PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΟΜΠΟ ΑΜ.ΕΠΕΙΓΟΝ



tzitzikas
25-01-05, 01:30
θέλω να φτιάξω ένα προσαρμοστικο κύκλωμα για την κεραία ενος πομπου ΑΜ που έχει 1 4-400Α
στην έξοδο.αυτή την στιγμή η κεραία συνδέεται στην άνοδο της λυχνίας μέσω ενος σταθερού
πυκνωτη 1000 pf . Μου πρότειναν τα εξής:
1) μετά τον σταθερο πυκνωτη να συνδεθεί ένας αραιόφυλλος 500 pf/5 KV που το άλλο άκρο του
θα γειώνει.
2) μετά τον σταθερο πυκνωτη να συνδεθεί ένας αραιόφυλλος 500 pf/5 KV που το άλλο άκρο του
θα γειώνει και παράλληλα (με τον πυκνωτή) να συνδεθεί 1 πηνίο 60 σπείρες (διαμετρου 6 εκατοστα)
με λήψεις και με κροκοδειλάκι να συνδέω την γή με τις λήψεις του πηνίου.
Και στις 2 περιπτώσεις θα συντονίζω στο μικρότερο ρεύμα ανόδου.(Ο πυκνωτής θα είναι σε λάδι)

Εσείς τί προτείνετε απο τις 2 αυτες λύσεις?Την πρώτη περίπτωση την έχω δει σε σχεδια, την 2η όχι.
Οποιοσδήποτε εχει ασχοληθεί με πομπούς ΑΜ ας απαντήσει λιγο σύντομα γιατι επείγει.Ευχαριστω.

tzitzikas
25-01-05, 20:48
κανεις??

sv9cvk
25-01-05, 22:50
Τζιτζικα γεια σου
Αν διαβασες καλα σε καποιο PM που σου εστειλα θα ειδες οτι σου λεω να βαλεις παραλληλα στον πυκνωτη ενα πηνειο γυρω στις 60 σπειρες
και με ενα κροκοδειλακι στο κατω σημειο και χωρις κεραια να βρεις που σου βυθιζει το ρευμα ανοδου της 4-400(το ιδιο που κανομε για να οδηγησομε μια επομενη βαθμιδα)
Επειτα βαλε την κεραια πανω στο σημειο που ειναι ο πυκνωτης εξοδου και το πηνειο με τον μεταβλητο και δες πως συμπεριφερεται (δεν σου ειπα οτι την γειωση μπορεις να την βγαλεις απο το <<ψυχρο>>σημειο του πηνειου!!! 15 χρονια εχω να χρησιμοποιησω αυτον τον τροπο προσαρμογης νομιζω οτι δικαιολογουμαι!! :oops: ) .Αν σου συντονιζει κανονικα παει να πει οτι η κεραια ειναι στο μηκος που πρεπει και μπορεις να μην χρησιμοποιησεις το πηνειο.Αν δεν σου συντονιζει δοκιμασε να παρεις μερικες σπειρες (Το πηνειο σε σειρα αυξανει το ηλεκτρικο μηκος της κεραιας).
Απο οτι ειδες και οι δυο τροποι ειναι οι ιδιοι αλλα το μονο που αλλαζει το πηνειο το οποιο αν η κεραια ειναι στο καταλληλο μηκος απλα δεν το βαζεις.
Σου στελνω ενα σχετικο σχεδιο που βρηκα.

MAKHS
26-01-05, 08:16
Kαλημερα..θα κανεις ενα συντονιστικο Π (ετσι λεγεται) απο την ανοδο και τον πυκνωτη θα παρεις και θα βαλεις ενα πυκνωτη αεροφυλλο 500 πικοφαρατ..μετα ενα πηνειο με 60 πειρες σε τουμπο 5 η 6 Εκ και μετα παλι ενα πυκνωτη 1000 πικοφαρατ.Η θα ειναι καπως ετσι



RF---&#93; &#91;----------/ 000000000000 /-----------------κεραια
| |
----- ------
----- ------
| |
----- ------
///// ///////


κεραια το λιγοτερο 40 μετρα 2,5 καρε καλωδιο ηλεκτρολογικο

Γιώργος Ανώνυμος
26-01-05, 14:23
Χρήστο από Ρέθυμνο γειά σου. Απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω από ποιό βιβλίο είναι το σχέδιο του πομπού AM 80w? Ευχαριστώ/Γιώργος

gsmaster
26-01-05, 17:00
Μάκη επεξεργάστηκα λίγο το μήνυμά σου, φαντάζομαι έτσι ήθελες να το κάνεις.... ;)

