PDA

Επιστροφή στο Forum : telephone bug transmitter



_ab
22-01-05, 01:39
Γεια σας παιδια ψαχνω σχεδιο *bug* για το τηλεφωνο δεν με ενδιαφερει τοσο η συχνοτητα η fm η ακομα και ghz να ειναι δοκιμασμενο, σταθερο ,και με μια εμβελεια στα 150 με 200 μετρα τι προτεινεται?

NUKE
22-01-05, 02:02
Δουλευει, στα FM γυρω στα 100MHZ. Εγω το δουλευω στα 115ΜΗΖ.Εχει πολυ καλυ σταθεροτητα, ακοτγεται πολυ καλα, ειναι πολυ μικρο.Απο εμβελεια αναλογα με το που εισαι.Παντως 200 μετρα θα πιασει δυσκολα.

_ab
22-01-05, 02:11
Για κεραια τι του εχεις βαλει?Την εχεις τυλιξει πηνιακι?

NUKE
22-01-05, 10:28
Σε αυτα μπορεις να πειραματιστεις.Κεραια δεν βαζω.Βαζω ενα κομματι καλωδιο κατω απο την πλακετα μονο.Αλλα αν του βαλεις κατι αλλο ισως δουλεψει καλυτερα.Πηνιακι φτιαχνω στην τυχη ενα, γυρω απο ενα κατσαβιδι, με 5 σπειρες αλλα και παλι μπορεις να πειραματιστεις.

MAKHS
23-01-05, 00:22
Καλησπέρα. Τρανζίστορ BC141 ή 2N2219. Για κεραία ένα κομμάτι χαλκόσυρμα 2 εκ μετά 5 σπείρες σε 5 τρυπανακι και μετά πάλι 2 εκ...συχνότητα προτίμησε 137-139 MHz ώστε η αρμονική σου να είναι έξω από την μπάντα του ράδιο(δηλαδή 110 MHz περίπου) η κατασκευή σε πλακέτα 1χ1 μετά πλαστικό διαφανές για μονωση και μετά μαύρη σιλικόνη από πάνω λούσιμο...τα υπόλοιπα δικά σου μόνο για ιδιωτική χρήση και για πειραματισμούς

_ab
23-01-05, 03:53
Ωραια ακουγονται ολα αυτα που μου λες....μιλας για το πιο πανω σχεδιο?Να αντικαταστησω το τρ για μεγαλυτερη ισχυ?και για δεκτη?Θα πρεπει να πειραξω καποιον για να βγαινει εκτος μπαντας?Καμια συμβουλη σου?

NUKE
23-01-05, 17:00
υποτειθετε πως οποιοι ασχολουνται με κοτιους εχουν πειραγμενο ραδιοφωνακι.Αληθεια ξερετε που μπορουμε να βρουμε?

_ab
23-01-05, 18:35
Εαν αλλαξω μεταβλητο και πηνιο βγαινω εκτος μπαντας?

electron
23-01-05, 20:09
Εννοείται ότι ο δέκτης θα πρέπει να είναι αναλογικός με βελόνα όπως τους λέγαμε.Από κει και πέρα αν <πειράξεις> λίγο τον μεταβλητό πυνωτή που έχει ένας τέτοιος δέκτης, θα καταφέρεις να βγείς εκτός μπάντας.

GiannisParth
23-01-05, 20:46
Ερώτησις:Αυτό το κύκλωμα με τί τηλεφωνικές συσκευές ταιριάζει;Υπάρχει διαφορά στον τρόπο που στέλνουν σήμα φωνής τα τονικά με τα παλμικά τηλέφωνα και πως μπορεί να συνδεθεί αυτός ο "μαγικός" κοριός; :D :D :D

electron
23-01-05, 20:54
Αν προσέξεις καλύτερα το κύκλωμα θα δεις ότι δεν έχει σχέση η τηλεφωνική συσκευή που μπορεί να έχεις.Ο κοριός συνδέεται σε σειρά με την τηλεφωνική γραμμή όπως φένεται καθαρά.

