PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραία για το smartkit που είναι 1W



spirosta
21-01-05, 19:43
Τι αυτισχέδια κεραία μπορώ να φτιάξω για να δουλέψω αυτό το smart kit?
To έχω και διάφορες προσωπικές πατέντες δεν έχουν ποιάσει
Αλλά δεν γνωρίζω και πολλά για πομπούς.
Προτείνεται μου κάτι

GiannisParth
21-01-05, 22:22
Λόγω της ισχύος του πομπού δεν υπάρχει λόγος να έχετε ιδιαίτερες απαιτήσεις απο αυτό.Με τη συμερινή "πυκνότητα" στα FM o πομπός αυτός είναι μόνο για πειράματα.Λόγω των παραπάνω χρησιμοποιήστε μια διπλή τηλεσκοπική κεραία τηλεοράσεως.Προτιμήστε τις συχνότητες άνω των 107 ΜΗz.Λάβετε υπ'όψη τον τύπο που δίνει το μήκος της κεραίας λ=150/f όπου λ το μήκος της κεραίας και f η συχνότητα.Μην ξεχάσετε ότι πρέπει να διαιρέσετε δια 2 αυτό που θα βρείτε.Ετσι θα προκύψει το πόσο θα ανοίξετε τα σκέλη της κεραίας σας. :D

Καλή επιτυχία!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

AKIS
21-01-05, 22:36
Ένα απλό δίπολο

nitako
19-03-06, 11:03
Λόγω της ισχύος του πομπού δεν υπάρχει λόγος να έχετε ιδιαίτερες απαιτήσεις απο αυτό.Με τη συμερινή "πυκνότητα" στα FM o πομπός αυτός είναι μόνο για πειράματα.Λόγω των παραπάνω χρησιμοποιήστε μια διπλή τηλεσκοπική κεραία τηλεοράσεως.Προτιμήστε τις συχνότητες άνω των 107 ΜΗz.Λάβετε υπ'όψη τον τύπο που δίνει το μήκος της κεραίας λ=150/f όπου λ το μήκος της κεραίας και f η συχνότητα.Μην ξεχάσετε ότι πρέπει να διαιρέσετε δια 2 αυτό που θα βρείτε.Ετσι θα προκύψει το πόσο θα ανοίξετε τα σκέλη της κεραίας σας. :D

Καλή επιτυχία!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Χμμ. εχω μπερδευτεί λίγο..:roll:
Δηλαδή ας πούμε οτι θέλουμε να συντονίσουμε το δίπολο στους 90 fm
προκύπτει μετά απο τις πράξεις περίπου 8,3
το 8,3 τι σημαίνει 83cm?Αν ναι 83cm σε κάθε στοιχείο του διπολου η είναι το συνολικό μήκος της κεραίας?

nitako
19-03-06, 12:42
Βασικά για να μην σας ταλαιπωρώ μήπως υπάρχει κάποιο λινγκ με αυτό που ρωτάω
μέσα στο forum γιατί στις κατασκευές που υπάρχει σχετικό θέμα δεν λειτουργεί το λινγκ..

electron
19-03-06, 15:46
Eιναι 83 πόντοι για καθε στοιχειο του διπόλου όπως προκυπτει από τον παραπάνω τυπο δεν χρειάζεται λοιπόν να αναζητήσεις κάτι εξεζητημένο. :wink:

nitako
20-03-06, 08:52
Ευχαριστώ!

radioamateur
20-03-06, 20:46
Ολα καλα σε αυτο το kit με το περίφημο 2N2218-9.Το μόνο που λείπει είναι το κυκλωμα συντονισμου π με την κεραια.Μηπως καποιος φιλος θα μπορουσε να μας το προσαρμόσει ακριβως στα 50 Ω;
Σας ευχαριστω!!!