PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαxωρισμός θετικού-ουδετέρου σε AC



ok1gr
28-01-05, 16:21
Καλησπέρα,
Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να ξεχωρίσω το θετικό από το ουδέτερο της μπρίζας με όποια πλευρά και να βάλω το φίς? Για περισσότερα και την ακριβή αφαρμογή για την οποία το θέλω κοιτάξτε εδώ:

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=869

electron
28-01-05, 17:04
Να διευκρινήσω ότι το ένα καλώδιο ο είναι ουδέτερος και το άλλο η φάση, όχι θετικός. Στο AC δεν έχει νόημα πώς θα βάλεις το φις ακριβώς λόγο της εναλλαγής της πολικότητάς του.Στο κύκλωμα του πομπού που θέλεις να φτίαξεις,απλώς γειώνει τον ουδέτερο για λόγους ασφαλείας, συνεπώς δεν τίθεται θέμα μιας συγκεκριμένης φοράς στην τοποθέτιση του φις.

ok1gr
28-01-05, 17:13
Έτσι και αλλιώς μεταλικό σασί δεν θα έχει. Αλλά μπορεί να κάνει ανόρθωση από το ουδέτερο? Δεν υπάρχει κανένας κύνδινος να σκάσει ο διπλός πυκνωτής? Κάποιος που το είχε κάνει πριν 10 χρόνια με είπε ότι όταν το έβαζε ανάπαδα πετούσε σπίθες δεν ήταν βέβαια ακριβός το ίδιο αλλά κάτι παρόμοιο. Ισχύει κάτι τέτοιο? Με το t3(balast) τί μπορώ να κάνω? Να χρησιμοποιήσω σαν αυτά που βάζουν στις λάμπες φθορείου?

electron
28-01-05, 17:23
Aν αναφέρεσαι για τον c9 ή τον c10 δεν έχει νόημα η πολικότητα γιατί δεν είναι ηλεκτρολυτικοί.Για το δεύτερο που ρωτάς νομίζω ότι μπορείς να κάνεις χρήση ενός μ/σ που είπες αλλά περίμενε να το διασταυρώσεις με την γνώμη κάποιου άλλου φίλου.

ok1gr
28-01-05, 17:26
Εναφέρομαι στον διπλό ηλεκτρολυτικό c8.

electron
29-01-05, 10:53
Εναφέρομαι στον διπλό ηλεκτρολυτικό c8.Ο c 8 είναι μετά την ανόρθωση της d1 επομένως παίζει ρόλο η σωστή τοποθέτιση του.

ok1gr
29-01-05, 12:23
Το ξέρω. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν βάλουμε ανάποδα τη φάση και το ουδέτερο θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Θα μπορέσει να κάνει κανονηκά ανόρθωση? Αν βάλω γέφυρα ανόρθωσης θα έχω κάποιο πρόβλημα?

electron
29-01-05, 13:05
Το ξέρω. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν βάλουμε ανάποδα τη φάση και το ουδέτερο θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Θα μπορέσει να κάνει κανονηκά ανόρθωση? Αν βάλω γέφυρα ανόρθωσης θα έχω κάποιο πρόβλημα?Όχι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν βάλεις γέφυρα ανόρθωσης σίγουρα θα είναι καλύτερα γιατί θα επιτύχεις καλύτερο φιλτράρισμα.

ok1gr
29-01-05, 17:27
ok thanks.
Και κάτι τελευταίο....
Αν βάλω γέρυρα ανόρθωσης τότε δεν χρειάζεται να ενώσω το ουδέτερο της μπρίζας στο σασί αλλά το αρνητικό τις ανόρθωσης, οπότε δεν θα παίζει ρόλο από ποιά μεριά θα βάλω το φίς άρα το πρόβλημα λύθηκε σωστά?