GiannisParth
23-01-05, 20:59
Δηλαδή και στις δύο περιπτώσεις το σήμα της φωνής είναι αναλογικό?(Μην αρχίσετε να βλαστημάτε αν γίνομαι εκνευριστικός με τις "συνεχείς παιδικές ερωτήσεις",αλλά είμαι καινούριος και θέλω να μάθω) :lol:

electron
23-01-05, 22:36
Δηλαδή και στις δύο περιπτώσεις το σήμα της φωνής είναι αναλογικό?
Aκριβώς.

MAKHS
23-01-05, 23:12
Η σωστη λεξη που αρμοζει στην συκευη ειναι πειραματικος μικροπομπος χωρου για ακροαση χωρου τροφοδοτουμενος απο την γραμμη δικτυου.αν θελεις να ακους την αεροπορικη μπαντα που αρχιζει απο τους 108 ΜΗΖ και παει επανω υπαρχει ενας αναλογικος δεκτης που κυκλοφορει στα κατστηματα που πουλανε διαφορα ηλεκτρονικα..ειναι της πλακας κανει περιπου 15 ευρω αλλα παει μεχρι τους 170 και ακουει πολυ καλα....θα σας δωσω συντομα ενα απλο σχεδιο τετοιου μικροπομπου για πειραματισμο που θα δανεισθω απο ενα παλαιο πριν 20 ετιας βιβλιο ηλεκτρονικων που ειναι 1τραντζιστος 2 αντιστασεις 3 πυκνωτες χαλκοβακελιτη 1χ1 και δυο κροκοδειλακια...

_ab
24-01-05, 02:07
Μπραβο ρε φιλε περιμενω το σχεδιακι...εγω απο αυριο θα το ξεκινησω και μολις το τελειωσω θα σας πω αποτελεσματα....

GiannisParth
24-01-05, 23:52
Ευχαριστώ ιδιέταιρα για τις χρήσιμες πληροφορίες σας!!!!!!!! :D :lol: :D :lol: Θα κατασκευάσω το κύκλωμα με την πρώτη ευκαιρία και θα σας δώσω εντυπώσεις.

_ab
28-02-05, 22:51
Λοιπον παιδια το κοριουδακι τηλεφωνου το εφτιαξα .Και δουλευει αψογα....Μπορω να πω πως με εντυπωσιασε και η εμβελεια του.Εχει γυρω στα 30 μετρα μεσα απο τοιχους!Το εβγαλα λιγο εκτος μπαντας για να μην εχω αλλους σταθμους λογω της μικρης εκπομπης του.Γινεται να αυξησουμε την εμβελεια αλλαζοντας το τρανζιστορ?Και κατι ακομα...Οταν θες να εισαι χαμηλα πχ 88 το πηνιο συντονισμου που ειναι σε συνδυασμο με τον μεταβλητο πρεπει να εχει λιγες σπειρες η πολλες?Οσο ανεβαινεις Πρεπει να μειωνονται η να αυξανονται οι σπειρες?

Ευχαριστω _ab

gRooV
01-03-05, 01:18
Όσο ανεβαίνεις μειώνονται οι σπείρες και όσο κατεβαίνεις μένουν σταθερές:!: :shock: (πλακα κάνω, αυξάνονται) :D

AKIS
01-03-05, 15:36
τι τυπου μεταβλητο χρειαζεται?κανουν οι απλοι τριμερ?αυτος ο μικροπομπος δεν εχει αναγκη απο ρευμα? Φιλε Μακη περιμενουμε το σχεδιο. με την πρωτη ευκαιρια θα το φτιαξω και θα σας πω εντοιπωσεις.Σε διατρητη πλακετα γινεται η κατασκευη?

_ab
01-03-05, 18:09
Εγω το εκανα σε διατρητη... :D Για το τρανζιστορ ξερει κανεις?Ποιο αλλο μπορω να βαλω για να αυξησω την ισχυ του??? :?: ?

