PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητουνται Μεταβλητοι πυκνωτες 56-100 pF



NUKE
21-01-05, 23:26
Παιδια χρειαζομαι ανγκαστικα 4 τριμερακια πυκνωτες 56-100 pF.Που θα βρω στην Αθηνα.Εχει κανενας να μου δωσει?Ειναι ανγκη.Για ενα linera που βρηκα στο forum 7 watt.

NUKE
22-01-05, 14:29
Μηπως εχετε τηλεφωνα για μαγαζια με ηλεκτρονικα στην Αθηνα Μπας και βρω τιποτα?

kx5
22-01-05, 20:47
Δοκίμασε να ρωτήσεις εδώ: 2109701700 Ο άνθρωπος μου είχε βρει κάτι περίεργα πηνία για ένα πομπό ΑΜ.

Και αλλά ένα μαγαζί (μάλλον ψαγμένο - σύμφωνα με ένα γνωστό μου): 2109335602


EDIT: Στο SmartKit στην Αγ.Κωνσταντίνου μου μίλησαν για ένα μαγαζί κάπου στο Μεταξουργείο. Λένε ότι έχει τα πάντα από πηνία-πυκνωτές (εξαρτήματα για τέτοιες δουλειές).
Δεν το έχω ψάξει όμως... Αν το ξέρει κανείς ας δώσει πληροφορίες 8)

MAKHS
27-01-05, 19:56
Στην Ν.Ιωνια στον Μπαβεν η οπως ανεβαινεις την Ηρακλειου στο αριστερο χερι εκει μεσα σε ενα στενο λιγο πιο πανω απο τα ΕΛΤΑ που εχει καταστημα ηλεκτρονικων.Μονο προσεχετε τους εμπορους γιατι εαν δουνε οτι δεν γνωριζει καποιος τον κοπανε και τον γονατιζουνε στις τιμες.Βεβαια υπαρχει και ο ανδρεας ο 555 που μου φαινεται οτι τα εχει καπου 10 ευρω το ενα.

NUKE
27-01-05, 22:25
Αυτους που λες τους ξερω.Μενω πολυ κοντα και παω συνεχεια σε αυτους.Απο οτι βλεπω μου κανουν εκπτωση και με εχουν βοηθησει αρκετα.Βεβαια δεν μπορω να συγκρινω τιμες.Εγω λεω πως ειναι καλα παιδια παντως και παροτι τους βαζω να μου βρισκουν απειρες αντιστασεις,πυκνωτες και αλλα φτηνοπραγματα μου τα βρισκουν.

kostas2790
15-09-10, 16:41
ψαχνω κι εγώ αυτους τους πυκνωτές αλλα δεν υπαρχουν πουθενά....τι αλλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί, ή έστω να τροποποιηθεί το σχέδιο ώστε να δουλέψει σωστά? βρίσκω μεταβλητούς πυκνωτές έως 60pf. το σχέδιο είναι http://www.hlektronika.gr/forum/atta...8&d=1175881836 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4428&d=1175881836)

Κώστας71
15-09-10, 17:25
Αφού θέλεις 56-100 pf βάλε εναν σταθερό 47pf και ένα τρίμμερ 10-60pf. Όσο για πυκνωτές που χρησιμοποιούνται σε κιλοβατικά μηχανήματα έχει η C&A. Τους έχω χρησιμοποιήσει σε εξόδους Linear 200W χωρίς προβλήματα (πυκνωτές μίκας 10-80pf).

kostas2790
15-09-10, 18:44
εαν δεν βρω τους μεταβλητους 56-100, το σταθερο (47pf) το συνδέω παράλληλα ή σε σειρα με το τρίμερ (10-60pf)? δεν θα υπάρχει πρόβλημα?

NOE
15-09-10, 18:51
Θα τον βαλεις παράλληλα και καλυτερα να βάλεις 39pf, και δεν 8α εχεις πρόβλημα απλά να το κολλήσει κοντά στον μεταβλητό και να κόψεις τα ποδαράκια του για να είναι κοντός.