electron
30-01-05, 07:38
ok thanks.
Και κάτι τελευταίο....
Αν βάλω γέρυρα ανόρθωσης τότε δεν χρειάζεται να ενώσω το ουδέτερο της μπρίζας στο σασί αλλά το αρνητικό τις ανόρθωσης, οπότε δεν θα παίζει ρόλο από ποιά μεριά θα βάλω το φίς άρα το πρόβλημα λύθηκε σωστά?Αυτό δεν νομίζω ότι μπορείς να το αποφύγεις.Ωστόσο μην σε προβληματίζει αυτό.Όπως και να βάλεις το φις δεν θα έχεις πρόβλημα,φρόντισε μόνο το σασσί να το έχεις οποσδήποτε γειωμένο.

ok1gr
30-01-05, 14:54
Δηλαδή δεν χρησιμοποιώ το αρνητικό της ανόρθωσης?

electron
30-01-05, 16:20
Φυσικά και θα το χρησιμοποιήσεις και θα γειώνεται κι αυτό μέσω του σασσί.

ok1gr
30-01-05, 18:16
ok, δηλαδή απ'όσο κατάλαβα το ουδέτερο της μπρίζας ακτός από τον μετασχηματιστή θα πηγαίνει μόνο στην ανόρθωση.

Ευχαριστώ με βοήθησες πολύ.

electron
31-01-05, 16:50
Το common (γη) πάει σε όσα σημεία έχουν το σύμβολο της γείωσης. Αυτά και καλή επιτυχεία :)

ok1gr
31-01-05, 18:42
Ναί αλλά από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσω γέρυρα ανόρθωσης ατο common θα συνδέεται το αρνητικό της ανόρθωσης και όχι η μπρίζα. Σωστά?

electron
01-02-05, 18:09
Φυσικά και δεν θα πάει στη μπρίζα.

ok1gr
01-02-05, 21:43
ok, αυτό ήταν το πρόβλημά μου. Thanks.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-05-05, 22:28
Κάτι άσχετο.
Δοκίμασε κάτι πιό απλό σαν σχέδιο πομπού, δοκιμασμένο, τουλάχιστον από εμένα και άλλους 20 ερασιτέχνεσ της δεκαετίας του '80, με εμβέλεια (στα FM) γύρω στα 15 χιλιόμετρα, που εξαρτάται από την γεωλογική διαμόρφωση του εδάφους φυσικά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την λυχνία EL504, εάν υπάρχει ακόμα φυσικά στο εμπόριο.
Οι έξοδοι του μετασχηματιστή 6,3 volt πάνε στό νήμα της λυχνίας. Για την εισαγωγή της μουσικής χρησιμοποιείται μία δίοδος βαρικαπ. Μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις τους αερόφυλους πυκνωτές C1 και C2, απλά για την αλλαγή της συχνότητας ανοιγοκλείνεις τις σπείρες στα δύο πηνία L1 και L2.

erasor
05-05-05, 00:40
ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΤΙ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!???????????????? :!:
ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙΤΕ!!!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
Αν θέλετε να κάνετε ανορθωση απευθείας απο το δίκτυο θα πρέπει να προσέξετε ώστε όταν βάζετε το φίς στην πρίζα να μην εμφανίζεται η φάση στο σασί του μηχανήματος!!!!!! Μπορείτε να το δείτε πανέυκολα με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι , εάν ανάβει απλά γυρίστε το φις ανάποδα και ξαναβάλτε το στην πρίζα.

Εάν η φάση βγαίνει στο σασί είναι σαν να έχετε ενα γυμνό καλώδιο με 220 στα χέρια σας.

Για σιγουριά εγώ θά έλεγα να πληρώσετε περίπου στα 15 ευρώ και να άγοράσετε ενα μετασχηματιστή 220/220 και να απομονώσετε την φάση απο το σασί του μηχανήματος

Το δεύτερο σχέδιο του POP 22 έχει μετασχηματιστή και έτσι πρέπει

ok1gr
05-05-05, 01:49
Το topic είναι αρκετά παλιό και οι κατασκευές έχουν γίνει με την ανάλογη προσοχή. Πάντως ευχαριστώ πολύ για την προειδοποίηση. Αν το σασί είναι συγχρώνος ενωμένο και με τη γείωση αν το φίς μπεί ανάποδα, το ρεύμα πέφτει.