PiCBuRn3r
01-03-05, 22:04
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 2N2219 αλλά μην περιμένεις πολλά πράγματα, γιατί δεν μπορείς να τραβήξεις πολύ ρεύμα από την τηλεφωνική γραμμή! :(

_ab
02-03-05, 17:34
Εχεις καποιο datasheet για το 2n2219?

moutoulos
02-03-05, 18:10
Εχεις καποιο datasheet για το 2n2219?


Υπάρχει εδω (http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/STMICROELECTRONICS/2N2219.html)

Mr.Linatsa69
19-12-06, 02:43
Επομένως μπορούμε να τοποθετήσουμε τον κοριό στο δωμάτιο μας και να ακούμε την συνομιλία στο άλλο δωμάτιο που είναι η συσκευή τηλεφώνου χωρίς να βλέπουν τον πομπό! Ε??? :roll:

^Active^
19-12-06, 15:47
Mr Linatsa το μυαλο σου στο πονηρο πηγε εε?
Το συγκεκριμενο κυκλωμα το ειχα κανει και εγω πριν απο πολλα χρονια και μου επαιζε πολυ καλα. Το εντυπωσιακο ειναι οταν κλεινεις το ακουστικο της συσκευης σταματαει την εκπομπη λογο της πτωσης τασης στο δικτυο του Οτε. Με το 2Ν2219 ειχα καλυψει μια αποσταση 200 μετρα με ενα καλωδιακι γυρω στους 40 ποντους ! Μονο που ζεσταινοταν λιγο το 2Ν2219 και η γεφυρα ανορθωσης (ισως να ηταν μικρη).

fkdpbpar
03-03-07, 11:07
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, στο κύκλωμα του τηλεφωνικού κοριού οι αντιστάσεις R2, R3 τι τιμές έχουν?

joke
03-03-07, 11:28
λεει 330R

fkdpbpar
03-03-07, 11:29
Αυτό να υποθέσω είναι 330 Ω

ALAMAN
03-03-07, 12:32
Ναί είναι 330Ω.

fkdpbpar
03-03-07, 12:40
Μπορώ να πάρω έτοιμο πηνείο 1,2uH και σύμφωνα με τους υπολογισμούς αυτής της σελίδας:http://eweb.chemeng.ed.ac.uk/jack/radio/software/lc-calc.html να βρω τον πυκνωτή παράλληλο στο πηνείο που χρειάζομαι?

joke
03-03-07, 14:15
δεν χρειάζετε κάνε ενα πηνίο 6 σπειρών (ανα θές να είσε εκτός μπάντας βάλε λιγότερες) είναι πολύ απλή δουλειά.

fkdpbpar
03-03-07, 14:17
Πως φτιάχνω το πηνείο? 6 σπείρες σύρματος πάνω σε τι?

NUKE
03-03-07, 16:12
Πανω σε ενα κατσαβιδι,ενα τρυπανι οτι βρεις.Γυρω στον 0,5 ποντο διαμετρο.Δεν εχει και παρα πολυ μεγαλη σημασια

fkdpbpar
04-03-07, 12:56
Μια βοήθεια έφτιαξα το πηνείο με έξι σπείρες, ο πυκνωτής C3 τι τιμή πρέπει να έχει για να εκπέμπει κοντά στους 100ΜHz? Σας ρωτάω γιατί έχω βάλει C3=4,7pF και δεν ξέρω που εκπέμπει.

