PDA

Επιστροφή στο Forum : pic game system



_ab
25-01-05, 20:50
Παιδια πολυ καλησπερα σας.....Ποιος εχει κανει το κυκλωμα με το tetris?Εγω το εκανα σημερα και συναντησα ενα
προβλημα που ειναι σημαντικοτατο...Οταν λοιπον προγραμματιζω τον pic ολα καλα.Οταν κανει verify βγαζει error.
Που σημαινει πως δεν προγραμματιζει τον Pic(καποιοι στο παρελθον ισχυριστηκαν πως παρολο το error που βγαζει
προγραμματιζεται.Ειναι λαθος!!!!!!μονο οταν τελειωσει και το verify ειναι προγραμματισμενο!!!!!!).ποιος το
εχει φτιαξει και να δουλευει?μπορει καποιος να μου δωσει το hex που εβαλε?οχι της σελιδας ομως...Επισης να
προσθεσω μια λεπτομερεια,το scart που δειχνει πως να συνδεθει στην τv ειναι οπως το κοιτας απο μπροστα και
οχι απο πισω(στα jumperakia). _ab

gsmaster
26-01-05, 01:55
Ποιό πρόγραμμα-προγραμματιστή χρησιμοποιείς?

Τα .hex πρέπει να είναι ΟΚ πάντως... δεν έχει να κάνει το .hex με το ότι σου βγάζει σφάλμα στο verify. Μόνο ο προγραμματισμός δεν γίνεται σωστά.. Δες στα Downloads (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=files) έχουμε και ένα καινούριο πρόγραμμα... :)

_ab
26-01-05, 16:15
Χρησιμοποιω τον jdm και το ic-prog.Εχω κανει πολλες κατασκευες και δεν εχουν βγαλει ποτε error ολα δουλευουν ρολοι.θα το δοκιμασω και θα σας πω.Το εχει φτιαξει κανεις παντως το κυκλωματακι?

gsmaster
26-01-05, 16:46
Ναι εγώ το έχω φτιάξει και με τα δύο αρχεία.

Πάντως τα .asm αρχεία είναι μέσα στο ζιπ και αν θές δοκίμασε να τα κάνεις μόνος σου assemble.

_ab
28-01-05, 16:11
Ο pic μου ειναι ο /ο4 αλλα σε ενα αρθρο λεει πωσ δουλευει και αυτος...λες να φταιει αυτο?παντως θα το ξαναπροσπαθησω σημερα γιατι ειχα καποια μπλεξιματα....

gsmaster
29-01-05, 01:53
Έπρεπε να στο προγραμματίσει όμως δεν έχει να κάνει. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει 20 MHz pic (ας είναι καλά τα δείγματα...)

_ab
29-01-05, 14:43
Λοιπον φιλε gsmaster το εφτιαξα σε διατρητη και δουλεψε.Μονο που δεν χρησιμοποιησα τους 22 pf,μονο και μονο γιατι δεν αναγραφονταν στο σχεδιο.....Επισης παρατηρησα πως οταν πλησιαζα το δαχτυλο μου στον pic αυξανοταν η ταχυτητα καθοδου των blocks.Ξερεις που μπορει να οφειλεται?Μπορουμε να αλλαξουμε απο το source code το σχημα των blocks?.....Το ic-prog δεν το προγραμματιζε,γιατι στο select device ειχα τον pic16f84a ενω μολις εβαλα σκετο το pic16f84 το προγραμματισε.Λες στο source code να το δινει μονο για pic16f84 και οχι για a?Εαν στο list εκει που λεει
list p=16F84,r=hex εαν προσθεσω ενα a να λυθει το προβλημα στο να προγραμματιζονται και οι a?

gsmaster
29-01-05, 17:02
Οι 22pF πάνε στον κρύσταλλο. αν δεις στην τοποθέτηση των υλικών φαίνονται.

Αν έχεις όρεξη και γνώσεις, πιθανόν να μπορείς να πειράξεις και τον κώδικα. :)

_ab
29-01-05, 18:42
Συμφωνω οτι τα λεει στο σχεδιο της πλακετας!!!!Εαν δεις ομως το θεωριτικο,δεν τους χρησιμοποιει πουθενα,οπως επισης στο σχεδιο λεει στην εισοδο ταλαντωσης αντισταση 180Ω με 12ΜΗΖ κρυσταλλο,ενω στην πλακετα λεει 220Ω.Μηπως οι κεραμικοι χρησιμοποιουνται για το in circuit programming?Εσυ στην πλακετα που δειχνει την εχεις φτιαξει?. Η σε διατρητη?

gsmaster
30-01-05, 03:05
Εγώ το έκανα στην πλακέτα που δίνει. Όχι οι πυκνωτές χρειάζονται πάντα. Δες στην φωτογραφία την δικιά μου κατασκευή.

_ab
30-01-05, 13:32
Οταν πλησιαζω τα δαχτηλα μου στον pic κατεβαινουν πιο γρηγορα τα blocks συμβαινει αυτο σε σενα?