Πέτρο αν παραλλήψω τους αερόφυλλους θα έχω καλύ σταθερότητα με τις σπείρες ή θα τσουλάει? Αερόφυλλους πού μπορώ να βρώ σε ΛΟΓΙΚΕΣ τιμές? Ο pop22 νομίζω δεν ξέρει τί του γίνεται (πήρα τηλέφονο και λέει ότι έχει αλλά δεν ξέρει τί?, και ο 741 έχει αρκετά ανεβασμένες τιμές 7Ε και δεν έχει τις χωριτοκότητες που θέλω. Έχει μέχρι 30pF.

erasor
05-05-05, 08:54
Ο αραιόφυλλος μεταβλητός δεν έχει σχέση με την ολίσθηση της συχνότητας αλλα με την τάση λειτουργίας . Αραιοφυλλο θα χρειαστείς οπωσδήποτε για την άνοδο λογω υψηλής τασης και RF . Αν βάλεις τριμερ θα καει αμέσως. Τριμερ μπορείς να βάλεις στην έξοδο. Μέχρι 30 pF για την ανοδο είναι αρκετός , εάν δε ανεβαίνει σε όλη την μπάντα παίξε με τις σπείρες του πηνίου. Με 30 αρι μεταβλητό και 3 σπείρες στο πηνιο της ταλάντωσης θα παίξει μια χαρά. Μιλάω πάντα για το δεύτερο σχέδιο με την EL34

ok1gr
05-05-05, 14:29
ok, ευχαριστώ πολύ αλλά που θα βρώ αερόφυλλους?

Killo_Watt
05-05-05, 16:01
Έχω μπερδευτεί πολύ με αυτό το τοπικ λοιπόν

Άμα έχω έναν μετασχηματιστή απομονωσης και ακουμπήσω μόνο ένα από τα δύο σύρματα του δευτερεύοντος θεωρητικά δεν θα πάθω τίποτα??? Αν τώρα συνδέσω το ένα με την γη και ακουμπήσω το άλλο θα πάθω ηλεκτροπληξία σωστά???

1 Οπότε σε αυτό το σχέδιο μιας και είναι fm άμα συνδέσουμε μετασχηματιστή απομόνωσης και δεν γειώσουμε το σασί ήμαστε οκ?

2 άμα γειώσουμε το σασί πάλι ήμαστε οκ και με μεγαλύτερη ασφάλεια

 σε καμιά από της παραπάνω περιπτώσεις δεν συνδέουμε το ουδέτερο στο σασί, συνδέουμε το αρνητικό της ανόρθωσης

Τώρα άμα κάνουμε μονή ανόρθωση και συνδέσουμε το ένα καλώδιο του δευτερεύοντος στο σασί με γειωμένο σασί θα δουλέψει κανονικά (αίνο χωρίς γειωμένο σασί όχι) Σωστά???

Ακόμα άμα κάνω ανόρθωση από το δίκτυο απευθείας και συνδέσω το αρνητικό της γέφυρας στο σασί τη θα γίνει


Τώρα κάπου μου φαίνεται είχα διαβάσει ότι απαγορεύετε να συνδέουμε ουδέτερο και γείωση (δηλαδή τον ουδέτερο της δέη με την γείωση) ο ουδέτερος και η γείωση συνδέονται μόνο στον πίνακα…

Τώρα δεν θυμάμαι καμία άλλη περίπτωση… συγνώμη αν σας μπέρδεψα αλλά πιστεύω ότι άμα δοθούν αυτές οι απαντήσεις θα βοηθηθούν πόλοι που ίσως έχουν τις ίδιες απορίες…