sv9cvk
26-01-05, 21:15
Καλησπερα σε ολους.
Μακη το Π το προτεινα και εγω παλαιοτερα το οποιο ειναι σιγουρα καλυτερο απο πολες αποψεις αλλα απο οτι καταλαβα ο tzitzikas θελει να προσαρμοσει την κεραια που ηδη υπαρχει και με το Π δεν νομιζω οτι θα κανει δουλεια αλλα δεν χανει και τιποτα να το δοκιμασει μιας και προσθετει μονο εναν πυκνωτη ακομα ο οποιος επειδη στο σημειο αυτο κανει συντονισμο ρευματος σε αντιθεση με τον αλλο που κανει συντονισμο τασεως μπορει να βαλει εναν για μικροτερη ταση(1 εως 1,5KV περιπου πρεπει να κανει)
Γιωργο Ανωνυμε το βιβλιο ειναι οι <ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ> του Χ.ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ εκδοσεις ΙΩΝ

MAKHS
27-01-05, 19:43
Το ιδιο βιβλιο χρησιμοποιω εδω και κατι χρονια..εχω κατασκευασει τις περισσοτερες συσκευες ΑΜ χωρις ιδιαιτερες μετατροπες..και με διαφορες κεραιες..Βεβαια οπως ολα τα καλα και αυτο το βιβλιο πλεον εχει αρχισει να εξαφανιζεται και το εχουν ενα-δυο βιβλιοπωλεια του κεντρου..Ξεκινησα με την κατασκευη της σελιδας 30 με ταση απο το δικτυο.Μετα πηγα στην 36,μετα 41,43 και 52...Ειναι καλες κατασκευες και αξιοπιστες...
Τωρα!!!Εαν καποιος δεν εχει χωρο για συρμα στις χαμηλες συχνοτητες και θελει μπορει να φτιαξει μια καθετη για τις χαμηλες συχνοτητες με 40 ευρω..Λοιπον περνουμε ενα ψαροκαλαμο 9 μετρων απο την λαικη.(περιπου 25 ευρω).ενα πλαστικο σωληνα 10'μηκους 40 εκατοστων.δυο καπακια για να κλεισουμε το σωληνα ενα κοματι τουμπο 5'μηκος 30 εκ, περιπου στα 30 μετρα ηλεκτρολογικο καλωδιο 2,5..(ειναι 8,5 μετρα η κεραια και το υπολοιπο για το τυλιγμα του πηνειου).. ενα ξυλο απο αυτα που εχουν τα φτυαρια και 15 μετρα χονδρη πετονια για να γινουν αντιριδες.Ανθεκτικοτητα καλη στον αερα. Με αυτα τα υλικα εκανα μια καθετη 9 μετρων που με το πηνειο(60 σπειρες) στην βαση στις 46 σπειρες+ και στην 49 η γη συντονισε απλα στους 1620 ΚΗΖ...και με ολο το πηνειο απο τους 1350 ΚΗΖ.Εαν καποιος την θελει πιο σταθερη και διαθετει χρηματα μπορει για βαση να παρει Αρταλον η Τεφλον 1,2 μετρου αντι για το ξυλο που μετα μεσα σε αυτο θα μπει το πηνειο,στην πανω πλευρα το καλαμι περιπου 30 εκ και απο κατω θα ειναι το στιριγμα για να καγκελα.Να παρει αφρο για να γεμισει το καλαμι ωστε να γινει ενα σωμα (ετσι βεβαια δεν θα μπορεσει να μαζευτει ποτε)η να αγορασει αλουμινια.Ενδεικτικα πιστευω οτι τα εγραψα καλα..για οτι αποριες ειμαι εδω.

tzitzikas
28-01-05, 10:40
τελικά βάλαμε μεταβλητο και δημιουργησε προβλημα.ανεβασε το ρευμα πολυ και οι λάμπες φθορισμού
που έχουμε δίπλα στην κεραία (ανάβουν όταν λειτουργεί ο πομπος απο την ακτινοβολία) δεν άναβαν.
Τελικά μάλλον η κεραία ήταν στο σωστό μήκος.
στο προστατευτικο προσθεσα μια αντίσταση 1,5 ΚΩ εν σειρά με την τροφοδοσία του (ήταν 400 βολτ).
να βάλω μεγαλύτερη? υπολογίζω αν τραβαει 25 mA το προτατευτικό με την αντίσταση να έχω μια πτώση
τάσης 37,5 βολτ.υπάρχει περίπτωση να τραβαει περισοτερο? αν όχι να βάλω μια 2,2 ΚΩ που εχω ε??

Giannis511
30-01-06, 15:46
Φίλε Μάκη, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις λίγο το κόλπο με το πηνίο που περιέγραψες παραπάνω??Το καλώδιο τυλοίγεται γύρω από το καλάμι??Επίσεις το τούμπο για το πηνίο της βάσης είναι 10 πόντοι στη διάμετρο, και το άλλο τούμπο σε τι χρησιμεύει??Εγώ θέλω να την φτιάξω επειδή δεν έχω πολύ χώρο.Εάν μπορείς, θα μου στείλεις κάποιο σχέδιο για την κεραία??

