PDA

Επιστροφή στο Forum : fan controler



lgalkis
06-02-05, 14:32
Καλησπερα.θελω να κανω μια ερωτηση.θελω να φτιαξω ενα fan controler για τους ανεμιστηρες που εχω στο pc μου.Πηγα ομως να αγορασω ποντεσιομετρα και μου ειπαν ποσα Ωhm να ειναι.δεν αγορασα γιατι δεν ηξερα ομως σκευτηκα απο εναν τυπο στο σχολειο,για να βρω την αντισταση που θελω,διαιρω την ταση με την ενταση.δηλαδη 12v/15a =0,8Ω.Εγω αυτο που θελω ειναι ουσιαστικα με το ποτεντεσιομετρο να αυξομειωνω την ταση αρα και την ταχητυτα του fan....Ποσα Ωhm να ειναι και πως ακριβως να συνδεσω αφου το ποντεσιομετρο εχει 3 ποδαρακια?

Θα ηθελα καποια βοηθεια....

Antonisjr
06-02-05, 14:55
Δοκίμασε να κάνεις αυτό...

triplex
07-02-05, 10:19
Φιλε μου δυστυχως με ενα ποτενσιομετρο μονο δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα... (ειχα δοκιμασει πολλα κυκλωματα για fan cοntroller ... Δοκιμασε και εσυ μερικα απο τα παρακατω... ειναι ολα επιτυχες... μονο να χρησιμοποιεις και ψυκτρα για το lm317t :wink:

Kitsios_56
10-05-05, 00:19
Καλησπερα...Εγω εχω χρησιμοποιησει για ρυθμιση ανεμιστηρα απευθειας ποτενσιομετρο και δουλεψε κανονικα...Δεν θυμαμαι τι ποτενσιομετρο νομιζω 220 η 100 ωμ...

ΤΣΑΡΟΣ
10-05-05, 00:54
ΣυμφωνώΔεν θα χρειαστείς κατι παραπάνω απο ένα ποτενσιόμετρο.Εγώ αν θυμάμαι είχα βάλει γύρω στα 600Ω αλλά σύρματος και ήταν και κάποια watt...

panigrc
10-05-05, 23:02
Το ποτενσιόμετρο δεν χρειάζεται γιατί ο ανεμιστήρας δεν τραβάει πολλά βατ οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να καεί; Μία τέτοια κατασκευή όμως μπορεί να τροφοδοτήσει πολλά βατ αφού το τρανζίστορ έχει φτιαχτεί για αυτήν ακριβώς τη δουλειά και για αυτό παίρνει και ψύκτρα. Ωστόσο διορθώστε με αν κάνω λάθος.

gsmaster
11-05-05, 02:03
Ναι, το ποτενσιόμετρο άντε να αντέξει για ένα, άντε δύο μικρά ανεμιστήρια. Για περισσότερα ή μεγαλύτερα, θα πρέπει να είναι περισσότερα watt το ποτενσιόμετρο άρα ακριβότερο... οπότε προτιμάμε το 317.

Kitsios_56
11-05-05, 14:37
Βασικα χρησιμοποιουμε ενα ποτενσιομετρο 100 - 600 ohm για καθε ανεμιστηρα...Απο κει και περα αν τυχον δεν δουλεψει(που δεν νομιζω) κανε το κυκλωμα με το lm317

Maz00nga
09-07-05, 02:06
Ξερω οτι ειναι πολυ παλιο το θρεντ για να ποσταρει καποιος, αλλα επειδη το κυκλωμα για το φατνιο 5.25 ειναι αυτο που ψαχνω, μπορει καποιος να δωσει μερικες πληροφοριες παραπανω? Τι ευρος εχει η ταση εξοδου για παραδειγμα...