον ακριβή προσδιορισμό ημερομηνίας. Σε προσωπική μου επικοινωνία με την Γ.Γ του ΥΜΕ, ισχυρίστηκαν πως δεν συντρέχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας για ενδεχόμενη καθυστέρηση ή αναβολή των εξετάσεων.

Βέβαια στην Ελλάδα ζούμε οπότε όλα είναι σχετικά. Ας ελπίσουμε πάντως να είναι όπως τα λέει το υπουργείο, μια και έχουν να διεξαχθούν εξετάσεις κάτι περισσότερο από ένα χρόνο και οι υποψήφιοι έχουν με το δίκιο τους αγανακτήσει.

Nickolaos
19-04-12, 03:41
Μακάρι να γίνουν αρχές ιουνίου.Μία ιουνίου τελειώνουν οι πανελλήνιες και θέλω να την πάρω την άδεια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

spiros123
19-04-12, 23:29
καλησπέρα και απο μένα και χρόνια πολλά

Περιμένω και εγώ με την σειρά μου να διεξαχθούν οι εξετάσεις αλλά άκουσα πάλι για αλλαγές και περιμένω το νεο ραδιοτηλεποικοινωνίες για να δώ τι θα γίνει...εσείς έχετε ακούσει για πότε περίπου θα γίνουν εξετάσεις ???:wiink:

thanp
20-04-12, 17:43
Δύο μηνύματα μόλις πιο επάνω αν διάβαζες Σπύρο, θα έβλεπες την απάντηση στην ερώτησή σου. :001_smile:

fuzz
30-04-12, 09:31
για τους υποψηφιους ραδιοερασιτεχνες τα τεστ (οπου ναναι ψηφιοποιουνται ολα τα μαθηματα)

http://www.artinoi.gr/cgi-bin/forumV2/sv.pl

thanp
01-05-12, 04:49
Καλή δουλειά φίλε Κώστα και θα βοηθήσει αρκετά τους υποψηφίους.
Ενημερωτικά, έριξα μια ματιά σε καναδύο κεφάλαια και πέτυχα ένα λαθάκι. Στην κατηγορία "Λειτουργικοί κανόνες 07" η ερώτηση 23 θεωρεί σωστή την απάντηση Γ, κάτι που βέβαια δεν ισχύει καθώς το PSE σημαίνει "Please" και όχι "Power". Ο δαίμονας του ...πληκτρολογίου! :)

fuzz
01-05-12, 09:12
ευχαριστω Θανο , τα ευσημα θα τα μεταφερω στον Αλεξη που διαχειριζεται - φτιαχνει τη σελιδα , επισης του εκανα forword to link να το κοιταξει κ να το διορθωσει

thanp
01-05-12, 16:04
Να τα μεταφέρεις Κώστα τα εύσημα στον Αλέξη γιατί τα αξίζει. Έτσι και κάποιος απλά δοκίμασε να κάνει export το PDF του υπουργείου, ή έστω copy-paste για να πάρει τις ερωτήσεις, καταλαβαίνει πολύ καλά πόση δουλειά θέλει για να διορθωθούν τα λάθη του encoding, τα χαμένα ωμέγα και τα άλλα στραβά του κακοφτιαγμένου πρωτότυπου.
Είναι επίσης ιδιαίτερα ευχάριστο να βλέπεις τέτοιες προσπάθειες να γίνονται στην Άρτα όταν στο site του "κέντρου του σύμπαντος" (κατά κόσμον ΕΕΡ) αυτό που φαίνεται να τους απασχολεί είναι μόνο οι φιέστες, οι εκθέσεις και το εμπόριο. :001_rolleyes:

wizalex
02-05-12, 01:34
Το "μετέφερε" το μετέφερε... Σε ευχαριστώ Θάνο. Πράγματι, η μεταφορά από το pdf είναι ένας εφιάλτης. Το Ω το Δ κτλ. Μέχρι σε μερικά Ο (ΟΜΙΚΡΟΝ) είχαν μηδενικά! Η Άρτα άλλωστε έβγαλε και το πρώτο τέστ ΚΟΚ, εκμάθηση σημάτων κυκλοφορίας το 2005 και εκεί βασίστηκε και το τεστ για τους ραδιοερασιτέχνες.
Τελείωσα και το 3ο κεφάλαιο και σε 2 μέρες πιστεύω θα έχει τελειώσει όλο.

Έχω κάνει και sub domain για γρήγορη είσοδο. http://sv.artinoi.gr/

Κάθε έλεγχος και προτάσεις δεκτές, να κάνουμε καλή και ολοκληρωμένη δουλειά.

Υ.Γ.
Δίνω και εγώ εξετάσεις στις 25-28 Μαίου. Το 2ο κεφάλαιο μόνο θα με δυσκολέψει.

thanp
02-05-12, 04:34
Και πάλι μπράβο για την πραγματικά χρονοβόρα δουλειά αγαπητέ Αλέξη. Σε καταλαβαίνω απόλυτα με τα προβλήματα του PDF, γι'αυτό και ένα παραπάνω εκτιμώ την δουλειά σου. Από τον Δεκέμβριο που είχα τακτική επικοινωνία με το ΥΜΕ για διόρθωση λαθών της ύλης, τους έχω επανειλημμένα διαμαρτυρηθεί για τα προβλήματα του encoding και του font-embedding αλλά δυστυχώς παρόλο που με διαβεβαίωσαν πως θα το κοιτούσαν δεν έκαναν τίποτα.

Αλέξη σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στις εξετάσεις, αν και είμαι σίγουρος πως μετά από τόσο βάσανο με το copy-paste και τις διορθώσεις των ερωτήσεων δεν θα σε προβληματίσει ούτε το δεύτερο κεφάλαιο ούτε τίποτα. Όσο για την Άρτα, χαίρομαι που γίνεται δουλειά στην εξ αγχιστείας δεύτερή μου πατρίδα (η γυναίκα μου είναι από εκεί).