MAKHS
31-01-06, 13:05
Καλημερα φιλε.θα επρεπε να σου γραψω παρα πολλα.Εαν θελεις βρες στην ιστοδελιδα το τλφ και καλεσε οποτε μπορεις να σου τα εξηγησω.Παντως ειναι πολυ απλη και πολυ καλα λειτουργικη.Θα ηθελα εαν καποιος φιλος, απο αυτους που εχουν επικοινωνησει μαζι μου και την εχει φτιαξει, να μας πει τα αποτελεσματα

radio drapetis
31-01-06, 16:41
μεγάλε μην χρησιμοποιείς τίποτα από αυτά κανε βύθιση όλα στην κεραία

electronic
31-01-06, 17:00
Καλησπέρα σας.

Τάκη όταν έχουμε στην έξοδο λάμπα και φυσικά ανάλογα και μα την υσχύ που μπορεί να μας δώσει, η λάμπα φθορίου όχι απλά ανάβει αλλά μπαρουτιάζει. Αυτό γίνετε και με το δοκιμαστικό κατσαβίδη που κάνει ακριβώς το ίδιο. Έτσι γνωρίζουμε ότι η έξοδος δουλεύει σωστά. Αυτό εφόσον η λάμπα οδηγήτε σωστά. Τώρα υπάρχει και το άλλο ενδεχόμενο η λάμπα στην έξοδο να αυτοταλαντώση με αποτέλεσμα ακριβώς το ίδιο δηλαδή να ανάβει η λάμπα φθορίου στην έξοδο. Αλλά το σήμα στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορεί να πάει μακριά.

Τώρα για την κεραία που είχατε (γιατί πλέων δεν την βλέπω) μπορώ να σου πώ λόγο θέσης και ύψους είναι κατά πολύ καλλίτερη από τις κεραίες κάποιων ερασιτέχνων που εκπέμουν από την πόλη μας. (Θα την ζήλευαν οι περισσότεροι από εμάς.)

Και μόνο με την οδήγηση δηλαδή την 807 θα έπρεπε να ακούγεστε πάνω από 50 χιλιόμετρα. Ας αναλάβει κάποιος να κάνει ένα πομπό el34-807 και στην έξοδο να συνδέσετε την κεραία σας και να συντονίση την 807 για την μέγιστη ισχύ με κάποιον από τους παραπάνω τρόπους που έχουν αναφέρει οι συνάδελφοι. Εφόσον δουλέψει τότε σύνδεσε και την έξοδο δηλαδή την 813.
Για να αποφύγεις την αυτοταλάντωση στην έξοδο-813 μπορείς να κάνεις κάτι απλό αλλά λειτουργικό εφόσον η 813 λειτουργεί σε τάξη C και διαμορφώνεις την άνοδο της.
1. Θα τροφοδοτήσεις με τάση όλο το κύκλωμα της 813 δηλαδή νήματα,πλέγμα και άνοδο χωρίς να είναι σε λειτουργία η ταλάντωση el34 και η οδήγηση 807. Φυσιολογικά και εφόσων δεν έχεις αυτοταλαντώσεις τότε η λάμπα φθορίου στην κεραία δίπλα δεν πρέπει να ανάψει όπως και δεν πρέπει να ακούς στο ραδιοφωνό σου τίποτε. Αν το κύκλωμα της 813 για κάποιο λόγο δεν είναι σωστό τότε με το που θα ανάψεις μόνο την έξοδο θα σου δημιουργηθούν προβλήματα όπως τα παραπάνω.

Τότε ψάχνεις να βρεις τη πρόβλημα έχει στο τμήμα της 813.

Τέλος εφόσον τελειώσετε με τα παραπάνω τότε μπορείς να βάλεις και την διαμόρφωση στην έξοδο. Πρακτικά και θεωρητικά βάζωντας διαμόρφωση η ισχύς θα πρέπει να ανέβει με αποτέλεσμα η λάμπα φθορίου που θα έχεις δίπλα στην κεραία θα πρέπει να ανάψει έντονα. Αν θέλεις την απομακρύνεις περίπου στο μισό μέτρο και να την αφήσεις εκεί σαν ενδυκτικό καλής λειτουργίας.

Στο τέλος και εφόσον όλα τα παραπάνω δουλεύουν σωστά τότε και μόνο τότε δοκίμασε το γειωμένο πυνίο RFC στη έξοδο πρόσθεσε γειώσεις και ότιδίποτε άλλο.
Αυτά για τώρα και καλη επιτυχία.

Γιώργος.