NUKE
04-03-07, 15:35
Δεν υπαρχει περιπτωση να το βρεις ετσι.Πρεπει να βαλεις ενα τριμμερακι και να αλλαζεις συνοτητα.Το πολυ πολυ οταν την βρεις ξεκολα το τριμερακι και δες τι χωρητικοτητα εχει για να βαλεις στην θεση του εναν πυκνωτη.
Παντως σε αυτην την συχνοτητα δεν θα εχεις μεγαλη εμβελεια.Καλυτερα κοντα η ακομα καλυτερα πανω απο τους 108

fkdpbpar
04-03-07, 19:21
Τελικά βρήκα ότι εκπέμπει στa 86,9MHz αλλά όπως είπες δεν έχει μεγάλη εμβέλεια χρειάζεται να βάλω την κεραία από το ραδιοφωνάκι κοντά στην κεραία του κοριού, για να ανεβάσω την συχνότητα εκπομπής πρέπει να βάλω μεγαλύτερη ή μικρότερη C3?

fkdpbpar
05-03-07, 12:50
Επίσης έχω βάλει για κεραία ένα καλώδιο χαλκού περίπου 20 πόντους, έχει κανείς καμιά ιδέα για κεραία έτσι ώστε να έχω μεγαλύτερη εμβέλεια? Παρακαλώ απαντήστε μου αν μπορείτε και στις προηγούμενες ερωτήσεις μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

eebabs2000
05-03-07, 19:09
Για μεγαλύτερη συχνότητα βάζεις μικρότερο τον C3. Όσο αφορά τη κεραία είναι κάτι που πρέπει να πειραματιστείς. Μια ιδέα για να ξεκινήσεις είναι να κάνεις ένα πηνιάκι στην έξοδο του πομπού 4-5 σπείρες και μετά να συνεχίσεις με καλώδιο 20-30 και καλά κεραία 5/8

NUKE
05-03-07, 19:25
Με 2cm καλωδιο σαν κεραια πιανει κοντα 50 μετρα.Κατι εχεις κανει λαθος και δεν παιζει μακρυα η συντονιζεις σε αρμονικη.
Η συχνοτητα ειναι f=1/2π(LC)^(1/2).Αρα οσο πιο μεγαλο πυκνωτη βαζεις τοσο πιο μικρη συχνοτητα εχεις.Αν δεν κανω λαθος.Διορθωστε με...

fkdpbpar
05-03-07, 22:26
Για τρανζίστορ έχω βάλει το BC547, μήπως θα είναι καλύτερα να βάλω το BC141 ή το 2N2219? Ωραία θα πάρω ένα τριμμεράκι 2-10pF, άλλα τα τριμμεράκια απ' ότι ξέρω έχουν τρία πόδια ενώ στο σχήμα έχει δύο άκρα για τον πυκνωτή C3, με ποιο τρόπο θα συνδέσω το τρίμμερ και πως στη συνέχεια θα μετρήσω τη χωρητικότητα(υποψιάζομαι ότι θα βρω που θέλω να εκπέμπει θα το ρυθμίσω και στη συνέχεια με τον τύπο f=1/2π(LC)^(1/2) και μόνο άγνωστο το C θα βρω τη χωρητικότητα). Στον τύπο αυτό το 2π(LC) είναι όλο στην (1/2)?

NUKE
06-03-07, 00:06
Υπαρχουν και με 2 ποδια και με 3 ποδια.Αυτα που εχουν 3 ποδια τα δυο συνδεονται μεταξυ τους.Εγω παντως βαζω με δυο.

Ναι είναι όλο στην (1/2).Αυτο σημαινει οτι ειναι η τετραγωνικη ριζα απλα δεν ξερω πως να το γραψω εδω.

Παντως φιλε σου λεω να μην παιδευτεις με πραξεις.Δεν θα καταφερεις τιποτα γιατι πολυ απλα το κυκλωμα ειναι απλοικο και δεν εχει τιποτα σταθερο πανω του.Η συχνοτητα μπορει να αλλαζει με την θερμοκρασια,μπορει με την θεση που το εχεις, με το πως εχεις κολησει τα εξαρτηματα.Για αυτο σου λεω απλα φτιαξτω και μετα πειραματισου με το ραδιοφωνακι καλυτερα.