Άλλωστε δεν είναι μυστικό πως μας βάλατε για ακόμα μια φορά γυαλιά και με την έγκαιρη προκήρυξη των εξετάσεων. Η συμπρωτευουσιάνικη περιφέρειά μας όσο και η περιφέρεια Αθηνών ακόμα κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου, τη στιγμή που εσείς έχετε συγκεκριμένη ημερομηνία. Εύγε και πάντα τέτοια. :)

DJman
02-05-12, 12:02
Καλημερα και καλο μηνα. Επειδη ενδιαφερομαι και εγω απλα δεν εχω καταλαβει κατι θελω να κανω μια ερωτηση. Θελω να ξεκινησω με ενα φιλο (να μπουμε στην παρεα των CB) για να ανακαλυψουμε και αυτο τον τομεα των ηλεκτρονικων :001_smile:

Χρειαζομαστε αδεια και να δωσουμε εξετασεις ή εξετασεις δινουν οσοι το χρησιμοποιουν επαγγελματικα(ταξι, οδηγοι φορτηγων, μεταφορεις)?

Επισης μιλαω μαζι του και φανταζομαι πως στην ιδια συχνοτητα μιλανε και αλλοι. αρα μας ακουνε σωστα? υπαρχη τροπος δηλαδη να καταλαβεις οτι καποιος σε "κρυφακουει" ?

Δεν θα λεμε και τα μυστικα του FBI αλλα παντα ειχα αυτη την απορια

Ακρίτας
02-05-12, 13:38
Καλημερα και καλο μηνα. Επειδη ενδιαφερομαι και εγω απλα δεν εχω καταλαβει κατι θελω να κανω μια ερωτηση. Θελω να ξεκινησω με ενα φιλο (να μπουμε στην παρεα των CB) για να ανακαλυψουμε και αυτο τον τομεα των ηλεκτρονικων :001_smile:

Χρειαζομαστε αδεια και να δωσουμε εξετασεις ή εξετασεις δινουν οσοι το χρησιμοποιουν επαγγελματικα(ταξι, οδηγοι φορτηγων, μεταφορεις)?

Επισης μιλαω μαζι του και φανταζομαι πως στην ιδια συχνοτητα μιλανε και αλλοι. αρα μας ακουνε σωστα? υπαρχη τροπος δηλαδη να καταλαβεις οτι καποιος σε "κρυφακουει" ?

Δεν θα λεμε και τα μυστικα του FBI αλλα παντα ειχα αυτη την απορια

Για τα CB δεν χρειάζονται εξετάσεις αλλά μόνο άδεια που εκδίδει η αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειας αφου πληρώσεις κάποια παράβολα. Ταξί και λοιποί επαγγελματίες είναι ειδικά ραδιοδίκτυα και έχουν άλλο καθεστώς. Οι εκπομπές στη μπάντα των CB και στις ραδιοερασιτεχνικές μπάντες είναι ανοικτές, γι αυτό η λέξη "κρυφακούει" δεν έχει νόημα. Δεν επιτρέπεται κρυπτογράφηση της συνομιλίας με οποιοδήποτε τρόπο και δεν μπορείς να ανιχνεύσεις άν κάποιος άλλος είναι συντονισμένος στην ίδια συχνότητα.

matthew
02-05-12, 14:49
Για τα CB δεν χρειάζονται εξετάσεις αλλά μόνο άδεια που εκδίδει η αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειας αφου πληρώσεις κάποια παράβολα. Ταξί και λοιποί επαγγελματίες είναι ειδικά ραδιοδίκτυα και έχουν άλλο καθεστώς. Οι εκπομπές στη μπάντα των CB και στις ραδιοερασιτεχνικές μπάντες είναι ανοικτές, γι αυτό η λέξη "κρυφακούει" δεν έχει νόημα. Δεν επιτρέπεται κρυπτογράφηση της συνομιλίας με οποιοδήποτε τρόπο και δεν μπορείς να ανιχνεύσεις άν κάποιος άλλος είναι συντονισμένος στην ίδια συχνότητα.
Σωστός! Ο ραδιοερασιτέχνης βγαίνει στον αέρα για να ακουστεί! Αν ήθελε να είναι κρυμμένος, απλά δεν θα ήταν ραδιοερασιτέχνης! Εξ ου & το γνωστό CQ CQ CQ σήμα γενικής κλήσης σε όποιον σταθμό ακούει! Ναι, στην αναλογική εκπομπή δεν ξέρεις πόσοι & ποιοί βρίσκονται πίσω από την "κουρτίνα", είναι σε ακρόαση δηλαδή! Μόνο στο ψηφιακό (πχ D-STAR) μπορείς να δεις πόσοι & ποιοί είναι συντονισμένοι στην ίδια συχνότητα.
@DJman αν θες απλα να παίζεις & να κάνεις χαβαλέ με τους φίλους σου, CB & PMR σε καλύπτουν άνετα & δεν χρειάζονται άδεια. Αν θες όμως να ασχοληθείς σοβαρά, τότε η άδεια ραδιοερασιτέχνη είναι μονόδρομος καθώς ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι ένα πολύ σοβαρό χόμπι με υποχρεώσεις & ευθύνες. Γι 'αυτό & υπάρχουν κανόνες!
73 de SV4NLA

wizalex
02-05-12, 15:40
ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!!
13 μαθήματα, 4 ενότητες. 344 ερωτήσεις στη διάθεση των υποψηφίων ραδιοερασιτεχνών.
Ακόμη και οι παλιοί μπορούν να κάνουν τα τεστ να δούνε πόσα θυμούνται!!! (ειδικά από το 2ο κεφάλαιο).

Η τελική διεύθυνση: SV.ARTINOI.GR (http://sv.artinoi.gr/)

thanp
02-05-12, 16:22
Μπράβο Αλέξη. Το απόγευμα θα δώσω το link και στους υποψηφίους του συλλόγου μας για να αξιοποιήσουν την δουλειά που έκανες.

DJman
02-05-12, 18:03
Ευχαριστω τον matthew (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=54621) και τον Ακριτας για ολες τις πληροφοριες.Αρχικα ενδιαφερομαι για να μπω στο club των CB :) Απλα δεν καταλαβα τι παραπανω δυνατοτητες εχεις οταν εχεις την αδεια ραδιοερασιτεχνη? και επισης ποια αρμοδια αρχη ειναι υπευθηνη για την απλη αδεια?