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
06-05-05, 13:02
Αερόφυλλους δεν ξερω που μπορείς να βρείς φθηνά, άλλά χωρίς αυτούς δεν θα έχεις πρόβλημα ολίσθησης του σήματος, (τουλάχιστον δεν είχα εγώ), απλά δεν μπορείς να ρυθμίσεις με μεγάλη ακρίβεια τη συχνότητα. Σημειωτέον, ότι με τους αερόφυλλους έχεις απώλειες που στην περίπτωση πομπών με μικρή ισχύ είναι σημαντικές.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
06-05-05, 13:08
....ΕΠΙΣΗΣ...ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Δεν ακουμπάμε τις σπείρες των πηνείων με το μηχανημα σε λειτουργία. Παίζει υψηλή τάση και δεν σε προστατεύει το ρελε διαφυγής (αντιηλεκτροπληξιακός) που πιθανότατα έχεις στο πίνακα του σπιτιού.

ok1gr
06-05-05, 14:41
Το ξέρω ότι έχουν υψηλή τάση. Αλλά μιας και ανέφερες για ρελέ διαφυγής γιατί δεν πέφτει σε αυτή την περίπτωση? Αν το ρεύμα είναι απλά συνεχές πέφτει? Και κάτι τελευταίο, πόσο γρήγορα υποτίθεται ότι είναι. Αν ακουμπίσεις τη φάση υπάρχει περίπτωση να πέσει χωρίς να το καταλάβεις? (όχι πως θα το δοκιμάσω. έτσι πληροφοριακά)

genesis
06-05-05, 16:01
Το ρελέ διαφυγής μετράει συγκριτικά τα ρεύματα που διαρρέουν τους αγωγούς της φάσης και του ουδέτερου.
Όταν η διαφορά ξεπεράσει κάποιο όριο (π.χ. 30mA που είναι και η συνηθέστερη τιμή που βρίσκεις στο εμπόριο), τότε διακόπτει τη παροχή.
Το ρεύμα που "διέφυγε" (λόγω μιας ελαττωματικής μόνωσης π.χ.), θα πρέπει να βρει ένα εύκολο δρόμο προς τη γή, για αυτό το λόγο φροντίζουμε ώστε όλες οι συσκευές να διαθέτουν περίβλημα καλά γειωμένο.
Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι κάποιος πιάνει με γυμνά χέρια τον ουδέτερο και τη φάση, όσο ρεύμα και να περάσει από μέσα του, το ρελέ διαφυγής θα παραμείνει "ασυγκίνητο".
Επίσης, το όριο των 30mA δεν είναι όριο ασφαλείας για τον άνθρωπο. Υπάρχει περίπτωση ακόμα και ένα πολύ μικρότερο ρεύμα να είναι θανατηφόρο.
Νομίζω ότι η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση (και όχι και τόσο ακριβή τελικά σε σχέση με τα υπόλοιπα εξαρτήματα) είναι η χρήση μετασχηματιστή. Ποτέ ανόρθωση από το δίκτυο κατ'ευθείαν.

ok1gr
06-05-05, 16:19
ενοείς έναν μετασχηματιστή 1/1? Αν ναι πόσα mA προτείνεις?

genesis
06-05-05, 17:14
Μ/Τ απομόνωσης 1/1, καλό είναι να υπάρχει σε κάθε πάγκο εργασίας ηλεκτρονικού ή ηλεκτρολόγου. Η ισχύς του θα πρέπει να είναι ανάλογη με τις καταναλώσεις του πάγκου.
Προηγουμένως αναφέρθηκα κυρίως στους Μ/Τ τροφοδοσίας των συσκευών/κατασκευών. Αντί να κάνεις ανόρθωση δικτύου για να τροφοδοτήσεις μια EL504, προτίμησε να βάλεις Μ/Τ που να έχει και τη τάση των νημάτων σε ξεχωριστό τύλιγμα. Η τάση και το ρεύμα του τυλίγματος της υψηλής θα πρέπει να είναι ανάλογο της λυχνίας.
Για την 504 έναs Μ/Τ με δευτερεύων από 250V ώς 350V που να δίνει ρεύμα μέχρι 400mA, θα ήταν αρκετός.
Η κατασκευή θα είναι ποιοτικότερη και μακράν ασφαλέστερη :wink:

Killo_Watt
06-05-05, 18:48
Άμα όμως συνδέσουμε τον ουδέτερο στο σασί όπως προτείνουν κάποια σχέδια αμ ακόμα και αν έχουν μετασχηματιστή απομονώσεως ερχόμαστε πάλι στα ίδια (κάποια έχουν έναν πυκνωτή για να κόβει την τάση αλλά βράσε όριζα δεν το εμπιστεύομαι) αλλά άμα συνδέσουμε την γείωση στο σασί αντί του ουδετέρου είμαστε οκ.