Πρωσοπικα μου αρεσε πολυ αυτο το κυκλωματακι και εχω σπασει πολυ πλακα με αυτο.

fkdpbpar
06-03-07, 11:43
Οκ Nuke, θα σε ενημερώνω για τις τελευταίες εξελίξεις :lol:

NUKE
06-03-07, 19:55
οκ, περιμενω.Και αν δεν τα καταφερεις ξανακαντο.Δουλευει σιγουρα.

fkdpbpar
07-03-07, 00:19
Το ξέρω γιατί ήδη μου έχει δουλέψει, το θέμα είναι η περιορισμένη εμβέλεια (πρέπει να βάλω κοντά το ραδιοφωνάκι στην κεραία του κοριού για να ακουστεί κάτι). Φοβάμε ότι το πρόβλημα είναι στο πηνείο, μπορώ να βάλω ένα έτοιμο πηνείο που έχω 1,2μH και να ρυθμίσω ανάλογα τον πυκνωτή C3, έτσι ώστε να εκπέμπω στην κατάλληλη συχνότητα που επιθυμώ? Ή μήπως φταίει το τρανζίστορ και θα ήταν καλύτερα να βάλω κάποιο άλλο?

NUKE
07-03-07, 02:33
Αυτα που λεει το κυκλωμα ειναι τα σωστα.Παντως σιγουρα μπορεις να πειραματιστεις.Μπορει να εχεις κανει καποιο λαθος.Μηπως το κολλητηρι σου δεν ειναι σωστο και σου καιει τα εξαρτηματα?

fkdpbpar
07-03-07, 13:12
Όχι αφού κάνω το κύκλωμα στο breadboard.

MAKHS
07-03-07, 13:22
Για κεραια θα κανει μια μικρη 10 εκ.Ειναι 5 εκ συρμα 1,5 ηλεκτρολογικο.πηνειο σαν αυτο του πομπου 10 σπειρες σε τρυπανι 5 και συνεχιζουν 5 εκ συρμα
!
!
!
=
=
=
!
!
!
Καπως ετσι θα βγει ιδανικα πανω απο τους 107 ΜΗΖ.Καλους πειραματισμους

fkdpbpar
07-03-07, 13:36
Δεν μπορώ να ρυθμίσω τη συχνότητα εκπομπής από τον πυκνωτή C3 και το πηνείο του κοριού και να αφήσω την κεραία έτσι όπως είναι?

NUKE
07-03-07, 15:31
Λοιπον, ενα σιγουρο λαθος ειναι το breadboard.Γενικα για υψηλες συχνοτητες δεν ειναι σωστο να μην κολλας σε καλη πλακετα τα εξαρτηματα.Τουλαχιστον καντο σε διατρητη οπως εχω κανει εγω.
Η κεραια θεωρητικα δεν επηρεαζει την συχνοτητα.Μονο που θα πρεπει να κανεις(θεωρητικα) κεραια αναλογη με την συχνοτητα...
Ασε τη κεραια οπως εχει.

fkdpbpar
07-03-07, 16:19
Το έφτιαξα με μεγαλύτερη εμβέλεια, επιτέλους!!! Λοιπόν το πρόβλημα ήταν τελικά στο πηνείο, άφησα την κεραία ως έχει, περίπου 20εκ. χάλκινο σύρμα και έβαλα ένα έτοιμο πηνείο 1,2μH αντί για αυτό που έχει. Το συγχρόνισα στα 85,5 MHz και δουλεύει τέλεια, ξετρελάθηκα :shock: . Αααα και κάτι άλλο το ξαναέφτιαξα σε διάτρητη πλακέτα αντί για το breadboard.