Ακρίτας
02-05-12, 18:15
Ευχαριστω τον matthew (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=54621) και τον Ακριτας για ολες τις πληροφοριες.Αρχικα ενδιαφερομαι για να μπω στο club των CB :) Απλα δεν καταλαβα τι παραπανω δυνατοτητες εχεις οταν εχεις την αδεια ραδιοερασιτεχνη? και επισης ποια αρμοδια αρχη ειναι υπευθηνη για την απλη αδεια?
Η άδεια του CB σου εξασφαλίζει τη δυνατότητα χρήσης ΜΟΝΟ των 40 καναλιών που έχουν εκχωρηθεί για το σκοπό αυτό κοντά στους 27MHz. Για τους ραδιοερασιτέχνες υπάρχουν πολλές περιοχές συχνοτήτων. Αρμόδια αρχή είναι οι κατα τόπους Διευθύνσεις Μεταφορών και Επικοινωνιών
http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=769&id=&tid=777

Μάνθο δεν έχω πείρα σε ψηφιακά, ευχαριστώ για τη διόρθωση.

wizalex
03-05-12, 21:49
Μπράβο Αλέξη. Το απόγευμα θα δώσω το link και στους υποψηφίους του συλλόγου μας για να αξιοποιήσουν την δουλειά που έκανες.
Συνεχίζω με τις ερωτήσεις για την "Κατηγορία 1". Εκεί θέλει πολύ ξενύχτι, γιατί είναι 2πλάσιες οι άτιμες!!!!

wizalex
13-05-12, 02:22
Έχω τελειώσει τα 37 κεφάλαια. 1100 ερωτήσεις σύνολο. Ελπίζω να άξιζε τον κόπο και να τα χρησιμοποιήσουν οι υποψήφιοι.

Εξετάσεις Ραδιοερασιτεχνών: sv.artinoi.gr (http://sv.artinoi.gr)

wizalex
14-05-12, 13:37
Να ρωτήσω κάτι:
Στα PDF του υπουργείου στην Κατηγορία 1, δεν έχει το Δ. κεφάλαιο (ΠΡΑΚΤΙΚΑ).
Δεν το δίνει η Κατηγορία 1, ή απλά δεν το έχει το pdf? Στο εισαγωγικό επίπεδο το έχει.

thanp
14-05-12, 18:37
Όχι Αλέξη, δεν το δίνει η κατηγορία 1. Μάλλον τους "έκοψε" πως κάποιος που ξέρει να απαντά σε περισσότερες από 500 επιπλέον τεχνικές ερωτήσεις, μάλλον θα πρέπει να γνωρίζει τι είναι RF-Gain ή με τι μοιάζει ένα μικρόφωνο και ένα ζευγάρι ακουστικά. :)

wizalex
26-05-12, 14:05
Να σας πω τα ευχάριστα... Σχεδόν όλοι όσοι δώσαμε εξετάσεις στην Άρτα, πήραμε την άδεια.
Άντε τώρα να πάρουμε και εξοπλισμό... Εγώ είμαι καινούριος στον τομέα αυτό (όχι όμως στα ραδιοφωνικά).

Τα test στο sv.artinoi.gr θα συνεχίσουν να υπάρχουν για όλους όσους θα θελήσουν να διαβάσουν. Τελικά το άτιμο δούλεψε καλά!

fuzz
26-05-12, 14:52
σιδεροκεφαλοι οι νεοι στο χομπι...καλα QSO

thanp
27-05-12, 03:51
Μπράβο παιδιά, σιδεροκέφαλοι και με το καλό και με call sign.

MAKHS
27-05-12, 11:25
Αγαπητοι φιλοι απο την Αρτα καλως ηρθατε στη ραδιοερασιτεχνικη παρεα.Με το προγραμμα εξασκησης που διαθεσατε κανατε το μεγαλυτερο καλο στη νεα γενια ραδιοερασιτεχνων.Συνεχιστετο.73!

mits
27-05-12, 13:51
Βγήκαν οι προκηρύξεις για Αθήνα, εξετάσεις στις 26-6-2012.

http://www.raag.org/news.asp?ITMID=482&LANG=GR

Kostas375
05-06-12, 11:16
Καλημέρα,

Ξέρει κανείς ΑΚΡΙΒΩΣ τα δικαιολογητικά που χρειάζονται?

kioan
05-06-12, 13:37
Ξέρει κανείς ΑΚΡΙΒΩΣ τα δικαιολογητικά που χρειάζονται?
Στη σελίδα που έδωσε ο mits ακριβώς πάνω από το δικό σου μήνυμα, έχει links προς τις σχετικές αποφάσεις με αναλυτικά τα απαραίτητα δικαιολογητικά.



Αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου ή άδειας οδήγησης για την ταυτοποίηση του ενδιαφερόμενου και τη διαπίστωση της ημερομηνίας γέννησης.
Σε περιπτώσεις υπηκόων άλλων χωρών που διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα, αποδεικτικά έγγραφα που σχετίζονται με τα στοιχεία τους, την ηλικία, υπηκοότητα και τη μόνιμη διαμονή τους συμπεριλαμβανομένης και της άδειας παραμονής, όπου προβλέπεται.
Υπεύθυνη δήλωση στην οποία αναφέρεται η ταχυδρομική διεύθυνση της μόνιμης κατοικίας τους.
Παράβολο 26 Ευρώ (ΚΑΕ:3741 «Παράβολα από κάθε αιτία»).
Δύο φωτογραφίες ( υποβάλλονται μετά την επιτυχή έκβαση των εξετάσεων, για την έκδοση του πτυχίου)



Παλαιότερα (τουλάχιστον στον νότιο τομέα) κάποιοι συμπαθείς υπάλληλοι που τα παραλάμβαναν σου ζητούσαν και έναν φάκελο με λάστιχο για να τους τα βάλεις μέσα. Αν ήταν χωρίς φάκελο ή σε απλό φάκελο Α4 σου την έλεγαν κιόλας :001_rolleyes:

kx5
05-06-12, 15:10
Παλαιότερα (τουλάχιστον στον νότιο τομέα) κάποιοι συμπαθείς υπάλληλοι που τα παραλάμβαναν σου ζητούσαν και έναν φάκελο με λάστιχο για να τους τα βάλεις μέσα. Αν ήταν χωρίς φάκελο ή σε απλό φάκελο Α4 σου την έλεγαν κιόλας :001_rolleyes:
Τον θέλουν ακόμα τον φάκελο.

Giovanni22
05-07-12, 21:08
Καησπερα.
Για SV διαβαζεις τις 726 ερωτοαπαντησεις και τιποτε αλλο;
Δεν υπαρχουν επιπλεον ερωτησεις ουτε γραπτες ουτε προφορικες πανω σε μορς η αλλα θεματα;

thanp
06-07-12, 02:44
...Δεν υπαρχουν επιπλεον ερωτησεις ουτε γραπτες ουτε προφορικες πανω σε μορς η αλλα θεματα;
Όχι τίποτα άλλο δεν υπάρχει. Μόνο οι ερωτήσεις της ύλης.