Κώστας71
15-09-10, 20:00
Σωστά τους συνδέεις παράλληλα και ακριβώς δίπλα. Εάν έχεις καπασιτόμετρο, μετράς την χωρητικότητα τους και βάζεις έναν αντίστοιχης χωρητικότητας σταθερό στα 3KV στην έξοδο (για να αποφύγεις τα γνωστά προβλήματα των μεταβλητών στις εξόδους των FM). Αφού τοποθετήσεις τον σταθερό παίξε λίγο με τον μεταβλητό εξόδου προς την γείωση για καλύτερα αποτελέσματα. Εγώ πάντως με σταθερό της εξόδου και μεταβλητό ως προς την γείωση σάρωνα όλη την μπάντα χωρίς πρόβλημα στην μέγιστη ισχύ.
Υ.Γ
Φυσικά το ίδιο μπορείς να κάνεις και με τον πυκνωτή της γείωσης και να ανοιγοκλείσεις τις σπείρες του πηνίου εξόδου L3 για καλύτερα αποτελέσματα. (Μόνο για σταθερή συχνότητα!!!)

kostas2790
15-09-10, 20:44
ευχαριστώ παιδια :) θα βάλω παράλληλα με τους 2 μεταβλήτους 10-60pf 2 ηλεκτρολυτικούς 39pf/25V. Το (-) του ηλεκτρολυτικού θα είναι προς το L3 και στον αλλο το (-) προς τη γείωση σωστα? (ελπίζω να μην τιναχτούν). επειδή δεν διαθέτω γέφυρα πώς μπορώ να ελεγχω ώστε να πάρω τη μέγιστη ισχύ μεταβάλοντας τη χωρητικότητα των πυκνωτων?

Κώστας71
15-09-10, 21:05
[QUOTE=kostas2790;386506]ευχαριστώ παιδια :) θα βάλω παράλληλα με τους 2 μεταβλήτους 10-60pf 2 ηλεκτρολυτικούς 39pf/25V. Το (-) του ηλεκτρολυτικού θα είναι προς το L3 και στον αλλο το (-) προς τη γείωση σωστα? (ελπίζω να μην τιναχτούν). επειδή δεν διαθέτω γέφυρα πώς μπορώ να ελεγχω ώστε να πάρω τη μέγιστη ισχύ μεταβάλοντας τη χωρητικότητα των πυκνωτων?[/QUOTE

Εάν ασχολήσε με πομπούς με τρίμερ στην έξοδο και δεν έχει γέφυρα στασίμων το 2010 στην θέση σου θα έβγαζα τους μεταβλητούς και θα έβαζα τους ηλεκτρολυτικούς για να μην χρειάζεσαι και συντονισμό.:wiink:

kostas2790
15-09-10, 21:17
οκ...εννοειται οτι η γέφυρα απαραιτητη για καποιον που ασχολείται με το θεμα, αλλα εγω δεν είμαι ηλεκτρονικος και σπουδάζω τελείως διαφορετικό αντικείμενο. Ασχολούμαι απλώς επειδή μου αρεσει. Μέσα απο τις κατασκευές μαθαίνω καποια πράγματα, αλλα δεν εχω την απαίτηση να λειτουργούν ολα αψογα, αλλα έστω και με αυτά που διαθέτω, προσπαθώ να βγαίνει καλό αποτέλεσμα. Η γέφυρα είναι ακριβή για κάποιον που ασχολείται με τετοιου είδους κατασκευές μόνο το καλοκαίρι.