NUKE
07-03-07, 16:45
Μπραβο.Πιστευω πως το λαθος ηταν το breadboard.Τι εμβελεια εχεις περιπου?

fkdpbpar
07-03-07, 16:47
Η μεγαλύτερη απόσταση που έβαλα το ραδιοφωνάκι ήταν γύρω στα 7 μέτρα.

fkdpbpar
08-03-07, 09:34
Γεια σας και πάλι, θα ήθελα να με βοηθήσετε με ένα ledακι. Θέλω να τοποθετήσω ένα led 3V πάνω στο κύκλωμα του κοριού, έτσι ώστε κάθε φορά που μιλάω στο τηλέφωνο να ανάβει. Το θέμα είναι ότι μετράω στα άκρα της αντίστασης R1, τάση γύρω στα 4 βολτ, βάζω το led αλλά αυτό δεν ανάβει, έπειτα βάζω τάση στο τροφοδοτικό 4 βολτ και ανάβει κανονικά. Γιατί συμβαίνει αυτό το φαινόμενο?

fkdpbpar
10-03-07, 17:11
Καμιά ιδέα? :idea:

fkdpbpar
11-03-07, 12:29
:?:

NUKE
11-03-07, 17:44
Απλα ισως δεν εχει οσο ρευμα χρειαζεσαι εκει η εχει μεγαλη πρωση τασης.Βρες στο net πως θα ανψεις ενα led απο τηλεφωνικη γραμη και κανε οτι λενε...

fkdpbpar
11-03-07, 19:22
Mπράβο, αυτό δεν ρωτάω ξέρει κανείς πως μπορώ να ανάψω ενα led απο τηλεφωνικη γραμμή?

fkdpbpar
13-03-07, 11:44
Ξέρει κανείς ή να το παρατήσω?

spirosta
13-03-07, 11:58
Εγώ δεν ξέρω πως θα το κάνεις να ανάψει...Ίσως με μία γέφυρα και καμια αντίσταση...

Αλλά...Ποιο το νόημα να ποστάρεις συνέχεια να χαλάς το θέμα αφού βλέπεις ότι κανείς δεν απαντά...Για να μην απαντά κάποιος σημαίνει ότι δεν ξέρει...Έλεος πια ξέρει κανείς και ξέρει κανείς. Κάνεις 3 στα 5 άχρηστα ποστ....

Φιλικά πάντα..

fkdpbpar
13-03-07, 12:25
Ok φίλε λάθος μου.

spirosta
13-03-07, 15:03
πάντως για να ανάψει μόνιμα με μια γέφυρα ένα πυκνωτάκι κεραμικό μικρό και μία αντίσταση 30-50ΚΩ Μάλλον πρέπει να ανάψει χωρίς πρόβλημα στη γραμμή... Αλλά!!! αν το θέλεις να ανάβει με τον πομπό δεν πρέπει να υπάρχει το απαραίτητο ρεύμα αλλά και να υπάρχει θα χάσεις δύναμη εκπομπής..

Αυτά πιστεύω... Δοκίμασε και ε΄συ τίποτε να δεις...
Και σόρυ για πριν αλλά νομίζω έχω λίγο δίκιο...

orestis1987
14-10-07, 06:19
γεια σας παιδια και απο μενα.

πριν απο λιγες μερες εφτιαξα τον μικροπομπο της smart kit No1135 σε διατρητη και τον συνεδεσα στο δικτυο του τηλεφωνου(εκτος της συσκευης και οχι μεσα σε αυτη - χωρις να ξερω αν αυτο παιζει ρολο).
υπαρχει όμως το εξης προβλημα: ενω το τηλεφωνο λειτουργεί κανονικα μετα τη συνδεση του πομπου δεν πιανω σημα (το τουτ τουτ του τηλεφωνου) στο δεκτη FM μου.
Δεν ξερω πολλα απο RF αλλα υποπτευομαι οτι πρεπει να φταίει η κεραια. Το smartkit αναφερει 20 περιελιξεις με 1,5ρι ηλεκτρολογικο καλωδιο.