Giovanni22
06-07-12, 19:53
Ευχαριστω.

Κατι tristar και αλλα ψηφιακα στα VHF δεν επιτρεπονται δηλαδη για τους SY;

thanp
08-07-12, 04:06
Μάλλον D-Star εννοείς Γιάννη. Τα πάντα επιτρέπονται, συμπεριλαμβανομένων ψηφιακών, εφόσον τελούνται στις επιτρεπόμενες για SY μπάντες, και στα πλαίσια των 10W ισχύος και των 3dB απολαβής κεραιών που είναι και οι σημαντικότεροι περιορισμοί αυτής της κατηγορίας.

Giovanni22
10-07-12, 12:12
D-star Σωστα.
Ευχαριστω θανο.
Κοιταω μηπως τα καταφερω για SV. Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο σε συγκριση με το SY που ειναι πιο απλες οι ερωτησεις. Θα δουμε.

thanp
10-07-12, 23:33
Γιατί να μην τα καταφέρεις Γιάννη; Μια χαρά μπορείς εφόσον κάτσεις και μελετήσεις, ή μάλλον αποστηθίσεις τις ερωτήσεις. Είναι μεν 550 επιπλέον τεχνικές ερωτήσεις στην κατηγορία 1 (SV) αλλά και αυτές δεν είναι τίποτα περισσότερο από κάποιες εβδομάδες καλό διάβασμα.

Το αν αξίζει τον κόπο το SV έναντι του SY, αυτό μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις βάσει του τι ακριβώς σε ενδιαφέρει στο hobby. Ακόμα όμως και η απόκτηση του SY σαν πρώτο εύκολο και σίγουρο βήμα δεν αποκλείει την απόκτηση του SV στο άμεσο μέλλον.

ouranos51
18-07-12, 14:33
Καλησπερα σε ολους,Γιαννη εαν αγαπας πραγματικα το χομπι αυτο τοτε σιγουρα θα τα καταφερεις ισως να μοιαζει δυσκολο οι πολλες ερωτησεις μα πραγματικα θα συμφωνησω με τον thamp ,αν μελετησεις θα φανει λιγοτερο δυσκολο απο οτι φαινετε!Εδωσα εξετασεις με το νεο συστημα στις 26 ιουνιου στην νομαρχια ανατολικης θεσσαλονικης μαζι με αλλους 11 τωρα εχω call sign εδω και 10 μερες.Παντος θα ελεγα φιλε Γιαννη να πας για την sv μια και ειναι λιγες ερωτησεις διαφορα απο την sy αν και για μενα δεν παιζουν ρολο αν εισαι sv η sy,ολοι ειμαστε ραδιοερασιτεχνες και αγαπαμε το χομπι μας το ιδιο!

IC-756
20-07-12, 23:45
"αν και για μενα δεν παιζουν ρολο αν εισαι sv η sy, ολοι ειμαστε ραδιοερασιτεχνες..." πως δεν παίζει ρόλο; Αν διαβάσεις προσεκτικά τον νόμο θα καταλάβεις ότι περιορίζει κατά πολύ την SY πχ επιτρέπει χρήση κεραίας με απολαβή 3dbi δηλαδή ούτε μία κάθετη δεν τους αφήνει να βάλουν. Επίσης τους αποκλείει και από άλλα πολλά (συχνότητες, υποζώνες) κλπ. Πως γίνεται ένας νέος σήμερα να είναι ραδιοερασιτέχνης και πχ να του απαγορεύει να βγει στα ψηφιακά;
Οπότε όποιος ενδιαφέρετε από την αρχή ας στοχεύσει στην κατηγορία SV.
73

nikknikk4
21-07-12, 01:30
"αν και για μενα δεν παιζουν ρολο αν εισαι sv η sy, ολοι ειμαστε ραδιοερασιτεχνες..." πως δεν παίζει ρόλο; Αν διαβάσεις προσεκτικά τον νόμο θα καταλάβεις ότι περιορίζει κατά πολύ την SY πχ επιτρέπει χρήση κεραίας με απολαβή 3dbi δηλαδή ούτε μία κάθετη δεν τους αφήνει να βάλουν. Επίσης τους αποκλείει και από άλλα πολλά (συχνότητες, υποζώνες) κλπ. Πως γίνεται ένας νέος σήμερα να είναι ραδιοερασιτέχνης και πχ να του απαγορεύει να βγει στα ψηφιακά;
Οπότε όποιος ενδιαφέρετε από την αρχή ας στοχεύσει στην κατηγορία SV.
73

21 ,28 ,144,430 βλεπω οτι μπορουν

ouranos51
22-07-12, 00:06
"αν και για μενα δεν παιζουν ρολο αν εισαι sv η sy, ολοι ειμαστε ραδιοερασιτεχνες..." πως δεν παίζει ρόλο; Αν διαβάσεις προσεκτικά τον νόμο θα καταλάβεις ότι περιορίζει κατά πολύ την SY πχ επιτρέπει χρήση κεραίας με απολαβή 3dbi δηλαδή ούτε μία κάθετη δεν τους αφήνει να βάλουν. Επίσης τους αποκλείει και από άλλα πολλά (συχνότητες, υποζώνες) κλπ. Πως γίνεται ένας νέος σήμερα να είναι ραδιοερασιτέχνης και πχ να του απαγορεύει να βγει στα ψηφιακά;
Οπότε όποιος ενδιαφέρετε από την αρχή ας στοχεύσει στην κατηγορία SV.
73

Ναι πραγματι συμφωνω μαζι σου..σιγουρα υπαρχουν διαφορες μεταξυ τον δυο αδειων και τις ξερω πολυ καλα γιατι εδωσα για την αδεια πριν απο ενα μηνα και τα εχω φρεσκα ακομα ,εγω ομως μιλουσα πως η ιδεα για τον ραδιοερασιτεχνισμο και την αγαπη προς αυτο το χομπι ειναι κοινο και για τις δυο αδειες.... QSL?

wizalex
25-07-12, 14:24
Εξέλιξη στα μαθήματα για πτυχίο ραδιοερασιτέχνη.
Εκτός από το σύστημα εκμάθησης, έφτιαξα και ερωτηματολόγιο με 100 και 50 ερωτήσεις. ώστε να έχεις "εικόνα" των τελικών εξετάσεων και το πιθανό ποσοστό επιτυχίας σου. Η επιλογή γίνεται οπως και στο τεστ του υπουργείου με 50+30+20 ερωτήσεις. Έτσι δεν έχει κανείς ανάγκη να βάλει το αρχαίο πρόγραμμα και να κατεβάζει την ανάλυση της οθόνης!!!!

