PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! (τι έκαψα?)



AKIS
24-01-05, 14:51
Παίδες βοήθεια!

Αυτή τι στιγμή εκπέμπω με ένα pll και linear του cdm
Εντελώς ξαφνικά σήμερα το πρωί βλέπω ότι δεν μου έβγαζε ούτε 1 βατ! Έτσι αρχίζω τις μετρήσεις, βλέπω ότι στο pll έχω 0,5 watt.στο 1 τρανζίστορ του linear έχω 2 watt, και 2 δυο είναι φυσιολογικές τιμές. Αλλα τρανζίστορ εξόδου βλέπω 0 watt.το έκαψα???? Υπάρχει πιθανότητα να κάηκε από πολλά βολτ???

moutoulos
24-01-05, 18:49
Aν ολα πατανε μια χαρα (+,-) και εξακολουθει να μην βγαζει... :roll: :roll: .
Αν του εβαλες πανω απο 18-20βολτ (δουλευουν με 12-15max volt) ,μαλλον το εκαψες :oops:

MAKHS
24-01-05, 21:05
Εαν ξεπερασες τα βολτ το πιο πιθανο ειναι να καηκε αλλα δες τα ποδαρακια οπως σου ειπε ακριβως ενας αλλος φιλος...με την ευκαιρια δες και την ταση που σου δινει το τροφοδοτικο και εαν ειναι ενταξει και η εξοδο σου με την κεραια

AKIS
24-01-05, 21:09
με το πολυμετρο μετρησα 22ν !! υπαρχει περιπτωση να καηκε καποιο ή καποια απο τα τρανζιστορ του τροφοδοτικου (bdx 53 )λογω υπερθερμανσης και να εγινε ολο αυτο,φυσεολογικα το τροφοδοτικο βγαζει μεχρι 13ν .επισεις ειχε ενα τριμερ οπου ρυθμιζα τα volt meta αυτο δεν δουλευει καθολου οσο και να το γυρισω.

AKIS
24-01-05, 21:16
και κατι αλλο που δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα το αναφερο,οταν το πρωτο πηρα ειχα στην συχνοτητα που θελω 40!!βατ.σιγα σιγα με σα σε 25 μερες περιπου επεσε στα 15!!αυτο μηπως εχει να κανει με τα σταθεροποιητικα του τροφοδοτικου?(bdx53)δηλαδη μηπως αρχισαν να καιγονται εναενα ,εχει 4 τετοια

AKIS
24-01-05, 21:22
και κατι αλλο,πριν γινει αυτο το μπαμ ειδα να τρεμο παιζουν στην γεφυρα τα επιστρεφομενα και τα watt εκπομπης

tzitzikas
24-01-05, 21:32
πιθανον να εκαψες καποια απο τα τρανζισορ του τροφοδοτικου.κατι παρομοιο ειχε συμβει σε μενα, ειχα καψει τα 2 2Ν3055 που ειχε και εβγαζε λιγα βατ και εβγαζε πολυ βομβο.γενικα να τους κανεις ψυξη και με ανεμιστηρακι.ψυχτρες τους εχεις βαλει μεγαλες?υπερθερμενονταν πολυ?μηπως βραχυκυκλωσες την εξοδο τους?

σε ενα αλλο τροφοδοτικο μου ειχαν καει 2 βοηθητικα τρανζιστορ και απο 13.8 βολτ μου εβγαζε πανω απο 20.
το τροφοδοτικο απο CDM και αυτο?γενικα παιδια ο τυπος μεγαος απατεωνας.του εχουμε στειλει ενα λινεαρ 600 βατ για επισκευη το οποιο απο την αρχη που το εστειλε εβγαζε 320 βατ και εχει απο πριν τα χριστουγεννα να μας το στειλει.

AKIS
24-01-05, 21:47
του cdm ειναι!!22-23 βολτ ,δηλαδη οσο βγαζει απο την ανορθοση και μετα. δεν εγινε βραχυκυκλωμα, πιστευω οτι καηκε ενα απο αυτα και στην συνεχεια καηκε και το εξοδου και αντε να βρω τετοιο! μαλλον απο υπερθερμανση καηκε γιατι ζεστενοταν πολυ

AKIS
24-01-05, 22:13
στο τρανζιστορ εξοδου b-c και στις 2 περιπτωσεις εχω απειρη αντισταση.στο τροφοδοτικο βαση-εκπομπο εχω αντισταση 10ω με το - στην βαση.Βάση-εκπομπός(ΒΕ) με το + στη βάση εχω αντιστση 200ω και στα 4 bdx 53