MAKHS
14-10-07, 22:15
Καλησπερα.Αυτες οι κατασκευες τονιζεται οτι ειναι μονο για πειραματισμο.Δεν θελουν τροφοδοσια γιατι τροφοδοτουνται απο τη ταση γραμμης.Δηλαδη το συν προς το τηλεφωνο και το πλην προς τη γραμμη.Με απλα λογια κοβεις το ενα απο τα 2 καλωδια της γραμμης και βαζεις σε σειρα την κατασκευη.Το πηνειο σε αυτες τις κατασκευες των FM ειναι 5 σπειρες μικρες για μεσα στη μπαντα και 3 για εξω απο αυτη πανω απο τους 108 ΜΗΖ.Την αντισταση 33 ΩΜ αν θελεις κανε 100 ΩΜ και στο TR βαλε το BC 141, η 2N2218, η 2N2222, η 2N2219.Μη μπλεκεις με τη σειρα BD. Καλη επιτυχια στον πειραματισμο σου.

lynx
15-10-07, 00:16
γιατι οχι το BD135? επισης δεν καταλαβαινω πως περνει ο πομπος το ακουστικο σημα
εφοσον εχει προιγηθει ανορθωση και υπαρχει μονο DC με αρκετο ripple λογω ελλειψης εξομαλυνσης :roll:
αυτος ο θορυβος ειναι το σημα μας?

orestis1987
15-10-07, 02:08
γιατι οχι το BD135? επισης δεν καταλαβαινω πως περνει ο πομπος το ακουστικο σημα
εφοσον εχει προιγηθει ανορθωση και υπαρχει μονο DC με αρκετο ripple λογω ελλειψης εξομαλυνσης :roll:
αυτος ο θορυβος ειναι το σημα μας?

απο οσο καταλαβαινω απο το σχημα οι διοδοι δεν χρησιμοποιουνται για ανορθωση αφου το ρευμα που διαρρεει τις γραμμες ειναι συνεχες. Πιστευω οτι οι διοδοι υπαρχουν για να μην εξαρτασαι απο τον πιο ακροδεκτη να συνδεσεις που οταν "κοψεις" το ενα καλωδιο της γραμμης. Το σημα ειναι στην ουσια η διαφοροποιηση της τασης οταν μιλαμε στο τηλεφωνο που εχει ως αποτελεσμα να διαφοροποιειται η τροφοδοσια του τραζιστορ αρα η πολωση του. Επισης ποιος ξερει ποια κεραια ειναι η επιθυμητη;

orestis1987
15-10-07, 02:12
ΜΑΚΗ η συχνοτητα λειτουργιας του κυκλωματος ειναι 88-106 μεγα με τρεις σπειρες του πηνιου οπως αναφερει στο συνοδευτικο χαρτακι του. Επισης δεν καταλαβαινω τι ρολο παιζει ο πυκνωτης πριν την κεραια.

MAKHS
15-10-07, 12:44
Καλημερα.Διαβαστε ολα τα μηνυματα σχετικα με το θεμα, ετσι θα καταλαβετε την φιλοσοφια λειτουργιας της κατασκευης.

lynx
15-10-07, 21:06
ποια μηνυματα μακη?! 4 μηνυματα ειναι ολλα... για το θεμα του ορεστη. :roll:

orestis1987
18-10-07, 21:21
Καλησπέρα παιδια. Λοιπόν, εμαθα οτι τα κυκλώματα του smart kit συνήθως δεν δουλεύουν και έτσι αποφάσισα να πάρω τη δοκιμασμένη οδό και να φτιάξω το αρχικό κύκλωμα του μικροπομπού τηλεφώνου που δούλεψε σε πολλούς.

Επίσης, επειδή δεν ξέρω πολλά από διάτρητες και μεγέθη κυκλωμάτων, ρώτησα και μου είπανε οτι όσο πιο μικρό είναι ένα κύκλωμα RF, τόσο το καλύτερο. Έτσι, λοιπόν, θα παρακαλούσα κάποιον, που έχει κάνει το αρχικό κύκλωμα σε διάτρητη και του δουλεύει, να postάρει μια φωτογραφία τη διάτρητη από πάνω και από κάτω ή ένα πρόχειρο σχέδιο με στυλό-χαρτί.