http://www.artinoi.gr/cgi-bin/forumV2/sv.pl?lesson=random100

ouranos51
25-07-12, 16:00
Εξέλιξη στα μαθήματα για πτυχίο ραδιοερασιτέχνη.
Εκτός από το σύστημα εκμάθησης, έφτιαξα και ερωτηματολόγιο με 100 και 50 ερωτήσεις. ώστε να έχεις "εικόνα" των τελικών εξετάσεων και το πιθανό ποσοστό επιτυχίας σου. Η επιλογή γίνεται οπως και στο τεστ του υπουργείου με 50+30+20 ερωτήσεις. Έτσι δεν έχει κανείς ανάγκη να βάλει το αρχαίο πρόγραμμα και να κατεβάζει την ανάλυση της οθόνης!!!!

http://www.artinoi.gr/cgi-bin/forumV2/sv.pl?lesson=random100

Παρα πολυ ωραια προσπαθεια σιγουρα θα βοηθα πιο πολυ για τους απο δω και περα υποψηφιους.Μπραβο!

Giovanni22
25-07-12, 21:45
Ευχαριστω και εγω wizalex (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=57012).

Giovanni22
26-07-12, 11:26
Καλημέρα.
Οπως ειναι στο http://www.artinoi.gr/cgi-bin/forumV...sson=random100 (http://www.artinoi.gr/cgi-bin/forumV2/sv.pl?lesson=random100) ειναι και στα pc των εξετασεων;
Εννοω, μπορείς να επιστρέψεις σε μια ερώτηση που έχεις ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ και να αλλάξεις την απάντηση ;

wizalex
27-07-12, 19:20
!!!! Πλάκα κάνεις, φυσικά και όχι!!!!!!!
Τώρα αν θέλεις να κλέψεις τον εαυτό σου, γυρνάς πίσω και διορθώνεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλλά στις εξετάσεις φυσικά και όχι. Για να βγούνε τα αποτελέσματα, πρέπει να τελειώσει και ο τελευταίος εξεταζόμενος!!!

Giovanni22
27-07-12, 19:49
Δεν με καταλαβες μαλλον!

Ρωταω με τι συστημα εμφανιζονται οι ερωτησεις στι υπολογιστη στις εξετασεις;

Απαντας ας πουμε την 5η ερωτηση αλλα δεν εισαι σιγουρος για την απαντηση και προκημενου να μην καθυστερεις απαντας και στις επομενες 95. Μετα μπορεις να επιστρεψεις στην πεμπτη και να διορθωσεις την απαντηση σου, η εστω να ξαναελενξεις τις προηγουμενες απαντησεις σου; η το συστημα "κλειδωνει" καθε ερωτηση που απαντας και δεν σου επιτρεπει να δεις προηγουμενες ερωτησεις και να διορθωσεις την απαντηση τους;

ouranos51
30-07-12, 15:22
Δεν με καταλαβες μαλλον!

Ρωταω με τι συστημα εμφανιζονται οι ερωτησεις στι υπολογιστη στις εξετασεις;

Απαντας ας πουμε την 5η ερωτηση αλλα δεν εισαι σιγουρος για την απαντηση και προκημενου να μην καθυστερεις απαντας και στις επομενες 95. Μετα μπορεις να επιστρεψεις στην πεμπτη και να διορθωσεις την απαντηση σου, η εστω να ξαναελενξεις τις προηγουμενες απαντησεις σου; η το συστημα "κλειδωνει" καθε ερωτηση που απαντας και δεν σου επιτρεπει να δεις προηγουμενες ερωτησεις και να διορθωσεις την απαντηση τους;

Εγω εδωσα με το νεο συστημα.Αν κολας σε μια ερωτηση για παραδειγαμα την 5η δεν την απαντας καθολου συνεχιζεις τις υπολοιπες 99 και αυτοματα το συστημα σε επιστρεφει στην 5η ερωτηση για να την απαντησεις υποχρεωτικα αλλιως δεν τερματιζει την εξεταση σου.Καθε φορα που απαντας μια ερωτηση δηλαδη καθε φορα που διαλεγεις με τικ την απαντηση μετα για να ειναι εγκυρη πρεπει να κανεις confirm με ενα πλικτρο στο touch screen ,επομενος και λαθος να απαντησεις αν δεν κανεις confirm την απαντηση μπορεις και παλι να πας στην επομενη και το συστημα στο τελος θα σε επιστρεψει ωστε να απαντησεις υποχρεωτικα με confirm,αλλα αν κανεις confirm μια απαντηση και μετα μετανοιωσεις τοτε ειναι πλεον αργα.Αυτα ....ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

Giovanni22
01-08-12, 12:37
Σ ευχαριστω ouranos51.
Σημαντικο το γεγονος οτι δεν μπορεις να διορθωσεις κατι αν κανεις confirm!
Απο οτι εγραψε ο wizalex (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=57012) παραπανω, καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει χρονικο οριο και οτι αν δεν εχεις ακομα τελειωσει τις απαντησεις, οι υπολοιποι περιμενουν μεχρι να τελειωσει και ο τελευταιος. Σωστα;

Κατι τελευταιο.
Η εμφανιση των ερωτοαπαντησεων ειναι οπως στην σελιδα του wizalex (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=57012); (σε μια σελιδα η μια ερωτηση κατω απο την αλλη) η η καθε ερωτοαπαντηση εχει και την δικη της σελιδα, (σαν βιβλιο ας πουμε;). Ρωταω απλα για να ξερω τι προκειται να δω μπροστα μου).

kx5
01-08-12, 14:15
Απο οτι εγραψε ο wizalex (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=57012) παραπανω, καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει χρονικο οριο και οτι αν δεν εχεις ακομα τελειωσει τις απαντησεις, οι υπολοιποι περιμενουν μεχρι να τελειωσει και ο τελευταιος. Σωστα;
Η εξέταση είναι δύωρη (imho υπεραρκετός χρόνος).

ouranos51
02-08-12, 09:49
Η εξέταση είναι δύωρη (imho υπεραρκετός χρόνος).