AKIS
24-01-05, 23:15
λοιπον το προβλημα λυθηκε και ηταν γελοιο! (δειτε την εικονα).αλλα για αυτην την μ@λ@κι@ πρεπει να αλλαξω τρανζιστορ εξοδου :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head:

electron
24-01-05, 23:19
και κατι αλλο που δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα το αναφερο,οταν το πρωτο πηρα ειχα στην συχνοτητα που θελω 40!!βατ.σιγα σιγα με σα σε 25 μερες περιπου επεσε στα 15!!αυτο μηπως εχει να κανει με τα σταθεροποιητικα του τροφοδοτικου?(bdx53)δηλαδη μηπως αρχισαν να καιγονται εναενα ,εχει 4 τετοιαΑκη αυτό μου φένεται αρκετά ύποπτο.Αν έχεις ξεκαθαρίσει ότι από το τροφοδοτικό είσαι ok, τότε αυτό μπορεί να συμβεί από υγρασία είτε στην κάθοδο (καλώδιο της κεραίας) είτε στο ίδιο το κουτάκι του διπόλου.Στην προκειμένη, πετάς εν ψυχρό το καλώδιο και βάζεις καινούργιο.Τις τιμές που μέτρησες στα τρανζίστορ του linear τις πήρες αφού τα ξεκόλλησες από την πλακέτα;

AKIS
24-01-05, 23:20
και τωρα αλλο ερωτημα πρεπει να βαλω το ιδιο τρανζιστορ στο κυκλωμα ή γινεται να βαλω κατι αλλο στο υπαρχον κυκλωμα για να μου αποδοσει και αλλη ισχυ???

electron
24-01-05, 23:25
Μάλιστα.Άρα το τρανζίστορ εξόδου τα τίναξε από στάσιμα.Κάνε έναν έλεγχο όπως σου είπα στο καλώδιο και την κεραία.Πιστεύω ότι οι βροχές των τελευταίων ημερών έκαναν ζημιά.Επίσης η λυπητερή για το 2Ν6084 είναι 75 ευρώ αλλά εσύ να σαι καλά.Αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις.

AKIS
24-01-05, 23:27
ηταν πανω στην πλακετα,τωρα το τροφοδοτικο δουλευει κανονικα αλλα αυτη η πτωση πιθανοτατα ειναι απο το pll . αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι στα πηνεια ταλαντωσης εχω 0,5 βατ και στην εξοδο εχω 0.1-0.2 mw. οσο για το καλωδιο (rg 213)θα αλλαχτει τις επομενες ημερες με το rg 214

electron
24-01-05, 23:28
και τωρα αλλο ερωτημα πρεπει να βαλω το ιδιο τρανζιστορ στο κυκλωμα ή γινεται να βαλω κατι αλλο στο υπαρχον κυκλωμα για να μου αποδοσει και αλλη ισχυ???Κοίταξε θεωρητικά δεν είναι σωστό να ζορίσεις το υπάρχον κύκλωμα αν και κάποιες παρατυπίες με την τάση και ένα διαφορετικό τρανζίστορ εξόδου ίσως σε πέρνει να κάνεις..Προσωπικά πάντως δεν θα στο πρότεινα αυτό.

electron
24-01-05, 23:35
ηταν πανω στην πλακετα,τωρα το τροφοδοτικο δουλευει κανονικα αλλα αυτη η πτωση πιθανοτατα ειναι απο το pll . αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι στα πηνεια ταλαντωσης εχω 0,5 βατ και στην εξοδο εχω 0.1-0.2 mw. οσο για το καλωδιο (rg 213)θα αλλαχτει τις επομενες ημερες με το rg 214Όταν έχεις το τρανζίστορ πάνω στη πλακέτα ενδέχεται,αν δεν έχεις και την απαιτούμενη εμπειρία,να πέρνεις τιμές που είναι λάθος.Ξεκόλλησε προσεχτικά τα ποδαράκια του 6084 χωρίς να το ξεβιδώσεις από την ψύκτρα, και μέτρα το όπως σου είπα.Για το δεύτερο που ρωτάς δεν μπορώ να σου πώ γιατί δεν έχω μπροστά μου το μηχάνημα.

AKIS
24-01-05, 23:39
εχω πιστευω οτι καηκε απο το πολυ ρευμα βεβαια δ εχω ελεγξει ακομα την κεραια.αλλα ισως καηκε και απο υπεροδηγηση καθως στο και για ελαχιστη ωρα ,η πρωτη βαθμιδα ενισχυσης δουλεψε με 23 βολτ

electron
24-01-05, 23:44
εχω πιστευω οτι καηκε απο το πολυ ρευμα βεβαια δ εχω ελεγξει ακομα την κεραια.αλλα ισως καηκε και απο υπεροδηγηση καθως στο και για ελαχιστη ωρα ,η πρωτη βαθμιδα ενισχυσης δουλεψε με 23 βολτΓια το ενδεχόμενο που σου είπα θα πρέπει να το ψάξεις εφόσον έχει ξεκαθαρίσεις απόλυτα ότι το τροφοδοτικό είναι ok

AKIS
24-01-05, 23:45
θα το δοκιμασω αλλα αφου δεν βγαζει ουτε 1 watt το εξοδου,αυτην τι στιγμη πρεπει να ξεπερναγε τα 15! οσο για το πλλ θα το κοιταξω πολυ προσεκτικα και θα σας πω

kostas30
25-01-05, 19:54
Καλησπερα απο αλεξανδρουπολη τι επαθες ρε ακη ???? παρε με καποιο τηλ αν μπορεις..