Επίσης θα πρότεινα, ανεξάρτητα από το παρόν thread, να γίνεται σε ΟΛΑ τα κυκλώματα που υλοποιούνται (και δουλεύουν!) αυτό, έτσι ώστε να δίνεται μια πιο παραστατική μορφή του κυκλώματος στους αναγνώστες και κατά συνέπεια να καθιστά πιο εύκολη την κατασκευή για τους άλλους.

Ευχαριστώ πολύ.

lynx
19-10-07, 00:05
γιατι δεν δουλευουν?! :roll: ισως μερικα να μην δουλευουν σωστα λογω απλοτητας της κατασκευης τους...
πχ απο αυτο τον πομπο δεν μπορεις να εχεις φοβερες απαιτησεις... το κυκλωμα ειναι πολυ απλo για να του κανεις
troubleshooting... το μονο που δεν καταλαβαινω εγω ιδιαιτερα ειναι πως δουλευει με αυτη την
γεφυρα που εχει...ομως δεν βλεπω και κανενα ενδιαφερον για να εξηγησει καποιος...

orestis1987
20-10-07, 19:03
Καλησπερα και παλι

Εφτιαξα το κυκλωμα σε διατρητη αλλα παλι δεν βλεπω φως

Ενω συνδεω το τηλεφωνο σε σειρα με το κυκλωματακι και ακουω απο το ακουστικο δεν πιανω τιποτα στον πομποδεκτη μου.

Μηπως φταιει το οτι εχω adsl?? Αλλα το κυκλωμα το συνδεω "μετα" απο το adsl filter ακριβως πριν το τηλεφωνο δηλαδη
Η διατρητη μου:

MAKHS
20-10-07, 23:57
Κατασκευαστε ενα απλο πομπο FM.Δωστε τροφοδοσια απο μια απλη μπαταρια απο 3 εως 9 βολτ και δειτε εαν εκπεμπει και που.Οταν λειτουργησει βγαλτε την μπαταρια και δυνδεστε τον πομπο σε σειρα με το ενα σκελος της τηλεφωνικης γραμμης.Εαν δεν κανει αυτο θα ειναι το αλλο σκελος.Ο πομπος θα ενεργοποιηθει οταν σηκωθει το ακουστικο.Η Κατασκευη επιτρεπεται μονο για πειραματισμους. Καλη επιτυχια.(για τον φιλο με τις φοτο.Αυτη ειναι η πιο καλη κεραια για αυτη τη κατασκευη)

orestis1987
22-10-07, 21:10
Εγω δεν εχω απλό πομπο!

Υπαρχει κανενα σχεδιο απλου πομπου με ενα τρανζιστορ?

MAKHS
22-10-07, 23:12
Καλησπερα.Αυτο που εχεις χωρις τροφοδοτικο.υλικα του 1/4 μικρα και tr το 2ν2222 η bc 108.οκ?

Nemmesis
23-10-07, 01:16
orestis1987 βλεπω απο τις φοτο σου οτι εχεις παραζεστανει την διατριτι... μηπως αυτο εγινε και με το τρανζιστορακι? και για αυτο δεν σου δουλευει?

orestis1987
23-10-07, 20:07
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια στις κολλησεις και ετσι δεν ξερω ουτε πως να το τεσταρω ουτε να καταλαβω αν κατι δεν εχει παει καλα. Επισης ΜΑΚΗ εννοεις τον πομπο του smart kit η αυτον που εφτιαξα; Οκ, να αλλαξω το τρανζιστορ σε αυτα που λες αλλα με τα υλικα τι εννοεις;

Ευχαριστω και παλι

Ορεστης

ΓΙΩΡΓΟΣ papa
04-04-08, 21:41
KALESE 210/9532038 NA TA POYME GERGE PAPA..[/list]