Οπως γραφει και ο φιλος μας ο χρονος ειναι δυο ωρες οντως υπερ αρκετος ομως οποιος τελειωνει και τα 100 ερωτηματα βγαινει εκτος αιθουσας και περιμενει να παρει τα αποτελεσματα αφου τελειωσει και ο τελευταιος υποψηφιος ραδιοερασιτεχνης.Αρα μαξιμουμ χρονος αναμονης αποτελεσματων 2 ωρες.Η μορφη των ερωτησεων και απαντησεων ειναι ακριβως οπως στο προγραμα που εχει στη σελιδα του το ΥΜΕ.gr και που σου λεει να το κατεβασεις σε διαφορετικη αναλυση για να το τρεξεις,καμια απολυτος διαφορα



http://www.yme.gr/?aid=0&tid=1184

p.gabr
09-09-12, 23:12
Εχουμε τιποτε νεωτερο για Αθηνα
Ποτε οι εξετασεις βρε παιδια΄;

Υλη και τα λοιπα, αλλαξε τιποτα .Λεω να παω για κανα χαρτακι
Τι μ..λ..κιες ερωτησεις ειναι αυτες....... κεραυνους και π......ιες


Και τα SOS παρακαλω ...Μεσον παιζει;

p.gabr
10-09-12, 21:32
Εχουμε τιποτε νεωτερο για Αθηνα
Ποτε οι εξετασεις βρε παιδια΄;

Υλη και τα λοιπα, αλλαξε τιποτα .Λεω να παω για κανα χαρτακι
Τι μ..λ..κιες ερωτησεις ειναι αυτες....... κεραυνους και π......ιες


Και τα SOS παρακαλω ...Μεσον παιζει;

Δευτερη........ προσπαθεια

SV1EDG
10-09-12, 22:46
Φαντάζομαι Παναγιώτη ότι αυτό το ξέρεις...

http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=1160&id=&tid=1184

Πάρε ένα τηλέφωνο εδώ και ρώτα ότι απορίες έχεις...


http://www.raag.org/homepage.asp?ITMID=2&LANG=GR

p.gabr
10-09-12, 22:50
Μαριε ευχαριστω
Ναι το εχω δει αυτο ..απλως ρωταω μηπως εχει κατι αλλαξει

kx5
11-09-12, 00:17
H ύλη είναι στη σελίδα του υπουργείου που υπέδειξε ο Μάριος.
Στο artinoi.gr μπορείς να κάνεις εξάσκηση.


Και τα SOS παρακαλω ...Μεσον παιζει;
SOS δεν υπάρχουν. Όλα τα ερωτήματα έχουν τις ίδιες πιθανότητες να πέσουν.
Μέσον τι να το κάνεις ρε Παναγιώτη? :001_unsure: Με τις γνώσεις σου δε πιστεύω να το χρειαστείς. Λίγο διάβασμα μόνο....

nikknikk4
11-09-12, 00:59
Εχουμε τιποτε νεωτερο για Αθηνα
Ποτε οι εξετασεις βρε παιδια΄;
Υλη και τα λοιπα, αλλαξε τιποτα .Λεω να παω για κανα χαρτακι
Τι μ..λ..κιες ερωτησεις ειναι αυτες....... κεραυνους και π......ιες

Και τα SOS παρακαλω ...Μεσον παιζει;

εισαι η τον κάνεις

p.gabr
11-09-12, 01:04
Φιλε μου πρεπει να ξανασκεφτεις, αυτο που εγραψες
Αν ειμαι η δεν ειμαι ,νομιζω μπορεις να εχεις αποψη
Και εαν δεν μπορεις να κρινεις το υφος καθε κειμενου, τοτε μην μπαινεις στον κοπο να απαντησεις

Πολλες απο τις Ερωτησεις εχουν διπλη σωστη ......απαντηση αν θες να ξερεις

nikknikk4
11-09-12, 01:30
Φιλε μου πρεπει να ξανασκεφτεις, αυτο που εγραψες
Αν ειμαι η δεν ειμαι ,νομιζω μπορεις να εχεις αποψη
Και εαν δεν μπορεις να κρινεις το υφος καθε κειμενου, τοτε μην μπαινεις στον κοπο να απαντησεις
Πολλες απο τις Ερωτησεις εχουν διπλη σωστη ......απαντηση αν θες να ξερεις
εχω
.
.

Φιλε μου πρεπει να ξανασκεφτεις, αυτο που εγραψες
Αν ειμαι η δεν ειμαι ,νομιζω μπορεις να εχεις αποψη
Και εαν δεν μπορεις να κρινεις το υφος καθε κειμενου, τοτε μην μπαινεις στον κοπο να απαντησεις
Πολλες απο τις Ερωτησεις εχουν διπλη σωστη ......απαντηση αν θες να ξερεις
αυτο έκανα το έκρινα
.
(αφου... το εβαλες και δυο φορές post #88 και post #89)

p.gabr
11-09-12, 01:46
Δεν θα δωσω συναιχεια, γιατι μαλον εχεις καποιο προβλημα

Το ποστ 89 εγινε μια μερα αργοτερα
Ηταν μια επαναφορα του θεματος και μονον (οπως αρχικα τεθηκε)

nikknikk4
11-09-12, 01:55
Δεν θα δωσω συναιχεια, γιατι μαλον εχεις καποιο προβλημα
Το ποστ 89 εγινε μια μερα αργοτερα
Ηταν μια επαναφορα του θεματος και μονον (οπως αρχικα τεθηκε)
το ποστ #89 σαφώς και εγινε αργότερα απο το ποστ #88 ...

πχ 1,2,3,4,5,6...88,89,90....