Κώστας71
15-09-10, 21:46
οκ...εννοειται οτι η γέφυρα απαραιτητη για καποιον που ασχολείται με το θεμα, αλλα εγω δεν είμαι ηλεκτρονικος και σπουδάζω τελείως διαφορετικό αντικείμενο. Ασχολούμαι απλώς επειδή μου αρεσει. Μέσα απο τις κατασκευές μαθαίνω καποια πράγματα, αλλα δεν εχω την απαίτηση να λειτουργούν ολα αψογα, αλλα έστω και με αυτά που διαθέτω, προσπαθώ να βγαίνει καλό αποτέλεσμα. Η γέφυρα είναι ακριβή για κάποιον που ασχολείται με τετοιου είδους κατασκευές μόνο το καλοκαίρι.


Μετά από 20+ χρόνια ασχολίας με κατασκευή πομπών κεραιών κ.τ.λ ( ερασιτεχνικά), απλώς προσπάθησα να πω κάποια πράγματα σχετικά, βάση της εμπειρίας μου. Αντί να απαντήσεις έτσι (ειρωνευτείς) θα μπορούσες να μου αναφέρεις τις γνώσεις σου, έτσι ώστε η απάντησή μου να ήταν η ανάλογη. Συγνώμη για την απότομη απάντηση μου αλλά νόμιζα ότι μου απαντούσε ειρωνικά κάποιος γνώστης.

radioamateur
15-09-10, 21:55
Ρώτα και στη C&A
http://www.cael.gr/

NOE
15-09-10, 22:00
ευχαριστώ παιδια :) θα βάλω παράλληλα με τους 2 μεταβλήτους 10-60pf 2 ηλεκτρολυτικούς 39pf/25V. Το (-) του ηλεκτρολυτικού θα είναι προς το L3 και στον αλλο το (-) προς τη γείωση σωστα? (ελπίζω να μην τιναχτούν). επειδή δεν διαθέτω γέφυρα πώς μπορώ να ελεγχω ώστε να πάρω τη μέγιστη ισχύ μεταβάλοντας τη χωρητικότητα των πυκνωτων?

Οι πυκνωτές 39pf δεν είναι ηλεκτρολυτικοί και δεν έχουν πολικότητα, πάρε κεραμικούς >50V και είσαι εντάξει, δεν θα ανατυναχτούν, θα δουλέψουν κανονικότατα.

dovegroup
15-09-10, 22:17
Παιδια χρειαζομαι ανγκαστικα 4 τριμερακια πυκνωτες 56-100 pF.Που θα βρω στην Αθηνα.Εχει κανενας να μου δωσει?Ειναι ανγκη.Για ενα linera που βρηκα στο forum 7 watt.

Χάρη 741 Θεσσαλονίκη δές τι παίζει.

kostas2790
15-09-10, 22:36
sorry αν εξελαβες την απαντηση ως ειρωνια, δεν ειχα πρόθεση. Απλως προσπαθω να μαθω γιατι δεν το κατεχω το θεμα. Tα περισσότερα απ' οσα έχω μαθει ειναι μέσα απο αυτο το forum :D ευχαριστώ για τις απαντήσεις :D :D

kostas2790
16-09-10, 13:22
τελικα βρήκα στην C&A εχει απο 10 έως 150 pf :D :D ευχαριστω για τις απαντήσεις.

jeik
16-09-10, 16:46
Και προσοχη , οι πυκνωτες στο σημειο που θελεις να τοποθετησεις ΔΕΝ ειναι ηλεκτρολυτικοι ,( οι ηλεκτρολυτικοι ειναι για τελειως διαφορετικη δουλεια , κι οπως αναφερθηκε δεν εχουν τιμες σε pf αλλά μf).

Ετσι για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις , και θα ακουσεις και το Μπαμ.

jeik
16-09-10, 16:49
Εάν ασχολήσε με πομπούς με τρίμερ στην έξοδο και δεν έχει γέφυρα στασίμων το 2010 στην θέση σου θα έβγαζα τους μεταβλητούς και θα έβαζα τους ηλεκτρολυτικούς για να μην χρειάζεσαι και συντονισμό.:wiink:[/QUOTE]

Κωστα ,καπου μπερδευεσαι με τους ηλεκτρολυτικους , τον συντονισμο και την RF.