Τώρα μπορεί να λέω και βλακείες άμα κάποιος είναι ηλεκτρονικός η ηλεκτρολόγος ας τα επιβεβαιώσει

genesis
06-05-05, 23:15
Τον ουδέτερο στο σασί χρειάζεται να τον συνδέσεις μόνο όταν κάνεις ανόρθωση απ'ευθείας από το δίκτυο. Αν υπάρχει Μ/Τ για όλες τις τάσεις, δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο και στο σασί συνδέεται μόνο η γείωση.

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να υπήρχαν συγκεντρωμένοι σε κάποιο σημείο του site οι βασικοί κανόνες ασφαλείας για κατασκευές αυτού του είδους :roll:

Killo_Watt
07-05-05, 15:03
Τα πράγματα στα μεσαία δεν είναι ακριβός έτσι πολλά σχέδια με μετασχηματιστή απομόνωσης δείχνουν ότι πρέπει να συνδεθεί ο ουδέτερος στο σασί κοίτα αυτό το σχέδιο που έχουμε στο site

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=958

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι άμα συνδέσω την γείωση στο σασί και όχι τον ουδέτερο δεν θα έχω κανένα πρόβλημα αφού το ίδιο πράγμα είναι αλλά άμα συνδέσω το μηχάνημα σε πρίζα χωρίς γείωση λες να καεί (κοίτα στο δευτερεύον την μεσαία λήψη…)

Αλήθεια άμα κάνω διπλή ανόρθωση από το δίκτυο και το αρνητικό το συνδέσω στο σασί με η χωρίς γειωμένο σασί θα έχω πρόβλημα (όχι φυσικά στο συγκριμένο μηχάνημα γιατί δεν επαρκεί η τάση του δικτύου για την λειτουργία του)

genesis
07-05-05, 15:37
Στο σχέδιο που λες, ο ουδέτερος συνδέεται στο σασί μέσω ενός πυκνωτή 10nf, ο οποίος για τα 50Hz του δικτύου είναι μια αρκετά μεγάλη αντίσταση και δεν επηρεάζει το κύκλωμα για αυτή τη συχνότητα.
Αντίθετα είναι αρκετά χαμηλή η αντίσταση του στη συχνότητες λειτουργίας του πομπού. Μάλλον βρίσκεται εκεί με σκοπό να φιλτράρει υψίσυχνες συνιστώσες για να μην διαρρεύσουν προς το υπόλοιπο δίκτυο και παρεμβάλλουν άλλες συσκευές.

Ο ουδέτερος και η γείωση που παρέχει η ΔΕΗ, είναι θεωρητικά το ίδιο πράγμα αφού η ΔΕΗ φροντίζει να τα ενώσει μεταξύ τους από την πλευρά της. Στη πράξη όμως, αν δεν υπάρχει ισορροπία στις καταναλώσεις των 3 φάσεων (των οποίων το αλγεβρικό άθροισμα είναι ο ουδέτερος - άρα αν δεν ισορροπούν ο ουδέτερος αποκτά τάση), ο ουδέτερος έχει τάση που λόγω της ωμικής αντίστασης μέχρι το σημείο γείωσης της ΔΕΗ, είναι αισθητή στον καταναλωτή. Έχουν μετρηθεί μέχρι και πάνω από 40V στον ουδέτερο.

Αν κάνεις ανόρθωση γέφυρας από το δίκτυο δεν νομίζω ότι μπορείς να γειώσεις το σασί.

Μια διευκρίνηση. Όταν μιλάω για γείωση, εννοώ τη γείωση που παρέχει η ΔΕΗ και όχι την ανεξάρτητη γείωση που μπορείς να φτιάξεις εσύ με ένα σωλήνα στο χώμα.