ποιος εχει πρόβλημα...!!!
καληνύχτα ...!

lepouras
11-09-12, 02:05
Παναγιώτη επειδή δεν κοίταξα όλες τις νέες διατάξεις που έβαλλαν τα παιδιά, θα σου πω (από προσωπική εμπειρία) αν δεν έχει προφορικά τότε έχει καλός. αν έχει τότε ντύσου γυναίκα βάλε και κάνα ντεκολτέ μπας και τους κοροϊδέψεις(εκτός και αν σοβαρεύτηκαν και σε αυτό). επειδή τότε είχαν ευνοϊκότερη μεταχείριση οι εκπαιδευμένοι με χαρτί από συλλόγους , οι ξέμπαρκοι πλήρωναν την νύφη γιατί πρέπει να κόψουν και κανέναν. δεν το λέω για να προσβάλω κανέναν απλά όπως είπα καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία. ελπίζω να έχουν στρώση (από τότε )τα πράγματα. αν δίνεις, ή σκοπεύεις να δώσεις καλή επιτυχία.

ouranos51
11-09-12, 14:56
Παναγιώτη επειδή δεν κοίταξα όλες τις νέες διατάξεις που έβαλλαν τα παιδιά, θα σου πω (από προσωπική εμπειρία) αν δεν έχει προφορικά τότε έχει καλός. αν έχει τότε ντύσου γυναίκα βάλε και κάνα ντεκολτέ μπας και τους κοροϊδέψεις(εκτός και αν σοβαρεύτηκαν και σε αυτό). επειδή τότε είχαν ευνοϊκότερη μεταχείριση οι εκπαιδευμένοι με χαρτί από συλλόγους , οι ξέμπαρκοι πλήρωναν την νύφη γιατί πρέπει να κόψουν και κανέναν. δεν το λέω για να προσβάλω κανέναν απλά όπως είπα καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία. ελπίζω να έχουν στρώση (από τότε )τα πράγματα. αν δίνεις, ή σκοπεύεις να δώσεις καλή επιτυχία.

Προφορικα τελος παιδια!Μονο με κομπιουτερ οπως το για νεο διπλωμα αυτοκινητου!

Giovanni22
21-09-12, 19:30
Καλησπέρα.
Οι θεσεις που καθομαστε ειναι τυχαιες οι μας τοποθετουν οι εξεταστες; Διαβασα κατι και για αυτο κανω την ερωτηση.

Θαα ηθελα να ξερω επισης, αν γνωριζει κανεις, αν υπαρχει τροπος να εχεις τις ερωτοαπαντησεις σου για πιθανη συγκριση με τα αποτελεσματα των εξετασεων.

Ευχαριστώ.

diskjohn
21-09-12, 20:26
καλησπέρα μπαίνοντας στην αίθουσα υπάρχει το όνομα σου σε κάποιον υπολογιστή έτοιμο όταν τελειώσουν όλοι βγαίνουν τα αποτελέσματα και παίρνει ο καθένας ένα αντίτυπο και το μελετάς σπίτι σου και βλεπεις ποια είναι τα λάθη σου και ποια τα σωστά

Giovanni22
21-09-12, 21:35
Σ' ευχαριστώ diskjohn (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30926)
Επισης παρατηρισα οτι στην υλη για ΣV λειπουν μερικες ερωτησεις. Ετσι προχειρα θυμαμαι οτι λειπει η 401, η 423 αλλα ειναι και αλλες.
Γνωριζει καποιος κατι;
Ευχαριστώ.

diskjohn
21-09-12, 22:35
είναι οι ερωτήσεις που αφαιρέθηκαν μετά την διαβούλευση που έγινε και τοις παρατηρήσεις από συναδέλφους και συλλόγους

Giovanni22
22-09-12, 12:50
Ευχαριστώ.

diskjohn
03-10-12, 12:08
Ανακοινώθηκε η ημερομηνία των εξετάσεων για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη στην περιφερειακή ενότητα Λασιθίου Κρήτης Β' περιόδου 2012. Η ημέρα εξέτασης είναι 24 Οκτωβρίου 2012 ημέρα Τετάρτη

Απαιτούμενα δικαιολογητικά



Αίτηση.
Αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητος ή διαβατηρίου ή άδειας οδήγησης για την ταυτοποίηση του ενδιαφερομένου και τη διαπίστωση της ημερομηνίας γέννησης.
Σε περιπτώσεις υπηκόων άλλων χωρών που διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα, αποδεικτικά έγγραφα που σχετίζονται με τα στοιχεία τους, την ηλικία, υπηκοότητα και την μόνιμη διαμονή τους συμπεριλαμβανομένης και της άδειας παραμονής στις περιπτώσεις που προβλέπεται.
Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι: α) "είμαι μόνιμος κάτοικος ... στην οδό ..." και β) "δεν έχω υποβάλλει όμοια αίτηση σε άλλη υπηρεσία".
Προβλεπόμενο παράβολο 26€.
Φάκελος με έλασμα
μετά την επιτυχή εξέταση άλλα 26€ για την άδεια (τα πρώτα 26€ είναι για το πτυχίο )
Φωτογραφίες 2




Καλή επιτυχία και όχι άγχος

Giovanni22
23-10-12, 21:01
Για την Αθηνα ( Δυτικα προαστια ) εχει ακουστει τιποτα;

matthew
29-10-12, 20:48
http://www.karditsalive.net/index.php?option=com_content&view=article&id=16406:2012-10-20-10-03-54&catid=75:local-epikairotita&Itemid=110

andrewsweet4
01-11-12, 23:31
Ξερουμε ποτε γινονται οι εξετασεις για το πτυχιο ραδιοερασιτεχνη στη θεσσαλονικη? Τελευταια στιγμη θα το ανακοινωσουν? Γιατι εψαξα και δεν βρηκα τιποτα...

mits
15-11-12, 00:20
Προκήρυξη εξετάσεων για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη, Β΄ περιόδου 2012, στην περιοχή ευθύνης της Περιφερειακής Ενότητας Κεντρικού Τομέα Αθηνών της Περιφέρειας Αττικής:

http://et.diavgeia.gov.gr/f/perifereia_attikis/ada/Β4ΣΩ7Λ7-0ΚΝ

13 Δεκεμβρίου

mits
15-11-12, 00:23
Βόρειος Τομέας:

http://et.diavgeia.gov.gr/f/perifereia_attikis/ada/Β4ΣΟ7Λ7-7ΦΙ

Nickolaos
18-11-12, 22:49
Περιμένω και εγώ μες στην εβδομάδα διακριτικά για SV.73 Συνάδελφοι!

matthew
19-11-12, 19:19
Συγχαρητήρια συνάδελφε Νίκο SV6??? καθώς & σε όλους τους νέους συναδέλφους! :ok:
73 de SV4NLA!

Giovanni22
19-11-12, 20:34
Δυτικη Αττικη!

Εξετασεις στις 11 Δεκεμβριου!
Αποστολη αιτησεων μεχρι τις 4 Δεκεμβριου.

- Φωτοτυπια ταυτοτητας
-Φωτοτυπια απολητηριου
-Παραβολο 26 Ευρω
-Υπευθυνη δηλωση τοπου παραμονης

Αιτησεις στον 2ο οροφο, Τεχνικο τμημα.
Τρωων 1 & Χαλκιδος Περιστερι

Giovanni22
23-11-12, 15:20
Δυτικη Αττικη!