_ab
30-01-05, 13:59
Λοιπον ετοιμο δουλευει αψογα....Ακου πως μπορεις να τρελαθεις....στην φωτο σου παρατηρησα οτι δεν ειχες το reset switch σε εμενα αυτο ηταν μονιμο ΟΝ σαν αποτελεσμα να κανει reset σε συνεχεια.αρα και η πλακετα και το κυκλωματακι ολα δουλευουν ρολοι τωρα αφου αφαιρεσα το μπουτον.Στην διατρητη που το εκανα η πολυ γρηγορη καθοδος των blocks οφειλοταν σε καποιο βραχυκυκλωμα του κουμπιου down.Τελος καλο ολα καλα....Αυτα για καποιον που θα θελησει να το κατασκευασει και ισως βρει τα ιδια προβληματα με μενα..... ευχαριστω gsmaster

ok1gr
13-04-05, 13:06
Παιδιά σκέφτομαι να το φτιάξω και έχω τρεις απορίες.
1. Τελικά μπορώ να χρησιμοποιήσω τον pic PIC16LF84A-04/P?
2. Αυτές οι αντιστάσεις pull-up τι είναι? Εδώ έχουν μόνο κανονικές! Δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω? Αν ναι πόσα watt? 1/4?
3.οι κεραμικοί 22pf πού μπαίνουν? Στο θεωρητικό δεν τους έχει πουθενά όπως είπε και ο ab.

Α και κάτι τελευταίο για χειριστήρια μπορώ να χρεισιμοποιήσω κάτι που πουλάνε για 8biτες κονσόλες?

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

gsmaster
13-04-05, 13:27
1. Λογικά ναι
2. Είναι R-Pack είναι 8 αντιστάσεις με το ένα άκρο τους κοινό σε μια συσκευασία των 9 πιν. Μπορείς να βάλεις κανονικές, δεν παίζουν ρόλο τα Watt. 1/4 ή και μικρότερες καλά ειναι.
3. Οι 22pF μπαίνουν στον κρύσταλλο, απο ένας σε κάθε πιν και προς την γείωση. Δες και στην τοποθέτηση υλικών.

Δεν ξέρω αν θα δουλέψουν, ίσως χρειαστεί να τα αλλάξεις λίγο για να είναι ίδιο με της κατασκευής

ok1gr
13-04-05, 13:28
και κάτι ακόμα άλλα παιχνίδια υπάρχουν? έτοιμα βέβαια!

gsmaster
13-04-05, 13:42
Βασικά χρειάζονται 5 αντιστάσεις απο τις 8 που έχει το R-Pack μεσα και το ένα απο τα δύο πρέπει αν το κόψεις για να μπέι το 7805.

Οχι άλλα παιχνίδια δεν υπάρχουν. Δες και την σελίδα του δημιουργού (http://www.rickard.gunee.com/projects/)

PANOS_
17-04-06, 01:00
Το εχει φτιαξει κανεις με το 16F84A-04 ??

ok1gr
17-04-06, 01:04
ναι είναι οκ!

PANOS_
17-04-06, 02:13
ευχαριστω!!

PANOS_
20-04-06, 01:41
Εχω φτιαξη 2 φορες το pic game και δεν μου δουλεβει.
ειμαι καινουργιος με τους pic και φοβαμε πως κανω λαθος στον προγραμματισμο του.
εγω φτιαξη το jdm programmer και ολα διχνουν να πανε καλα.
ο winpic μου λεει οτι γραφτικε σωστα.
πρεπει να προσεξω κατι στην κατασκευη?

ok1gr
20-04-06, 02:08
Κάνε verify να δείς αν είναι ok....

Τους jdm δεν τους εμπιστεύομαι... ποτέ δεν μου δούλεψαν... :twisted: :twisted:

PANOS_
20-04-06, 02:25
στο verify μου λεει οκ
βλεπω και τον κωδικα αν κανω αναγνωση απο το pic.

θα το ξανακοιταξω.

ευχαριστω!

ok1gr
20-04-06, 14:59
Τις ρυθμήσεις τις φορτώνει? (osc, wtd timer ktl...)

PANOS_
20-04-06, 15:09
Δεν ξερω πρωτη φορα προγραματιζω.
που το βλεπω αυτο?
πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις στο winpic?

PANOS_
21-04-06, 00:30
OK εκανα τις απαραιτητες ρυθμισεις.
O JDM πρεπει να δουλευει σωστα!
εχει φορτωσει τα εξης: HS ,WDT =OFF, PWR= OFF ,CP=OFF
στο verify μου βγαζει οκ.

πρεπει να κανω λαθος το κυκλωμα.
οι πυκνωτες ειναι 4,7μF (ηλεκτρολυτικοί) ?
η αντισταση στον κρυσταλλο ειναι 220 Ω?

PANOS_
24-04-06, 23:39
Ωταν τροφοδοτησω το game εμφανιζεται κατι στην οθονη
η πρεπει να εχω joystick για εναρξη?

gsmaster
25-04-06, 03:26
Ναι εμφανίζεται, δεν χρειάζεται joystick.