Εξετασεις 11 Δεκεμβριου, ωρα 10,00 Τρωων 1 & Χαλκιδος Περιστερι στο Ισογειο στην αιθουσα γραπτων εξετασεων.

Nickolaos
28-11-12, 20:32
SV6RDF Συνάδελφε

SRF
28-11-12, 20:44
SV6RDF Συνάδελφε

Καλώς τον... ραδιογωνιομετρο (Radio Direction Finder) ! :biggrin:

ouranos51
29-11-12, 16:18
Συναδελφε SV6RDF καλως ορισες σιδεροκεφαλος και πολλα και καλα QSO να χεις!Να βγαινεις στο R6 Ιωαννινα να τα λεμε,εγω φυσικα μεσω εκολινκ απο Θεσσαλονικη που βγαινουν και συναδελφοι απο Αμερικη και Αυστραλια που τα λεμε συχνα και ακουγωνται και εκει στο R6 το δικο σας.
Απο SV2QQP πολλα 73 !

ermis85
29-11-12, 20:48
Καλώς τον... ραδιογωνιομετρο (Radio Direction Finder) ! :biggrin:

Τον έφαγες τον θείο σου Νικολάκη
Μπράβο πάντα τέτοια

Nickolaos
01-12-12, 04:19
Ώχ.Κάτι ξέρεις εσύ.

mits
21-12-12, 18:32
Καλησπέρα.

Τα διακριτικά τα δίνουν τα δίνουν μόλις πάρεις και την άδεια λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού, σωστά;

Είχα την εντύπωση ότι το πτυχίο πάνω γράφει τα διακριτικά του καθενός...

nikknikk4
11-01-13, 01:04
Κυκλοφόρησε το βιβλίο με την υλη για τις εξετάσεις των SY.

http://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=551&LANG=GR (http://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=551&LANG=GR)

colt3003
20-01-13, 02:20
Καλησπέρα.

Τα διακριτικά τα δίνουν τα δίνουν μόλις πάρεις και την άδεια λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού, σωστά;

Είχα την εντύπωση ότι το πτυχίο πάνω γράφει τα διακριτικά του καθενός...

Καλησπέρα
οχι το πτυχίο δεν τα αναγράφει τα διακριτικά. Για να πάρεις διακριτικά πρέπει να ξανακάνεις αίτηση για άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας τηλεπικοινωνιακού σταθμού. Θέλει αλλα 26€ παράβολο και φωτοτυπία την ταυτότητα σου και το πτυχίο του ραδιοερασιτέχνη
Τελικώς όλο το μαλί θα πάει 52 ευρά

oudepastas
20-01-13, 21:10
Επειδή εχω μπερδευτεί, για να ακούσω συχνότητες VHF/UHF χρειάζομαι κάποια άδεια; Ενω για να συνομιλώ χρειάζετε να έχω πτυχίο Ραδιοερασιτεχνη απο το ΥΜΕ?

Ευχαριστώ!

nikknikk4
20-01-13, 21:31
ΝΑΙ η ιδια άδεια /πτυχίο είναι

jimnaf
20-01-13, 21:32
Και για να ακούς κανονικά χρειάζεται άδεια.
Για να πάρεις όμως την άδεια πρέπει να δώσεις εξετάσεις στις οποίες αν
επιτύχεις σου δίνουν ένα πτυχίο που αναφέρει ότι πέρασες της εξετάσεις.
Μετά με το πτυχίο και τα ρέστα που ζητάνε κάνεις αίτηση για την άδεια που
σου επιτρέπει να κάνεις χρήση των ερασιτεχνικών συχνοτήτων.
Πάνω στην άδεια (ένα μπλε χαρτάκι είναι) αναγράφεται και το διακριτικό σου.

oudepastas
20-01-13, 21:49
Δηλαδή άμα πάρω πτυχίο δεν μπορώ να ακούω ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες; πρέπει να εχω και άδεια;
Και αμα αποκτήσω πτυχίο τι ''παραπάνω'' έχω? Ρωτάω συγκεκριμένα για πτυχιο, διότι στις εξετάσεις μπορώ να πάρω μέρος και εγώ (είμαι 16)

jimnaf
20-01-13, 22:10
Άμα πάρεις το πτυχίο γιατί δεν θα πάρεις την άδεια;
Το πτυχίο το παίρνεις για να μπορέσεις να πάρεις την άδεια .
Όπως δίνεις εξετάσεις για το αυτοκίνητο μόνο που εδώ σου δίνουν και ένα πτυχίο.

oudepastas
20-01-13, 22:23
Το λέω γιατι άδεια μπορείς να πάρεις μόνο αμα είσαι άνω των 18

nikknikk4
21-01-13, 06:42
Δικαίωμα για την συμμετοχή στις εξετάσεις για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη έχουν οι υποψήφιοι........... έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας τους και έχουν αποδεικτικό αποφοίτησης από δημοτικό σχολείο.

http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=404&id=&tid=404#4

JOHNY+
27-09-13, 02:55
Ξέρει κανείς πότε είναι οι επόμενες εξετάσεις για δίπλωμα ραδιοερασιτέχνη στην αθήνα .

john_b
27-09-13, 07:22
Μάλον αρχές Δεκέμβρη.

thanasisxask
02-11-13, 20:08
Εχει κανει κανενας ανανεωση της αδειας? Ξερουμε τι χαρτια χρειαζονται?

Dragonborn
02-11-13, 21:01
Υπάρχουν στο site του Υπουργείο Μεταφορών. Δες εδώ: http://tinyurl.com/p5ytqdy



(http://tinyurl.com/p5ytqdy)

nikknikk4
16-11-13, 00:02
Ξέρει κανείς πότε είναι οι επόμενες εξετάσεις για δίπλωμα ραδιοερασιτέχνη στην αθήνα .

Προκήρυξη εξετάσεων για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη, B΄ περιόδουhttp://www.raag.org/news.asp?ITMID=662&LANG=GR

john_b
16-11-13, 00:18
Κάθε περιφερειακή ενότητα έχει τις δικές της ημερομηνίες. Στην Ελευσίνα δίνουμε στις 6/12.
Όποιος ενδιαφέρεται πρέπει να ψάξει να βρει για την περιοχή του πότε θα γίνουν οι εξετάσεις.