PANOS_
25-04-06, 09:42
ευχαριστώ gsmaster!

PANOS_
28-04-06, 14:36
Τελικα καταφερα να φτιαξω το pic game.
το προγραμματισα με τον ozipic και το WinPicProg
οταν ξεκιναει μου διχνει τα bloc να πεφτουν.
δεν εχω φτιαξει ακομα το joystick για επιλογη.

ευχαριστω τον gsmaster και ok1gr για την βοηθεια που μου παρειχαν.

ok1gr
28-04-06, 14:45
Άλλο ένα πρόβλημα με τους jdm.... :(

Και δεν μπορούμε να πούμε ότι δουλεύει στις μισές μητρικές και εμείς είμαστε οι άτυχοι....
Το είχα δοκιμάσει σε τουλάχιστον 4 μητρικές από τις οποίες δεν δούλεψε σε καμία....


Μήπως ξέρει κάποιος κάποιον τρόπο ν α διαπιστώνουμε από πρίν αν στην μητρική μπορεί να δουλέψει jdm?

gsmaster
29-04-06, 00:21
Δεν ξέρω ρε συ Παναγιώτη τι να σου πώ, δεν έχω ακούσει κάτι.
Καλύτερα την ερώτησή σου, να την κάνεις σε κάποιο απο τα διάφορα ανοιχτά θέματα για τους JDM. ;)

ok1gr
29-04-06, 01:19
ok thanks....
Πάντος και εμένα με είχε πεδεύσει πολύ...


offtopic: Γιατί έφυγες από admin? Μόλις το είδα...

gsmaster
29-04-06, 01:52
Δεν ήμουν ποτέ admin. Moderator είμαι απο παλιάα...

Στο θέμα μας τωρα...

PANOS_
29-04-06, 23:28
Φιλοι μου επιτελους η πρωτη μου κατασκευη με PIC
ειναι γεγονος.

gsmaster
30-04-06, 00:19
Ωραίος Πάνο, έκανες πολύ καλή δουλειά με τα κουτάκια.

Για δεύτερο χειριστήριο έχεις προβλέψει κάποια θέση?

PANOS_
30-04-06, 00:27
Προοριζεται για φιλο φανατικο του TETRIS.
Θα ηταν ασκοπο να βαλω και δευτερο joystick.

lynx
08-03-08, 07:32
το εχει δουλεψει κανεις με 16F628Α? λογικα μπορουμε να ανεβασουμε ταχυτητα με αυτον τον PIC
ομως τι αλλαγες χρειαζονται? απο θεμα κρυσταλλου και προγραμματος?

eebabs2000
12-03-08, 14:23
το εχει δουλεψει κανεις με 16F628Α? λογικα μπορουμε να ανεβασουμε ταχυτητα με αυτον τον PIC
ομως τι αλλαγες χρειαζονται? απο θεμα κρυσταλλου και προγραμματος?
Ποια ταχύτητα θες να αλλάξεις???

chip
13-03-08, 11:43
Το είχα φτιάξει πριν 4-5 χρόνια (μάλλον για το ίδιο τετρις μιλάμε)... είχε δουλέψει μεν (είχα προγραμματίσει το μικροελεγκτή με εργοστασιακό προγραμματιστή) αλλά φαίνεται οτι έχει κάποιο πρόβλημα στον κώδικα γιατί μου ρολάριζε περιοδικά κάθε λίγα δευτερόλεπτα την οθόνη...προφανώς έχει κάποια απόκλιση από το στάνταρ των χρονισμών που στη δική μου τηλεόραση δεν άρεσε... οπότε η πλακέτα πήρε τη γνωστό δρόμο της ανακύκλωσης των εξαρτημάτων και τώρα έχει μείνει με λίγες αντιστάσεις πάνω...

lynx
13-03-08, 17:59
@eebabs2000 καπου ειχε αναφερθει οτι με την ταχυτητα του 16F84 δεν πειγενε καλα ο ηχος....
εγω ετσι και αλλιος 16F84 δεν εχω... γιατι εχει αντικατασταθει απο το νεοτερο ο οποιος ειναι pin
compatible.

@chip δεν με απασχολει αρκει να το φτιαξω... 8) μερικες μερες ειμαι με τους pic μονο...
το προβλημα ομως ειναι τι αλλαγες πρεπει να κανω στο κοδικα...

lynx
22-07-08, 15:59
παιδια για το video out και audio out τι υποδοχες εχετε βαλει πανω στην πλακετα? μπορει καποιος να μου δειξει φωτο
γιατι τα RCA που πηρα μαλλον δεν κανουν για τις τρυπες της πλακετας.

Y.Γ για οποιον ενδιαφερεται υπαρχει κωδικας και για τον 16F628A (τον εχω στειλει με e-mail στον gsmaster και φανταζομαι
καποια στιγμη θα τον βαλει και στο site)

eebabs2000
23-07-08, 21:07
Δες τη κατασκευή μου ... http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3138